Jak vybrat dioptrické brýle?

Dioptrické brýle jsou určeny všem, kteří mají jakékoliv potíže se zrakem. V dřívějších dobách byly brýle považovány za nutné zlo a mnozí se za skutečnost, že musí brýle nosit, přímo styděli. V dnešní době jsou však dioptrické brýle něco jako stylový módní doplněk, který má zakrýt nedostatky a vyzdvihnout přednosti všech tvarů obličeje.

Pro mnohé je tím nejdůležitějším aspektem při výběru brýlí to, jak budou na obličeji vypadat. Při výběru brýlí tak hraje důležitou roli také tvar obličeje, materiál obrouček nebo vhodně zvolená velikost.

Prohlédnout brýle

Nejlepší dioptrické brýle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ray Ban RX5228 5014 100 % 2 429 Kč Zobrazit Alensa.cz
2. Ray Ban RX 5228 2479, pánské 100 % 2 429 Kč Zobrazit Ibryle.cz
3. Tommy Hilfiger TH 1018 UNN, dámské 87 % 2 129 Kč Zobrazit Lentiamo.cz
4. HomeLife Zoom 1,6x, unisex 83 % 249 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Prada PR29RV 1AB1O1, dámské 80 % 4 657 Kč Zobrazit Alensa.cz

Tvar obličeje

Dioptrické i sluneční brýle byste měli vybírat podle tvaru vašeho obličeje. Každému tvaru vyhovuje jiný styl. Před tím, než se do výběru pustíte, ujasněte si na základě kontur tváře, jaký tvar obličeje je pro vás typický.

Oválný

Oválný tvar je považován za ideální a to zejména díky symetrickému tvaru. Tomuto typu obličeje budou slušet brýle všech tvarů. Vhodné jsou především oblé a podlouhlé obruby, které kopírují tvar obočí. Volit můžete brýle s různými postranními detaily, které zaujmou na první pohled.

Kulatý

Tvar obličeje má délku a šířku ve stejném poměru. Správný tvar brýlí by měl obličej zúžit a prodloužit. Vhodné jsou brýle s úzkými hranatými rámečky. Vhodné jsou i brýle s výrazným můstek. Váš obličej mohou zeštíhlit také brýle s výraznou horní obrubou. Vyhnout byste se naopak měli kulatým obroučkám.

Tvar srdce

Horní část obličeje je širší než část spodní, tuto nesourodost vám pomohou zmenšit brýle, které mají rámeček na spodní části širší. Vybrat však můžete také brýle, které mají tenké a světlé rámečky. Poslední možností jsou brýle bez okrajů, jejichž vzhled je vzdušný a lehký.

Podlouhlý

Obličej je delší a úzký, vyznačuje se dlouhou lícní rovinou. Správně zvolené brýle mohou obličej vizuálně zkrátit. Vhodné jsou brýle s kontrastními nebo ozdobnými obroučkami, které dodají vašemu obličeji potřebnou šířku.

Čtvercový

Šířka a délka obličeje je přibližně stejná, čelist i čelo mají větší šířku. Tomuto tvaru dodají potřebnou měkkost brýle s úzkými rámečky. Skla by měly mít ideálně oválný tvar.

Trojúhelníkový

Čelo je úzké a obličej se směrem dolů rozšiřuje. Brýle by měly horní část obličeje rozšířit a dolní část naopak zúžit. K tomu vám dopomohou brýle, které mají rámečky podobné tvaru kočičích očí.

Obruby

Jednou z časných chyb, kterou se můžete při výběru dioptrických brýlí dopustit je špatně zvolená velikost obruby. Velikost obruby by měla být uvedena na vnitřní straně stranice. Číslo, které je značeno v milimetrech udává velikost očnice, nosníku a stranice. Číselné označení vám pravděpodobně při výběru nijak zvlášť nepomůže, důležitý je opět vizuální dojem.

Abyste vybrali ty správné brýle pro vás, držte se několika zásadních pravidel:

  1. Brýle by neměly být širší než vaše lícní kosti.
  2. Po nasazení brýlí by mělo být oko ideálně uprostřed očnice.
  3. Obruba by měla být v úrovni obočí, nebo nepatrně níže.
  4. Brýle nesmí ani tlačit ani klouzat, sedět musí pevně a pohodlně.

Dioptrické brýle se liší i vzhledem rámu:

  • Celo – rámové – rám je po celém obvodu očnice, výhodou je ochrana skel po celém jejich obvodu. Brýle jsou pevné, mají stálý tvar a vyšší hmotnost.
  • Polo – rámové – brýle nemají rám v horní nebo dolní části očnice. Tyto brýle mírně zvýrazní tvar obličeje, nejsou tolik nápadné a mají nižší hmotnost. Pevnost brýlí je dostatečná, avšak část očnice bez rámu není dostatečně chráněná.
  • Bezrámové – tyto brýle působí velmi jemně, skla brýlí jsou spojena jenom nosníkem. Nevýhodou těchto brýlí je křehkost, jsou ideální spíše jako módní doplněk a nejsou vhodné pro každodenní běžné nošení.

Materiál

Na výrobu obrub se používá mnoho matriálů. Nejčastěji jsou zastoupeny obruby z plastu, oceli nebo titanu, ale častá je kombinace různých materiálů.

  • Titan – tyto obruby jsou vhodné především pro ty, kteří mají alergii na kov. Titan je hypoalergenní materiál a jeho výhodou je i nižší hmotnost. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.
  • Ocel – výhodou kovových obrouček je zejména vyšší odolnost. Brýle s ocelovými obrubami mívají nastavitelné nosníky. Nevýhodou tohoto materiálu je výší hmotnost.
  • Plast – plastové obroučky jsou levnější a mají nižší hmotnost. Plast je však náchylnější k mechanickému poškození, největší předností plastových obrub je možnost vybírat z široké palety barev. Vzhledem k nízké hmotnosti si můžete pořídit i různé atypické tvary.

Značka

Na kvalitu brýlí má velmi podstatný vliv také značka a to, kde brýle pořídíte. Vyhnout byste se měli nákupu levných jednorázových brýlí, které můžete koupit v supermarketech nebo benzínových pumpách. Tyto brýle nesplňují potřebné požadavky na váš zrak. Mezi přední výrobce dioptrických brýlí patří Guess, Dior, Ray Ban, Gucci, Versace, Color Optik a mnoho dalších.

Cena

Cena dioptrických brýlí je velmi individuální. Brýle byste měli pořizovat vždy v kamenných prodejnách. Bohužel narazíte také na optiky, kde je cena brýlí opravdu neúměrně vysoká.

Je to dáno zejména tím, že zde kupují obruby brýlí přes jiné distributory. Proto si před nákupem nejprve jednotlivé optiky ověřte a zaujmout vás mohou i mnohé slevové akce, které jednotlivý výrobci na brýle poskytují. Cena dioptrických brýlí se pohybuje v rozmezí 2 – 25 000 Kč.

Porovnat ceny dioptrických brýlí

Otázky a odpovědi

Jak zvolit tvar obruby?

Obruby by měly být vybírány podle počtu dioptrií. Pro vyšší mínusové a plusové dioptrie jsou vhodné brýle s celo – rámovou obrubou s co nejmenší možnou očnicí. V případě velkých očnic nebude tloušťka dioptrických skel působit esteticky. V tomto případě se tedy doporučuje volit ztenčené čočky.

Vystačím si s jedněmi dioptrickými brýlemi?

Pořízení dioptrických brýlí není zrovna levnou záležitostí. Za nejčastější chybu odborníci na brýle považují skutečnost, že drtivá většina uživatelů používá jedny dioptrické brýle na každou příležitost.

Podle jejich doporučení byste měli vlastnit jedny dioptrické brýle na běžné nošení, další brýle by měly sloužit pro různé formální příležitosti, další můžete používat při sportu. To, zda se tímto doporučením budete řídit, záleží pouze na vašich možnostech.

Co dalšího hraje při výběru brýlí roli?

Při pořizování dioptrických brýlí hraje zásadní roli také typ pleti. Pokud má vaše pleť teplý odstín, měli byste vybírat brýle v červené, oranžové, zlaté nebo měděné barvě. Pro studený typ pleti jsou vhodnými barvami bílá, fialová, modrá a zelená.

Závěr

Péče o zrak je velmi důležitá, až 80% všech informací je přijímáno zrakem, pokud tedy pozorujete jakékoliv potíže se zrakem, neměli byste s pořízením dioptrických brýlí otálet. Brýlové obruby mohou být hrazeny alespoň částečně zdravotní pojišťovnou. Hrazené bývají především brýlové obruby určené dětem, ale každá pojišťovna má svoje vlastní pravidla, která se mohou různě měnit. Před nákupem si tak tuto možnost nejprve ověřte.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alensa.cz, www.bryle-domu.cz, www.grandoptical.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (150 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vsadil jsem na známou značku, takže mám dioptrické brýle od Ray Ban a neměnil bych. Sedí naprosto skvěle a jsou vysoce kvalitní, nelze jim cokoliv vytknout.

  2. Pokud jde o dioptrické brýle, pak mohu vřele doporučit značku Guess, které jsem věrný již několik let. Podobně skvělé zkušenosti mám i se značkou Ray Ban, kterou pro změnu miluje moje paní. Obě jsou velmi kvalitní a mají špičkové výrobky.

  3. Brýle používám mnoho let. Velkou pomocí je zkušený optik,který dokáže poradit jak s výběrem obrub tak skel. Takovou jsem nešel a vždy jsem byl spokojen.

  4. Já jsem kupovala své první brýle v GrandOpticalu a jsou moc dobrý. Myslím, že záleží i na jakou optičku/optika narazíte a jak se vyzná a poradí.

  5. Mám dioptrické brýle na čtení Montana a jsou super. Perfektně sedí a nikde netlačí. Jsem s nimi velmi spokojená.

  6. Výběr dioptrických brýlí byl horor. Zkoušel jsem si je snad 2 hodiny než sem našel, co mi vyhovovalo.

  7. Nedávno jsem si koupila nové dioptrické brýle a držela jsem se přesně pokynů, které jsem našla ve vašem článku. Moc díky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo