Investika

Česká investiční společnost Investika je největší nebankovní retailový realitní fond v České republice a na Slovensku kde nabízí své služby ve správě investičních fondů. Společnost Investika byla založena v roce 2015 a od té doby v jejích fondech zhodnotilo své finance již více než 61 tisíc klientů, a to zejména v podílových fondech realitního trhu. Na jakém principu společnost Investika funguje, jaké poplatky si účtuje a jaké další fondy a služby nabízí se dozvíte již v následující recenzi.

Investika

Jak Investika funguje?

V nabídce fondů od společnosti Investika naleznete realitní fond Investika, peněžní fond Monetika sloužící jako alternativa ke spořícím účtům v bankovních sektorech, fond akciových trhů Efektika a fond Dynamika, který je zaměřený výhradně na developerské projekty. V nabídce naleznete taktéž 4 podfondy Broker Consulting SICAV Smart Bond, Smart Equity, Smart ETF a Smart Opportunity. Nákup a prodej podílových listů je umožněn pouze přes investičního zprostředkovatele.

S otevřeným realitním fondem Investika má v současnosti zkušenosti více než 60 tisíc investorů včetně těch drobných, neboť minimální investice je umožněna již od 100 Kč, a to pravidelně či jednorázově. Pro fond Investika jsou nakupovány převážně prémiové komerční nemovitosti určené k dlouhodobému pronájmu v České republice a střední Evropě. Doporučený investiční horizont je 5 let, vstupní poplatek je v maximální výši 4 %. Poplatek za administraci činí 0,15 % z hodnoty fondového kapitálu a za obhospodařování ve výši 1,70 %. Zhodnocení investic je v průměru 7,24 %.

Podílový fond Monetika může přinést výnos až 6,5 % v investicích do cenných papírů nebo jiných nástrojů peněžního trhu. Monetika používá tři investiční nástroje. Nejvyužívanějším nástrojem je Repo operace, další strategií jsou termínované depozitní vklady nebo Overnight depozita. Hodnota minimální investice činí 100 Kč, vstupní poplatek je maximálně 1 % z hodnoty investice, poplatek za administraci činí 0,05 % a obhospodařování 0,35 %. Monetika není zatížena žádným výstupním poplatkem. Od vzniku peněžního fondu Monetika je celková kumulativní výkonnost 5,32 %.

Fond Efektika je fondem akciových trhů, který pasivně investuje do burzovně obchodovatelných fondů. Efektika kombinuje nabídku fondu Investika a Monetika, portfolio tak lze sestavit z více než 500 akcií. Hodnota minimální pravidelné nebo jednorázové investice činí 100 Kč, vstupní poplatek je vždy určen dle aktuálního sazebníku, maximální výše dosahuje 5 %. Poplatek z obhospodařování činí 1,55 % a za administraci uhradíte 0,15 %. Fond Efektika byl zpřístupněn v roce 2023 a prozatím nenese žádná nenese žádná směrodatná data ohledně výkonnosti.

Fond Dynamika je určen pouze pro kvalifikované investory, hodnota minimální investice činí 1 milion Kč. Na stejném principu fungoval až do roku 2023 i podfond Ekonomika, ten už v nabídce společnosti Investika nenalezneme. Broker Consulting SICAV, a.s. má v nabídce již zmíněné podfondy OK Smart Bond s investicemi do dluhopisů od 500 Kč, globální akciový fond Smart Equity se stejnou minimální investicí 500 Kč, Smart ETF pro investice do akciových ETF či dluhopisových fondů taktéž od 500 Kč a Smart Opportunity investice do cenných papírů s investicemi od 1 milionu Kč.

Veškeré poplatky se mohou lišit nejen v ohledu na zvolené produkty. Sazebník je transparentní a vždy aktualizován k nahlédnutí na na oficiálních webových stránkách. Poplatky lze uhradit jednorázově či zvolit možnost předplacení. Obchodovat lze pouze v CZK a EUR měně a jediná dostupná platební metoda je formou klasického bankovního převodu.

Přejít na web

Jak začít investovat s Investika?

Pro uzavření rámcové smlouvy se společností Investika stačí udělat jediné a to je vyplnit kontaktní formulář na oficiálních webových stránkách. Ve formuláři na sebe zanecháte kontaktní informace včetně telefonního čísla, na které vás Investika následně bude kontaktovat a individuálně s vámi domluví následující postup. K podpisu rámcové smlouvy si ovšem připravte platný průkaz totožnosti a číslo bankovního účtu.

Součástí smlouvy je i AML dotazník ve kterém budete sdělovat výši čistého ročního příjmu, zdroj vašich příjmů a zdroj investovaných peněžních prostředků. Přehled veškerých budoucích investic budete mít posléze k dispozici ve vašem osobním elektronickém účtu.

Společnost Investika sídlí v Praze a své dotazy a otázky může každý klient řešit osobní schůzkou nebo zvolit možnost kontaktu po telefonu či e-mailu.

Riziko investování s Investika

Společnost Investika je držitelem licence České národní banky, která umožňuje obhospodařovat a spravovat investiční fondy včetně poskytování služeb v odvětví investic. Správa fondů je profesionální a transparentní, zkušenosti zakladatelů společnosti jsou dlouhodobé, a nejen proto jsou poskytované služby opravdu profesionální a na úrovni. Riziko investování se společností Investika je vzhledem k oddělení majetku společnosti od aktiv fondu prakticky nulové, neboť ani likvidace firmy nikterak neovlivňuje hodnoty fondů.

Shrnutí

Společnost Investika a její nabízené fondy jsou určeny převážně k dlouhodobému investování zejména díky vyššímu vstupnímu poplatku se kterým je ovšem nutné v případě podílových fondů zkrátka počítat, a to nejen v případě společnosti Investika. Některé fondy bohužel fungují velice krátkou dobu k určení verdiktu, avšak nejdůležitější a nejstarší produkt Investika jenž sdružuje prostředky individuálních investorů pro nákup prémiových nemovitostí napovídá o celkově stabilních ročních výnosech kolem 6 % a to je poměrně slušné číslo.

Pokud jste se rozhodli zhodnotit vaše peněžní prostředky právě se společností Investika a nákup investic skrze zprostředkovatele pro vás není překážkou, pak svěřujete vaše finanční prostředky společnosti, která si i za poměrně krátkou dobu svého působení vydobyla prestižní jméno a které důvěřují již tisíce dalších investorů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (70 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo