Solární ohřev vody

Bez teplé užitkové vody se žádná domácnost neobejde. Teplou vodu potřebujete na koupání, každodenní úklid a další činnosti. Náklady na ohřev vody však patří k jedněm z nejvyšších výdajů domácnosti. Ohřívat vodu však můžete i s pomocí sluneční energie, díky níž můžete náklady na ohřev vody výrazně snížit.

Proto, abyste mohli sluneční energii využívat, budete potřebovat solární kolektory. Energie ze slunce bude na tyto solární systémy dopadat, uvnitř kolektoru nahromaděné teplo ohřeje kapalinu umístěnou v trubičkách, poté již bude ohřátá kapalina proudit do bojleru nebo třeba bazénu. Zde se nachází výměník, který kapalinu přijme a následně bude s její pomocí ohřívat vodu.

Solární systém se skládá ze 3 hlavních částí. První část tvoří solární kolektory umístěné na střeše, jejichž odhadovaná životnost je až 40 let. Druhou částí je ocelové potrubí s podobně dlouhou životností. Poslední částí je pak zásobník na vodu, jehož životnost je při správné péči 10 – 12 let. A zapomenout nesmíme ani na nemrznoucí kapalinu, kterou je třeba měnit každých 10 let.

Solární panely vám bude dodávat a instalovat vámi vybraný dodavatel. Toho budou při výběru zajímat některé podstatné informace. Důležitý je počet osob v domácnosti, jakým vybavením disponuje vaše koupelna a kolik vody při koupání spotřebujete. Některá domácnost má například vanu běžné velikosti, jiná může vlastnit obrovskou rohovou vanu, vířivku, bazén atd. Důležitá je také orientace objektu, typ a sklon střechy.

Chci vědět víc

Typy

Solární kolektory jsou k dostání ve 2 podobách. Kromě oblíbenějších plochých kolektorů, lze pořídit i kolektory trubicové.

Ploché kolektory

Používají se v běžných domácnostech. Jejich výhodou je vysoká účinnost a nižší pořizovací cena. U tohoto typu pak narazíte na kryté a nekryté panely.

  • Nekryté panely – jsou velmi levné, ale používají se spíše pro ohřev vody v bazénu. Jsou funkční pouze za přímého svitu, v zimě je tak nevyužijete.
  • Kryté – jsou doplněny o skleněnou plochu a fungují na podobném principu jako skleník. Tyto kolektory je možné využívat i v zimě. Jedná se o nejlepší způsob, jako ohřát užitkovou vodu.

Trubicové kolektory

Plno průtočné panely, které mají absorbér umístěn v trubici, kolem které se nachází vakuum. Kolektor má díky tomu větší izolační schopnost. Díky kruhovému absorbéru nemá kolektor prodlevu úhlu, díky tomu má solární systém po celý den stabilní výkon. V celoročním zisku mají tyto trubicové kolektory mnohem větší účinnost, díky vysoké pořizovací ceně se však používají pro velké komerční plochy.

Umístění

Pomocí solárních panelů budete moci snížit náklady na ohřev vody až o 60 %, náklady na topení je možné snížit až o 20%. Aby však byla taková úspora možná, je nutné solární panely správně umístit. Kolektory by měly být umístěny vždy směrem k jihu ve správném sklonu.

Kolektor by měl být umístěn ideálně kolmo ke slunci, sklon slunce se však v průběhu roku mění. Proto se doporučuje umístit kolektory pokud možno pod úhlem 45°.

Solární ohřev bazénu

Vodu v bazénu můžete ohřívat mnoha způsoby. K tomuto účelu se používají tepelná čerpadla, různé elektrické ohřevy, solární plachta, zastřešení, ale jednoznačně nejoblíbenější je právě solární ohřev. Výhodou tohoto způsobu ohřevu je velká dostupnost, nízká pořizovací cena, a nulové náklady na provoz.

Solární panel je možné namontovat i ke stávajícím bazénům, a to za filtrační zařízení. Poté stačí panel umístit na slunné místo a o vše ostatní se postará samotné slunce. Správně zvolený solární panel může teploty vody zvýšit o 3 – 5°C.

Na trhu jsou zastoupeny 2 základní typy solárních ohřevů, kromě klasických panelů to je i solární pyramida.

  • Solární panel – jsou vůbec nejoblíbenější a zároveň nejvíce efektivní. Panel se zapojí za filtraci, která vodu nejen čistí, ale zároveň žene přes panel a tím i ohřívá.
  • Solární pyramida – používá se méně, svým vzhledem připomíná pyramidu, uvnitř které se nachází smotané plastové hadice. Výhodou tohoto řešení je možnost zapojit několik pyramid za sebe, čímž zvýšíte i výkon pyramid.

Velikost

Při výběru solárního ohřevu bazénu hraje hlavní roli velikost a objem vody v bazénu. Uvádí se, že plocha panelu by měla být velká asi jako 60% plochy hladiny, přičemž se uvažuje o hloubce 1,5 metru. Velmi však záleží i na tom, jakou teplotu vody v bazénu preferujete.

Značka

Solární ohřev vody vám bude zařizovat firma, u které si solární systém nebo solární kolektor zakoupíte. Dodavatel by se měl postarat nejen o instalaci, ale i případný servis, nákup náhradních dílů a mnozí dodavatel vyřídí i dotaci.

U dodavatele se zaměřte i na to, jak dlouhou záruku vám na veškeré vybavení poskytne. Důležité je, aby výrobky splňovaly potřebnou certifikaci, v současné době se jedná o normu ČSN EN 12975. Vždy byste měli preferovat společnost, která poskytuje co možná nejdelší záruku. Mezi opravdu kvalitní patří například SCHLIEGER, EON, SVP Solar, Regulus.

Cena

Pořízení solárního ohřevu vody není úplně levná záležitost. Přesnou kalkulaci vám vypočítá vámi zvolený dodavatel. Ten bude nejprve potřebovat vědět, kolik členů domácnosti a jakým způsobem bude solární systém využívat. Některé domácnosti mohou solární kolektory využívat pouze pro ohřev vody, jiní využijí i možnost využití ve vytápěcím systému.

Otázky a odpovědi

Jak funguje solární ohřev vody?

Princip, na kterém solární ohřev vody funguje, je velmi jednoduchý. Dá se říct, že solární kolektory fungují na stejném principu, jak zahradní hadice, která leží na slunci. Uvnitř trubic, které jsou v kolektoru umístěny se akumuluje sluneční energie. O optimální vrstvení slunečních paprsků se stará povrchová struktura kolektoru. Ohřátá solární kapalina se odvede do topného systému v domě, kde se následně přenese na užitkovou i topnou vodu.

Jaký je rozdíl mezi solárním a fotovoltaickým kolektorem?

Pro ohřev vody budete potřebovat solární termální kolektor. Kolektor je přímo průtočný, což znamená, že v něm proudí kapalina, kterou sluneční svit ohřívá a teplo potom předává do bojleru. Fotovoltaický panel je na bázi křemíku, ke kterému vedou pouze elektrické kabely.

Tento panel je tak schopen přeměnit sluneční energii přímo ne elektrickou energii. Tu pak můžete v domácnosti běžně využívat pro napájení veškerých elektrických spotřebičů. Rozdíl je v účinnosti. Zatímco solární termální kolektor má účinnost okolo 70 – 80 %, účinnost běžných fotovoltaických panelů je asi 12% a nejvýkonnější panely mohou mít účinnost cca 15 – 18%.

Kolik zaplatí za pořízení solárního ohřevu vody běžná rodina?

Čtyřčlenná rodiny by si měla vystačit se 2 kolektory. Kolektor je dimenzován na cca 100 litrů vody na den. Pro ohřev vody ho budete moci využívat zhruba od dubna do října.

Ke kolektorům budete pochopitelně potřebovat i bojler s objemem 200 litrů, který je však standardním vybavením bez ohledu na to, zda kolektory máte nebo nemáte. Tuto základní sadu je možné pořídit za cca 80 000 – 100 000 Kč. Náklady se vám z poloviny vrátí díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám. Návratnost s dodací je pak 5 – 8 let.

Závěr

Solární ohřev vody může vaší domácnosti přinést až 60% úsporu. Výhodou solárních kolektorů je vysoká účinnost a relativně dobrá cenová dostupnost. Před tím, než budete hledat dodavatele, ujasněte si, k čemu všemu budete kolektor používat a jaké množství teplé vody v domácnosti běžně spotřebujete. Na spotřebu vody má vliv počet osob v domácnosti, větší spotřebu pak bude mít pravděpodobně domácnost s více členy ženského pohlaví. Důležitá je i velikost a počet koupelnového vybavení, tedy sprchových koutů, van nebo umyvadel.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Solární ohřev vody můžete nakoupit také v: Mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

13 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem pořizoval solární ohřev vody pro náš letní domek, kde chyběl vhodný zdroj, který by nám ohříval vodu. Tohle byla naprosto ideální volba, díky které se člověk konečně nemusí umývat ve studené vodě.

  2. Máme na zahradě takový větší zahradní domek, který používáme jako takový relaxační prostor, třeba pro rodinný oběd a podobně. No a potřeboval jsem zdroj teplé vody, aniž bych musel nějak řešit různé stavební úpravy. Solární ohřev vody byl rychlou a praktickou volbou, no a nebyla to ani tak katastrofická částka za realizaci.

  3. Reply
    Patrik Nový 9.5.2023 v 10:47

    Já jsem potřeboval ohřívat vodu pro bazén, ale hledal jsem trochu ekologičtější způsob. Nakonec jsem zvolil solární způsob ohřevu vody a udělal jsem dobře. Voda se ohřeje na příjemnou teplotu, aniž by to zatěžovalo přírodu. Jsem velmi spokojený a určitě to doporučuji i ostatním.

  4. Já jsem chtěla solární ohřev vody, abych měla na zahrádce vhodný zdroj pro bazén, ale také zahradní sprchu, protože jsem neměla chuť splachovat se studenou vodou, i když je to osvěžující. Je to skvělá pomůcka zvlášť tam, kde je hodně práce na zahradě a nechcete si hlínu i ostatní nečistoty tahat do domu, než dorazíte do sprchy.

  5. DOBRY DEN PROSIM ,MELA BYCH ZAJEM O SOLARNI KONVEKTOR.PROSIM PORADTE MI KDO BY MI TO SPRAVIL A DAL NA STRECHU ,NEMUZU NIKOHO ZEHNAT SEM OD BRECLAVY .DEKUJI MARIE

  6. Zajistil sem si pro náš bazén solární ohřev, takže jsou jeho provozní náklady skutečně minimální. Určitě je to hodně dobrá věc, do které se vyplatilo investovat.

  7. Manžel zařídil solární ohřev vody asi před půl rokem a od té doby jej využíváme den co den. Je to skutečně praktické a efektivní. Jsem velmi spokojená.

  8. Také máme tímto způsobem řešeno vytápění bazénu a je to pecka. Skvěle to pracuje, není to poruchové a voda má příjemnou teplotu.

  9. Taky mám solární ohřev pro velký bazén a nemůžu si stěžovat. Funguje dobře a spolehlivě.

  10. Manžel nechal instalovat solární ohřev pro bazén, aby se ušetřila nějaká ta koruna za energii. Musím uznat, že je to parádní věcička.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo