Průmyslové pračky

Průmyslové pračky jsou určeny pro náročné provozy, kde svou práci odvádí v podstatě každý den, ať už je to hotel, restaurace nebo jakékoliv podobné zařízení. Největším plusem těchto praček je vysoká odolnost, velká kapacita, daleko delší životnost i kvalitnější materiály použité při výrobě.

Samozřejmě, že cena takových praček se pohybuje v úplně jiné úrovni, než když koupíte běžnou pračku se sušičkou, ale návratnost je více než dostačující.

Profesionální pračky se pohybují nejen v jiných cenových kategoriích, ale také disponují spoustou vlastností, které u normální pračky nenajdete.

Existuje mnoho výrobců, kteří pravidelně zásobují trh novými modely, přesto je ale lepší věnovat nejdříve pozornost potřebným specifikům, která jsou pro výběr průmyslové pračky zásadní a zcela nepostradatelné.

Jak vybrat průmyslovou pračku?

Jednou z nejdůležitějších vlastností je jednoznačně kapacita, respektive co nejvyšší možná náplň suchého prádla.

U normální pračky se většinou maximální kapacita bubnu pohybuje do 10 – 12 kg, zatímco u průmyslových praček s tou největší kapacitou se klidně dá vyprat náplň obsahující 25 i 60 kg znečištěného suchého prádla, případně i více, i když kapacita často začíná na pouhých 6,5 kg a zvyšuje se.

Je jasné, že taková kapacita, jako třeba 7 kg prádla, je běžná i u klasické domácí, ale rozdíl je právě ve výkonu, životnosti a kvalitě použitých materiálů. Při výběru pračky se zaměřte také na programy, protože zatímco u pračky do domácnosti je většinou k dispozici cca 14 – 20 programů, u těchto praček jich může být klidně až 200, takže je z čeho vybírat. Plná kapacita bubnu se dá vyprat za 40 – 60 minut.

Životnost profesionální pračky

Z obecného hlediska vám automatická pračka, kterou používáte v domácnosti, může vydržet v rozmezí od 7 do 10 let, i když může klidně odejít hned po skončení záruky. Do profesionálního provozu jednoznačně určená není, protože taková zátěž, jako vydrží třeba hotelové pračky, jí doslova odrovnají.

Ovšem průmyslová pračka může pracovat bez problémů i 25 let a více. Záleží na tom, jestli o ni budete pečovat a dopřejete jí pravidelnou údržbu, kterou takové zařízení potřebuje. Čím lépe o pračku budete pečovat, tím déle vám bude sloužit, bez ohledu na to, pro který provoz jí využíváte.

Odpružené a neodpružené průmyslové pračky

Odpružené průmyslové pračky jsou předurčeny pro hotely, penziony, nemocnice, průmyslové prádelny, domovy se sociální péčí a podobné provozy. Co je u tohoto typu nejlepší, je možnost maximálně vysokého stupně odstředění. U praček, které mají menší kapacitu, nemusíte řešit ukotvení do podlahy.

Neodpružené průmyslové pračky se hodí nejlépe do menší prádelny. Jsou charakteristické dlouhou životností, ale nízkou pořizovací cenou. Každá taková pračka musí být pevně ukotvena do betonové podlahy, která bude mít dostatečně vysokou nosnost.

Značky

Existuje více značek produkujících profesionální pračky, ale my jsme pro tentokrát zvolili 2, které vám v krátkosti představíme.

Průmyslové pračky Primus

První zmiňované průmyslové pračky Primus, které jsou moderní, vysokorychlostní, s možností využití pro komerční prádelny, domovy seniorů, hotelové provozy a další tomu podobné.

KLADY
 • Vysoký výkon
 • Úsporný provoz
 • Vynikající prací vlastnosti zásluhou patentovaného kaskádového bubnu
ZÁPORY
 • Vyšší pořizovací cena

Volně stojící odpružené pračky jsou populární také ve veřejných prádelnách, co jsou tzv. samoobslužné.

Přehled řad průmyslových praček Primus:

 1. Průmyslové pračky FX jsou ideální pro penziony, samoobslužné prádelny či hotely. Kapacita bubnu se pohybuje od 7 kg do 32 kg prádla.
 2. Profesionální pračky SF jsou vhodné pro ubytovny, kampusy, bytové domy či penziony a mají kapacitu 10 kg.
 3. Průmyslové pračky RX se nabízí pro průmyslové podniky a rovněž jezdecké kluby, kde se využije kapacita 9 – 58 kilogramů prádla.
 4. Profesionální pračky LG Giant využijí penziony a samoobslužné prádelny, přičemž mají kapacitu 10 kg.
 5. Profesionální pračky LG Titan se hodí pro ubytovny i samoobslužné prádelny a mají kapacitu 15 kg.
 6. Profesionální pračky SC najdou uplatnění spíš u malých provozoven s menším zatížením. Kapacita je jen 6,5 kg.
 7. Profesionální pračky SP jsou určeny samoobslužným prádelnám, kolejím a ubytovnám. Nabízí kapacitu 10 kg.

Průmyslové pračky Miele

Další značkou, která stojí za pozornost je jednoznačně Miele. U tohoto výrobce máte záruku mnoha užitečných vychytávek, jako je například přesná množstevní automatika, kdy je přesně nastavena voda a energie podle množství náplně.

Skvělý je i velký užitný objem bubnu, který uvítáte hlavně během sušení. Tekuté prací prostředky si bere na starost technologie EasyDos. Co je nejvíce mazané je tzv. zpětné získávání vody, což vám ušetří nějaké ty finanční prostředky.

Principem je, že jakmile proběhne poslední máchání, voda z něj je použita na příští předmáchání, což vám sníží spotřebu o mnoho litrů. Miele má certifikaci na testovanou hygienu. Potěš rozsáhlé příslušenství, osvětlení bubnu, předvolba startu až 24 hodin, programovatelné řízení, patentované dávkování CapDosing a například také velký otvor dvířek.

Kvalitu a dlouhou životnost zajišťuje emailovaná čelní stěna, profi tlumiče, nerezová příruba, technicky vyspělý synchronní motor, výkonná topná tělesa, ale i účinný systém zdvojených pružin.

Typy průmyslových praček Miele:

 • Pračky Malí obři do 8 kg
 • Pračky 8 – 10 kg
 • Pračky 10 – 20 kg
 • Pračky 24 – 32 kg
 • Pračky s oddělenou čistou a nečistou stranou

Další značky průmyslových praček

 • Electrolux
 • Unimac
 • Imesa
 • Asko
 • Bosch

Průmyslové pračky můžete nakoupit v e-shopu: Datart.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. V práci máme průmyslovou pračku Primus a je to fakt skvělý dříč. Vypere všechno co je potřeba, hodně se do ní vejde a prádlo je čisté.

 2. Poprvé jsem se s průmyslovou pračkou setkala ještě jako dítě v soukromé prádelně, kde jsem se nemohla vynadívat, na tak obrovský stroj. Nyní provozují vlastní penzion a průmyslová pračka má své vlastní místo v naší soukromé prádelně a pracuje v podstatě každý den, protože je stále co prát, jak se hosté střídají. Takové pračky jsou opravdu dříči a jedou pomalu nonstop.

Přidat komentář

Recenzer
Logo