Syrovátkové proteiny

Syrovátkový protein patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejdostupnější výživové doplňky aktivních sportovců. Syrovátkový protein je vyroben z mléčné bílkoviny, která má pro tělo aktivních sportovců mnoho benefitů. Vyjmenovat můžeme například rychlou stravitelnost, přijatelnou chuť i cenu.

Syrovátkový protein mohou užívat všichni sportovci, kteří potřebují nabrat svaly. Mimořádně vhodný je pro silové a vytrvalostní sportovce, kteří potřebují podpořit regeneraci svalů. Silový sportovci pak protein užívají v průběhu dně, aby doplnili potřebné množství bílkovin. Syrovátkový protein však užívají i lidí, kteří chtějí snížit hmotnost nebo potřebují redukovat chuť na sladké nebo zahnat hlad. Vhodný je pro všechny, kdo potřebují navýšit příjem bílkovin, užívají ho i osoby po úrazech.

Porovnat ceny proteinů

Nejlepší syrovátkové proteiny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Reflex Nutrition Natural Whey 2270 g 95 % 2 199 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. PhD Nutrition Diet Whey 1000 g 95 % 540 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Scitec 100% Whey Protein Professional 2350 g 94 % 1 449 Kč Zobrazit Aktin.cz
4. Reflex Nutrition Instant Whey PRO 2200 g 94 % 1 398 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Prom-IN CFM Pure Performance 1000 g 94 % 599 Kč Zobrazit Aktin.cz
6. Prom-IN Essential CFM Evolution 2250 g 93 % 1 149 Kč Zobrazit Sport365.cz
7. GymBeam True Whey Protein 2500 g 92 % 909 Kč Zobrazit Benu.cz
8. MyProtein Impact Whey Protein 2500 g 92 % 1 349 Kč Zobrazit Alza.cz
9. MyoTec 100% Grass Fed Whey 900 g 1 109 Kč Zobrazit Mall.cz

Složení

Před tím, než se pustíte do výběru správného proteinu, je dobré vědět, co vše vlastně syrovátka obsahuje, a jak je biologicky a nutričně bohatá. Syrovátku tvoří aminokyseliny i funkční složky, které mají pozitivní vliv na činnost imunitního systému.

 • Beta – laktoglobulin – jedná se o složku, která podporuje regeneraci a růst svalů. BCAA je zde v podobě leucinu, valinu a isoleucinu, což jsou esenciální aminokyseliny, které není tělo schopné vyrobit a doplňovat je tak můžete pouze pomocí různých doplňků. BCAA je doplněk, který je v syrovátce obsažen v cca 25% množstvím, ale koupit ho lze i jako samostatný doplněk stravy. Samotné BCAA je velmi rychle stravitelné a používá se jako zdroj energie během sportovní aktivity.
 • Alfa – laktalbumin – podporuje tvorbu serotoninu, který je známý jako hormon štěstí. Tato složka je bohatá na leucin, lysin, cystein a theonin. Její schopností je vázat minerály například zinek a vápník.
 • Imunoglobuliny – v syrovátce jsou obsaženy 4 různé typy, jedná se o složky IgE, IgG, IgM a IgA. Tato složka má pozitivní vliv na imunitní systém.
 • Laktoferin – produkuje protizánětlivé látky, které zabraňují rozvoj hepatitidy.
 • Glykomakropeptidy – složka bohatá na esenciální aminokyseliny. Podporuje absorpci minerálů.
 • Bovine serum albumin – složka, která podporuje vázání tuků.
 • Laktoperoxidáza – má významné antimikrobiální vlastnosti.

Typy

Koupit můžete 3 podoby syrovátkových proteinů. Jedná se o syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát a syrovátkový hydrolyzát. Tyto proteiny se liší obsahem bílkovin, tuků, sacharidů i laktózy.

Syrovátkový koncentrát

Syrovátka je nejméně zpracovaná, nejprve se filtruje a poté suší při vysokých teplotách. Tímto způsobem dochází k poškození bílkovin a tím i k jejich nižší využitelnosti. Tento protein může obsahovat od 70 do 80 % bílkovin. Zbytek tvoří ostatní jmenované složky.

Tento protein je oblíbený díky své nejpřijatelnější chuti. Jedná se o základní podobu proteinu, která je vhodná pro začínající sportovce a všechny, kteří chtějí do stravy doplnit větší množství bílkovin. Pít ho můžete před i po tréninky a užívá se i mezi jednotlivými chody. Za kvalitní se považují pouze nativní kvalitě.

Syrovátkový izolát

Tento protein obsahuje od 90 do 95 % bílkovin a pouze minimální nebo žádné množství laktózy. V porovnání se syrovátkovým proteinem je kvalitnější a velmi rychle se absorbuje. Mimořádně vhodný je pro osoby, kteří dodržují nízkosacharidovou dietu nebo se snaží zhubnout. I tento protein lze užívat před i po tréninku. I tyto proteiny se liší svojí kvalitou. Mezi kvalitnější patří proteiny sušené při nízkých teplotách přes keramické filtry.

Syrovátkový hydrolyzát

Jedná se o nejkvalitnější podobu syrovátkového proteinu, protože poskytuje rychle vstřebatelné peptidy. Ty se vyznačují velkým anabolickým účinkem. Protein se vyrábí hydrolýzou a obsahuje v rozmezí 70 – 85 % bílkovin. Obsah tuků a laktózy je nižší než 1%. Užívat ho můžete před i po tréninku.

Vlastnosti

Syrovátkové proteiny mohou nabídnout i něco navíc.

CFM

Na některých proteinech je uvedena zkratka CFM, která upozorňuje na filtraci pomocí keramických filtrů. Tímto způsobem se vyrábí ty nejkvalitnější proteiny. Během výroby je syrovátková bílkoviny očištěna od kontaminantů a to při nízké teplotě. Zachována tak zůstává aktivita veškerých bílkovin.

Nativní protein

Protein je vyroben pomocí filtrace přímo z čerstvého mléka. Mléko jako výchozí suroviny nemá vliv na produkci dalších potravin z mléka, které by mohly kvalitu proteinu ovlivnit. Nativní protein se vyznačuje i lahodnou chutí, ale jeho negativem je vysoká cena. Tento vysoce kvalitní protein je tak vhodný spíše pro krátkodobé užívání, kdy plně nahradí dlouhodobé užívání méně kvalitních produktů.

Forma

Syrovátkový protein lze koupit v několika podobách. Mezi nejznámější patří pravděpodobně práškové proteiny, protein můžete koupit i v podobě tablet nebo v tekuté formě.

 • Práškový – výhodou je, že protein můžete přidat prakticky do jakéhokoliv nápoje nebo jídla. Stačí pouze zamíchat a konzumovat. Koupit můžete i práškový protein, který může být hůře rozpustný a v tekutině může hrudkovatět, což může být pro někoho problém. Zde může být řešením instantní protein, který se vyznačuje okamžitou rozpustitelností.
 • Tekutý – koupit můžete hotový nápoj, který bude vždy připraven k přímé konzumaci. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.
 • Tablety – nejlepší řešení pro všechny, kdo mají problém s chutí proteinu. Tablety můžete mít stále při sobě, nevýhodou je však malá nabídka na trhu.

Značka

Syrovátka, která je pro výrobu syrovátkového proteinu nezbytná se dodává zejména z 10 zemí světa. Mezi největší dodavatele patří USA, Nizozemsko, Francie, Nový Zéland, Dánsko, Německo, Rakousko, Polsko a Irsko. Právě v těchto zemích jsou nejvhodnější podmínky pro chov dobytka. V obchodech narazíte na syrovátkové proteiny značek GymBeam, Nutrend, EXTRIFIT, Alavis, Ladylab, Myprotein, Weider a jiné.

Cena

Syrovátkový protein je poměrně cenově dostupný, přesto byste měli před nákupem podezřele levných produktů zbystřit. Ty nejlevnější proteiny nebudou pravděpodobně těmi nejkvalitnějšími.

Kvalitní protein by měl obsahovat pouze mléko nebo syrovátku a naopak ve složení by neměly být zastoupeny složky jako glukózo-fruktózový sirup, geneticky modifikovaný škrob, slunečnicový olej, průmyslově ztuženy tuk nebo větší množství Éček. Mezi kvalitní nepatří ani vícesložkové proteiny. Cenu proteinu určuje také velikost balení a forma. Cenové rozpětí se pohybuje od cca 300 – 1500 Kč.

Porovnat ceny proteinů

Otázky a odpovědi

Co je syrovátka?

Syrovátka pochází z mléka, tuto složku obsahuje mléko všech savců a najdete ji tedy i v mateřském mléce. Syrovátka byla objevena při výrobě sýra, jedná se o tekutou složku, která byla dlouhé roky považována za odpad, a proto se běžně vylévala nebo přidávala do krmných směsí pro hospodářská zvířata. Po změně zákona o likvidaci odpadů se hledal způsob jak syrovátku využít a poměrně brzo se zjistilo, že syrovátka je opravdu výjimečná tekutina.

Jaké jsou účinky syrovátkového proteinu?

Syrovátkový protein ve vašem jídelníčku doplní BCAA aminokyseliny i potřebné bílkoviny, které jsou pro sportovce důležité k dosažení vysněného cíle. Syrovátkový protein je kompletním zdrojem bílkovin a obsahuje 9 esenciálních aminokyselin, které není lidské tělo schopno samo vyprodukovat a získat je může pouze ze stravy. Syrovátka je rovněž bohatým zdrojem BCAA, což jsou složky, které budují a udržují svalovou hmotu a zároveň slouží jako zdroj energie při intenzivním, dlouhodobém tréninku.

Má syrovátka nějaké benefity i pro méně aktivní jedince?

Syrovátka přináší lidskému tělu mnoho zdravotních benefitů. Dle mnohých studií syrovátka snižuje výskyt rakoviny, redukuje záněty, zlepšuje funkci jater, snižuje krevní tlak, zlepšuje imunitu. Dále pomáhá předcházet diabetu typu 2 a podpoří i imunitu osob trpících HIV. Syrovátka dokáže zvýšit hladinu glutaithoinu, což jsou hlavní antioxidační látky v buňkách.

Závěr

V minulosti bylo užívání syrovátkového proteinu velkou neznámou, později ji užívali zejména vyznavači zdravého životního stylu a dnes je již tento protein pro své ověřené zdravotní benefity žádaný u osob každého věku. Syrovátkový protein je nejoblíbenější pro svoji 100% využitelnost a biologickou hodnotu.

S užíváním syrovátkového proteinu byste to však neměli přehánět, vždy dodržujte doporučené dávkování. Vycházet můžete i z toho, že na 1 kg hmotnosti budete potřebovat cca 0,8 gramu proteinu. Aktivní sportovci mohou užívat až 3 gramy proteinu na 1 kg hmotnosti a ti, kteří se snaží zhubnout, užívají cca 1,4 gramu na 1 kg hmotnosti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.fitnessgym.czwww.fitness007.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Kupovala jsem syrovátkový protein pro manžela a ten je ujetý na značku GymBeam, od ní má několik výrobků, takže chtěl i protein od stejného výrobce. Nemůže si ho vynachválit a já si myslím, že to byla výhodná koupě i co se týká balení, protože dvoukilové jsem sehnala ani ne za tisícovku a on je nadšený kvalitou i cenou.

 2. Syrovátkové proteiny mi hodně pomáhají, momentálně jsem si koupil Prom-IN CFM Pure Performance 2250 g. Zatím maximální spokojenost, určitě u této volby zůstanu.

 3. Pokud jde o syrovátkové proteiny, používám nejraději značku GymBeam. Aktuálně jsem si koupila konkrétně GymBeam True Whey Protein 2500 g a jsem vskutku nadšená, protože je perfektní. Byla to velmi dobrá volba, přičemž cena byla necelých tisíc korun.

Přidat komentář

Recenzer
Logo