Black Friday

Černý pátek je i českým nakupujícím zákazníkům známý pod názvem Black Friday. Ačkoliv tento doslova slevami překypující den plný akcí, které mnohdy stoupají až do nepochopitelných výšin, přichází původně z USA i na tuzemském trhu má Black Friday pozitivní dopad na peněženky nejen obchodníků, ale i zákazníků. Co je to Black Friday, čím se liší od klasických akcí a ve kterých obchodech můžete využít jeho slev se dočtete již v následujících řádcích.

Co je to Black Friday?

Historie Black Friday není zcela jednoznačná a každý stát v USA má svou jinou historku vztahující se právě ke každému čtvrtému pátku v listopadu. Pravděpodobně nejrozšířenější tvrzení o původu Black Friday sahá do roku 1961 kdy tento den filadelfští policisté označili za černý, neboť připadá na den, který následuje po svátku Díkůvzdání a davy příbuzných vracejících se z návštěv každoročně způsobily kolaps dopravy. Kde se vlastně Black Friday vzdal je už ale poměrně vedlejší, neboť jeho nynější význam je markantně odlišný od toho, který kdysi možná mýval.

Význam Black Friday je v dnešní době především obchodí. Obchodníci hojně připravují výrazné slevy na zboží i služby a mnohdy již s velkým předstihem informují zákazníky o chystané akci prostřednictvím reklamních hlášení v rádiu, televizi, nebo na sociálních sítích.

Black Friday v Česku

Black Friday v České republice je markantně rozdílný od toho, který známe z USA. Američtí obchodníci každého čtvrtého pátku v listopadu očekávají již od brzkých ranních hodin doslova návaly zákazníků, kteří se chystají v obchodě zakoupit zboží za opravdový zlomek ceny. Právě výrazné slevy, které spadají pouze na tento den v roce často způsobí davové šílenství a bohužel ve Spojených státech amerických mají každoročně na kontě i velký počet zraněných zákazníků.

V České republice je pojem Black Friday v souvislosti se slevami spjatý teprve posledních pár let a ačkoliv nejsou slevy mnohdy tak výrazné jako v USA, rozhodně tento den v České republice není spjat s násilím a chaosem. Čeští obchodníci obvykle věnují akci Black Friday namísto jednoho dne rovnou celý týden a pojem Black Friday tak zůstává pouze symbolickým.

Jak nakupovat při Black Friday?

Během slevové akce Black Friday spousta zákazníků prakticky zahajuje své vánoční nákupy a nejvyhledávanější zboží je proto poměrně různorodé. Ve slevách lze koupit prakticky cokoliv od oblečení, elektroniky až po dekorativní kosmetiku. V tento čas je ovšem vhodné zvážit i nákup nových malých i velkých spotřebičů, neboť právě na domácí spotřebiče spadají možná ty nejvýraznější slevy.

Během slevové akce Black Friday je možná co nejdůležitější postupovat strategicky a předem si ujasnit které zboží je vaším cílem. V nejlepším možném případě doporučujeme zboží vyhledat v několika různých obchodech. Výše slevy se samozřejmě může nejen lišit, můžete taktéž během hledání totožného zboží k porovnání narazit i na internetový obchod, který kromě výrazné slevy pro zákazníky připravil v rámci Black Friday i další akce, nejčastěji pak dopravu zdarma.

Čeští zákazníci dokáží během Black Friday rekordně utrácet, tento fakt jednoduše potvrzuje stoupající trend Černého pátku, a nejen z toho důvodu se může stát, že vámi vybrané zboží může být velice brzy vyprodáno. Pokud se vám vámi kýžené zboží nepodaří získat v době akce Black Friday, není nutné věšet hlavu, po Black Friday totiž obchodníci přicházejí s pokračováním akce pod názvem Cyber Monday a to mimojiné může znamenat i nové skladové zásoby. Více o Cyber Monday se dočtete v našem samostatném článku.

Black Friday obchody

Letošní Black Friday připadá na pátek 24. listopadu. Ve kterých obchodech se v roce 2023 můžete těšit na výrazné slevy jsme vám shrnuli do přehledné tabulky.

E-shopy, které pravidelně nabízí akci Black Friday:

Elektro:

Oblečení a doplňky:

Kosmetika a parfémy:

Dům, zahrada a dílna:

Sportovní vybavení:

Zdraví, krása a erotika:

Knihy a hry:

Dětské zboží:

Potraviny a nápoje:

Hobby a zvířata:

Shrnutí

Black Friday je většině zákazníkům dobře znám a slevových akcí hojně využívají nejen k odstartování vánočních nákupů, někteří doslova odsouvají nákup spotřebičů až na listopad a rozhodně se není čemu divit. Slevy se mohou vyšplhat až do výše 80 % a to již ušetří patrhnou částku z rodinného rozpočtu.

Pokud patříte mezi aktivní nakupující, rozhodně vás potěší i novela zákona o ochraně spotřebitele která vešla v platnost na začátku letošního roku. Pokud jste se v minulosti setkali s fašlenými slevami, které se pouze tvářily výhodně, tak těm již naštěstí odzvonilo. Nově je prodejce povinný případné slevy vypočítávat ze skutečné prodejní ceny, a tak se nemusíte obávat, že vaše nákupy na Black Friday nebudou opravdu tak výhodné, jak na první pohled vypadají.

Podobné články, co by vás mohly zajímat:


Zdroje: www.wikipedia.org, www.zbozi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo