Mlýnky na maso (masomlýnky)

Mleté maso je oblíbená surovina, je snadné na přípravu, můžete ho připravit na několik způsobů. Jeho oblíbenost roste zejména v letních měsících, kdy je použijete na výrobu grilovaných hamburgerů.

Mleté maso není v dnešní době těžké sehnat, můžete ho koupit ve vepřové, hovězí nebo kombinované podobě v každém supermarketu. Bohužel však tento polotovar obsahuje kromě masa i chemické přísady, a při jeho koupi vás může odradit i jeho mdlá barva. Nemůže se rovnat kvalitě mletého masa, které si připravíte doma ze surovin, které vám budou vyhovovat nejvíce.

Porovnat ceny mlýnků

Nejlepší mlýnky na maso

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ETA Ambo III 5075 90000 99 % 2 389 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Bosch MFW3520W 91 % 1 709 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Tefal NE105838 84 % 1 349 Kč Zobrazit Spořílek.cz
4. Sencor SMG 4382 83 % 1 999 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Tescoma Handy univerzální 80 % 965 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy mlýnků

Mlýnky na maso můžete koupit manuální i elektrické a poslouží vám nejen k namletí masa. Při zakoupení různých typů nástavců si doma připravíte klobásy, jitrnice nebo domácí cukroví. Použít ho můžete k namletí kapusty, nebo jiné zeleniny, a hravě s jeho pomocí zpracujete staré rohlíky na strouhanku.

Ruční mlýnky na maso

Ruční mlýnky dominovaly zejména v domácnosti vašich maminek a babiček, často se dědí z generace na generaci. Jistě si i vy pod pojmem ruční mlýnek na maso vybavíte masivní litinový mlýnek, který má téměř neomezenou životnost. Ruční mlýnek je v omezeném množství vyráběn i z plastu, těmto výrobkům je ale lepší se vyhnout.

Možná vás bude přitahovat jeho vzhled, u tohoto výrobku je však zásadnější životnost a funkčnost. Součástky mlýnku určené na mletí musí být z tvrdého a ostrého kovu. V takovém případě si poradí s jakýmkoliv druhem masa. Jedinou nevýhodou těchto mlýnků je to, že si v tomto případě nemůžete zvolit hrubost mletí.

Tyto mlýnky pomelou vše, co budete potřebovat, ale práce s nimi může být zdlouhavá a velmi náročná. Výhodou je u těchto ručních mlýnků snadné čištění, protože je můžete rozebrat na jednotlivé součástky. I v případě ručních mlýnků můžete dokoupit různé nástavce, které využijete při přípravě dalších pokrmů.

Elektrické mlýnky na maso

Elektrické mlýnky umožňují namletí velkého množství masa bez jakékoliv námahy. Proto jejich obliba stále roste. Elektrické mlýnky ale nedosahují takové životnosti, jakou poskytují mlýnky ruční. Přesto i tyto výrobky, v případě, že budou vyrobeny z kvalitních materiálů a při správném používání budou sloužit řadu let.

Výhodou jevu těchto mlýnků možnost zvolit hrubost mletí, a to díky mnoha různým nástavcům a také příprava jiných masových i sladkých pochoutek. Cena je v tomto případě vyšší a často se setkáte s tím, že je mlýnek na maso součástí celého kuchyňského robota.

Materiál

Výrobním materiálem je kov, plast nebo kombinace obou materiálů. Ruční mlýnky preferujte litinové, v případě elektrických mlýnků si pohlídejte výrobní materiál šneku a nožů, popřípadě dalších součástek, které mají vliv na mletí masa. Tyto součástky mají zásadní podíl na životnosti tohoto spotřebiče a měly by být vyrobeny z kvalitní oceli.

Tělo mlýnků je u elektrických typů kovové nebo plastové, což má velký vliv zejména na hlučnost a celkovou hmotnost přístroje.

Pohon

Mlýnky jsou poháněny vaší silou nebo elektrikou. Z toho samozřejmě plyne i snadnost použití. Při mletí pomocí elektrického mlýnku se sice nezapotíte, na druhou stranu vám žádný z elektrických modelů neposlouží tak, jak jeho menší ruční kolega.

Výhodou ručního mletí je i skutečnost, že se tyto mlýnky při práci nezahřívají a maso si tak zachová svoji typickou vůni. Příprava je s pomocí těchto mlýnků samozřejmě delší.

Elektrické mlýnky melou stále stejnou rychlostí. Zpracování masa je rychlejší a pohodlnější. Kvalitní elektrické mlýnky by měly být vybaveny zpětným chodem. Ten je velmi užitečný v případě, že se kus masa v mlecím mechanismu vzpříčí nebo zasekne. Dále se ujistěte, že součástí motoru je pojistka proti přehřátí.

Příkon

U elektrických mlýnků je dobré věnovat pozornost také příkonu. Čím je vyšší, tím je mlýnek výkonnější. Mlýnky s malým příkonem si mnohdy nejsou schopné poradit se šlachovitým nebo tvrdším masem. Potíže jim mohou dělat i větší kusy masa. Příkon se u těchto výrobků pohybuje v rozmezí od 300 W – 2 500 W.

Doporučujeme vybírat takové, jejichž příkon je alespoň 2 000W, v tomto případě platí čím vyšší tím lepší. Je lepší si připlatit za kvalitnější mlýnek než mít nervy na pochodu v případě levnějšího a méně výkonného výrobku, které se mohou při práci zastavovat.

Rychlost mletí

V případě ručních mlýnků je rychlost závislá na vaší výdrži a fyzických schopnostech. Elektrické mlýnky mají tento parametr uveden na obalu výrobku. Rychlost mletí určuje množství masa, které je přístroj schopen zpracovat za jednu minutu. Tento údaj však není zcela přesně definovatelný, protože velký vliv hraje i samotné maso.

Snadněji a rychleji se vám bude zpracovávat kvalitní a jemné maso, šlachovité a tvrdé maso, budete mlít o něco déle. Přesto ale můžeme uvést, že rychlost mletí se pohybuje v rozmezí od 1 do 3 kg/min.

Hlučnost

Jedná se o parametr, který se týká především elektrických mlýnků, i když ani ruční mletí nebývá zcela bezhlučné.

Hlučnost je u elektrických mlýnků poměrně vysoká a pohybuje se v rozmezí 70 – 85 dB. Elektrické mlýnky však budete používat pouze v krátkém časovém úseku, a tak by vás tento parametr neměl příliš znepokojovat.

Příslušenství

Jak jsme se již zmínily, můžete k oběma typům mlýnků přikoupit různé příslušenství. Jedná se o nástavce na výrobu domácích klobás, jitrnic nebo jelit, a také různá tvořítka na cukroví. Pro snadnější výrobu jitrnic máte v případě některých modelů k dispozici plnič střívek.

Elektrické mlýnky jsou pak dodávány s pěchovadlem, které vám zaručí bezpečnou manipulaci a s kotouči, které vám umožní různé hrubosti mletí. Někdy jsou doplněny také o strouhací kotouče.

Ty můžete využít při zpracování zeleniny nebo strouhání sýru. Dále může balení obsahovat nástavce na mletí ořechů nebo výrobu domácích těstovin.

K dalšímu příslušenství patří lis na ovoce a stejně jako v případě ručních mlýnků sada na výrobu cukroví. Pomocí forem na maso můžete vyrábět stejně velké masové nuggety a přídavné tácy poslouží pro odkládání namletého masa.

Značka

Elektrické mlýnky můžete koupit od značek jako Tefal, Bosch, Kenwood, Tescoma, Eta, a další.

Ruční litinové mlýnky nabízí DeGusto, Banquet, Lamart nebo Toro. Mezi přední České výrobce patří robustní a nezničitelné ruční mlýnky značky Porkert, která je na trhu už od roku 1863.

Cena

Nejnižší cenové rozhraní se pohybuje od cca 300 – 1000 Kč. Jedná se o méně kvalitní ruční mlýnky, které jsou vyrobeny z platu nebo v kombinaci kov a plast. Vystačíte si s nimi v případě občasného použití. Za cenu, blížící se 1 000 Kč lze koupit menší modely kvalitních litinových mlýnků.

Do 3 000 Kč

Zde již seženete jakýkoliv kvalitní ruční mlýnek a také celou řadu elektrických typů. V případě elektrických mlýnků máte k dispozici modely s kvalitním příkonem a ocelovým mlecím mechanismem. Samozřejmostí je zpětný chod, pojistka proti přehřátí a nějaké příslušenství. Za 3 000 Kč pak koupíte i velký model ručního mlýnku.

Do 5 000 Kč

K dostání jsou kvalitní elektrické mlýnky s větším množstvím příslušenství, nebo mlýnky, které jsou součástí kuchyňského robota.

Porovnat ceny mlýnků

Údržba

Údržbu je v tomto případě nutné provádět po každém použití. Ruční mlýnky lze rozebrat na jednotlivé součástky. Tyto mlýnky není vhodné mýt v myčce na nádobí a ani používat agresivní čistící prostředky.

Jednotlivé komponenty myjte ručně v mýdlové vodě a po umytí je ihned osušte. Díky tomu nedojde k případnému zrezivění nebo zčernání. Stejně tak postupujte i v případě elektrických mlýnků. Také tyto výrobky by měly umožňovat kompletní rozebrání mlecího mechanismu.

Co se týká těla mlýnků, i v tomto případě se vám budou lépe čistit kovové mlýnky, protože tuk má tendenci přilnout k plastovým dílům, což samotné čištění o něco ztíží. Na druhou stranu i s ušpiněným platovým mlýnkem si nakonec také poradíte.

Otázky a odpovědi

Jak brousit nůž v mlýnku na maso?

Svépomocí můžete nabrousit nože na vašem ručním mlýnku. Postačí vám k tomu brusný kámen. Ten je před zahájením broušení nutné namočit alespoň na 10 minut do vody. Potom mlýnek sestavte a místo děrovaného kolečka umístěte brusný kámen. Pak už stačí jenom točit klikou jako při mletí.

Kolik je k dispozici kotoučů na různé hrubosti mletí?

Kotouče na různé hrubosti mletí patří do základní výbavy u elektrických mlýnků a nejčastěji naleznete 3 různé kotouče.

Vyplatí se kupovat mlýnek na maso samostatně?

Mlýnky na maso mohou být součástí kuchyňského robota. V tomto případě ale nemáte k dispozici tak kvalitní výrobek a ochudíte se i možné příslušenství. Je tedy na zvážení, jaké možnosti dáte přednost.

Závěr

Na trhu je k dostání velké množství mlýnků elektrických nebo ručních. Model, který vám bude vyhovovat více, vybírejte podle vašich potřeb.

V případě občasného mletí menšího množství masa si hravě vystačíte s ručním mlýnkem. V případě ručního mlýnku rozhodně doporučujeme vybírat kvalitní litinový model. Elektrické mlýnky využijete v případě častějšího mletí a také v případě, že naleznete uplatnění i pro větší množství doplňkového příslušenství.

Mlýnky na maso můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.toprecepty.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

16 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Doma si vyrábíme všechno, včetně mletého. Celé léta se u nás používal klasický ruční mlýnek na maso, ale nedávno jsem pořídila elektrický a je to tedy rozdíl. Mleté je hotové během chvilky a krásně jemné.

  2. U nás je nejoblíbenější sekaná, karbanátky a podobné pokrmy z mletého masa, ale ceny mletého v obchodech jsou výškové. Takže jsem si pořídila mlýnek na maso značky Bosch a dělám si mleté sama vždy, když seženu vhodné maso ve výprodeji.

  3. Začala jsem si mleté maso připravovat doma, k čemuž jsem potřebovala vhodného pomocníka. Mám teď mlýnek na maso od značky Eta a je perfektní. Maso zvládne i když jsou v něm občas šlachovité části.

  4. Super článek.

  5. Myslím si, že každé kuchyni by neměl chybět mlýnek na maso a ještě kuchyňský robot.

  6. Koupila jsem mému manželovi k Vánocům maso-mlýnek, tak uvidím, zda jsem vybrala správně a jestli se mu bude líbit

  7. Poprvé jsem si koupila masový mlýnek a nemůžu si ho teď vynachválit. Je vynikající.

  8. Já jsem si teda koupila mlýnek na maso od značky Eta a jsem s ním zatím spokojená.

  9. Koupila jsem manželovi mlýnek na maso typ: Bosch MFW3850B. Je s ním velmi spokojený.

    • Já spíš preferuji značku Sencor, co se týče tohoto mlýnku na maso než Bosch, ale záleží hodně na typu mlýnku.

    • Taky jsem si koupila do mojí domácnosti tento typ mlýnku na maso, a jsem s ním náramně spokojená jako vy.

  10. Tento článek mi pomohl vybrat kvalitní mlýnek na maso. Děkuji.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo