Míčky do sušičky

Změkčovací míčky do bubnových sušiček zajistí, že budete mít prádlo vždy měkké a nadýchané. Míčky do sušičky rovněž přispívají ke kratší době sušení. Všechny míčky jsou vyrobeny z bezpečných a netoxických materiálů. Jedná se tedy rovněž o dostupnou a ekologickou alternativu k běžně dostupným chemickým změkčovačům, což bude nejvíce vyhovovat všem, kteří mají citlivou pokožku.

Používání míčků je velmi jednoduché. Jednoduše ho vložíte společně s prádlem do sušičky a pak už jen spustíte příslušný program. Během sušení bude míček v sušičce poskakovat. Takto bude velmi jemně načechrávat tkaninu jednotlivých kusů prádla. Díky tomu bude moci teplý vzduch lépe cirkulovat a proces sušení bude nejen efektivnější, ale i rychlejší. Ve výsledku tak díky míčkům ušetříte čas i peníze. Míčky vyrobené z kvalitních materiálů bude moci používat opakovaně.

Výběr míčků do sušičky není nijak komplikovaný. V současnosti se prodávají míčky vyrobené z vlny nebo gumy. Každá varianta se při používání trochu mění, nicméně konečná funkčnost je prakticky totožná. Odvážnější mohou kromě speciálních míčků vyzkoušet i míčky tenisové. Nevýhodou tenisáků je výrazně větší hlučnost.

Porovnat ceny míčků

Typy

Míčky do sušičky mají několik podob. Ať už dáte přednost jakékoliv variantě, u každé máte výrobcem garantovanou kratší dobu sušení a jemnější, vzdušnější a měkčí prádlo.

Vlněné míčky

Vlněné míčky pomohou prádlo změkčit tak, že zabrání tvorbě statické elektřiny. Míčky vyrobené z vlny jsou 100 % přírodní, neobsahují žádné barvivo. Díky tomu jsou naprosto bezpečné a vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou nebo alergiky. Výhodou vlněných míčků je také prakticky nulové hlučnost a velmi dlouhá životnost.

Kvalitní míček by mělo být dokonce možné používat stovky sušících cyklů. Vlněný míček dokáže prádlo načechrat a může ho i provonět. Postačí, když na něho nakapete několik kapek oblíbeného esenciálního oleje či speciální vůni do sušičky. Vlněné míčky se obvykle prodávají v balení po více kusech a potěší i jejich příznivá pořizovací cena.

Gumové míčky

Gumové míčky jsou velmi často opatřeny speciálními výstupky, koupit můžete dokonce míček s podobou ježka. Díky bodlinkám by mělo být prádlo usušeno rychleji, větší časový rozdíl ve srovnání s vlněnými míčky však většinou uživatelé nezaznamenaly. Stejně jako vlnění míčky mají ty gumové velmi dlouhou životnost a používat je můžete i několik let.

Nevýhodou je však hluk, který bude míček z gumy při sušení vydávat. U gumových míčků si rovněž zkontrolujte nezávadnost výrobního materiálů. Netoxický míček poznáte podle potřebné certifikace.

Počet míčků

Do sušičky můžete vkládat libovolný počet míčků. Zde platí pravidlo, čím je míčků více, tím kratší bude jeden sušící cyklus a větší úspora peněz. To, jaký počet míčků je nejvhodnější, nelze přesně říct. Vše záleží na množství prádla a zvoleném programu. Nejjednodušší bude, pokud si vše vyzkoušíte. Začít můžete s jedním míčkem a sledujte, o kolik minut se sušení zkrátilo. S použitím 2 míčků by mělo být sušení ještě kratší. A najdou se i tací, kteří běžně používají 3 – 5 míčků. V tomto případě je vše individuální, protože každému bude vyhovovat trochu jiný postup.

Výrobci obvykle doporučují používat 2 míčky, což však při plné sušičce nijak velkou úsporu nepřinese. Bát se tedy nemusíte vkládat 4 či 5 míčků najednou. Podobně je třeba vše vysledovat i při polovičním naplnění sušičky.

Domácí výroba

Pořizovací cena míčků do sušičky není nijak závratná. Pokud však máte doma klubko vlny nebo starý svetr určený k likvidaci, můžete si míčky snadno vyrobit. Použít byste měli pouze 100% ovčí vlnu. Vlnu postačí namotat do velikosti tenisového míčku, starý svetr nebo jiný výrobek můžete jednoduše nastříhat na proužky. Hotový míček by měl být vyroben tak, aby se nikde nerozmotával, v tomto ohledu vám mohou být nápomocny pletací jehlice nebo jednoduchý háček.

Kuličky vlny je třeba vložit do silikonových punčoch, přičemž každý z míčků je třeba podvázat nití. Takto připravené míčky vložte do hrnce s vodou a nechejte malou chvilku vařit. Poté nechejte míčky vychladnout. Horká voda dokáže vlnu srazit a míčky mohou zplstnatět. Barevná vlna v důsledku vaření pustí barvu a vy se tak nemusíte obávat případného obarvení prádla.

Po vychladnutí vody míčky vyjměte a přebytečnou vodu vymačkejte. Poté je nutné nechat míčky dokonale vysušit, zde vám může pomoci vaše sušička. Po usušení je možné vyjmout míčky z punčoch. Správně vyrobené míčky musí být zplstnatělé a sražené.

Na internetu naleznete i jiné návody, které vám mohou s výrobou vlněných míčků do sušičky pomoci. S obrazovým návodem vám půjde jejich výroba velmi snadno a vy tak můžete přednosti tohoto praktického pomocníka snadno vyzkoušet.

Značka

Výrobců míčků do sušičky je hned několik. Svoje speciální míčky mají přední výrobci praček, ale vyzkoušet můžete i míčky míně známých výrobců. Ve všech případech by měl míček zabránit tvorbě statické elektřiny, snížit dobu sušení a změkčit prádlo. Některé míčky mohou prádlo také provonět. Z hlediska uživatelských recenzí patří k oblíbeným míčky značky Jolly, Electrolux, Hama, Scanpart, Dedra, Tescoma či Meeliconi.

Cena

Pořizovací cena míčků je velmi příznivá a dovolit si je tak může skutečně každý majitel sušičky. Balení obvykle obsahuje 2 – 3 kusy a cena bývá nejčastěji v rozmezí 200 – 300 Kč. Dražší jsou pouze sady vlněných míčků, jejichž součástí je i esenciální olej. Zde za balení zaplatíte okolo 420 Kč.

Porovnat ceny míčků

Otázky a odpovědi

Proč je používání míčku do sušičky žádané?

Míčky jsou schopny během procesu sušení oddělovat prádlo. Tím brání jeho zamotávání a prádlo zůstane nadýchané a jemnější. Díky míčkům bude navíc celý proces rychlejší a méně energeticky náročný.

Je možné míčky používat s každým prádlem?

Používání míčků je naprosto bezpečné a použít je tak můžete při sušení jakéhokoliv běžného oblečení. Míčky jsou však bezpečné i během sušení péřového oblečení.

Co dalšího je možné při sušení prádla využít?

Kromě míčků lze koupit i speciální vonné ubrousky, které prádlo krásně ovoní. Vonné ubrousky navíc dokáží prádlo během sušení změkčit. Kromě ubrousků pak přichází výrobci i s jinými alternativami, které můžete na rozdíl od ubrousků používat opakovaně.

Závěr

Hlavním úkolem míčků do sušičky je zkrátit dobu sušení. Díky tomu můžete poměrně výrazně ušetřit za elektrickou energii. Bez míčků se může mokré prádlo vzájemně zamotávat a senzory sušičky nemusí správně vyhodnotit, zda jsou tkaniny stále mokré nebo je proces sušení u konce. Velmi často tak můžete ze sušičky vytahovat přesušené prádlo, které se sušilo zbytečně dlouhou dobu. Z tohoto důvodu se doporučuje prádlo před vkládáním do sušičky protřepat.

Pokud budete používat míčky, budete mít jistotu, že prádlo bude dokonale suché a přitom nadýchané. Během sušení bude míček v bubnu poskakovat a jednotlivé kusy prádla budou odděleny. Právě to urychluje a zefektivňuje proces sušení. V současnosti můžete koupit gumové nebo vlněné míčky. Gumové vás mohou více zaujmout svým vzhledem, ale mnohem větší oblibu mají míčky vlněné, které jsou vyrobeny z přírodního a naprosto bezpečného materiálu. Vkládání tenisových míčků je sice možné, ale výrobci praček používání tenisáků příliš nedoporučují. Silnější nárazy míčků se mohou na sušičce dříve či později negativně projevit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vyzkoušela jsem Meliconi 621026 koule do sušičky vlněné 3 ks a jsou naprosto perfektní. Je to parádní vychytávka, rozhodně mohu doporučit, a nestojí přitom čerta.

Přidat komentář

Recenzer
Logo