Tejpy

Tejp je různě barevná páska, kterou používají sportovci, ale i běžné osoby pro lepší stabilitu kloubů, šlach a svalů. Úkolem tejpu je také podpořit snadnější hojení, podpořit průtok lymfy i pomoci od bolesti.

Svou strukturou se tyto pásky velmi podobají kůži, poté co tejp na postižené místo nalepíte, pokožka se nepatrně nazdvihne a dojde k lepšímu prokrvení. Po zlepšení krevního oběhu se zmírní bolest a urychlí regenerace svalů nebo dojde ke zlepšení stabilizace kloubů.

Tejpovací pásky je možné použít při mnoha potížích. Jmenovat můžeme především zlepšení funkce svalů a kloubů. Tejpovací pásky mohou zmírnit otoky díky zlepšení lymfatické cirkulace.

Tlumí bolesti zad, blokaci obratlů, zmírňují přetížení v oblasti ramen i krku způsobené sedavým zaměstnáním. Použít je můžete na bolavé ramenní, loketní či kolenní klouby, vhodné jsou při fraktuře žeber, výronech a naraženinách.

Porovnat ceny tejpů

Nejlepší tejpy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Temtex Kinesiology Tourmaline 5cm x 5m 98 % 238 Kč Zobrazit Drmax.cz
2. Temtex Kinesio Tape Classic 5cm x 5m 95 % 223 Kč Zobrazit Prozdravi.cz
3. BB Tape design zebra 5cm x 5m 94 % 250 Kč Zobrazit Tejpy.cz
4. Nasara tejp béžová 5cm x 5m 93 % 250 Kč Zobrazit Wellea.cz
5. Trixline Tape tělová 5cm x 5m 92 % 96 Kč Zobrazit Lekarna.cz

Typy

Rozlišujeme několik druhů tejpů:

Pevné tejpy

Pevné tejpy jsou používány spíše sportovci a plní funkci ortézy nebo se používají krátkodobě jako prevence. Používají se tedy pouze pro zpevnění potřebné části těla. Běžné osoby je využijí především při podvrknutí kotníku, lékařem pak mohou být doporučeny i při jiných úrazech.

Pevné tejpy jsou stejně jako ty pružné k dostání kromě v tradiční bílé barvě i v jiném barevném provedení, což může být značně matoucí.

Pevný tejp nedrží nijak dobře na kůži a musí se proto na koncích kotvit. Nevýhodou pevného tejpu je omezená cirkulace krve a tejp by tak měl být pouze krátkodobou záležitostí a používat by se měl ideálně pouze po čas jakékoliv namáhavé aktivity. Tento tejp navíc nemá schopnost přizpůsobit se plynulému pohybu.

Pružné tejpy

Pružné tejpy jsou běžně označovány jako kinezio tejpy a mohou být používány těmi, kdo nepatří do žádné rizikové skupiny. Pružné tejpy mohou pomoci vyřešit mnoho obtíží s bolestí různých částí těla. Kinezio tejpy jsou vyrobeny elastické pásky, která se natahuje stejně jako kůže.

Na spodní části je naneseno lepidlo tak, aby mohla pokožka volně dýchat i přes pásku. Tejpy se lepí na oholenou, odmaštěnou a osušenou pokožku. Tejpy vás tak nijak nebudou omezovat v pohybu a nalepené je můžete mít 3 – 5 dní. Pružné tejpy jsou voděodolné, nosit je můžete i do bazénu nebo sprchy.

Křížové tejpy

Poznáte je podle speciálního tvaru mřížky. V tomto případě se nejedná o dlouhou pásku, ale různě velké čtverce, které se aplikují přímo na bolestivé místo, často na jizvy a modřiny. Nejběžnější velikost je 27 x 22 mm, 36 x 28 mm a 52 x 44 mm.

Mřížkové tejpy nepoužívejte na čerstvou ránu a nesmí být aplikovány ani při zánětech. Pokud dojde po aplikaci k bolesti nebo podráždění, je nutné tejp okamžitě odstranit. Ani tyto tejpy nejsou pružné.

Dynamické tejpy

Setkat se můžete i s označením 3D tejpy a jejich úkolem je zafixovat kloub bez toho, že byste omezily jeho hybnost. Oproti kinezio tejpům se roztahují do všech stran. Jsou vhodné i pro obnovení funkce poraněných či jinak oslabených svalů. Nevýhodou dynamických tejpů je silnější vrstva lepidla, z tohoto důvodu se nedoporučují osobám s citlivou pokožkou.

Kdy tejpovat?

Tejpy se běžně používají po úrazech nebo různých zraněních. Kinesio tape odstraňuje téměř okamžitě bolest a pomoci vám může při hojení jizev. Používá se i na snižování otoků nebo namožených svalech. Správné tejpování není nijak složité, je však vhodnější nechat si postup před prvním použitím vysvětlit od fyzioterapeuta.

Kineziologické tejpy ve většině případů velmi dobře lepí, doporučuje se však pro ještě lepší stabilitu zaoblit rohy. Předejdete tak třepení a odlepování. Tejp přilne dokonale k tělu po cca 20 minutách, proto je třeba aplikaci zahájit několik desítek minut před jakoukoliv fyzickou aktivitou. Správně aplikovaný tejp by měl po nalepení zvrásnit.

Kdy netejpovat?

Tejpování má nespornou řadu výhod, není je však vhodné používat při jakýchkoliv potížích. Pokud budete tejpovací pásky používat a váš zdravotní stav se přesto nijak nezlepší nebo dojde naopak k jeho zhoršení, je nutné proces přerušit a vyhledat lékařskou pomoc.

Zcela vyhnout by se jim měli osoby, které se řadí mezi onkologické pacienty, osoby trpící atopickým ekzémem, bradavicemi, žilními potížemi jako jsou křečové žíly.

Vhodné nejsou pro osoby s akutní trombózou nebo ty, kdo řeší potíže se štítnou žlázou. Aplikovat byste je obecně neměli ani při horečnatých stavech. Těhotné ženy by pak měly používání tejpů nejprve konzultovat s lékařem.

Lepidlo na spodní straně neobsahuje latex a nemělo by způsobovat žádné alergické reakce. Přesto se však u některých citlivých jedinců může stát, že k nějaké nežádoucí reakci dojde. V tomto případě byste měli tejp ihned odstranit a potíže konzultovat s lékařem.

Materiál

Nejčastějším materiál, ze kterého se tejpy vyrábí, je vysoce kvalitní přírodní bavlna. Mezi další materiály patří nylon, hedvábí nebo rayon. Pevné tejpy jsou vyráběny ze syntetických materiálů.

Lepidlo je na spodní části v sinusoidě. Díky tomu je páska prodyšná a je zajištěna ideální cirkulace vzduchu. Jednotlivé tejpy se liší množstvím lepidla a tím i přilnavostí. Pevné tejpy se nebudou odlepovat ani ve vodě, tejpy s menší vrstvou lepidla jsou určeny především dětem.

Další parametry

Šířka a délka – šířka se pohybuje od cca 2,5 – 10 cm. Největší výběr vám poskytne rozmezí od 5 – 7 cm. Pásky je možné koupit v různých délkách od cca 4,5 – 66 metrů.

  • Roztažitelnost – pohybuje se v rozmezí 140 – 170 %, kvalitní pásku byste neměli podélně přetrhnout. Kinezio tejpy jsou roztažitelné pouze do délky, dynamické umožňují roztažení také do šířky.
  • Barva – tejpy jsou k dostání v mnoha různých barvách. To, jakou barvu při nákupu zvolíte, je čistě otázkou vkusu. Výrobky jedné značky se v závislosti na barevném provedení nijak technicky neodlišují.
  • Odstranění – odstranění tejpů bude bezbolestné díky vhodnému odstraňovači. Ten koupíte v podobě spreje, po nastříkání na nalepenou pásku se lepidlo deaktivuje a bude možné tejp odstranit rychle a bezbolestně.

Značka

Mezi výrobce tejpů patří Nasara, Erawan, Rea Tape, Temtex, Meridius, Mediplast, BB tape, K-active, Rocktape, Acra, Elyth S, KT tape, Kinesio, Kira.

Cena

Cena tejpů začíná na necelých 100 Kč a může být i více než 1 000 Kč. Záleží především na jejich šířce a délce. Roli však hraje i výrobce. Za několik tisíc korun můžete zakoupit i celé sady, které jsou vhodné především pro ty, kdo již mají s tejpováním předešlé zkušenosti.

Porovnat ceny tejpů

Otázky a odpovědi

Jak dlouho je možné tejp ponechat na těle?

To, jak dlouho je možné tejp ponechat záleží na typu a místu aplikace. Pevné tejpy by neměli zůstat přilepené dlouhou dobu. Jejich použití je díky omezení průtoku krve nevhodné při klidovém režimu a v žádném případě byste je neměli nechávat nalepené přes noc.

Roztažitelné pásky mají zpravidla výdrž v rozmezí 3 – 7 dnů. Přestože jsou některé tejpy voděodolné, může se účinek vody ne jejich výdrži podepsat. Všechny pásky by měly být odstraněny ve chvíli, kdy budou způsobovat jakékoliv reakce či bolest.

Je možné tejpovat bez porady s lékařem?

Tejpování je činnost, kterou byste ideálně neměli provádět bez předešlé porady s lékařem, nebo absolvování tejpovacího kurzu. Zde se o tejpování dozvíte vše, co budete muset vědět, abyste svoje potíže spíše nezhoršili. Poté budete moci tejpovat samostatně nebo s asistencí druhé osoby.

Mohou tejpy používat děti?

V případě dětí byste k aplikaci neměli v žádném případě přistupovat bez předešlé porady s pediatrem nebo fyzioterapeutem.

Dětská pokožka je mnohem citlivější a dětem byste mohli přiložením tejpů způsobit možné alergické reakce. Po poradě s odborníky však není důvod, proč by děti některé tejpy používat nemohly. Dětem obecně je třeba koupit kvalitní tejp s menším množstvím lepidla.

Závěr

Se začátky tejpování se poraďte s odborníky, poté již můžete tejpy aplikovat i v pohodlí z domova. S tejpováním různých částí těla vám mohou pomoci volně přístupná videa. Zúčastnit se můžete i různých online kurzů, kde se o této praktice dozvíte mnoho zajímavostí i důležitých informací.

K tejpům můžete přikoupit některé další příslušenství. Vhodné je zakoupení speciálních nůžek, které při stříhání zabrání třepení konečků. Pro snadnější odstraňování použijete vhodný odstraňovač a podráždění pokožky zabrání podtejpovací páska. Ta zabrání kontaktu pokožky s lepidlem.


Zdroje: www.rulyt.cz, www.gemmedical.cz, www.alza.cz, www.acra.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Moc děkuji za zajímavý článek, člověk by nevěřil, co všechno se může dozvědět o tak obyčejném tématu, jako je tejpa. Osobně používám Temtex Kinesiology Tourmaline 5cm x 5m a spokojenost.

  2. Lze tejpovací pásky použít znovu,nebo se musí vždy po každé aplikaci vyhodit? Je jedno jakou barvu si koupím,jsou všechny barvy na všechny problémy?

  3. Reply
    Jaroslava Landová 23.6.2022 v 14:57

    jsem spokojena se seznámením a vším co jste o tejpovacích páscích napsali

Přidat komentář

Recenzer
Logo