Fundlift

Investiční platforma Fundlift je v České republice vůbec první crowdfundingovou platformou, jenž vznikla již v roce 2015 jako projekt fintech finanční skupiny Roklen a investiční skupiny Rockaway.

Platforma Fundlift se již od samého počátku zaměřuje na poskytování bezpečného prostoru k financování různorodých projektů s vysokým potenciálem a investorům dává možnost zakoupit dluhopisy, konvertibilní investiční certifikáty nebo rovnou podíl na základním kapitálu zejména začínajících a nadějných společností. V následující recenzi vás seznámíme s průběhem investic, jaké poplatky si platforma Fundlift účtuje, jaké jsou její výhody ale i nedostatky a zda je zkrátka vhodnou pro vás a pro vaše investorské záměry.

Fundlift

Jak Fundlift funguje?

Fundlift od drobných investorů shromažďuje finanční prostředky pro financování zajímavých a různorodých projektů. Fundlift se nezaměřuje pouze na prověřené a stabilní společnosti, prostor poskytuje i mladým firmám u kterých po důkladném prověření a posouzení záměru predikuje potencionální růst. Svůj projekt k financování tak může vystavit prakticky kdokoliv, kdo projde prověřením investiční komisí Roklen360, a.s., která je zároveň sesterskou firmou platformy Fundlift a která je zároveň licencovaným obchodníkem s cennými papíry pod dohledem České národní banky.

Investiční platforma Fundlift nabízí více, než jen klasické dluhové instrumenty a jak jsme již zmínili v úvodu, investovat můžete do 3 typů investic. První variantou jsou minibondy, což jsou v základu klasické dluhopisy nízké hodnoty, které nepřináší žádný nárok na podíl ve firmě.

Druhá varianta je v investičních certifikátech s fixním výnosem či následnou konverzí v základní kapitál a poslední, třetí varianta není dluhovým instrumentem a je jí přímý podíl na základním kapitálu společnosti bez výplaty úrokových výnosů. Způsob investice je znám předem již v základním popisu každé investiční příležitosti, která je zveřejněna na oficiálních webových stránkách platformy Fundlift.

Využívání internetové platformy Fundlift je registrovaným investorům umožněno zcela zdarma včetně výběrů a vkladů finančních prostředků. Výnosy z investic navíc nejsou zatížené žádným procentuelním poplatkem. Fundlift si za každý úspěšně zafinancovaný projekt účtuje 5 % poplatek z celkové vybrané částky a z tohoto důvodu se poplatky jednotlivých investorů vůbec nedotýkají.

Minimální částka investice je 5 000 Kč a maximální částka je klasicky omezena celkovou poptávanou finanční částkou konkrétního projektu. Každá dokončená investice je zcela závazná a posléze ji nelze prodat a ani předčasně ukončit. Vaše peněžní prostředky jsou uvolněny zpátky na váš účet pouze v případě, kdy se projektu, do kterého vkládáte svou investici nepodaří vybrat celkovou částku.

Přejít na web

Jak začít investovat s Fundlift?

Investorem na platformě Fundlift se může stát jakýkoliv občan České republiky, který již dovršil plnoletosti a je mu tedy minimálně 18 let. Registraci lze provést během několika jednoduchých kroků které zahrnují i vyplnění krátkého investičního dotazníku, doložení platných dokladů totožnosti a výpisu z bankovního čtu. K dokončení verifikace je nutné odeslat z bankovního účtu vedeného na vaše jméno symbolický poplatek nejméně alespoň 1 Kč.

Tento postup je zcela běžný a nezbytný k úspěšnému ověření Finančním analytickým úřadem. Bezprostředně po dokončení ověření vašeho účtu získáváte jako investor přístup ke všem podstatným informacím ohledně jednotlivých investičních příležitostí, a to i těm, které vám dosud jako neregistrovaným návštěvníkům byly odepřeny.

Webové rozhraní platformy Fundlift je poměrně přehledné a i přesto, že jste občas vyrušeni reklamním sdělením, lehce se v něm zorientujete již během prvních pár chvil. Počet projektů, do kterých lze investovat je vcelku strohý neboť jsou téměř všechny projekty zafinancovány během krátké doby. Pokud chcete svoje investice diverzifikovat, doporučujeme platformu navštěvovat denně nebo pravidelně kontrolovat newsletter ve vaší e-mailové schránce.

Zákaznická podpora investiční platformy Fundlift je dostupná prostřednictvím online chatu umístěným na oficiálních webových stránkách. Fundlift lze samozřejmě kontaktovat v případě dotazů i po telefonu či prostřednictvím e-mailu. Samotná zákaznická podpora ovšem neslouží k řešení případných problémů mezi společností a investorem. Tento fakt je několikrát zmíněný v sekci nejčastějších otázek pokládaným právě platformě Fundlift a to je poněkud škoda. Fundlift působí pouze jako tržiště a tím jeho odpovědnost také končí. Tento přístup si v některých případech vyžádal poměrně neblahé zkušenosti jednotek investorů, kteří bohužel v minulosti museli řešit problémové investice prakticky bez jakékoliv podpory.

Riziko investování s Fundlift

Vaše finanční prostředky a cenné papíry jsou pod dohledem České národní banky a není se třeba nikterak obávat o jejich bezpečí. Investiční platforma Fundlift ovšem, stejně jako každá jiná bez výjimky, neposkytuje žádnou záruku úspěšnosti vašich investicí a v tomto ohledu proto nenese žádnou odpovědnost.

Každá jednotlivá investice je riziková a bohužel se problémové investice nemusí vyhnout ani platformě Fundlift i přesto, že každý investiční projekt nejprve prochází poměrně náročnou analýzou. Investování by proto měl každý zvážit dle svého nejlepšího vědomí, aby v případě ztrát neohrozil svoji existenční situaci.

Shrnutí

Česká investiční platforma Fundlift s nejdelší historií na tuzemském trhu nabízí prostor všem zajímavým projektům, dává tak možnost zaujmout investory i nadšeným začínajícím podnikatelům a pomáhá jim rozjet plány v podnikání a splnit si sny. Zároveň je pro investory zárukou bezpečně uložených finančních prostředků s možností jejich zhodnocení až ve výši 10 % nebo nabytí podílu v nadějném startupu za poměrně nízkou investici.

Absence sekundárního trhu a celková nemožnost investici předčasně ukončit je ovšem z našeho pohledu značnou konkurenční nevýhodou a další mínusové body bohužel získává i zákaznická podpora a její neochota podat pomocnou ruku investorům kteří prochází ztrátovou investicí. I přesto je naše celkové hodnocení platformy Fundlift kladné, neboť je jednou z těch, které nabízí prostor i začínajícím podnikatelům kteří mají vize a sny a které může ovlivnit i investor z řad široké veřejnosti. Tedy investor kterým můžete být třeba právě vy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo