Elektrostimulátory

Elektrostimulátory patří mezi novější technologie, které můžete využívat dokonce i sami doma. Slouží jako relaxační pomůcka, která vám namasíruje celé tělo, uleví od bolesti, podpoří hubnutí či tvarování postavy a spoustu dalšího. Jedná se o multifunkční nástroj, který lze použít pro širokou škálu účelů. Dnes si řekneme, k čemu všemu se hodí a podle čeho vybrat ten správný model.

Porovnat ceny elektrostimulátorů

Typy

Rozlišit můžeme domácí či profesionální přístroje, které se mezi sebou liší jak funkcemi, tak cenou. Zatímco domácí se budou hodit všem, kdo se chce o sebe více doma starat, profesionální typ je určen pro odborníky, kteří se tímto živí. Elektrostimulátory můžete využít na ramena, ruce, nohy, záda i celé tělo.

Domácí

Domácí modely disponují menším počtem funkcí, přednastavenými programy, rozměry a drobnější hmotností. S tím se pojí i nižší pořizovací cena. Nepočítá se s tím, že byste tento typ používali nějak často, ale spíše výjimečně.

Profesionální

Protože budete elektrostimulátor využívat na denní bázi, musíte mít jistotu, že bude dostatečně odolný a vydrží po dlouhou dobu. Právě proto je větší i těžší, má více funkcí a také vyšší cenu. K jeho používání je třeba být dostatečně poučen, proto se nedoporučuje ani amatérům, kteří by si chtěli dopřát doma větší luxus. Se spoustou funkcí byste si pravděpodobně ani neporadili.

Účel

Podle toho, na co chcete elektrostimulátor využít, budete požadovat počet funkcí, programů a dalších vlastností, kterými zařízení disponuje. Bude se lišit také cenové rozmezí – pro profi využití je vyšší, pro rekreační účely zase nižší, logicky.

  • Sport – pokud jste amatérští či profesionální sportovci, může vám elektrostimulátor pomoci k lepším výkonům, zvýšení síly svalů a jejich kapacity. Pro všechny, jejichž aktivity přesahují 5 hodin týdně. Tento typ patří mezi dražší vybavení.
  • Fitness – rádi cvičíte a chcete dosáhnout vyšší fyzické kondice, budování svalové hmoty a tvarování těla? Pak budete hledat fitness model.
  • Hubnutí – funguje podobně jako předchozí typ, je určen pro zpevnění těla, relaxaci a prokrvení svalů, eliminaci tukových polštářků a posílení svalstva.
  • Rehabilitace – oproti ostatním zmíněným možnostem ulevuje od bolesti, poskytuje relax a masáž svalstva při bolestech zad, kolen či artróze. Využívá se k léčebným účelům.

Počet elektrod

Podle toho, kolik elektrod se v přístroji nachází, můžete přístroj rozdílně používat.

  • 2 elektrody – masáž dvou svalových skupin současně při plné efektivitě.
  • 4 elektrody – masáž čtyř svalových skupin současně při plné efektivitě.
  • 2 + 2 elektrody – masáž dvou rozdílných svalových skupin různými programy, ideální pro profesionální využití.

Množství a druhy programů

Počet programů se zvyšuje společně s cenou, proto jich má nejvíce profesionální elektrostimulátor. Měly by odpovídat vašim požadavkům, proto pokud se u vámi vybraného modelu nachází něco, čemu nerozumíte nebo nevíte jak se používá, raději sáhněte po jiném modelu. Mezi typické programy patří:

  • Síla a budování svalů: Programy zaměřené na zvýšení velikosti svalů, síly a vytrvalosti.
  • Úleva od bolesti: Programy určené ke zmírnění bolesti v konkrétních oblastech těla snížením zánětu, zvýšením průtoku krve a uvolněním endorfinů.
  • Rehabilitace: Programy, které napomáhají procesu zotavení po zraněních nebo operacích tím, že posilují oslabené svaly a snižují bolest.
  • Masáž a relaxace: Programy, jež napodobují pohyby tradiční masáže tím, že stimulují svaly, poskytují relaxaci a úlevu od stresu.
  • Tónování a tvarování: Programy určené k tónování a tvarování konkrétních oblastí těla, jako jsou břišní svaly, hýždě nebo stehna.
  • Fitness a trénink: Elektrostimulační programy pro kardio, HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink), jógu, pilates a další, které uživatelům pomohou vytěžit ze svého cvičení maximum a přesněji sledovat pokrok.

Napájení

Druhů napájení je hned několik a opět se odvíjejí od cenové kategorie, ze které budete vybírat.

  • AA nebo AAA baterie – nízká pořizovací cena, modely vybaveny většinou dvěma elektrodami, určeny pro méně výkonné modely, pořizování nových baterií se časem prodražuje.
  • Dobíjecí akumulátory – u střední třídy, 3 – 20 hodin provozu na jedno nabití, nižší náklady na provoz, během dobíjení nelze používat.
  • Rychlonabíjecí sektorové baterie – nejvyšší pořizovací cena, u produktů pro profesionály, možnost používání i během nabíjení.

Certifikace a zdravotní omezení

Vzhledem k tomu, že toto zařízení má na vaše tělo vliv, je třeba, aby bylo opatřeno příslušnými certifikacemi, které dokazují, že nebude mít negativní dopad. Pokud daný elektrostimulátor certifikací nedisponuje, jeho koupi se vyhněte. Riskujete tím vlastní zdraví, mohli byste si tak ublížit.

Elektrostimulátorům by se obecně měli vyhnout těhotné a kojící ženy, osoby s epilepsií, osoby s kardiostimulátory a srdečními vadami.

Funkce

Elektrostimulátory jsou zařízení, která využívají elektrické impulsy ke stimulaci svalů a nervů v těle. Tento efekt se využívá pro posílení svalů, na rehabilitace, snížení bolesti, na fyzikální terapii, zlepšení sportovních výkonů a poskytují také zážitek podobný masáži, který napomáhá relaxaci a uvolnění stresu. Vlivem elektrického proudu dochází ke stimulaci svalstva. Využívají se nízkofrekvenční pulzní nebo sinusové proudy, jež přechází do těla přes elektrody, které se lepí na pokožku.

Mezi funkce, které u těchto zařízení můžete najít, patří:

  • Časovač – má za úkol odpočet času jednotlivých programů.
  • Displej – zobrazuje informace o programech a ovládací funkce.
  • Mobilní aplikace – možnost propojení s mobilním telefonem, sledování průběhu masáže, ovládání přístroje.

Značka

Mezi nejznámější výrobce elektrostimulátorů patří Beurer, Omron nebo Beauty relax. Liší se mezi sebou hlavně cenovou kategorií, tím pádem i vlastnostmi a účelem použití.

Cena

Nejedná se o úplně drahou záležitost, proto pokud vás přístroj zaujal, seženete ho poměrně levně.

Domácí modely jsou k dostání do 500 Kč. Nenabídnou velké množství funkcí (maximálně 6), mívají pouze dvě diody, je ale možné zakoupit dvě náhradní elektrody, díky kterým lze stejně efektivně obsluhovat čtyři svalové skupiny současně. Napájení funguje na základě tužkových baterií.

Další cenovou kategorií jsou zařízení od 500 Kč do 1 500 Kč, do které spadají jak domácí, tak profesionální druhy. Nejčastěji se využívají pro zpevnění postavy a zvyšování fyzické kondice. Většinou jsou vybaveny 4 elektrodami rozdělenými do dvou oddělených systémů, díky kterým můžete posilovat dvě svalové partie najednou pomocí dvou různých programů. Počet programů přesahuje počet 60 a bývají vybaveny LCD displejem nebo časovačem. Napájení funguje opět na tužkové baterie, ovšem může jít i o dobíjecí akumulátor.

Nad 1 500 Kč se dají koupit pouze profesionální modely, která se hodí pro každodenní používání. Mohou být dokonce vybaveny až 8 elektrodami se 4 oddělenými systémy, a tak umožňují masírovat hned čtyři svalové skupiny naráz. Programů je přes stovku, většinu lze navíc individualizovat. Nabíjet můžete tužkovými bateriemi, akumulátory nebo rychlonabíjecími bateriemi. Ideální pro profesionální sportovce nebo osoby s chronickými bolestmi páteře.

Porovnat ceny elektrostimulátorů

Údržba

Aby vám přístroj dlouho vydržel, je třeba se o něj náležitě starat. Máme pro vás několik tipů, které vám s údržbou pomohou.

  1. Vyčistěte elektrody po každém použití: Otřete elektrody vlhkým hadříkem nebo použijte alkoholové ubrousky, abyste odstranili zbytky potu, krému nebo oleje.
  2. Zkontrolujte baterii: Pravidelně kontrolujte životnost baterie a podle potřeby dobijte nebo vyměňte elektrostimulátor.
  3. Udržujte jej v suchu: Nikdy neponořujte elektrostimulátor do vody ani jej nevystavujte vlhkosti.
  4. Správně jej skladujte: Po použití uložte elektrostimulátor na chladné a suché místo. Neponechávejte elektrostimulátor na přímém slunci nebo ve vlhkém prostředí.
  5. Zacházejte s ním opatrně: Vyhněte se pádu nebo násilné manipulaci s elektrostimulátorem, protože tím můžete způsobit poškození jednotky.

Otázky a odpovědi

K čemu se elektrostimulátory využívají?

Elektrostimulátory mají mnoho způsobů využití, mezi něž patří například úleva od bolesti, svalová rehabilitace, pomoc při hubnutí, zlepšení průtoku krve, zvýšení síly svalů a jejich kapacity. Skvěle se tak hodí nejen pro profesionální sportovce, ale také pro každého, kdo cítí, že toho na něj v poslední době bylo moc a potřebuje trochu regenerace.

Může elektrostimulace bolet?

Ne. Připomíná mravenčení, chvění nebo štípání, ale bolet by vás neměla. Ze začátku může být používání přístroje ovšem nepříjemné. Intenzitu elektrických impulzů lze upravit tak, aby vyhovovala individuálním potřebám a úrovni pohodlí. Je důležité začít na nízké úrovni a postupně zvyšovat intenzitu podle potřeby. Pokud během používání zaznamenáte jakékoli nepohodlí nebo bolest, je důležité přestat elektrostimulátor používat a probrat jakékoliv obavy se svým praktickým lékařem.

Podle čeho vybrat vhodný elektrostimulátor?

Zásadní v rozhodování bude druh elektrostimulátoru, a to buďto domácí nebo profesionální – od toho se poté odvíjí počet funkcí a programů. Dále budete řešit způsob napájení, kterým mohou být AA nebo AAA baterie, dobíjecí akumulátory či rychlonabíjecí sektorové baterie. Nezapomínejte ani na certifikaci, kterou by přístroj měl disponovat, aby bylo jeho používání bezpečné.

Závěr

Pokud chcete svému tělu dopřát péči navíc, domácí elektrostimulátor je vhodnou volbou. Jeho použití je jednoduché, a navzdory tomu, že nedisponuje tolika programy, dokáže vám ulevit a podpořit fyzikální procesy. Profesionálové by na jeho využití měli být proškoleni, aby přesně věděli, k čemu je která funkce určena. Nemusíte se bát, že by proces bolel, vše je naprosto bezpečné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (141 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Koupila jsem elektrostimulátor pro manžela, aby mu ulevil od bolesti. Opravdu to fungovalo a hodně pomohlo, takže se mu udělalo mnohem lépe.

Přidat komentář

Recenzer
Logo