Kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou stejně jako dioptrické brýle pomůcky určené ke zlepšení zraku. Ačkoliv jsou čočky běžně k dostání, není vhodné jejich nákup realizovat bez porady s vaším ošetřujícím lékařem. Ten vám nejprve zkontroluje zrak a zhodnotí, zda je pro vás bezpečné čočky používat.

I v případě, že budete chtít vyzkoušet moderní nedioptrické čočky, není vhodné riskovat s vlastním zrakem a vybírat čočku bez porady s lékařem.

Čočka totiž představuje cizí těleso, které je umístěno v oku. Také před zvolením jiného modelu, než toho, který vám doporučí lékař a to ani v případě, že oba typy budou disponovat stejnými parametry, není rozumné postupovat bez předešlé porady s očním lékařem.

Porovnat ceny kontaktních čoček

Nejlepší kontaktní čočky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Cooper Vision MyDay daily disposable 95 % 449 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Johnson & Johnson Acuvue Oasys 94 % 408 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Alcon Air Optix Aqua 6 čoček 93 % 534 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Bausch & Lomb SofLens 59, 6 čoček 89 % 229 Kč Zobrazit Lentiamo.cz
5. TopVue Monthly 6 čoček 87 % 336 Kč Zobrazit Alensa.cz

Typ

Kontaktní čočky budete vybírat dle toho, jak často je budete používat. Každé balení čoček obsahuje údaje o datu expirace. To je třeba vždy striktně dodržovat a v žádném případě prošlé čočky nepoužívat.

Jednodenní

Tyto čočky jsou určené pouze k jednodennímu nošení. Ráno je nasadíte a večer z oka odstraníte. Tento způsob používání je považován za nejzdravější nošení. Díky časté výměně se na povrchu nestihnou vytvořit usazeniny, které by mohly vést k případným zánětům nebo jinému podráždění.

Jednodenní čočky jsou vhodné i pro alergiky. Jednodenní čočky budou vyhovovat i těm, kteří spíše preferují brýle a čočky používají především při sportu nebo při jednorázové akci. U těchto čoček pak nebudete muset řešit žádnou údržbu.

Dvoutýdenní

Také tyto čočky budete z oka každý večer odstraňovat. Čočka se po vyjmutí z oka umístí do speciálního roztoku, ráno je pak můžete opět použít. Nutností je čočky měnit v pravidelných 14 denních intervalech. I tento způsob nošení je povařován za poměrně hygienický.

Dvoutýdenní čočky je možné nosit pravidelně každý den, nebo opět spíše příležitostně, důležité je, aby byla nepoužívaná čočka umístěna v roztoku. K dostání jsou i modely, které není nutné na noc vytahovat. Pokud budete mít o tyto čočky zájem, prodiskutujte jejich používání s lékařem. U těchto modelů však budete muset počítat s kratší životností.

Měsíční

Podobně jako dvoutýdenní fungují i měsíční čočky. I ty budete na noc ukládat do roztoku. Nosit je můžete 30 dní, poté je nutné čočky vyhodit a koupit nové. A i v tomto případě narazíte na čočky, které je možné nosit celých 30 dní bez toho, abyste je z oka museli pravidelně odstraňovat.

Tříměsíční

Čtvrtletní čočky jsou opět určeny k běžnému dennímu nošení. Na noc by měly být z oka vyjmuty a vloženy k důkladnému očištění do roztoku. Tyto čočky najdete v dioptrické i nedioptrické podobě a jsou vhodné spíše pro příležitostné nošení.

Roční

Roční čočky jsou k dostání v nedioptrické podobě. Využít je tedy můžete pouze při různých společenských akcích. K dostání jsou v celé řadě barevných kombinací od klasických po crazy podobu.

Materiál

Materiál je v případě čočky velmi zásadní. Má vliv na zdravé používání i pohodlné nošení. Kontaktní čočky jsou vyráběny ze dvou různých materiálů, které se vzájemně liší propustností kyslíku a schopností vázat vodu.

Díky vodě je čočka pohodlnější na nošení, špatná propustnost kyslíku může vést k vaskularizaci neboli prorůstání cévek do rohovky.

Hydrogelové

Na tento materiál narazíte spíše u starších čoček. Tyto čočky se vyznačují kvalitní povrchovou smáčivostí, slzy se na čočku roztírají rovnoměrně. Díky tomu jsou čočky vlhké a tím i pohodlné při nošení.

Čočky s vyšším obsahem vody jsou jemné a pružné, na druhou stranu však více náchylné k poškození. Nevýhodou je však malá propustnost kyslíku, vlivem křehkosti jsou některé čočky silnější, což propustnost ještě více omezuje. Hydrogelové čočky jsou také více náchylné k možným usazeninám.

Silikon – hydrogelové

Tyto čočky mají horší smáčivost, výsledná čočka je tak povrchově upravována, aby bylo její nošení pohodlnější. Díky silikonu je však lepší propustnost kyslíku.

Nejnovější čočky však velmi dobře využívají vlastnosti obou těchto materiálů a dobrá je u nich propustnost kyslíky i smáčivost. Díky tomu je tento materiál vhodný pro ty, kdo chtějí začít čočky používat nebo se rozhodli změnit model.

Korekce čočky

Při vyšetření očí vám váš ošetřující lékař doporučí vhodné čočky v závislosti na zjištěné oční vadě. Dle ní budete vybírat mezi čtyřmi typy.

  • Sférické – jsou vhodné pro krátkozrakost i dalekozrakost a používají se tak nejčastěji. Při očním vyšetření vás bude lékař informovat o počtu dioptrií, průměru a zakřivení čočky.
  • Asférické – i tyto čočky využijete při krátkozrakosti i dalekozrakosti. Díky speciálnímu zakřivení pomohou zlepšit také optické vlastnosti a korigují také astigmatismus, což je vada, která způsobuje nesprávné ostření světla na sítnici. Asférické čočky korigují také presbyopii neboli vetchozrakost.
  • Torické – astigmatické – tyto čočky vám budou předepsány v případě, že je vaší oční vadou astigmatismus. Ten se projevuje zkresleným nebo také zamlženým obrazem a to na různou vzdálenost a způsobuje ho nepravidelný tvar oční bulvy.

Torické čočky mají běžné dioptrie. Dalšími parametry jsou zde tzv. cylindr a osa. Úkolem cylindru je vyrovnávat nerovnosti rohovky rozdílným lomením světelných paprsků.

  • Bifokální, multifokální – jestliže trpíte presbyopií neboli zhoršeným viděním do blízka, zvolí váš lékař tento typ čoček. Výhodou čoček je víc dioptrických zón, které vám umožní plynule přecházet mezi různě vzdálenými předměty.

Dioptrie

Pokud nosíte běžně brýle, ale budete chtít vyzkoušet také kontaktní čočky, může vás zmást rozdílná hodnota dioptrií. Ta je typická pouze pro vyšší hodnoty od 3.50. Rozdílnost je dána vzdáleností umístění od oka.

Na značení dioptrií má u kontaktních čoček vliv také výrobce. Hodnota dioptrií vám tak nemusí vyhovovat u výrobků různých značek. Právě z tohoto důvodu je vždy přechod na jinou značku vhodné nejdříve konzultovat s lékařem.

Barevné čočky

Kromě klasických dioptrických čoček můžete zakoupit barevné čočky, které jsou prodávány v různých barevných provedení. Barevné čočky jsou k dostání v dioptrické i nedioptrické podobě. Využít je tak mohou i osoby s jakoukoliv oční vadou.

Krycí čočky

Tyto čočky zcela změní vaši přirozenou barvu duhovky. Klasické krycí čočky mohou za extrémních podmínek vaši barvu duhovky poodhalit. Tomu však předejdete u 3 prstencových čoček, které vaši původní barvu dokonale skryjí. Kromě klasických barevných kombinací však zakoupíte také crazy čočky. Ty se běžně používají na různých společenských akcích.

Tónovací čočky

Vaši barvu duhovky více zvýrazní a vybírat je tedy budete na základě vaší barvy duhovky. Mezi tónovací čočky se řadí i výrobky, jejichž účelem je oko opticky zvětšit.

Značka

Značku kontaktních čoček budete konzultovat s vaším lékařem, přesto můžeme některé výrobce zmínit. Mezi běžně dostupné patří kontaktní čočky TopVue, Biofinity, Acuvue, Air Optix, Avaira a další.

Cena

Cena kontaktních čoček záleží na výrobním materiálů i počtu čoček v balení. Levnější jsou roční nebo tříměsíční čočky. V tomto případě koupíte 1 pár od 300 – 600 Kč. Cena měsíčních čoček se pohybuje v závislosti na počtu kusů v balení od 250 – 2 000 Kč. Čtrnáctidenní čočky koupíte od 100 – cca 1 000 Kč a jednodenní od 80 – 2 500 Kč.

Porovnat ceny kontaktních čoček

Péče o čočky

Čočky, které budete na noc pravidelně vyndávat, potřebují patřičnou péči. Nejedná se o nic složitého, čočku je třeba pokapat speciálním roztokem, který rozetřete po povrchu a poté je do téhož roztoku na noc uložit. Podrobný postup, jak správně se o čočku starat vám v praxi ukáže váš lékař a najdete ji i na příbalovém letáku.

Otázky a odpovědi

Co je vaskularizace?

Vaskularizace znamená vznik krevních cév. Ti, kteří touto vadou trpí, by neměli kontaktní čočky používat. Někdy se stane, že vlivem nošení čoček a tím i zhoršené výměně kyslíku k tomuto problému dojde.

Také v tomto případě vás ošetřující lékař upozorní na nevhodnost jejich používání nebo alespoň na nutnost přejít k jinému typu, který se vyznačuje lepší propustností kyslíku.

Kdy ještě nepoužívat kontaktní čočky?

Problém při nošení čoček může nastat vlivem běžného nachlazení. Jejich používání není možné při zánětech oka, nebo pokud se u vás vyskytne alergie. Problémem může být i užívání antikoncepce a antihistemik. Dále jsou to poruchy tvorby slz, onemocnění štítné žlázy, cukrovka atd.

Jaké kapky používat při nošení čoček?

Při používání čoček se neobejdete bez některých zvlhčujících kapek. K dostání je více typů kapek. K těm základním patří klasické zvlhčující, které oko zvlhčí krátkodobě, lubrikační působí delší dobu, gelové se vyznačují nejdelší dobou působnosti, mohou však způsobovat lehké zamlžení.

Závěr

Pořízení kontaktních čoček by mělo být provedeno pouze na základě domluvy s očním lékařem. Ne všichni mohou kontaktní čočky používat. Na začátku může být jejich používání obtížné, nenechte se při počátečních těžkostech odradit.

Po natrénování vkládání a vyjímání vám čočky poslouží stejně dobře jako brýle. Čočky se často nosí zejména při sportu, ani čočky by však neměly přijít do styku s vodou. Jestliže je budete nosit na plavání, doporučuje se používat také ochranné plavecké brýle.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.cocky-kontaktni.cz, www.cocky-online.czwww.cockyshop.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (27 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Za mě jednoznačně IWear, kupuji je již několik let v GrandOpticalu a jsem s nimi moc spokojená.

  2. Momentálně používám kontaktní čočky Alcon Dailies Total1 a jsem velmi spokojená. Dokonce i pořizovací cena je přijatelná.

  3. Na kontaktní čočky jsem přešla teprve nedávno. Mohu však doporučit Johnson & Johnson Acuvue Oasys 1-Day with HydraLuxe, za mě maximální spokojenost.

  4. Moc se mi líbí váš článek, jde vidět, že tomu rozumíte, co píšete.

  5. Používám už nějaký pátek značku od Johnson & Johnson a nemůžu si je vynachválit. :))

Přidat komentář

Recenzer
Logo