Akordeony nebo také heligonka je nástroj pro laiky známý také jako tahací harmonika. Naučit se hrát na akordeon není nic jednoduchého, přesto obliba tohoto nástroje strmě stoupá. Akordeon v jednom nástroji obsahuje hned dva různé nástroje, první ovládáte pravou rukou, a levou rukou současně hrajete na druhý nástroj.
Při výběru správné velikosti je tedy nutné zohlednit postavu osoby, která bude na akordeon hrát, ale podstatné je i to, jestli bude vybírat akordeon pro občasné hraní, nebo se hře bude věnovat více. Podle toho bude vybírat nejen velikost, ale i počet kláves nebo knoflíků a také počet hlasů.
Nejlepší akordeony
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | C. Cantabile Secondo Junior | ⭐ 100 % | 6 777 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | Yamaha P-37D | ⭐ 95 % | 2 790 Kč | Zobrazit | Kytary.cz |
3. | Hohner Bravo III 96 | ⭐ 93 % | 56 990 Kč | Zobrazit | Hudebnicentrum.cz |
4. | Hohner Bravo III 80 | ⭐ 92 % | 45 390 Kč | Zobrazit | Kytary.cz |
5. | Roland FR-1X | ⭐ 80 % | 48 650 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
Složení
Před tím, než se pustíte do výběru, je nutné celý nástroj představit, abyste věděli, na co všechno se budete muset při výběru zaměřit. Akordeony jsou složeny ze tří částí.
První část je melodická, jedná se o část vybavenou klávesami nebo knoflíky. Střední část je tvořena měchem. Poslední část je doprovodná a najdete na ní různé uspořádání basů. Ty tvoří doprovod i rytmus.
Melodická část
Na melodické části najdete kromě kláves nebo knoflíky i tzv. hlasy a registry. I nástroje stejné velikosti se liší jejich počtem. Aby bylo možné registry řadit, je na melodické části umístěno několik jednoduchých knoflíků k tomuto účelu určených.
Úkolem registrů je zamezovat přístupu vzduchu do jednotlivých hlasových řad a různým způsobem je mezi sebou kombinují. Tímto způsobem vznikají různé barvy hlasů.
Měch
Akordeonový měch je považován za srdce nástroje. Měch spojuje obě části akordeonu, pravou melodickou, na které jsou umístěny knoflíky nebo klávesy. Levá část je poté označována jako basová část. Měch se zvětšuje s velikostí nástroje, která je udávána počtem basů. V případě většího nástroje se bude měch více nafukovat, díky tomu můžete hrát delší fráze a dovolit si i výraznější dynamiku.
Měch určuje sílu zvuku, délku tónu a dynamiku hraní. U akordeonu tahá měch vždy levá ruka. Samotný měch ovládá palec levé ruky, který uvolňuje vzduchový knoflík.
Měch ovládáte směrem za sebe. Měch uzavírají přezky. Ti, kdo s akordeonem začínají, budou nejdříve hrát pouze s otevřenou horní přezkou. Ve chvíli, kdy se naučíte akordeon ovládat, budete otevírat i spodní klapku a užijete si nástroj naplno.
Basová část
Na basovou část hrajete levou rukou. Basová část obsahuje různý počet basů, což jsou knoflíky, které po stisknutí tvoří akordy. Podle nich tak dostal nástroj svůj název.
Typy
Akordeony mohou být klávesové nebo knoflíkové. To jaký typ zvolíte, nemá žádný vliv na zvuk. Rozdíl je v ovládání nástroje.
Knoflíkový akordeon
Je označovaný také názvem chromatika. Výhodou knoflíkové akordeonu je možnost hrát stejným prstokladem ve všech stupnicích. Stačí vám tak naučit se ovládat jednu stupnici a stejným způsobem budete moci ovládat všechny ostatní stupnice ve všech tóninách.
Knoflíky jsou umístěny velmi blízko u sebe a hra probíhá v kolečku, což je výhodnějším řešením pro osoby drobnějších postav, tedy ženy, ale také děti. I menší knoflíkové akordeony mají mnohem větší rozsah než větší klávesové nástroje, což opět vyhovuje majitelům menších postav.
Nevýhodou knoflíčkového akordeonu je však skutečnost, že podobné uspořádání nenajdete na žádném jiném nástroji. Pokud se naučíte hrát na knoflíkový akordeon, nebudete umět hrát na žádný klávesový nástroj.
Knoflíkové akordeony jsou konstrukčně složitější, obsahují větší množství součástek a mechaniky, která se může porouchat. Díky složitější výrobě jsou knoflíkové akordeony dražší a těžší. A poslední nevýhodou je i skutečnost, že se vám pravděpodobně nepodaří sehnat zánovní knoflíkový akordeon a budete muset koupit nový.
Klávesový akordeon
Nebo také pianovka je konstrukčně jednodušší verze. Výhodou je nižší hmotnost a menší pořizovací cena. Výhodou je i skutečnost, že se vám bude lépe učit, pokud máte nějakou praxi při hraní na jakýkoliv klávesový nástroj. Princip je v tomto případě stejný.
Nevýhodou je nižší rozsah, který klávesový akordeon má. Stejně velký klávesový akordeon nemá stejný rozsah jako knoflíkový a neumožní vám hrát náročnější skladby.
Velikost
Velikost nástroje je pro začátek hraní nejdůležitější. V případě akordeonu se velikost určuje podle počtu basů. Mezi menší akordeony se řadí nástroje knoflíkové, k větším pak patří akordeony klávesové.
Nejmenší akordeony mají kolem 48 basů, stejná velikost však může mít i uspořádání 72 basů, což se považuje za standard. Tento počet basů se týká klávesových i knoflíkových akordeonů.
Tyto malé akordeony najdete také pod označením Juniory. Pokud chcete akordeon v plné velikosti, měl by mít 120 basů. Při výběru akordeonu narazíte na stejně velké nástroje, které se však liší uspořádáním basů a počtem knoflíků nebo kláves. Rozdíl je pak i v počtu hlasů.
K velikosti se váže i hmotnost nástroje. Nejmenší akordeony váží kolem 6 kg. Akordeony ve střední velikosti váží 7 – 8 kg. Největší nástroje váží 9 – 10 kg. Rozdíl v hmotnosti je dán počtem basů, kláves i hlasů.
Hlasy
Akordeony mají několik hlasů. Každý nástroj má své základní, standardní strojové hlasy. Dále jsou to poloruční a mezi nejkvalitnější patří ručně vyráběné hlasy. Akordeony mohou být dvouhlasné, tříhlasné a čtyřhlasné. Pokud je například nástroj tříhlasný, bude hrát po stisknutí jedné klávesy nebo knoflíku třemi hlasy.
Značka
Cena akordeonů je poměrně vysoká. Mnozí to řeší nákupem zánovních nástrojů. Ne vždy se však může tento postup vyplatit. Koupit zánovní akordeon se doporučuje spíše v případě dětí, které mohou s věkem přecházet na větší výrobky.
Dospělí hráči by si měli kvalitu prodávaného zánovního akordeonu dopředu ověřit. Ti, kdo budou investovat do nového nástroje, narazí při výběru na značky jako Pigini, Weltmeister, Hohner, Roland, Classic Cantabile, Yamaha a další.
Cena
Cena akordeonů začíná na 15 000 Kč. V této kategorii je možné koupit pouze levnější klávesové akordeony, které jsou vybavené menším počtem klapek, registrů a hlasů. Jsou tedy určené především začátečníkům.
Od 20 000 Kč koupíte vybavenější klávesové akordeony a první knoflíkové nástroje. Zkušenější hráči pak mohou nástroje vybírat také v kategorii do 50 000 Kč. Profesionálové mohou za akordeon utratit i více než 200 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Je lepší koupit nový nebo pořídit zánovní nástroj?
Obě varianty mají své pro a proti. Nový nástroj si můžete pořídit tak, aby plně vyhovoval vaším požadavkům. Vybrat si můžete velikost, ale i barvu nebo hlasy, což je v případě hudebního nástroje tím nejpodstatnějším. Na nový nástroj vám výrobce poskytne několikaletou záruku, a i po záruce máte jistotu potřebného servisu.
Nový nástroj je však dražší než zánovní akordeony. V případě zánovního nástroje nebude znát jeho historii, nevíte, jakým způsobem byl akordeon používán, uskladňován. Zánovní akordeon byste měli vždy zkontrolovat.
Důležitá je kvalita celého těla i měchu. Novější akordeony jsou pak vyrobeny z jiných a mnohem kvalitnějších materiálů, než starší nástroje a jen obtížně budete hledat servis, kde vám případné vady opraví.
Jak akordeon přenášet?
Akordeon můžete přenášet několika způsoby. Dřívější nástroje se bezpečně přenášeli v pevném kufru. Kufr můžete k přenášení využívat i dnes. Hodí se zejména, pokud budete akordeon přenášet nebo převážet na dlouhé cesty.
Nevýhodou kufru je vysoká hmotnost. Proto je možné akordeon přenášet i pomocí speciálních batohů, které jsou k dostání v různých velikostech a na rozdíl od kufru vám umožní mít volné ruce.
Jak sedět při hře na akordeon?
Při hře na akordeon budete vždy sedět. Aby bylo sezení správné a zdravé, budete muset vybrat vhodnou židli. K akordeonu je možné pořídit klasickou klavírovou židli, která je výškově nastavitelná. Za nevhodné židle jsou považovány ty, které mají područní opěrky.
Tyto židle vám nedovolí nástroj správně používat. Správně zvolená židle by vám měla umožnit opřít paty pohodlně o zem. Nohy by v tomto sedu měly být otevřené do pozice písmene V. Důležitá je také pozice zad, ty musí být rovná. Akordeon pak k tělu připoutáte pomocí popruhů.
Závěr
Akordeony se liší počtem knoflíků či kláves. Rozdíl je i v rozsahu, který je dán počtem basů. U jednotlivých nástrojů můžete využívat 48 – 120 basů, přičemž za standard je považováno 72 basů. Využít můžete i několik hlasů, začátečníkům postačí nástroje trojhlasné, zkušenější hráči mohou vlastnit i pětihlasný akordeon.
Akordeon má poměrně složitou mechaniku, což se týká především konstrukčně složitějších knoflíkových nástrojů. Počítat tedy musíte s občasným servisem. Jestliže se rozhodnete pořídit akordeon zánovní, vždy si nejprve ověřte, že je nástroj v pořádku, měch není poškozen, neuniká vzduch a podobně.
Před nákupem takového nástroje je vhodné mít alespoň nějakou představu o ceně nových výrobků, od koupě by vás měla odradit především podezřele nízká cena. Nekvalitní akordeon bude vyžadovat velkou finanční částku pro potřebný servis a často se stane, že narazíte na neopravitelný nástroj.
Zdroje: www.topmuzika.cz, www.kytary.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Hraji už několik let sobě pro radost. Mám doma tři harmoniky od 80 / 96 / 120 basů, všechny jsou Delicia. Zahraji si cca 150 písniček, lidovky od Šumavy k Tatrám. Chodím se dívat na setkání harmonikářů po okolí a při mých 70+ je to jeden z koníčků který člověku zůstal k radosti své ale i sousedů. Teď v létě občas hraji venku a ti starší si rádi zazpívají na melodie na které se tančilo i zpívalo za našeho mládí.
A kde jsou recenze heligonek ?
Pre laika perfektné info
Super článek.
Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí.
Zdravím vás. Původně jsem hledal nějakou heligonku. Chtěl jsem v ladění G-C-D. Což je skoro nemožné a hlavně finančně dost vysoko. Kamarád mně nabídl akordeon. Přinesl mi jej a už jsem mu jej nevrátil. Začínám na něj hrát, učím se a ještě dlouho budu. Další kamarád, který sám hraje na akordeon, se na ten můj nástroj podíval a hned jej chtěl koupit. Potvrdil informaci, že je úplně nový, skoro nehraný. Podle majitelky, dlouho ležel, několik roků, v kufru na skříni.
Tak mám akordeon a radost z něj. Sám jsem při placení chtě dát více peněz, ale kamarád nechtěl. Mám jej za hubičku. Hurá, teď každý večer hraji, učím se.
Přeji všem krásné dny, plné hudby.
Olin