Jak vybrat rošt do postele?

Rošt je část postele, která sice není vidět, ale má zásadní vliv na kvalitu spánku. Postelové rošty jsou však stále velmi podceňovanou částí, na kterou se při výběru nebere zase takový zřetel. Stále ještě najdete postele, kde funkci roštu plní pouze plná deska, jejíž používání je však naprosto nevhodné.

Rošt plní funkci podpěry matrace a měl by jí umožnit správně dýchat. Během spánku se mnozí více potí, vlhkost vniká právě do matrace, která ji pak může pomocí roštu lépe odvést pryč. Díky tomu nebude docházet k vzniku plísní, množení roztočů ani mikrobů.

Základem každého roštu je rám, vnitřní část roštu tvoří laťky, lamely nebo segmenty. Volit budete mezi pevným, polohovatelným nebo výklopným roštem. Důležitým parametrem je nosnost a velikost roštu.

Prohlédnout rošty

Typy

Podle způsobu využití můžeme rošty rozdělit na nepolohovací, polohovací a výklopné. Při výběru roštu se doporučuje zohlednit také zdravotní stav i to, v jaké poloze spíte nejčastěji.

Nepolohovací

Jednoduché rošty, které není možné nijak polohovat. Jsou vhodné pro ty, kteří nemají ve zvyku v posteli provozovat žádnou jinou činnost kromě spánku. Pevné rošty jsou obecně vhodnější pro děti a mladší uživatele.

Polohovací

Tyto rošty by měli vybírat zejména ti, pro které není postel jenom místem, kde budou spát. Jestliže v posteli například čtete, používáte počítač nebo se díváte na televizi, bude pro vás možnost polohování zaručeně důležitá.

  • Ručně – nejoblíbenější rošt, který můžete polohovat v hlavové i nožní části manuálně. Nevýhodou je skutečnost, že nemůžete rošt zvednout během samotného používání postele. Výhodou je nižší pořizovací cena. Ruční polohování je velmi jednoduché a poradí si s ním prakticky každý.
  • Elektricky – elektricky polohovatelné rošty vás dostanou do ideální pozice i během ležení na posteli. Tyto rošty mají možnost polohovat osoby do cca 160 kg hmotnosti. Tyto rošty jsou ideální pro náročné uživatele, ale mohou být velkými pomocníky ve chvíli, kdy pečujete o nemohoucího nebo hůře pohyblivého člena rodiny.

Výklopné

Výklopný rošt se vyplatí pouze u postelí s úložným prostorem. Na výběr máte 2 typy výklopných roštů. Výklopnou funkci umožňují plynové písty, které se postarají o plynulý a pevný zdvih roštu i s matrací. Výklopné rošty mohou být v obou případech lamelové nebo laťkové.

  • Čelní – bývá označován i jako nožní výklop, záleží na tom, jak rošt do postele umístíte. Tyto rošty umožňují polohovat hlavovou část. Polohovatelná část je menší, část, která vám umožní přístup do úložného prostoru je výrazně větší. Nožní polohování vám umožní o něco horší přístup do úložného prostoru, výhodou je však právě možnost polohovat hlavovou část.
  • Boční – největší výhodou bočního výklopu je výborný přístup do úložného prostoru a to po celé části roštu. Nevýhodou je absence polohování hlavy.

Druhy roštů

Rošty se dále dělí do skupin podle typu konstrukce, a to do 3 skupin:

Laťkový

Jedná se o pevný podklad, který nelze tvarovat. Tyto rošty jsou vyrobeny z masivu, nejsou pružné a nelze je nastavovat. Lamelové rošty se doporučují pořídit dětem i teenagerům, protože jim tužší lůžko pomůže správně tvarovat páteř během růstu.

Nevýhodou lamelových roštů je skutečnost, že nijak nepomáhají matraci s tvárností, což matraci více namáhá, to se odráží na její kratší životnosti. Na tomto podkladu je matrace také méně pružná a tužší. Laťkový rošt byste měli volit v případě pěnové a pružinové matrace. Maximální rozsah latěk by neměl být větší než 6 cm. V případě větších mezer může docházet k deformaci matrace.

Lamelový

Lamelové rošty patří k nejoblíbenějším. Tento rošt je velmi pružný což využívá opět zejména matrace, ta nemusí tvárnost ani pružnost odpracovat sama a má díky tomu delší životnost. Lamelový rošt se vyznačuje velkým počtem lamel i mezer, což má pozitivní dopad na prodyšnost matrace.

Kvalitu lamelového roštu určuje právě počet lamel, i to, zda se jedná o lamely aktivní nebo pasivní. Většina lamelových roštů má 28 lamel, koupit však můžete rošt se 42 lamelami. Lamelové rošty můžete použít pod všechny typy pěnových matrací, v případě pružinových matrací si nejprve ověřte, jestli výrobce doporučuje pružný nebo pevný podklad.

  • Pasivní – pasivní pouzdro nebo také patka je krajní část roštu, ve kterém je lamela umístěna. Pasivní lamely se mají možnost kývat do stran, tvárnost mají na starosti lamely, které pruží pouze v některých částech roštu.

Jednotlivé lamely jsou umístěny v jakési konstrukci, celá váha uživatele tak spadá na části, které jsou umístěny pod lamelami a připevněny do bočnice roštu. Tato konstrukce je během používání více namáhaná, což má vliv na spolehlivost i životnost roštu.

  • Aktivní – lepší tvarovací schopnosti a možnost využít celou šířku roštu nabízí patka aktivní. Jedná se o pouzdro, které je schopné při zatížení tvarovat.

Lamela je do konstrukce umístěna tak, že dosahuje nad bočnici roštu. Při vyšším zatížení pouzdro s lamelou klesne a opře se o horní hranu bočnice. Díky tomu není patka příliš zatěžována, a konstrukce je schopna lépe odolat většímu zatížení. Aktivní rošt má tak mnohem delší životnost.

Segmentový

Nebo také talířový rošt obsahuje segmenty, které při zatížení jednotlivě sklesávají. Výhodou těchto roštů je přesnější tvarování a to i na šířku roštu. Tuto možnost lamelový rošt nemá.

Segmentové rošty vám poskytnou nejlepší spaní, jsou považovány za luxusní, čemuž odpovídá i vyšší pořizovací cena. Segmentový rošt lze kombinovat s jakoukoliv matrací, protože je schopen ideálně rozložit hmotnost těla a vyznačuje se i vysokou nosností.

Nosnost

Běžná nosnost roštů je v rozmezí 90 – 160 kg. Při výběru vhodné nosnosti nezapomeňte připočítat ani hmotnost matrace a vhodné je ponechat i určitou rezervu.

Vysoce odolný rošt – jedná se o rošty s nosností od 180 – 220 kg.

Rozměr

Při výběru správné velikosti budete vycházet z rozměru vaší postele. Běžné rošty mají rozměry 90 x 200 a 180 x 200. Velmi často můžete koupit také rošt s velikostí 160 x 200 cm, takový rošt je však složen ze dvou roštů, protože šířka jednoho roštu může být maximálně 140 cm.

Narazit však můžete i na další velikosti a v některých případech je možné nechat rošt vyrobit na zakázku přesně podle vašich požadavků. V tomto případě však musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Udávaný rozměr roštu však neodpovídá skutečným rozměrům, rošty jsou standardně o něco menší, aby je bylo možné umístit do rámu postele.

Značka

Postelové rošty nabízí celá řada výrobců. Mezi oblíbené patří rošty Interier-Stejskal, Jelínek, Tropico, HP nábytek, Mabo, Livarno Home, I – matrace a další.

Cena

Cena roštu závisí na typu i rozměru roštu. Nejlevnější jsou laťkové rošty, které jsou k dostání již od cca 400 Kč. Kvalitnější rošt vás bude stát od 900 – 1 300 Kč. Lamelové rošty jsou zastoupeny v největším počtu. Nejlevnější rošty stojí méně než 1 000 Kč. U těchto roštů si však ověřte počet lamel. Nejlevnější rošty mohou mít pouze 14 lamel, za standart se však považuje 28 lamel.

Kvalitní lamelový rošt stojí cca 1 200 Kč, ale můžete koupit rošt za 10 a více tisíc korun. V tomto případě se jedná o rošty, které lze polohovat pomocí motoru.

V nejmenším počtu jsou k dostání talířové rošty, jejich cena začíná na 5 000 Kč, nejdražší rošt koupíte za 20 a více tisíc korun.

Porovnat ceny roštů do postele

Údržba

Také rošty vyžadují čas od času nějakou rezervu. Polohovací rošty se doporučuje alespoň 1x ročně promazat, díky tomu můžete předejít případnému vrzání. Při větrání matrace je vhodné celý rošt alespoň zbavit prachu.

Otázky a odpovědi

Co by nemělo chybět na lamelovém roštu?

Na správném lamelovém roštu nesmí chybět středový výplet. Ten slouží jako zpevnění, které se stará o to, aby při velkém zatížení roštu nedošlo k možnému prolomení lamel.

V bederní oblasti by neměla chybět ani regulace, kterou můžete využít jako možnost nastavit si požadovanou tvrdost roštu. Měkčí ležení vám umožní jezdec umístěný ve středu roštu, tužší ležení naopak jezdec umístěný u bočnice roštu.

Jak velký rozestup by měl být mezi jednotlivými lamelami?

Lamelové rošty se liší počtem lamel a tím i velikostí mezer. Mezera mezi jednotlivými lamelami by neměla být větší než 4 cm. V případě, kdy je mezera větší, není matrace v místě mezery zpevněná a propadá se do mezery. To má negativní dopad na její životnost.

Proč musí být rošt ukotvený?

Rošty manželské postele by měly být ukotveny v prostředku a každý rošt by měl být ukotvený k boku postele. Díky kotvení se zamezí pohybu roštu i nepříjemnému vrzání. Správné ukotvení má vliv i na životnost roštu.

Závěr

Při výběru správného roštu hraje důležitou roli také typ matrace. Jednoznačně nejlepším řešením je vybírat matraci a rošt společně. V případě, kdy matraci máte, bude výběr o něco náročnější, protože každá matrace se hodí k jinému typu roštu. Pevný laťový rošt kombinujte s pružinovou nebo taštičkovou matrací. Lamelové rošty jsou vhodné pro latexové, pěnové i sendvičové matrace. Segmentové rošty můžete používat se všemi typy matrací.

Rošty do postele můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.rosty.cz, www.spime.cz, www.i-matrace.cz, www.vesna.cz, www.bezvapostele.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Alena Hrzánová 20.2.2023 v 8:52

    Za sebe mohu vřele doporučit rošty do postele od Interier-Stejskal, na které už nedáme léta dopustit. Jsou kvalitní a opravdu toho hodně vydrží.

  2. Super článek. :))

Přidat komentář

Recenzer
Logo