Plánovače koupelen

Přestože se říká, že srdcem každé domácnosti je kuchyně, neméně důležitá je i pořádná koupelna. Měla by být praktická, prostorná a zařízená přesně podle vašich představ, aby vám nic nechybělo a měli jste maximální komfort.

Rekonstrukce stávající koupelny nebo zařizování nové, je velmi náročným a nákladným procesem. Každý rozhodně není tak zručný, aby si zvládl namalovat plánek, což vůbec nevadí, protože na pomoc s koupelnou můžete použít některý online plánovač koupelen.

Jak vybrat plánovač koupelen?

Předělání koupelny bývá ve většině případů dost nákladnou záležitostí a mnohdy může dojít i k překročení předem stanoveného rozpočtu. Způsobů jak zařídit koupelnu je hodně, ale vybrat ten nejlepší není snadné.

Nejjednodušším způsobem je najmout si firmu, která vám celou koupelnu předělá od začátku až do konce, kdy vám jí udělají tzv. na klíč a na míru, podle vašich představ. Pokud chcete ušetřit, můžete se do toho pustit i na vlastní pěst, což ovšem může být zdlouhavé.

To neznamená, že si nemůžete předem vytvořit přesnou představu, jak bude vaše koupelna snů vypadat. K tomu je možné využít 2D nebo 3D plánovač koupelen.

Co je plánovač koupelen?

Je to propracovaná softwarová pomůcka, nebo také nástroj, s jehož pomocí jde snadno sestavit plán, případně vizualizace koupelen, které se rozhodnete rekonstruovat, bez ohledu na to, jestli máte jednu nebo více, jak tomu bývá například u velkých rodinných domů.

Najít jich můžete opravdu hodně a nejen ty obyčejné, ale i náročné či profesionální programy. Ne každý se však dostane k takovým programům, které jsou pro profesionály. Proto je skvělé, že se dají využít online plánovače, ty jsou totiž uživatelský přívětivé a snadno dostupné.

Stačí si jen zadat klíčová slova plánovač koupelen do vyhledávače Google a vybrat si takový, co vám bude nejlépe vyhovovat. V mnoha případech na ně můžete narazit přímo u internetového obchodu, u kterých je možné zároveň pořídit vybavení koupelny, nebo také na stránkách firem zabývajících se realizací koupelen.

Nejjednodušší a nejvíce zajímavé plánovače koupelen se dají použít rovnou v internetovém prohlížeči, navíc zdarma a bez nutnosti se k čemukoliv zavázat, například objednávkou nebo registrací. Pojďme se teď podívat na to, kde své návrhy koupelen můžete vyzkoušet.

Nejlepší plánovače koupelen

 1. Plánovač koupelen Siko
 2. Plánovač koupelen Ikea
 3. Plánovač koupelen Baumax
 4. Plánovač koupelen JaS
 5. Plánovač koupelen Duravit
 6. SweetHome3D

Kde plánovač koupelen stáhnout?

Ty jednodušší druhy plánovačů jsou dostupné online, takže s nimi lze pracovat rovnou v rámci internetového prohlížeče.

Než se vůbec pustíte do práce s jakýmkoliv plánovačem, musíte si nejprve ověřit, zda má váš počítač či notebook vyhovující systémové požadavky, ať už podporovaný operační systém, dostatečnou paměť RAM, grafiku, rozlišení displeje, ale i vhodný prohlížeč, který je plánovačem podporován.

V neposlední řadě i optimální rychlost internetového připojení. Pokud bude některý z parametrů nedostačující, plánovač by nemusel fungovat tak, jak by měl a buď se bude sekat, nebo v horším případě jej ani nespustíte.

Jestli vás zajímají spíš jednotlivé 3D plánovače, které je možné stáhnout do počítače v podobě PC programu, pak je vyhledáte rovnou na stránce konkrétního vydavatele, nebo na internetových portálech, kde je možné stahovat jednotlivé programy z mnoha kategorií. Mezi ně patří zejména Stahuj.cz či Slunecnice.cz, to už záleží na vašem výběru.

Který plánovač koupelen bude nejvhodnější?

Když to vezmeme z obecného hlediska, pak se rozhodně snažte zacílit na plánovač firmy, u které se rozhodnete koupelnu pořídit. Konfigurátor by měl teoreticky pracovat s nabízenými produkty a vy tak budete mít k dispozici potřebné rozměry a celý plán koupelny budete moci sestavit s přesností na milimetr.

Úplně nejlepší jsou 3D plánovače koupelen, protože konfiguraci koupelny získáte nejen z pohledu 3D, ale rovněž půdorys. Hlavní je, aby plánovač příliš nezatíží váš počítač, jinak budete pracovat rychlostí šneka.

Jestli narazíte na jakýkoliv plánovač, s nimž se vám pracuje špatně a je pro vás nepřehledný i nepohodlný, opusťte jej a najděte si jiný. Z funkcí, které by vás měly zajímat nejvíc, je důležitý výběr konkrétního zboží, kótování i možnost si projekt uložit. To vše by mělo být hezky po ruce, jinak se v aplikaci ztratíte a nebudete si vědět rady.

Jak plánovač koupelen používat?

Ve většině případů jsou tyto plánovače jednoduché, přehledné a rychlé. Jestli disponujete i jen minimálními uživatelskými znalostmi pro práci s počítačem a umíte spustit prohlížeč, případně zvládnete vyhledávání na Google.cz, poradíte si s plánovačem bez problémů.

Ty nejoblíbenější bývají komplet v českém jazyce a dají se ihned použít. U některých může být požadována registrace, čímž vám bude zřízen uživatelský účet a teprve poté můžete plánovat koupelnu.

Pro plánovač je nejdůležitější mít všechny potřebné rozměry. Změřit musíte skutečně každý milimetr, protože i sebemenší nesrovnalost může ve finále zapříčinit závažný problém, když si třeba špatně spočítáte, kolik potřebujete obkladaček, jak široké umyvadlo, skříňky atd.

Během plánování nezapomeňte zohlednit také umístění dveří, topení, trubek/rozvodů, ale také například okna, pokud jej tedy v koupelně vůbec máte. Ohlídejte si rozměry, co jsou tzv. atypické, kdy může být stěna trochu nakřivo, zešikmená atd., tam poté také nemusí sedět to, co vyberete.

Hlavně nesmíte při plánování vynechat trubky i odpady, na to myslete na prvním místě. Do plánu zahrňte i pračku, sušičku prádla nebo rovnou celý set pračky se sušičkou, stejně jako koupelnový nábytek a různé doplňky.

Některé společnosti dokonce disponují plánovačem koupelnového nábytku. No a ve finále mějte na paměti i takovou maličkost, že se do té koupelny musíte kromě vybavení vejít i vy se svou postavou. Té musíte přizpůsobit prostor na šířku i výšku.

Poraďte se s odborníky

Jakmile se rozhodnete pro předělání koupelny a je jedno, jestli je to rekonstrukce staré, nebo jen změna image u nové, vždy do toho jděte s chladnou hlavou. Nekoukejte na to, jak mají sousedi obří vířivku nebo sprchový kout přes půlku koupelny a podobně.

Promyslete si, co chcete v koupelně všechno mít a používat, aby byla účelná a praktická. Co vám bude platný „sprcháč“ přes půl místnosti, když pak třeba nebudete mít kam dát pračku nebo se vám tam ve finále nevejde ani umyvadlo.

Kromě měření, je nutné brát v úvahu i kvalitu materiálů, které chcete v koupelně použít, ale i design. Vývoj jde kupředu, díky čemuž se mění i to co je aktuálně IN, ale určitě se vám nechce třeba každý rok předělávat koupelnu jen proto, že to, co v ní máte z loňska, už letos nefrčí. Vybírejte tak, aby ta koupelna měla vše, co chcete a dalo se to použít dlouhodobě.

To v praxi znamená, že se musí postupovat tak, aby vše mělo praktické využití, dalo se to snadno udržovat a vydrželo to mnoho let. Jestli si nejste jistí, že jste schopni něco takového zvládnout, neváhejte se poradit s odborníky, kteří vám poskytnou odbornou konzultaci a zodpoví všechny vaše otázky a poradí, co a jak udělat.

U prodejců koupelen a vybavení mají specializovaná oddělení přímo určená pro tyto účely, ale není problém zeptat se třeba prodavače, který má dané oddělení na starost. Mnohdy vás překvapí, jaké skvělé nápady a přehled mohou tito pracovníci mít.

Není proto nutné hned hledat nějakého super designéra, který si účtuje značné poplatky za něco, co se dá vyřešit rovnou na místě během výběru vhodné koupelny u prodejce.

Přehled nejoblíbenějších plánovačů koupelen

Podíváme se na ty nejlepší plánovače koupelen, které rozhodně stojí za to vyzkoušet.

1) 2D online plánovač koupelen SIKO

Česká firma Siko realizuje koupelny i kuchyně. Samozřejmostí je prodej veškerého sortimentu, který se vám při přestavbě koupelny bude hodit, od umyvadla, vanu, přes sprchový kout, bidety, koupelnový nábytek a mnohé jiné, jako například obklady či dlažba.

Najdete zde jen ty nejlepší značky zvučných jmen – Bosch, Siemens, Whirlpool, Franke, Mora a další. Díky společnosti Siko, si můžete vytvořit koupelnu na klíč, včetně grafických návrhů.

Přímo na stránkách Siko totiž můžete použít 2D plánovač koupelen, a ještě si můžete ve formátu PDF stáhnout takovou malou pomůcku pro ergonomické rozvržení všech koupelových prvků/komponent.

Plánovač spustíte rovnou ve svém internetovém prohlížeči, přičemž uživatelské prostředí je přehledné, účelné a velmi jednoduché. Začnete tím, že si nastavíte rozměry koupelny, upravíte její tvar, respektive půdorys a můžete se do toho pustit.

Následně si vyberete a na ty správná místa umístíte jednotlivé komponenty s vybavením, jako jsou dveře, umyvadla, spotřebiče i drobné doplňky.

Jakmile je návrh hotov, dá se uložit nebo rovnou vytisknout. Nečekejte však žádný náhled nebo vizualizaci, vše zůstává jen ve formě náčrtu půdorysu. Pokud jde o komponenty, vše je zaměřeno jen na sortiment Siko.

KLADY
 • Jednoduché používání
 • Systémové nároky jsou minimální
 • Máte k dispozici odborné poradenství zdarma
 • Připravený návrh koupelny odnesete rovnou na prodejnu
 • Je možné si nastavit atypický rozměr místnosti
 • Plánovač je komplet v českém jazyce
 • Ovládání je intuitivní
 • Kompletní SIKO katalog
 • V prohlížeči funguje rychle a plynule

ZÁPORY
 • Není možné využít 3D náhled
 • K dispozici jsou jen vzorové prvky
 • Umístění je jen orientační
 • Nevidíte výslednou cenu

2) Plánovač koupelen Ikea

Švédský obchodní řetězec je znám po celém světě a rozhodně má co nabídnout, co se týká vybavení do domácnosti. U nás se objevil v roce 1996 a momentálně patří na trhu k lídrům. Když si spustíte webový portál Ikea.com, najdete zde nejen kompletní sortiment společnosti Ikea, ale také online plánovač koupelen.

Stejně jako předchozí plánovač od Siko je naprosto zdarma a dá se spustit přímo v prohlížeči, není ho nutné instalovat. Hned v úvodu si zvolíte, jak chcete vlastně začít. Můžete využít inspirativní nápovědu, kde se vám zobrazí již hotové koupelny na různých fotografiích.

Když vás některá fotografie zaujme, zvolíte jí a jejím prostřednictvím se přepnete do návrhu, který už byl z části nastaven předem. Zvolíte tvar koupelny a můžete se pustit do úprav.

Vybírat můžete z celého sortimentu Ikea a oproti plánovači Siko je tento schopen zobrazit 3D barevnou vizualizaci již zařízené koupelny. Musíte ovšem počítat s tím, že načítání výsledného návrhu může trvat mnohem déle, než tomu bývá u jiných plánovačů, takže je na místě trpělivost, ale výsledek za to rozhodně stojí.

KLADY
 • Možnost použít 3D vizualizaci
 • Návrh si můžete vytisknout s prvky i cenou
 • Můžete přichytávat objekty
 • Ovládání je jednoduché
 • Barevný plánovač koupelen 3D zdarma
 • Bohatý výběr konkrétního sortimentu
 • K dispozici je mnoho inspirativních návrhů
 • Snadno si nastavíte atypické rozměry
 • Návrh si můžete ve výsledku prohlédnout z více úhlů
 • Zobrazuje se celková cena
 • Intuitivní plánování

ZÁPORY
 • Načítání vizualizace trvá déle
 • Systémové požadavky jsou náročnější než u jiných plánovačů
 • Opakované otevření návrhu bude chtít zadání kódu

3) Plánovač koupelen Duravit

Původem německá firma Duravit vyrábí veškeré koupelnové vybavení a zároveň s tím se zabývá realizací koupelen. Přestože by se dalo říci, že je to pro některé z nás neznámá společnost, rozhodně stojí za pozornost.

Na webových stránkách Duravit.cz je volně dostupný šikovný a velmi praktický plánovač koupelen, spolu s jednoduchým návodem. Koupelnu můžete plánovat od začátku do konce svépomocí, nebo zvolit jednu z přednastavených inspirací, kterou si poté snadno a rychle upravíte podle svého gusta.

Oproti jiným, pracuje plánovač Duravit.cz v 3D prostředí, a to po celou dobu, takže můžete využít prostorové vizualizace pro umístění komponent, zvětšení i zmenšení prostoru, polohování a vše ostatní.

Komu by 3D varianta nevyhovovala, může kdykoliv přepnout do 2D verze a tzv. půdorysného režimu. Plánovač Duravit je dobře nastavený, do detailů propracovaný, bohatý na nástroje a skvěle funguje. Jediné, co by mohlo některým uživatelům vadit, je fakt, že je pouze v anglickém jazyce, což nemusí každému vyhovovat.

KLADY
 • Můžete přepínat mezi 2D a 3D náhledem
 • K dispozici je několik přednastavených šablon
 • Designová inspirace
 • Možnost vkládat konkrétní produkty
 • Automatické kótování
 • Přichytávání okolních objektů

ZÁPORY
 • Plánovač je pouze v angličtině
 • Načítání trvá dlouho
 • Jen malý katalog
 • Pro uložení návrhu se musíte přihlásit
 • Není vidět konečná cena

4) 2D plánovač koupelen JaS

Další českou firmou na poli koupelnového nábytku a vybavení jsou Koupelny JaS, který patří mezi velkoobchodní a maloobchodní prodejce. Vedle nadupaného sortimentu mnoha značek i výrobců, nabízí i různé služby v podobě odborné montáže nábytku, ale zpracují vám třeba i grafický návrh pro koupelnu.

Samozřejmostí je také 2D plánovač koupelen který je k dispozici online. Jeho principem je tzv. Drag & Drop, tedy uchopíte předmět a přemístíte na požadované místo, což nemusí být pro každého zrovna vyhovující, navíc práce s ním je tak trochu náročná a tak trochu neohrabaná.

Můžete sice přejít i do 3D režimu, ale ten je řekněme ještě v plenkách, takže to není žádná sláva. Ovšem ve chvíli, kdy si za svého dodavatele zvolíte právě Koupelny JaS, bude plánovač dostatečný, i když nám vadí, že není k dispozici katalog a nevybíráte tak konkrétní produkty, ale jen obecné vybavení. Obsahuje naprosto zbytečné prvky, které v koupelnách moc nevyužijete, jako je třeba schodiště nebo odpočívadlo.

KLADY
 • Automatické přichytávání objektů
 • Jednoduchý i praktický
 • Možnost návrhu pro další místnosti
 • Výsledek možno zobrazit v 3D náhledu

ZÁPORY
 • Nelze vybírat konkrétní modely produktů z kategorie sanita a koupelnový nábytek
 • Zbytečné prvky v plánovači
 • Ovládání je neohrabané
 • Není vidět konečná cena

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.baumax.cz, www.siko.cz, www.ikea.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo