Nejoblíbenější typy krosen
Jednou z nejdůležitější vybavení každého turisty či horala je batoh. Ať budete vyrážet na jakoukoliv cestu, ponesete s sebou pravděpodobně různě velké množství věcí, které budete potřebovat někam umístit. Ti, kteří se chystají na delší túru, ponesou kromě svačiny a pití i náhradní oblečení, stan, spacák či turistický vařič. Kromě turistických krosen a batohů můžete pořídit krosnu s konstrukcí, do které můžete usadit i menší děti. Pobytu v přírodě si díky tomu užije celá rodina.
Pro pohodový výšlap je nezbytné vybrat správně šednoucí krosnu, která bude dokonale pohodlná a vyrobená z kvalitních odolných materiálů. V případě krosny by neměla stát na prvním místě cena, ale zaměřit byste se měli právě na její provedení a kvalitu. Díky tomu vás po několikahodinovém pochodu nebudou bolet záda a nebudete řešit ani namožená ramena.
Typy
Krosny jsou k dostání ve dvojím provedením. První velkou skupinu tvoří běžné turistické krosny. Druhým typem jsou krosny, které využijete také k nošení dětí.
Turistická krosna
Jedná se o větší batoh, který je vhodný pro jakýkoliv typ výletu. Krosna je uzpůsobena tak, aby byla schopna pojmout co možná největší počet věcí. Zároveň má však velmi pohodlnou konstrukci, která vám umožní vyrážet i na delší výlety. Turistické krosny jsou obecně vhodné na delší výlety do hor i přírody. Turistické krosny jsou na trhu zastoupeny ve velkém množství a tu správnou můžete vybírat podle velikosti, stylu a dalších materiálů.
Krosna na dítě
Krosna vám umožní přenášet menší množství věcí, protože jejím hlavním úkolem je přeprava nejmenších dětí. Krosna je vhodná na kratší, ale i delší výlety, vydat se můžete bez obav i do náročnějšího terénu.
Při výběru krosny pro dítě se zaměřte na pohodlí své i svého dítěte. Pro příjemné nošení dětí nesmí krosně chybět dostatečně kvalitní polstrování. Dětská krosna by dále měla umožnit nastavit hloubku a šířku sedu. Výrobní materiál by měl být prodyšný a vybaven odvětráváním. Samozřejmostí jsou pak bezpečnostní pásy. Krosna musí být stabilní i ve chvíli, kdy ji s dítětem postavíte na zem. Z pohledu nesoucího jsou pak parametry stejné jako při výběru turistické krosny. Opět vás bude zajímat možnost nastavit popruhy dle výšce svojí postavy. Důležitý je i pohodlný systém zad. Objem úložného prostoru pak volte podle svých individuálních požadavků.
Velikost
Nejdůležitější je vybrat krosnu správné velikosti. Na trhu jsou krosny a batohy zastoupeny v různých velikostech. Při výběru té správné je nutné dopředu vědět, jak dlouhý výlet budete běžně podnikat a co vše budete potřebovat dovnitř krosny umístit. Velikost batohů s krosen je udávána v litrech.
- Velikost 10 – 40 litrů – do krosny se vejdou věci na krátký, maximálně 1 denní výlet.
- Velikost 40 – 60 litrů – krosna je vhodná spíše na 2 denní výlet.
- Velikost 60 – 80 litrů – s krosnou můžete podnikat delší túry.
- Velikost 80 a více litrů – do velké krosny naskládáte věci na několik dní.
Provedení
Správná krosna musí na zádech dokonale sedět. Způsob nošení a vaše pohodlí ovlivňuje především nosný systém. Díky možnosti nastavovat popruhy můžete velikost krosny uzpůsobit velikosti vašich záda.
Na uživatelský komfort má nemalý vliv i bederní pás, který se společně s nosnými popruhy postará o dokonalé rozložení hmotnosti. To, znamená, že nebudete zbytečně zatěžovat určitou část vašeho těla.
- Ramenní popruhy – samozřejmostí by měly být dostatečně vypolstrované a nastavitelné popruhy.
- Zádová část – kvalitní krosny mívají anatomicky tvarovanou a dostatečně pevnou část zad. V zádové části se rovněž zaměřte na způsob odvětrávání.
- Bederní pás – tento pás nese velké množství hmotnosti, proto by měl být opravdu pevný a dostatečně polstrovaný.
Materiál
Krosna je určena pro venkovní nošení, mnohdy musí odolávat různým povětrnostním vlivům. Ustát musí i jízdu veřejnými dopravními prostředky či jiný způsob přepravy. Proto se na její výrobu používají velmi kvalitní materiály odolné vůči roztržení i oděru. Svoji pozornost byste měli obrátit také ke švům, které musí být opět kvalitní a dostatečně pevné.
Vnitřní prostor
Turistické krosny obvykle nabízí dvoukomorový systém, což znamená, že je batoh rozdělen a dolní a horní část. V dolní části bývají uloženy věci, které nebudete na cestě potřebovat, v té horní naopak najdete vše, co se vám může během pochodu hodit. Kromě těchto dvou velkých částí budete mít k dispozici různý počet malých kapes, které najdete na vnitřní i vnější straně. Čím více těchto prostor krosna nabízí, tím bude přehlednější.
Příslušenství
Dobrého výrobce poznáte i podle příslušenství, které ke svým výrobkům nabízí. U krosny oceníte množství pásků či úchytů, ke kterým můžete připnout stan, spacák karimatku či kempingové nádobí. Součástí většiny krosen je pláštěnka, která ochrání přenášené věci při větším dešti.
Dětské krosny většinou disponují i stříškou, která miminko ochrání před sluncem, deštěm i větrem. Pro větší pohodlí jsou součástí krosny i třmeny na nohy a rodičům se bude hodit zrcátko, kterým mohou děti podle potřeby kontrolovat.
Značka
Na konečnou kvalitu krosny má nemalý vliv výrobce. Velmi oblíbené jsou turistické krosny značky Husky, Ospray, Alpine Pro, Pinguin. Vysokou kvalitou se mohou pyšnit krosny Deuter, Acra nebo Salomon. Krosna na dítě je na trhu zastoupena značkou Deuter, Corazon, Fillikid, Little life nebo Salawa.
Cena
Pořizovací cena turistických krosen začíná na cca 800 Kč. Jedná se o krosny s objemem do cca 30 litrů. Na vícedenní výlet můžete vyrazit s krosnou, jejíž cena se pohybuje v rozmezí 1 800 – 3 000 Kč. Cena turistických krosen však může šplhat ještě víše. Žádnou zvláštností není krosna s cenou 5 a více tisíc korun.
Vyšší pořizovací cenu lze očekávat v případě krosny pro dítě. Zde se cena pohybuje v rozmezí 3 – 10 000 Kč. Ti, kteří dětskou krosnu využijí spíše příležitostně, si ji však budou moci v mnoha prodejnách pouze půjčit.
Otázky a odpovědi
Jak staré dítě lze do krosny umístit?
V krosně můžete nosit samostatně sedící dítě. Jedná se tedy o tedy o věk od 6 – 10 měsíců. Záleží pouze na šikovnosti vašeho miminka. Odborníci doporučí první výlet v krosně podniknout až ve chvíli, kdy je miminko schopné stabilně sedět alespoň 2 měsíce.
Jakou má krosna pro dítě nosnost?
Nosnost se liší v závislosti na ceně a výrobci. Obecně je nosnost okolo 20 kg, což odpovídá věku 3 – 4 let. Koupit však můžete i krosnu s nižší nebo naopak vyšší nosností.
V čem se liší pánská a dámská krosna?
Krosna může být universální, ale mnoho výrobců počítají s rozdílnou tělesnou konstrukcí žen a mužů. Pánské krosny jsou uzpůsobeny větším ramenou a obecně vyšší postavou. Muži se liší i velikostí hrudníku. Dámské krosny jsou konstruovány na menší a drobnější ženskou postavu.
Závěr
Ať už vybíráte turistickou nebo krosnu na dítě, měli byste vždy zvolit pohodlnou a flexibilně nastavitelnou podobu tohoto speciálního batohu. Ještě více se na pohodlí zaměřte v případě dětských krosen. Zde je důležité, aby se dítě v krosně cítilo bezpečně, ale netrápil je stísněný prostor. Bezpečnostní pásy nesmí miminko škrtit a dítě by mělo mít možnost během nošení pozorovat okolní svět. Abyste měli jistotu, že je vámi vybraná krosna opravdu ta pravá, měli byste ji před nákupem raději vyzkoušet.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org,
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Článek mi hodně pomohl s výběrem nové krosny, protože pro někoho jako já, to je naprosto neznámá oblast. Díky mnoha radám jsem si objednal krosnu Salomon jak pro sebe, tak pro oba syny a jsou super. Vyrážíme na pravidelné výšlapy, takže se hodí.
Celá léta se držím značky Husky, takže když jsem sháněl na výšlap s kamarády krosnu, byla volba jasná. Objednal jsem si krosnu Husky Samont a spokojenost, nemám jí vůbec co vytknout. Pevná, kvalitní, prostorná, prostě paráda.