Jak často měnit matraci?

Matrace není věc, kterou si pořizujeme na celý život. Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, přičemž ale do její životnosti promlouvá hned několik faktorů. Životnost matrace ovlivňuje to, jak s ní zacházíte i fakt, zda je položena na správném podkladu. Hodně také záleží na tom, o jaký typ matrace se jedná.

Podle čeho poznáte, že už si vaše matrace zaslouží odejít do důchodu? Jak často matrace měnit? A co všechno ovlivňuje její celkovou životnost?

Jak často měnit matraci?

Matrace není věc, kterou si pořizujeme na celý život. Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, přičemž ale do její životnosti promlouvá hned několik faktorů. Životnost matrace ovlivňuje to, jak s ní zacházíte i fakt, zda je položena na správném podkladu. Hodně také záleží na tom, o jaký typ matrace se jedná.

Podle čeho poznáte, že už si vaše matrace zaslouží odejít do důchodu? Jak často matrace měnit? A co všechno ovlivňuje její celkovou životnost?

Co ovlivňuje životnost matrace?

Všeobecně se udává, že se životnost matrací pohybuje mezi 5 až 10 lety. Časové rozpětí se pak může lišit v závislosti na tom, o jaký typ matrace se jedná. Jsou i další faktory, které životnost matrace ovlivňují:

  • výška matrace
  • intenzita užívání
  • péče o matraci

Podle čeho poznáte, že je čas matraci vyměnit?

Většina lidí bohužel matraci používá až do té doby, dokud se prostě nerozpadne. Najdou se mezi námi i tací, kteří dokonce nedokonalosti matrace provizorně opravují, protože je jim líto matraci vyhodit nebo nechtějí utrácet za novou. Právě viditelná a citelná poškození jsou jasným znamením, že matrace má to nejlepší za sebou a je načase pořídit novou.

Jsou tu ale i další signály, které vám jasně napovídají, že byste měli zvážit pořízení nové matrace:

  • stáří
  • nekvalitní spánek
  • vrzání
  • citelné poškození
  • viditelné poškození

Stáří matrace

Může se stát, že matrace bude na pohled vypadat dobře, nicméně z hygienického hlediska už bude nejvyšší čas se jí zbavit. Správně byste měli matraci měnit každých 7 až 10 let. Uvědomte si, že spánkem strávíte až jednu třetinu svého života.

Během této doby do matrace vypotíte litry potu, nemluvě o tom že, na ní noc co noc ulpívají šupinky lidské kůže, vlasy a také prach. Vytváří se tak doslova výživná půda pro růst bakterií a plísní, které mohou způsobovat zdravotní potíže a alergie.

Nekvalitní spánek

Velmi častým znamením, že je čas pořídit novou matraci, jsou problémy se spánkem. Pokud se ráno probouzíte unavení, pobolívá vás krční páteř, cítíte bolest na bedrech nebo v kloubech, v noci nemůžete spát, často se otáčíte a hodně se budíte, s největší pravděpodobností je za tím matrace.

Vrzání

Především u pružinových matrací se stáří projevuje tak, že pružiny začnou slyšitelně vrzat. Tento nepříjemný zvuk vás pak může budit ze spaní. Matrace tak dává najevo, že svá nejlepší léta má za sebou a zaslouží si být nahrazena novějším modelem.

Citelné poškození

Vaše tělo vám dá jasně najevo, že potřebujete novou matraci. Naslouchejte mu. Pokud vás třeba pružiny tlačí do zad, cítíte na povrchu matrace dolíky nebo máte pocit, že jsou v matraci hrudky, pak neváhejte, protože jsou to jasné znaky poškozené matrace, kterou je potřeba vyměnit.

Viditelné poškození

Že je vaše matrace horkým kandidátem na výměnu, poznáte i pohledem. Pokud se potah matrace trhá, vidíte na ní dolíky, nebo fakt, že když z matrace vstanete a ona se nevrátí do původní polohy, je správný čas pořídit si nový model.

Proč nepodceňovat pravidelnou výměnu matrace?

Budeme se opakovat, když řekneme, že spánkem strávíte až třetinu vašeho života. To rozhodně není málo. Každý z nás si zaslouží vhodné podmínky pro kvalitní a plnohodnotný spánek. Během spánku naše tělo regeneruje, odpočívá a nabírá potřebnou energii. Pokud mu nedopřejete vhodné podmínky, dá vám to jasně najevo.

Rozhodně není ve vašem zájmu podceňovat pravidelnou výměnu matrace. Nezdráhejte se pořídit novou matraci jen proto, že vás to bude stát nějaké finance. Děláte to pro své zdraví.

Pokud si přes noc dostatečně neodpočinete, může se dostavit:

  • neschopnost koncentrace
  • potíže s vysokým tlakem
  • podrážděnost
  • předčasná tvorba vrásek
  • nedostatek energie
  • celková slabost

Frekvence výměny matrace se liší s věkem

Určitě je třeba zmínit, že frekvence výměny staré matrace za novou se může lišit v závislosti na věk uživatele. Jinými slovy s přibývajícím věkem se mění potřeby našeho těla na odpočinek, což může ovlivnit i potřebu výměny matrace.

Zatímco mladší lidé by měli spát na tvrdších matracích, starším jedincům budou daleko více vyhovovat matrace měkčí. Tvrdší matrace mohou obecně vydržet o něco déle nežli ty měkčí. Nemluvě o tom, že se s přibývajícím věkem můžeme změnit spánkovou polohu, objevit se také mohou zdravotní problémy vyžadující jiný matrace. Výměna matrace je proto čistě individuální záležitost.

Kam se starou matrací?

Jakmile pořídíme novou matraci, logicky se objeví otázka, jak naložit s tou starou. Rozhodně byste staré matrace neměli pálit ani je doma žádným způsobem likvidovat. Nejlépe uděláte, když matraci, která dosloužila, odvezete do sběrného dvora, kde se o ni postarají.

Závěr

Výměna matrace je individuální záležitost. Obecně se doporučuje matraci měnit co každých 7-10 let nebo v závislosti na stavu matrace – viditelné či citelné poškození. Matrace ve velké míře ovlivňuje kvalitu vašeho spánku, proto její stav nepodceňujte a v případě, kdy si matrace viditelně žádá o výměnu, neváhejte investovat do nového modelu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.fajnspanek.cz, www.i-matrace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
  1. Díky za článek. Doporučí někdo opravdu dobrou matraci?

Přidat komentář

Recenzer
Logo