Kondenzační sušičky

Sušičky se dnes stávají synonymem moderní domácnosti a jejich obliba strmě roste. Díky sušičce ušetříte čas, nebudete muset řešit, kam s vypraným prádlem. Sušení prádla v sušičce je vhodné pro astmatiky a alergiky, během sušení probíhá i desinfekce prádla. Při ní je odstraněno až 99,9% alergenů i zvířecích chlupů. Sušičky prádla nabízí řadu šetrných a moderních programů, díky čemuž můžete sušit i velmi jemné a náročné tkaniny.

V domácnostech jsou nejrozšířenější právě kondenzační sušička, které jsou oblíbená díky své velmi snadné instalaci. Ta nevyžaduje žádné stavební úpravy a jednoduché je i samotné zapojení. Kondenzační sušička pracuje na jednoduchém principu. Vzduch uvnitř sušičky zahřívá tepelné čerpadlo nebo topné těleso. Horký vzduch na sebe naváže vodní páru, která se ochlazuje a začíná kondenzovat. Tímto způsobem se pára mění na vodu, která je odvedena do odpadu nebo se ukládá v kondenzační nádobě.

Při výběru vhodné kondenzační sušičky je nutné přihlédnout k několika technickým parametrům. Tím nejdůležitějším je kapacita, která určuje, kolik kilogramů prádla dokáže sušička v jednom cyklu usušit. Dále se zaměřte na technologii sušení, energetickou úsporu, hlučnost a především vybavenost.

Porovnat ceny sušiček

Typy

Na trhu najdete dvě podoby kondenzačních sušiček. První k ohřevu vzduchu využívá tepelné čerpadlo, druhý topné těleso.

  • Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem – tato varianta je běžnější a vyznačuje se vysokou energetickou úsporností. Sušičky jsou rovněž velmi šetrné a umožňují sušení i velmi jemného prádla.
  • Kondenzační sušičky s topným tělesem – tento typ sušiček z trhu pomalu mizí. Jejich nevýhodou je menší šetrnost k tkaninám. Sušičky s topným tělesem jsou levnější, ale vyznačují se vyšší spotřebou energie. Ocenit však můžete kratší dobu sušení.

Velikost

Při výběru kondenzační sušičky je nutné vzít v úvahu její kapacitu. Na trhu jsou zastoupeny sušičky v několika velikostech. Standardní rozměr je 60 x 60 x 85 cm. Do malého bytu však můžete pořídit prostorově úspornější sušičku. Jedná se o Slim sušičky, jejichž hloubka bývá v rozmezí 40 – 45 cm.

Kapacita

S velikostí úzce souvisí kapacita sušičky. Ta určuje, kolik kilogramů prádla budete moci v sušičce naráz usušit. Kapacita bývá nejčastěji v rozmezí 7 – 11 kg. Nejmenší sušičky s kapacitou 7 kg, budou vyhovovat 1 – 2 osobám. Do čtyřčlenné rodiny se doporučuje pořídit sušičku s kapacitou alespoň 8 kg. Ve větších domácnostech se více vyplatí sušička s kapacitou 9 a více kg prádla.

Energetická třída

Důležitým parametrem, který se promítá na roční spotřebě energie, je energetická třída účinnosti. Zde se vyplatí pořídit co nejúspornější sušičku, která vám ve srovnání s méně úspornými modely ušetří poměrně velké množství peněz. Kondenzační sušičky spadají do energetických tříd A – C.

Hlučnost

Zajímat by vás měla i hlučnost sušičky. Za tiché jsou považovány sušičky s hlučností do 60 dB. Běžná hlučnost je okolo 65 dB, při sušení vás může rušit sušička s hlučností nad 70 dB.

Programy a funkce

Moderní kondenzační sušičky nabízí celou řadu různých programů a funkcí. K navolení té správné budete nejčastěji používat dotykové ovládání, těmto sušičkám nechybí ani přehledný LCD displej. Méně často jsou součástí sušičky otočná kolečka či knoflíky. Moderní sušičku můžete ovládat i pomocí mobilního telefonu.

  • Senzory – nejmodernější sušičky jsou vybaveny různými senzory. Ty se spolu s vážící automatikou uzpůsobí program sušení. S jejich pomocí můžete mít prádlo zcela suché i mírně navlhlé.
  • Programy podle typu prádla – každá sušička nabízí různé množství programů vhodných například pro dětské oblečení, funkční prádlo, vlnu, peří, košile atd.
  • Refresh program – zbaví oblečení zápachu bez nutnosti ho nejprve vyprat.
  • Hygiena – je program vhodný pro astmatiky a alergiky. Při sušení dojde ke zničení bakterií, virů i alergenů.
  • Množstevní automatika – dokáže odhadnout naplněnost sušičky. Podle ní pak upraví délku sušení.
  • Zvuková signalizace – upozorní vás na konec sušení.
  • Dětský zámek – zabrání nechtěnému zpuštění sušičky.
  • Časovač – umožní vám nastavit čas sušení.
  • Samočistící kondenzátor – díky funkci samočištění se nebudete muset zabývat čištěním kondenzátoru. Funkce navíc zvyšuje efektivitu sušení.
  • Osvětlení bubnu – o sušení budete mít dokonalý přehled.
  • Parní funkce – dražší sušičky nabízí parní funkci. Prádlo bude nejen suché, ale i nadýchané a voňavé. Parní funkce vám ušetří zdlouhavé žehlení.
  • AutoDry – funkce, která zabraňuje nerovnoměrnému sušení prádla. Během sušení se prádlo nebude zbytečně přehřívat.
  • SensitivaDrying – šetrný program využijete při sušení nejjemnějších tkanin.
  • Aktualizace – stáhnout nové sušící cykly vám umožní chytrá sušička s funkcí WiFi.

Pračka se sušičkou

Ne každá domácnost si může dovolit vlastnit dva samostatné spotřebiče. Zde pak můžete využít možnost zakoupit pračku se sušičkou. Jediný spotřebič vaše oblečení vypere i vysuší, aniž byste s prádlem museli jakkoliv manipulovat. Ale i tato varianta má svoje nevýhody, tou největší je mnohem menší nabídka programů a funkcí, co se obou spotřebičů týká. Vystačit si musíte s menší kapacitou sušičky i menší účinností sušení.

Pračku se sušičkou můžete koupit ve standardní i Slim verzi, jsou tedy vhodné do různě početných rodin. Mezi běžné funkce, které tento spotřebič nabízí, patří například odložený start, parní program, váhová automatika, úsporný program, automatické uzavření přívodu vody a několik pracích i sušících programů. Ty jsou vhodné při údržbě různých materiálů.

Značka

Na trhu jsou kondenzační sušičky zastoupeny celou řadou známých výrobců. Levnější modely nabízí značka Beko a právě tyto sušičky patří v současnosti díky skvělému poměru cena/výkon k těm nejoblíbenějším. Pokud uvítáte množství nejmodernějších funkcí, budou vám více vyhovovat spotřebiče značek LG, Miele, Bosch nebo AEG. Další modely pak nabízí také Hoover, Indesit, Whirlpool nebo Gorenje.

Cena

Za nejlevnější kondenzační sušičky zaplatíte okolo 11 000 Kč. Vystačit si musíte s méně úspornými i méně vybavenějšími modely. Vybavenější sušičku koupíte v rozmezí 11 – 16 000 Kč. Prémiové spotřebiče s moderním designem a celou řadou užitečných programů mohou stát více než 16 000 Kč.

Porovnat ceny sušiček

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody a nevýhody kondenzačních sušiček?

Kondenzační sušičku můžete umístit prakticky kamkoliv, protože nevyžaduje odvětrávání. Instalace se pak obejde bez jakýchkoliv stavebních úprav. Nevýhodou těchto sušiček je vyšší spotřeba energie, proto se vyplatí investovat do úspornějšího modelu.

Co jsou mezikusy?

Jedná se o spojovací díly, díky kterým můžete sušičku bezpečně umístit na pračku. Tento způsob instalace je pravděpodobně nejoblíbenější. Jestliže máte v koupelně dostatek prostoru, můžete sušičku umístit vedle pračky. Instalace mezikusu je jednoduchá a mnoho z nich obsahuje výsuvný šuplík, na který můžete postavit koš s prádlem.

Lze k sušičce přikoupit nějaké příslušenství?

Spíše než o příslušenství se jedná o praktické doplňky, které vám používání sušičky usnadní. K dostání jsou speciální balonky, které dokáží prádlo změkčit i bez používání chemických prostředků. Výhodou je, že je budete moci používat opakovaně.

Díky balonkům můžete také zkrátit čas sušení, což se podepíše na nižší spotřebě. K dostání jsou i různé vůně nebo vonné ubrousky, které prádlo ovoní. Některé přípravku rovněž sníží pomačkání prádla nebo mívají antistatický efekt. Mezi praktické příslušenství patří nástavec na sušení bot, který může být součástí některých sušiček.

Závěr

Kondenzační sušička prádla může být v domácnosti neocenitelný pomocník. To však platí pouze v případě, kdy budete sušičku používat správným způsobem. Špatně zvolený program nemusí prádlo usušit správně a v nejhorším případě může dokonce vaše oblečení poničit. Proto si před prvním použitím vždy velmi pečlivě prostudujte návod a seznamte se se všemi programy, které vámi zvolený spotřebič nabízí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vzala jsem sušičku značky Beko, přestože neměla tak úplně nejlepší hodnocení a byla jsem mile překvapena. Funguje skvěle, prádlo je pěkně suché a nedělá ani velký hluk.

Přidat komentář

Recenzer
Logo