Cyber Monday

Označení Kyber pondělí pravděpodobně znáte nejen z reklamních sdělení hlásající výprodejové slevy převážně v internetových obchodech. Cyber Monday je zkrátka dalším předvánočním termínem hojně využívaným obchodníky pro informování zákazníků o čase výhodných nákupů. Co je Cyber Monday, kde se tento termín vzal a které obchody vám i v letošním roce nabídnou nejvýhodnější nákupy se dozvíte v následujících řádcích.

Co je to Cyber Monday?

Kyber pondělí je marketingové označení pokračujících slev po slevové akci Black Friday. Historicky poprvé byl název Cyber Monday použit v USA, konkrétně v roce 2005. Pojem Cyber Monday sice není zcela nový, v České republice bohužel ještě není tak docela zažitý, neboť jeho pravý význam u nás nelze tak docela aplikovat. Cyber Monday ve Spojených státech amerických, stejně jako v Česku, začíná první pondělí po oslavách Dne díkůvzdání. Díkůvzdání pak každoročně připadá na každý čtvrtý čtvrtek v listopadu.

Samotný význam Cyber Monday není zahalen žádným tajemstvím, tento pojem byl zaveden výhradně za účelem zvýšení prodejů po internetu, neboť originální Black Friday, který Cyber Monday prakticky odvozuje, probíhá v USA výhradně v kamenných obchodech. Internetové obchody jednoduše pojem Cyber Monday využili po vzoru slevových akcí na zboží a služby a od té doby tento trend nákupní horečky pokračuje.

Cyber Monday v Česku

Cyber Monday má v České republice o trochu jiné využití, než například v USA odkud termín vzešel. V USA s odstupem navazuje na akci Black Friday, která narozdíl od České republiky, ve Spojených státech amerických trvá opravdu jen jeden den, a to ještě ke všemu pouze v kamenných prodejnách. Jak jsme již nastínili, původní Black Friday neposkytoval žádné výhody zákazníkům upřednostňujícím pohodlné nákupy z domova, a i přes velký zájem o Black Friday tak jednoduše zůstalo široké spektrum potencionálních zákazníků bez přístupu k výhod plynoucích z obrovských výprodejů. Z logiky věci netrvalo dlouho a za účelem poskytnutí mnohdy obřích slev naprosté většině zákazníků, vznikl právě Cyber Monday.

Obchodníci v České republice vedou akci Black Friday téměř vždy celý týden a nezáleží na tom, zda nakupujete online, nebo se dostavíte fyzicky do kamenného obchodu. Samotné první pondělí po Díkuvzdání se proto poněkud ztrácí a splývá s akcí Černého pátku. Čeští zákazníci tak možná zkrátka nemají kdy registrovat přechod z Black Friday k Cyber Monday neboť je považují za totožné dny. A těmi také v České republice převážně jsou a znamenají jen pouhou změnu textů reklamních bannerů.

Cyber Monday obchody

Letošní Cyber Monday připadá na pondělí 27. listopadu. Ve kterých obchodech se v roce 2023 můžete těšit na výrazné slevy jsme vám shrnuli do přehledné tabulky.

E-shopy, které nabízí akci Cyber Monday:

Elektro:

Oblečení a doplňky:

Kosmetika a parfémy:

Dům, zahrada a dílna:

Sportovní vybavení:

Shrnutí

I přesto, že v České republice je poměrně nelehké rozeznat akci Black Friday od pokračující akce Cyber Monday, rozhodně stojí za to věnovat Cyber Monday pozornost vzhledem ke skutečnosti, že se i vyprodané zboží během Černého pátku může být znovu naskladněno nebo na něj může být dokonce zvýšená procentuální sleva.

Pokud se i letos chystáte odměnit sami sebe, někoho potěšit, nebo pomoci Ježíškovi s nákupy během akce Cyber Monday, rozhodně vás taktéž může potěšit letošní novela zákona o ochraně spotřebitele a která znemožňuje obchodníkům vytvořit fiktivní slevy. S touto novelou máte zkrátka jistotu, že nakupovaná elektronika, spotřebiče, oblečení, kosmetika, hračky pro děti, služby, zážitkové poukazy a zkrátka vše, co vás jen napadne, je opravdu za nižší cenu, než ji obchodník inzeroval před zahájením akcí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat:


Zdroje: www.wikipedia.org, www.it-slovnik.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo