Jak vybrat lepidlo na kov?

S kovem přichází do styku každý, lepidla na kov tak mohou najít uplatnění v každé domácnosti. Použít je můžete například na lepení domácích spotřebičů, dekorativních předmětů i různých konstrukcí. Kov je velmi specifický materiál, který se vyznačuje vysokou hustotou a velmi hladkým povrchem a běžně tak odolávají běžným lepidlům. Kovové předměty tak slepíte pouze pomocí speciálních lepidel. Některá z nich můžete použít nejen na lepení kovu, ale i plastu.

Na trhu najdete několik typů lepidel, která lze při lepení kovů používat. Při výběru lepidla na kov byste měli vědět, jaké kovy budete chtít slepovat. Důležité je i to, jakým způsobem bude lepený spoj namáhán a zda bude po lepení dále upravován. Při výběru lepidla hrají důležitou roli i okolní podmínky, kterým bude materiál běžně vystaven. Všechny důležité informace jsou přímo uvedeny na každém lepidle.

Prohlédnout lepidla

Typy

Při lepení kovů můžete použít polyuretanové nebo epoxidové lepidlo. Oba typy lepidel můžete použít při lepení ocele, kovu, hliníku i jiných materiálů. Lepidla je možné používat v interiéru i exteriéru.

  • Epoxidová lepidla – pro tato lepidla je charakteristická vysoká pevnost. Epoxidová lepidla jsou oblíbená i u profesionálů, v domácnosti můžete epoxidové lepidlo použít při lepení dekorativních předmětů, nábytků, klik, kovového zábradlí atd.
  • Epoxidových lepidel je hned několik typů, které se liší svými vlastnostmi. K dostání jsou průhledné, neprůhledné, tuhé i flexibilní. Většina těchto lepidel spadá do skupiny vysokoteplotních lepidel, která jsou schopna odolávat běžných chemikálií.
  • Polyuretanová lepidla – se vyznačují vysokou odolností vůči UV záření i vodě. Polyuretany poměrně rychle tuhnou a po vytvrzení je můžete natírat, barvit i brousit. Tento typ lepidel tak můžete využít při běžných domácích pracích, použít je můžete při výrobě nábytku i při různých opravách.
  • Kyano-akrylátová lepidla – známá vteřinová lepidla budou potřeba v případě velmi přesných malých spojů.
  • Polymerová lepidla – používají se v případě, kdy je nutné provést velkoplošný spoj. Tato lepidla jsou vysoce odolná vůči chemikáliím i teplu. Jejich výhodou je i vysoká elasticita.

Jedno a dvousložková lepidla

Kovy budete moci lepit pomocí jednosložkových, dvousložkových i vícesložkových lepidel.
Jednosložková lepidla umožňují rychlé a jednoduché lepení. Lepidlo postačí nanést ne lepené místo, poté stačí spoj zafixovat a počkat, až lepidlo vytvrdne.

Dvousložková lepidla vyžadují náročnější přípravu. Lepidlo musíte před použitím nejprve připravit a to tak, že spojíte lepidlo s plnivem. Tímto způsobem vytvoříte lepící hmotu. Kromě dvousložkových je možné koupit i vícesložková lepidla, která se připravují obdobným způsobem. Smíchat však budete muset ještě více složek.

S plnivem a bez plniva

Dvousložková lepidla se dále rozdělují na lepidla s plnivem a bez plniva.

  • Lepidla s plnivem – jsou lepidla s kovovými či minerálními částečkami, která dokáží velmi dobře vyplnit prostor. Použít je tak můžete v místech, kde je třeba nejen vytvořit spoj, ale i vyplnit volný prostor. Lepidlo s plnivem může nahradit i svařovaný spoj.
  • Lepidlo bez plniva – tato lepidla jsou určena k vytvoření těsného a pevného spoje. Lepidla bez plniva se nejčastěji používají při výrobě konstrukčních spojů, ale jsou vhodná i při výrobě dekorativních předmětů. Hodit se budou i modelářům.

Doba tuhnutí

Lepidla na kov se liší také dobou tuhnutí, jedná se o dobu, kterou lepený spoj potřebuje pro své dokonalé vytvrdnutí. K dostání jsou rychle tuhnoucí lepidla, která k vytvrdnutí potřebují pouze několik minut. Některá spoje bude nutné nechat v klidu i po dobu několika hodin.

Zpracovatelnost

Je údaj, který vás informuje o pracovním čase a bývá nejčastěji v rozmezí 4 – 60 minut. Některá lepidla však mohou mít pracovní čas ještě delší. Co se pracovního času týká, zvažte, jak komplikovaná a časově náročná práce vás při používání lepidla čeká.

Pevnost spoje

Dalším důležitým parametrem je pevnost spoje. Také tuto informaci byste měli vyčíst přímo z výrobku, případně ji najdete uvedenou v technickém listu. Pevnost spoje je uváděna v jednotkách kg/cm2 a odvíjí se od doby zpracování. Lepidla s kratší dobou zpracovatelnosti mívají pevnost spoje okolo 100 kg/cm2, lepidla s delší dobou zpracovatelnosti se mohou pohybovat v hodnotách okolo 300 kg/cm2.

Příprava povrchu

Používání lepidla na kov není nijak složité. Nejdůležitější a nejvíce pracné je kovový povrch před lepením dobře připravit. Kovový povrch musí být zbaven všech nečistot, mastnoty, oleje, rzi eloxovaných i zoxidovaných vrstev. K očištění povrchu můžete použít technický benzín nebo třeba aceton. Hrubé nebo silně znečištěné povrchy je třeba před lepením zbrousit, popřípadě zdrsnit.

Lepidlo se nanáší v tenké vrstvě na obě části lepených dílů. Po nanesení lepidla je nutné materiál pevně přitlačit nebo zafixovat pomocí svěrky. V zafixovaném stavu by měl výrobek zůstat po celou dobu tuhnutí.

Značka

Výrobců lepidel na kov je celá řada. Tato speciální lepidla můžete koupit v hobby marketech, v železářstvích i prostřednictvím internetových obchodů. Zde najdete například vysoce kvalitní lepidla značky Bison, Loctite, Henkel, UHU, Pattex, Alteco, Chemopren a další. Jednotlivý výrobci nabízí lepidla s tekutou i tuhou konzistencí.

Cena

Cena lepidla na kov souvisí se složením, formou i velikostí balení. Menší balení lepidla koupíte za cenu nižší než 200 Kč. Za větší balení však můžete zaplatit i více než 500 Kč. Větší balení lepidel je obvykle levnější, avšak myslet musíte na to, že i lepidlo na kov má jen omezenou dobu expirace. Otevřené lepidlo poměrně rychle ztrácí svoji kvalitu, proto se investice do většího balení nemusí vždy vyplatit.

Prohlédnout lepidla

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem je možné odstranit přebytečné lepidlo z kovových předmětů?

Přebytečné lepidlo můžete poměrně snadno odstranit pomocí acetonu nebo lihu. Větší vrstvu lepidla můžete odříznout pomocí nože nebo jiného ostrého předmětu.

Co jsou super lepidla?

Pod tímto označením se ukrývají velice výkonná průmyslová lepidla, která jsou vhodná na lepení kovu, ale i jiných materiálů. Super lepidla jsou vhodná při lepení spotřebičů, moto dílů i dalších předmětů. Tato lepidla by měla být odolná i vůči UV záření i povětrnostním vlivům.

Kdy se budou hodit gelová lepidla na kov?

Gelová lepidla se budou hodit zejména v případě, kdy se chystáte lepidlo použít ve svislé poloze. S tekutým lepidlem by bylo takovéto lepení velmi složité. Gelové lepidlo se vyznačuje tužší konzistencí, díky tomu nebude lepidlo po povrchu stékat. Kromě gelových můžete koupit lepidlo v tekuté podobě nebo ve formě tužšího tmelu.

Závěr

Lepidlo na kov můžete využít při lepení kovových konstrukcí, opravě běžných spotřebičů, výrobě nábytku i dekorací. Pomocí lepidla můžete lepit kovové předměty, ale možné je i slepení kovu a jiného materiálu. Na každém lepidle je přímo uvedeno, jakým způsobem je budete moci použít. K vytvoření tenkých spojů bude možné použít lepidlo bez plniva, volný prostor vyplníte pomocí lepidla s plnivem. Při výběru lepidla si všímejte informace udávající dobu tuhnutí, dobu zpracovatelnosti i pevnost spoje.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (190 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo