Lupínkové pily

Lupínková pila je známá i jako vyřezávací pila, slouží totiž k vytváření obloukových řezů a rádiusů. Použít ji tak můžete při výrobě zahradních i interiérových dekorací, neobejdou se bez ní modeláři. Použít ji můžete i při výrobě dekorativních předmětů, puzzle i hraček. Lupínkovou pilu můžete použít při vyřezávání dřeva, plastů, plexiskla, sádry a dalších materiálů.

Lupínkovou pilu můžete koupit jako jednoduchý ruční nebo složitější elektrický nástroj. Výběr ruční pily není nijak složitý, stačí zvolit správnou velikost a způsob uchycení pilových plátků. Mnohem více parametrů budete muset sledovat při výběru elektrické pily. Nejdůležitějším parametrem je příkon, dále se zaměřte na počet kmitů, tloušťku řezu, způsob uchycení pilových listů či další výbavy.

Porovnat ceny pil

Nejlepší lupínkové pily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Scheppach Deco-Flex 4901402901 92 % 4 053 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Dremel MS20-1/5 F013MS20JA 90 % 2 319 Kč Zobrazit Mall.cz
3. PROXXON 27088 DS 230/E 90 % 4 290 Kč Zobrazit Elespo.cz
4. Güde GDS 16 E 54992 85 % 2 721 Kč Zobrazit Expert.cz
5. SCHEPPACH SD 1600 V 73 % 2 743 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Lupínkové pily se dělí na dva základní typy. V první skupině najdete starý jednoduchý nástroj v podobě ruční pily. Ve druhé skupině se pak nachází moderní elektrická pila.

Ruční pila

Má podobu malé pilky, kterou tvoří kovový rám s tvarem písmene U. Na obou koncích najdete upevňovací mechanismus, který je určen k uchycení pilového listu. Ten má podobu velmi tenkého ozubeného plátku a uchytit ho běžně můžete pomocí šroubku a křídové matice.

Ruční pily se liší tvarem a velikostí pevného rámu a tím i velikostí pilového listu. Právě jeho velikost určuje dosah pily. Některé pily umožňují používat pouze jedinou velikost pilového plátku, jiné pilky mají nastavitelnou rozteč rámu.

Pořizovací cena pily se odvíjí i od výrobního materiálu pilového rámu. Vybírat můžete mezi pilou vyrobenou z různých slitin hliníku či oceli.

Elektrická pila

Elektrická lupínková pila má robustní základnu, velkou pracovní desku a dlouhé rameno. Pro větší bezpečnost bývá její součástí plastový kryt. Tyto pily jsou známé i jako dekupírky a jejich výhodou je poměrně rychlý, přesný a hladký řez bez zbytečné námahy. Tyto pily se vyplatí těm, kteří potřebují vyřezávat pravidelně. V jejím případě musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Příkon

Na trhu se lupínkové pily dělí podle příkonu. Dá se říct, že hodnota příkonu ovlivňuje veškeré ostatní parametry. Méně toho nabídnou méně výkonné hobby pily, jejichž největší výhodou je nižší pořizovací cena. Mnohem více toho vyřežete na výkonnějších poloprofesionálních nebo profesionálních pilách. Hodnoty příkonu se zpravidla pohybují v rozmezí 75 – 200 W.

Počet zdvihů

Počet zdvihů určuje rychlost řezání a liší se v závislosti na typu pilu. Levnější hobby lupínkové pily nabízí zpravidla 2 rychlosti řezu. Dražší profesionální pily bývají vybaveny plynulou regulací rychlosti. Lupínkové pily nejčastěji kmitají rychlostí 450 – 1 600 kmitů/minutu.

Tloušťka řezu

Také tloušťka řezu se liší v závislosti na pořizovací ceně. Hobby pily většinou proříznou materiál s šířkou do 30 mm. Profesionální pily mohou mít až dvojnásobnou tloušťku řezu.

Délka hrdla

Délkou hrdla je myšlena vzdálenost mezi zádí pily a pilového listu. Levnější pily mají délku hrdla okolo 16 mm. Tato vzdálenost je považována za naprosté minimum. K dostání jsou pily s délkou hrdla od 30 – 40 cm. Pro domácí používání si obvykle vystačíte s pilou s délkou hrdla od 16 do 20 cm.

Hmotnost

Hmotnost bývá často přehlíženým parametrem, v souvislosti s elektrickou pilou však ovlivňuje stabilitu. Proto byste měli k hmotnosti minimálně přihlédnout. Méně stabilní pily mají hmotnost v rozmezí 1,5 – 2 kg. Profesionální pila však může vážit více než 15 kg.

Pilové plátky

Pilové plátky jsou k dostání ve dvojím provedení. K dostání jsou hladké a pákové listy. Snadnou výměnu pilových plátků vám umožní praktický upínací mechanismus, kterým jsou vybaveny dražší pily.

  • Hladký pilový list – pilový list lze uchytit pomocí svorek. Tyto pily umožňují provádět i jemnější řezy a patří k těm oblíbenějším.
  • Pákový pilový list – na každém konci listu se nachází kolík, který zajistí, že list bude držet na svém místě. Pákové listy mají větší rozměr a pila vám tak neumožní provádět menší vnitřní řez.

Funkce

Elektrické lupínkové pily mohou nabízet i několik praktických funkcí, které vám používání pily zjednoduší.

  • LED světlo – díky světlu můžete vyřezávat i při ne příliš dobrých světelných podmínkách.
  • Odsávání – pokud budete s pilou pracovat pravidelně, bude se vám hodit možnost připojit pilu k odsavači nebo dílenskému vysavači.
  • Nožní spínač – postará se, aby bylo používání pily bezpečnější. S ohledem na bezpečnost mohou mít některé pily posunovací bezpečnostní kryt.
  • Stojan – při práci s pilou oceníte pevný stojan, který zajistí přesnější řez bez přidání dalších vibrací.
  • Úhlový a délkový doraz – díky dorazům budete moci provádět velmi přesné řezy.

Značka

Lupínkové pily lze koupit prakticky od všech předních výrobců dílenských nástrojů. Kvalitní elektrickou pilu v několika provedeních na trh dodává Scheppach, Einhell, GÜDE, Holzmann, Dedra nebo Proxxon. Jednoduché ruční pilky nabízí Kreator, Pilana, Bahco, Silverline či Dedra.

Cena

Pořizovací cena se v závislosti na typu pily výrazně liší. Mnohem levnější jsou ruční pilky, které můžete pořídit za cenu od 300 – 500 Kč. Jsou-li součástí pilky pilové plátky, může být cena ještě o něco vyšší. Za elektrickou pilu pak zaplatíte cca 2 – 5 000 Kč. Vše se odvíjí od příkonu a dalších vlastnostech pily. Proto dobře zvažte, jak často budete s tímto nástrojem pracovat a jakým způsobem ji budete používat.

Porovnat ceny pil

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vhodný pilový list do ruční pilky?

Pilové listy do ručních pilek jsou k dostání v několika hrubostech. Nejjemnější plátky nesou značení 8/0, nejhrubší plátek má hodnotu 6. K nejoblíbenějším patří pilové listy s hrubostí od 4/0 – 3. Jemné list je vhodný k preciznímu vyřezávání, ty hrubé vám umožní řezat do tvrdších materiálů. Nevýhodou příliš tenkých plátků je vyšší riziko zlomení. Při práci byste neměli na pilu příliš tlačit.

Na co se při výběru elektrické pily ještě zaměřit?

Zajímat by vás mělo, v jakém sklonu lze používat pracovní stůl. Levnější pily lze naklonit jen jedním směrem pod úhlem okolo 45 stupňů. Dražší pily mohou pracovní stůl naklánět na obě strany.

Jaká je největší výhoda elektrické lupínkové pily?

Používání elektrické pily je rychlé a jednoduché. Při vyřezávání budete mít obě ruce volné a soustředit se tak můžete pouze na vyřezávání. Jako bonus vám pak pila umožňuje regulovat počet kmitů a tím vyřezávat do různých materiálů. Ruční pilu budete muset držet v ruce, bude tedy nutné materiál nejprve pevně uchytit. Práce s pilou je pak fyzicky náročnější a také mnohem pomalejší.

Závěr

Lupénková pila udělá radost především modelářům nebo domácím kutilům. S pilou však může pracovat jakýkoliv kreativní jedinec, který se s chutí pustí do výroby netradičních dekorací, hraček či šperků. Vyřezávat můžete do dřeva, korku, plastu i plexiskla. Méně náročným může stačit obyčejná ruční pila, náročnější pak zpravidla sáhnou po pile elektrické.

Lupínkové pily můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Měl jsem na dílně pilu HECHT 8916, ale byla to katastrofa, podruhé už bych se nachytat na její zakoupení nenechal. Zbavil jsem se jí a koupil místo ní PROXXON 27094 DS460, no a to je úplně jiná liga, než ta předchozí pila. Pracuje se s ní opravdu skvěle, perfektně řeže a vůbec má jen samé pozitivní vlastnosti.

Přidat komentář

Recenzer
Logo