Vestavné pračky

Vestavné pračky patří mezi předem plněné pračky, ale většinou ji najdete ve speciální kategorii. Tyto pračky lze zabudovat do koupelny, ale velmi často je vestavná pračka součástí kuchyňské linky. Tyto pračky se pořizují z různých důvodů. Jedni je upřednostňují, protože si zakládají na designu domácnosti a mají raději ucelený vzhled koupelny. Vestavná pračka v kuchyni pak bývá velmi často součástí malých bytů, ve kterých není na pračku v koupelně místo.

Vestavné pračky mají kromě výhod i několik nevýhod. Tou největší je skutečnost, že na trhu nenajdete takový výběr jako v případě klasických předem plněných praček. Přesto můžete vybírat z několika typů.

Při výběru vestavné pračky je třeba dodržet určitý postup. V tomto případě je více než jindy důležité zvolit správnou velikost. Před nákupem musíte přesně vědět, kde bude pračka stát. Poté se můžete zaměřit na určitý typ pračky, vybírat budete z několika možností. Zajímat by vás měla kapacita bubnu, která souvisí s počtem osob v domácnosti. U každého spotřebiče je důležitá energetická spotřeba. A velmi důležité jsou i funkce, které pračky nabízí. Zejména v rodinách, kde bude pračka součástí kuchyně, bude důležitá i její hlučnost.

Porovnat ceny praček

Nejlepší vestavné pračky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Philco PLDI 148 BBI 100 % 12 117 Kč Zobrazit Planeo.cz
2. AEG ÖKOMix L8FBE48SI 92 % 24 990 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Electrolux EW7W368SI 87 % 25 290 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Whirlpool BI WMWG 81484E 86 % 14 990 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Beko WITV8712X0W 80 % 12 289 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Vestavná pračka je na trhu k dostání v několika provedeních. Vybrat si tak můžete pračku, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Standardní vestavná pračka

Nejlevnějším typem jsou klasické pračky, které si poradí i s větším množstvím prádla. Tyto pračky nabízí poměrně velké množství funkcí a patří k těm nejoblíbenějším. Klasické vestavné pračky jsou na trhu zastoupeny v největším počtu a často patří mezi energeticky šetrné spotřebiče. Jejich nevýhodou je však vyšší spotřeba vody i náročnost na prostor.

Vestavná pračka se sušičkou

V této pračce prádlo nejen vyperete, ale i usušíte. Vestavná pračka nabízí mnoho funkcí a navíc ušetříte peníze i místo. Nevýhodu tohoto provedení je mnohem menší počet funkcí, což se týká pračky i sušičky. Chybět mohou i některé funkce, které jsou pro ostatní typy standardní výbavou.

Chytrá vestavná pračka

Chytré pračky nabízí nejnovější technologie, ale i možnost ovládání na dálku. K ovládání pračky můžete použít mobilní telefon. Díky němu budete mít přehled o pracích programech a najdete i další praktické funkce.

Parní vestavná pračka

Parní praní je stále populárnější. Parní pračky jsou šetrné, co se spotřeby elektřiny i vody týká. Pára se však postará o šetrné zacházení i s tím nejjemnějším oblečením. Výhodou je i tišší chod a rychlejší praní. K dispozici máte i speciální programy, které prádlo zbaví alergenů i zápachu. Za toto všechno si však budete muset připlatit.

Rozměr

Vestavné pračky mají přesně dané rozměry. Jejich výška bývá v rozmezí 82 – 90 cm. Šířka pračky je od 59, 59,6 cm.

Kapacita

Ani v případě kapacity není výběr nijak velký. Koupit můžete pračku, která pojme 7 – 9 kg prádla. Tato velikost by mohla stačit běžně velkým rodinám. Jestliže vám nebude kapacita pračky vyhovovat, budete muset vybírat mezi volně stojícími pračkami s předním plněním, které bývají větší.

Motor pračky

Nedílnou součástí pračky je motor. Vybírat můžete mezi 3 různými typy. Typ motoru ovlivňuje spotřebu a souvisí i s hlučností.

Klasický

Klasický motor se skládá ze 4 součástek. Hlavní částí je motor, dalšími částmi jsou řemen, řemenice a buben. Klasický typ motoru je v dnešní době zastaralý a vytlačují ho novější typy. Nevýhodou tohoto typu je rychlejší opotřebování uhlíků, které na motor přenáší elektřinu. Počítat musíte i s vyšší spotřebou energie a hlučnějším chodem.

Invertorový

Invertorový motor je rovněž složen z motoru, bubnu, řemene a řemenice. Také umístění se od předchozího typu neliší. Přesto je však invertorový motor tišší i úspornější. Na rozdíl od klasického je motor řízen elektronicky, což umožňuje jeho plynulejší regulaci. Výrobci poskytují na invertorový motor delší záruku.

Direct drive

Motor s přímým pohonem je tím nejmodernějším a najdete ho na nejlepších pračkách. Motor je umístěn v ose bubnu, pohon pračky je přímý a součástí motoru tak nemusí být řemen ani řemenice. Pračky s Direct drive motorem se vyznačují menšími vibracemi a mají i lepší stabilitu. Mezi jeho další výhody patří větší výkon a úspora. Pračky s motorem Direct drive jsou tišší a je na ně poskytována 10letá záruka.

Energetická třída

Energetickou třídu označuje zařazení dle energetické náročnosti a najdete ji vyznačenou na energetickém štítku. Energetická třída je vyznačena na energetickém štítku, který je povinný pro všechny spotřebiče. Na štítku najdete rovněž informaci o roční spotřebě energie a vody.

Nejspornější pračky spadají do energetické třídy A. Za velmi úsporné lze považovat i spotřebiče uvedené v energetické třídě B a C.

Otáčky

Maximální počet otáček je u moderních praček ve výši 2 000 ot/min. Prakticky každá pračka však nabízí rozpětí, ve kterém je možné otáčky regulovat.

 • 1 000 ot/min – při menším počtu otáček je možné prát velmi jemné prádlo. Většina praček umožní prát při ještě nižších otáčkách.
 • 1 200 ot/min – tento počet otáček je vhodný při praní běžného prádlo. Při rychlosti 1 200 ot/min se z prádla odstraní většina vlhkosti a to i z velkých kusů oblečení.
 • 1 400 – 1 600 ot/min – rychlé intenzivní ždímání, které prádlo připraví pro sušení v sušičce. Jestliže je prádlo určené pro sušení v sušičce ždímáno na menší počet otáček, bude jeho sušení značně energeticky náročné.

Funkce

Moderní pračky nabízí celou řadu praktických a užitečných funkcí. Jejich počet souvisí zejména s pořizovací cenou. I ty nejlevnější pračky by měly disponovat dětskou pojistkou, odleženým startem či signalizací, která upozorní na konec pracího cyklu. Standardní bezpečnostní funkcí je ochrana proti přetečení.

K nadstandardním a velmi oblíbeným funkcím patří:

 • Fuzzy Logic – funkce, která vám umožní volit program podle množství vloženého prádla.
 • 6. smysl – inteligentní program průběh praní přizpůsobí dle zašpinění prádla.
 • Přidat prádlo – praktická funkce, která vám umožní zastavit prací cyklus a do pračky vkládat zapomenuté prádlo.
 • Rychlý program – prací cyklus trvá jen 15 – 30 minut.
 • Funkce skvrny – funkce intenzivního praní si velmi dobře poradí s odolnými skvrnami.
 • Baby Care – funkce, která z prádla odstraní zbytky prášku. Využívá se především při praní dětského prádla, ale vhodný je i pro alergiky.
 • Sprchování prádla – při sprchová se prací prostředek rozptýlí do všech části bubnu.
 • Parní program – je často součástí dražších praček. Díky němu je možné eliminovat alergeny. Pára prádlo lépe načechrá.

Jednotlivých funkcí je však mnohem více. Kromě nich nabízí pračky i různý počet pracích programů.

Značka

Na trhu jsou vestavné pračky zastoupeny snad všemi velkými výrobci. Vybírat můžete mezi pračkami Whirlpool, Candy, Siemens, Beko, Bosch, AEG, Elecktrolux, Philco či Hoover. Počítat však musíte s omezenějším výběrem.

Cena

Vestavné pračky jsou dražší než klasické pračky s předním plněním. Zatímco ty je možné koupit za méně než 8 000 Kč, nejlevnější vestavná varianta vyjde na cca 10 000 Kč. Nejlevnější pračky však nabízí pouze omezený počet funkcí a programů. Větší možnosti budete mít při ceně okolo 15 000 Kč. Nejdražší pračky vyjdou na více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny praček

Otázky a odpovědi

Kam je možné vestavnou pračku umístit?

Vestavná pračka má pravidelný tvar bez jakýchkoliv výstupků a umístit ji tak můžete do skříňky. Ta může stát pod umyvadlem, což vám ušetří nějaké místo v koupelně. Ne vždy se však pračka pod umyvadlo vejde. Velmi často ji najdete v kuchyni schovanou pod kuchyňskou linkou, stejně jako myčku nádobí. Tuto pračku však můžete umístit i na jiná místa, záleží na tom, co vám vaše domácnost umožní.

Jak hlučné jsou vestavné pračky?

Vestavné pračky jsou velmi často umístěny mimo koupelnu a hlučnost je tak velmi důležitý parametr. Nejtišší pračky mají hlučnost pouhých 45 dB. Za tichou lze považovat pračku s hlučností do 60 dB. Hlučnost levnějších praček může být více než 77 dB.

Jaké programy vestavné pračky nabízí?

Programů je celá řada a jednotlivý výrobci nabízí i svoje vlastní programy. Poměrně běžný je program pro alergiky, dále je to program pro vlnu, hedvábí, funkční prádlo a další. I v případě levnějších praček můžete mít k dispozici více než 10 programů. Nejdražší pračky bývají vybaveny až 20 různými programy.

Závěr

Vestavné pračky jsou určeny k zabudování do nábytku. Samotná pračka je schovaná za dveřmi a nebude tak narušovat vzhled domácnosti. Vestavné pračky mají mnoho podob a stejně jako klasické pračky jsou vybaveny standardními i nadstandardními programy. Díky dostatečné kapacitě budou dobře sloužit jednotlivcům a běžně velkým rodinám. Na trhu jsou však vestavné pračky k dostání v menším počtu a jejich nevýhodu je i o něco vyšší pořizovací cena.

Vestavné pračky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Eliška Vachková – autor článku

Eliška Vachková – autor článku

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo