Antiradary

Antiradar, přesněji detektor radarů, je zařízení, které je schopné upozornit řidiče na blížící se policejní radar. Jedná se o citlivý přijímač, který je naladěn na stejnou frekvenci jako policejní radary, díky čemuž je schopné je detekovat. Princip je stejný, jako když rádio přijímá signály z vysílače.

Samy o sobě tyto detektory nic nevysílají, ani nijak neruší činnost samotného radaru. Budete však díky nim mít přehled o měřených úsecích a vyhnete se tak nechtěným pokutám za překročení rychlosti. Některé z nich pak mají také funkci GPS, která pracuje s databází radarů, na které vás tak bude moci upozornit s dostatečným předstihem.

Porovnat ceny antiradarů

Jak vybrat antiradar?

V první řadě mějte na paměti, že legální jsou pouze antiradary, které upozorní na přítomnost policejního radaru. Nikoliv zařízení, která činnost policejního radaru ruší. Těmto zařízením se říká rušičky signálu a jejich použití je v České republice nezákonné.

Při výběru antiradaru si nejprve ujasněte, co od něj očekáváte a také kolik jste ochotni do jeho pořízení investovat. V případě, že jste takzvaný “sváteční řidič”, zcela vám postačí levnější model některého z přenosných antiradarů. Pokud patříte mezi profesionální řidiče, pro které by mohlo překročení rychlosti v měřeném úseku znamenat ztrátu zaměstnání, vyplatí se vám investovat do kvalitního zabudovaného antiradaru s GPS funkcí.

Typy

Antiradary se liší zejména v tom, zda mají či nemají funkci GPS a zda jsou přenosné či zabudované. Pojďme si jednotlivé typy nyní detailněji představit.

Antiradary bez funkce GPS

Radarové detektory, které fungují na základně zachyceného signálu z radaru, vás na něj nemusí upozornit včas. Navíc mohou zachytit signály také z jiných zařízeních a vy se tak můžete dočkat řady falešných poplachů. Jejich pořizovací cena je však nejnižší.

Antiradary s funkcí GPS

Oproti tomu antiradary s funkcí GPS vás na přítomnost policejního radaru upozorní daleko dopředu. Pro jejich správnou funkci je však nutné pravidelně aktualizovat databázi radarů, a to buď prostřednictvím aplikace nebo online. I antiradary s GPS samozřejmě umí zachytit signály z policejních radarů tak, jako ty klasické. Nemusíte se tedy obávat, že by vás antiradar s GPS funkcí neupozornil na přenosné policejní radary, které se v databázích nevyskytují.

Přenosné a vestavěné antiradary

Dalším kritériem, podle kterého se antiradary rozlišují, je to, zda jsou přenosné nebo vestavěné. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Vestavěný antiradar je přesnější, avšak také si za něj připlatíte. Navíc je jeho instalace poměrně náročná a jelikož se jedná o zásah do vozidla, může vestavěný antiradar znamenat problém při STK.

Přenosné antiradary oproti tomu nevyžadují žádnou složitou instalaci, nepředstavují problém při STK a jeho pořízení vás vyjde levněji. Avšak jejich schopnost přijímat signál je slabší, a tím pádem se snižuje také jejich spolehlivost.

Rušičky signálu

Mezi antiradary se řadí také takzvané rušičky signálu. Ty vysílají signál, který úplně ruší činnost radaru. Jejich použití je však ve většině zemí, včetně České republiky, v rozporu se zákonem.

Příslušenství

Při koupi antiradaru si vždy pohlídejte, s jakým příslušenstvím se daný model prodává. Určitě se vám totiž bude hodit třeba nabíječka či kabel pro připojení k PC. Ten je nezbytný pro aktualizaci databáze radarů tak, aby informace získané z antiradaru byli vždy aktuální. Aktualizaci doporučujeme provádět před každou delší cestou a pravidelně každý měsíc.

Aktualizace probíhá prostřednictvím aplikace nebo online.

Dalším příslušenstvím, které se vám bude hodit, je například držák k upevnění antiradaru nebo pouzdro, které zařízení ochrání před poškozením.

Značka

Nejrozšířenějšími výrobci, zejména přenosných antiradarů, na našem trhu jsou společnosti Genovo a Escort. Dalším významným výrobcem je pak firma Protector. Ta se však specializuje na výrobu vestavěných antiradarů.

Cena

Antiradar je možné pořídit v cenovém rozmezí mezi pár sty korun až po desítky tisíc. Záleží nejen na výrobci, ale také na typu antiradaru. Za ty přenosné zaplatíte zpravidla méně. Poměrně kvalitní přenosný antiradar pořídíte již od 5 000 Kč. V případě, že si budete chtít připlatit za GPS funkci, bude se cenové rozmezí pohybovat někde mezi 5 000 Kč a 10 000 Kč. Vestavěné antiradary pak začínají na cenové hladině okolo 10 000 Kč.

Porovnat ceny antiradarů

Otázky a odpovědi

Je používání antiradaru legální?

Ano, v České republice je, stejně jako v některých dalších evropských zemích, použití antiradaru, za předpokladu dodržení podmínek RED (Radio Equipment Directive), legální.

Dalšími státy evropské unie, kde je použití antiradaru, opět za předpokladu dodržení podmínek RED, legální jsou: Dánsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Slovensko, Slovinsko, Island, Malta a Velká Británie. Země, kde byste si naopak na použití antiradaru měli dát pozor jsou Belgie, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Kypr, Řecko, Švédsko, Švýcarsko a Turecko.

Oproti tomu nepovoleným pomocníkem je laserová rušička, takzvaný antilaser. Ta, narozdíl od antiradaru, vysílá signál, který dokáže signál policejního radaru vyrušit.

Jak funguje antiradar?

Antiradar přijímá signály stejným způsobem, jako běžné rádio. Při zachycení signálu z radaru upozorní na jeho přítomnost buďto zvukově nebo vizuálně. V případě antiradarů s GPS funkcí je pak v zařízení nahrána databáze, na základě které vás je antiradar schopen upozornit na přítomnost policejního radaru v dostatečném předstihu.

Jak vybrat nejlepší antiradar?

Na otázku, jak vybrat nejlepší antiradar, neexistuje přesná odpověď. Vždy záleží na vašich prioritách i finančních možnostech. Projděte si tedy všechna pro a proti jednotlivých modelů a vyberte ten, který nejlépe splňuje vaše požadavky.

Závěr

Antiradar vás může zachránit před zbytečným placením pokut za překročení rychlosti v měřených úsecích. Jeho použití je v České republice v současné době legální. V některých zemích Evropské unie však budete muset být na jeho použití opatrní.
Na trhu jsou dostupné antiradary buďto přenosné nebo vestavěné, a to s funkcí GPS i bez ní. Všechny modely jsou schopny zachytit signály z policejních radarů podobně, jako to dělá rádio.

Každý typ antiradaru má své výhody i nevýhody a při výběru toho správného byste si proto měli nejprve ujasnit, co od antiradaru požadujete a kolik jste ochotni do něj investovat. Tomu byste pak měli přizpůsobit výběr konkrétního modelu tak, aby co nejvíce splňoval právě vaše požadavky. Cenově se antiradary pohybují od pár set korun až po desítky tisíc.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.antiradary.net

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo