Jedná se o český startup. Jeho cílem je všem ukázat, jak se dá jednoduše, bezpečně a naprosto bez problémů investovat. Podle zakladatelů je lepší, aby byla každá částka, kterou máte nevyužitou, co nejdříve investována.
K tomu, aby bylo možné investovat, si musíte vytvořit účet, vyplnit dotazník, podle kterého si nastavíte svůj investiční profil a pak už se můžete pustit do investování.
Co je Fondee?
Fondee je česká investiční platforma založená v roce 2017 a v lednu 2020 došlo k jejímu ostrému spuštění. Někdo řekne, že je tato online platforma v podstatě ještě v plenkách, ale věřte, že jede na plné obrátky.
Jejím hlavním cílem je naučit naše obyvatelstvo zhodnocovat své úspory. Většina z nás totiž nechává své finanční prostředky získané mnohdy velmi tvrdou prací jen tak na účtech v bankách, ať už těch běžných či spořících. Myslíme si, že nás čeká jejich vysoké zhodnocení, ale ve většině případů je pravdou naprostý opak.
Zakladateli této platformy jsou manželé Eva a Jan Hlavsovi. Patří ke zkušeným ekonomům, kteří svůj obor vystudovali v Londýně. Čekala je dlouhá cesta, přičemž společnost Fondee s.r.o. byla sice hračka založit, ale ještě museli získat licenci od České národní banky, aby mohl tento startup fungovat.
Celé dva roky jim trval vývoj platformy, než mohlo dojít k ostrému startu. Finance jsou jejich život, přičemž Eva se zabývala analýzou investičních rizik u Morgan Stanley, a dokonce byla i na Ministerstvu financí, zatímco Jan měl na starost miliardová portfolia v londýnské City. Zkušenosti jim tedy rozhodně nechybí a oba moc dobře ví, jak zhodnotit finanční prostředky.
Novinky ve Fondee
- Nově Fondee funguje také v Polsku – fondee.pl
- Spuštění mobilní aplikace
- 14 portfolií – 7 klasických a také 7 ESG udržitelných portfolií, která mají maximální historický výnos 12,5 %
- Poplatek u Fondee je 0,9 % ročně (+ TER 0,15 % (poplatek za ETFka))
- Brokerem je J&T Banka
- Klient má možnost mít až 5 portfolií zároveň – možnost investovat na různé cíle s různým horizontem
Jak Fondee funguje?
Říká se, že v jednoduchosti je krása a zdá se, že právě tohoto hesla se drží zakladatelé této investiční platformy. Cílem této recenze je zjistit, jak jednoduché to vlastně je. Dá se říct, že systém nebo spíš princip, na kterém tento startup funguje má dobré odezvy i v zahraničí.
V podstatě jde o to, že Fondee shromáždí větší počet investorů a může tak u brokerů vyjednávat o mnohem lepších podmínkách, než by tomu bylo s jednotlivci. Díky tomu nemusí řešit žádné poplatky, ani ty vstupní, ale ani výstupní. Jediné, co musí každý uživatel zaplatit je roční poplatek 0,9 % z hodnoty portfolia, který se platí na měsíční bázi.
Každý, kdo chce investovat si vystačí jen s minimální počáteční částkou. Ideálně třeba 1 000 Kč jako základ. Výhodou je, že vše probíhá naprosto online, nemusíte nikde běhat, cokoliv shánět nebo ztrácet čas na nějaké pobočce. Vše si vyřídíte v teple svého domova či kanceláře.
Jakmile se uživatel zaregistruje, musí vyplnit jednoduchý, ale přesto velmi důležitý dotazník. Na jeho základě následně platforma vyhodnotí, jaké máte vlastně k investování vztahy a případně vás upozorní na rizika.
Podle tohoto doporučení vám navrhne, co bude vhodným typem pro vaše portfolio. Bez ohledu na to, jaká rizikovost vám bude doporučena, můžete si zvolit takovou, jakou chcete zkusit.
Jsem zaregistrovaná/ný a co dál?
Po registraci, dotazníku a vyhodnocení se můžete konečně pustit do investic. Vložíte finance a za ně postupně Fondee nakoupí podíly v ETF podle zvoleného profilu. Rozloží je do akcií amerických, evropských či rozvíjejících se trhů, státních nebo firemních dluhopisů atd. Méně rizikové profily obsahují větší podíl dluhopisů, více rizikové zase větší podíl zainvestovaný do akcií.
Fondee poté udržuje vaše portfolio přesně podle vámi nastaveného profilu. V případě potřeby není problém vaši investici prodat a nechat si od Fondee poslat peníze na účet. Výhodou je, že s Fondee je možné investovat jednorázově, nebo naopak pravidelně.
To je čistě na vás, který způsob investování vám bude vyhovovat lépe. Z obecného hlediska je rozhodně vhodnější pravidelné investování, protože tak můžete své finance zhodnocovat a zajistit si tak stabilnější výnosy.
Po odeslání peněz z vašeho účtu se připíšou zpravidla do druhého dne na obchodní účet Fondee a poté jsou automaticky zainvestovány. To je také nejpozději druhý obchodní den.
Investiční profily
Aktuálně je dostupných 7 profilů podle rizikovosti investic. Jsou to tato, kdy v závorce je historická výnosnost za 2021 (to neznamená, že bude taková i v budoucnu):
- Konzervativní investor (3,17 % za rok, historický výnos)
- Obezřetný investor (4,45 % za rok, historický výnos)
- Rozvážný investor (5,79 % za rok, historický výnos)
- Vyvážený investor (7,00 % za rok, historický výnos)
- Smělý investor (7,74 % za rok, historický výnos)
- Nebojácný investor (8,46 % za rok, historický výnos)
- Odvážný investor (8,97 % za rok, historický výnos)
Výhody / nevýhody
Výhodou je fakt, že si může investování vyzkoušet i naprostý laik, který nikdy nic takového nezkoušel. Platforma je jednoduchá, neplatí se vstupní či výstupní poplatky, zhodnocení financí je efektivní, a hlavně se vše děje automaticky.
Výnosnost je navíc daleko vyšší, než je tomu u běžných produktů, jako je například spořící účet v nějaké bance. Další výhodou je rebalancování portfolia. To probíhá každý měsíc a stane se to, že se vaše portfolio upraví tak, aby odpovídalo zvolenému profilu a tím se i snížila rizikovost. Lze jej i vypnout přímo v nastavení účtu.
K nevýhodám by bylo fér zařadit naprostou jednoduchost, která může tak trochu odradit profesionální a ostřílené investory, co už mají letité zkušenosti. Pro ty je tato platforma tak trochu nuda, protože oni chtějí mít celé své portfolio zcela pod kontrolou a rádi se pouští do rizikovějších investic. Ti si raději založí účet u některých brokerů.
Nově Fondee nabízí i aplikaci pro mobilní telefony, díky které budete mít přehled o svém portfoliu i na cestách. V létě 2022 Fondee představilo možnost vytvořit si více portfolií (max. 5) a u každého lze nastavit jiný profil. Můžete tak investovat s různým profilem pro sebe, děti, na důchod,… Další novinkou na konci léta je udržitelné investování pomocí ESG portfolia (investujete do společností, které mají vysoký ESG rating – mají např. nižší uhlíkovou stopu a další).
Pro koho je investiční platforma vhodná?
Když se někdo rozhodne pro investice prostřednictvím Fondee, může si být jistý, že o něj bude postaráno za všech okolností. Proto je svým způsobem vhodné pro každého, kdo ani nikdy investorem nebyl. Nemusíte mít zkušenosti nebo jich můžete mít jen trochu, a přesto se můžete hravě pustit do investování.
Obecně je platforma vhodná pro každého, kdo se nechce trápit s výběrem správných ETF, příliš tomu nerozumí nebo tomu nechce věnovat čas. Přesto chce svoje peníze zhodnotit lépe než na spořícím účtu.
To ovšem neznamená, že by tuto platformu nemohl využívat i nějaký „mazák“ investor, který už má s investováním zkušenosti a rád by tuto novinku vyzkoušel.
Co je dobré si zapamatovat?
- Na odstartování investování potřebujete mít bydliště v České republice (nemusí být trvalé, stačí i přechodné) a musí vám být 18 let a více.
- Potřebujete také svůj vlastní bankovní účet, který bude vedený na vaše jméno v českých korunách nebo v eurech.
- Jak již bylo zmíněno výše, lze začít s investicí od 1 000 Kč, ale co se týká doporučené minimální částky, ta činí 10 000 Kč, není to však podmínka, jen dobře míněná rada.
- Co se týká zhodnocení vašich investic, to se pohybuje v rozmezí od 3 % do 8 % za rok. Jeho výše se odvíjí od typu portfolia a rizikovosti.
- Fondee nemá žádné finanční poradenství, nic takového tedy nenabízí a v budoucnu ani nabízet nebude.
- Na výběr máte celkem 7 typů portfolia, které je rozlišováno na základě procentuálního zastoupení dluhopisů a akcií. Na vás je zvolit si jen typ.
- Při dosažení určitého výdělku bude nutné řešit také otázku daní. Proto má pro každého Fondee připravené na začátku roku potřebné daňové podklady/doklady.
- Investice je možné kdykoliv prodat, přičemž prodej většinou proběhne druhý pracovní den.
- Pokud se obáváte krachu Fondee, o své finanční prostředky nepřijdete. Jsou uloženy mimo Fondee a ten k nim přístup nemá. Vše se řeší u právně oddělených entit.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Jsem s Fondee spokojená už několik let, zhodnocení překonalo inflaci a osobně ráda využívám možnosti ESG portfolia.
Do konce března probíhá akce, kdy s kódem CXJGFZI9 k počátečnímu vkladu 1000 připíšou 500, ideální na otestování.
Jako nezkušený investor, který nerad riskuje, jsem se po přečtení skvělých recenzí rozhodla nechat to na „odbornících“ z Fondee. Přišla jsem už o 30 tisíc a děsím se, co bude dál. Lituju, že jsem se nechala nalákat a peníze jim svěřila.
Rozhodně tento způsob investování doporučuji, je to naprosto perfektní. Pěkně přehledné, jednoduché a neuvěřitelně rychlé. Jsem mile překvapená a nadšená.
Srozumitelné investování i pro začátečníka, pěkné zhodnocení, žádný vstupní a výstupní poplatek, lze začít s vkladem 1000 Kč. Proveden i výběr prostředků a peníze máte tentýž den na účtu. Pro vyzkoušení Fondee možno využít kód PZMRITJZ při registraci a máte 3 měsíce investování bez poplatků.
Přečetla jsem si váš článek a jsem zase o něco moudřejší. Takovým věcem jsem se doposud vyhýbala, ale Fondee sem nakonec zkusila a jsem spokojená.
Přišel jsem, přečetl jsem si, zjistil jsem, co jsem potřeboval, založil účet a investoval. Za mě super.
O Fondee jsem slyšel, ale nevěnoval tomu pozornost, ale váš článek ve mě vzbudil zvědavost, tak jsem se rozhodl tuto službu vyzkoušet a jsem spokojen.
Opravdu je to jednoduché, rychlé a není nutné vkládat vysoké částky. Uvidíme do budoucna.
Tak tahle platforma se rozhodně povedla. Rozhodla jsem se do ní investovat a mohu jen vřele doporučit.
V životě jsem o Fondee neslyšel, ale doporučil mi ho kamarád, tak jsem ho zkusil. No a jsem docela překvapený, jak jednoduše se dá v dnešní době investovat, aniž by to člověka zruinovalo.