Programy na pračce

V dnešní uspěchané době jsou moderní pračky nezbytnou součástí našich domácností. Prací programy se v posledních letech výrazně rozvinuly a nabízejí uživatelům širokou škálu možností přizpůsobení praní jejich potřebám. V tomto článku se podíváme na základní typy programů, které můžete na vaší pračce najít.

Předpírka

Každý z nás se někdy setkal s problémem silně znečištěného prádla, které by běžné praní nevyřešilo. Právě pro tyto situace se na moderních pračkách objevuje užitečný program předpírka. Tento program je dobrým pomocníkem pro odstranění obtížných skvrn, pachů a zaschlých nečistot.

Máchání

Pomocí máchání se z prádla dostatečný množstvím čisté vody odstraňují zbytky z čistících prostředků. Přítomnost těchto zbytků by mohla vést k podráždění pokožky a zanechání nežádoucích skvrn na oblečení. Většina modelů praček nabízí také možnost volby intenzity máchání.

Ždímání

Účel programu ždímání je, aby se z prádla odstranila nadbytečná voda po praní. Ždímání tak pomáhá zkrátit dobu sušení prádla a minimalizuje zatížení sušičky. Stejně jako u máchání existují speciální programy ždímání, které se liší v intenzitě a rychlosti.

Dělení podle materiálu tkaniny

Ke každému materiálu je nutné přistupovat jinak, abyste zabránili nenávratnému poškození prádla. Při praní je potřeba dbát na pokyny výrobce. Veškeré informace a pokyny ohledně praní najdete obvykle na štítku oblečení. Také byste měli zohlednit míru znečištění vašeho oblečení. Představíme vám pár základních programů na praní, s kterými si ve většině případů vystačíte.

Program na bavlnu

Program na bavlnu je nejčastěji používaným programem pračky. Je navržen na praní bavlněného prádla, jako je většina triček, ručníků nebo povlečení. Tento program je dostatečně silný, aby odstranil běžné skvrny a pachy a zároveň je šetrný k vláknům.

Program na syntetické tkaniny

Syntetické tkaniny, jako je polyester, nylon, nebo akryl, vyžadují speciální péči při praní. Z těchto látek jsou většinou vyrobené plavky, spodní prádlo, a některé kusy sportovního oblečení. Program pro syntetické tkaniny je šetrnější a nabízí praní při nižší teplotě.

Program na jemné prádlo

Nejjemnější materiály, jako je hedvábí, kašmír nebo vlna, mají extrémní tendenci k narušení vláken. Praní takového prádla vyžaduje proto mimořádnou opatrnost při praní. Program na jemné prádlo je zpravidla nejšetrnější, minimalizuje tření a zabraňuje ztrátě tvaru a poškození tkaniny.

Program pro rychlé praní

Pokud nemáte moc času a vaše prádlo není příliš znečištěné, možná vás osloví tento program. Zatímco standardní prací programy můžou trvat 60 až 120 minut, program pro rychlé praní dokáže zkrátit tento čas až o polovinu. Toho je dosaženo obvykle snížením teploty vody a intenzity praní. Tento program je proto i energeticky úsporný, nicméně nedokáže si poradit se silnějšími nečistotami a pachy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.sporilek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (77 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo