Jak vybrat antistatický sprej?

Statická elektřina způsobuje rozevlátý účes, lepící se fólie, nepříjemné výboje v různých situacích, lepící se oblečení na tělo či větší množství prachu a jiných nečistot na nábytku. Statická elektřina se jednoduše nevyhýbá žádnému povrchu a potrápit může doslova každého.

Antistatické spreje jsou přípravky, které jsou speciálně navrženy k odstranění nahromadění statické elektřiny. Ve složení spreje najdete látky, které mají schopnost neutralizovat statický náboj a zabraňovat jeho další tvorbě. Antistatické spreje však mohou zabraňovat i ulpívání prachu, chlupů i dalších nečistot na nábytku i oblečení.

Antistatický sprej budete muset vybírat podle typy povrchu, na který budete sprej používat. V obchodech najdete spreje, které je možné aplikovat na elektroniku, nábytek, vlasy nebo oblečení. Některé spreje lze aplikovat na několik různých povrchů, v závislosti na typu povrchu se mění způsob aplikace i doba působnosti.

Prohlédnout spreje

Typy povrchů

Antistatická elektřina se objevuje na mnoha různých površích, například textiliích, ve vlasech, na plastech, na papíru atd. Z tohoto důvodu jsou dostupné spreje, které fungují na určitém povrchu. V závislosti na typu se pak může mírně lišit i způsob aplikace.

  • Vlasy – antistatické spreje na vlasy vaše vlasy uhladí, ale mohou je i vyživit nebo hydratovat. Na trhu je k dostání poměrně velké množství různých přípravků. Při výběru konkrétního spreje byste měli zohlednit především typ a kvalitu svých vlasů. Koupit můžete antistatické spreje vhodné na normální, barvené, krepaté či poškozené vlasy.
  • Textil – tyto spreje dokáží odstranit účinky statického náboje z různých tkanin, ale i koberců. Spreje se nedoporučuje nanášet na textilie, které jsou náchylné na vlhkost. Sprej můžete aplikovat přímo na oblečení nebo různé textilie. Potíže se statickou elektřinou způsobují především umělé materiály. Pokud na vás elektřina působí ze všech stran, bude vhodné preferovat oblečení vyrobené z přírodních materiálů. Ty mívají mnohem nižší tendenci tvořit statickou elektřinu třením. Statického výboje z umělých materiálů vás může zbavit kov. Vyprané oblečení můžete přímo z pračky věsit na kovové šatní ramínko. Elektrický náboj dokáže akumulovat také gumová podrážka. Pokud řešíte statickou elektřinu i v obuvi, můžete běžnou obuv vyměnit za obuv opatřenou antistatickou úpravou.
  • Nábytek – antistatické spreje na nábytek zabraňují usazování většího množství prachu. Spreje můžete aplikovat na nový i starý nábytek vyrobený z lamina, dřeva i jiných materiálů. Spreje nijak nepoškodí ani nábytek lakovaný. Před použitím si však raději nejprve ověřte, na jaké povrchy je možné sprej aplikovat.
  • Sklo – speciální spreje je možné aplikovat na sklo, mramor, monitory, televizní obrazovku nebo optiku.
  • Koženka, kůže – pomocí těchto antistatických sprejů můžete ošetřovat nábytek i oblečení vyrobené z koženky nebo kůže. Tyto spreje najdou své uplatnění v domácnostech, ale poslouží i k ošetření sedadel v autě.

Způsob nanesení

Používání antistatického spreje je velmi jednoduché. Sprej můžete aplikovat přímo na povrch, jiné jsou určeny pro aplikaci nepřímou. V obou případech je aplikace spreje velmi jednoduchá a rychlá.

  • Přímá aplikace – většinou se jedná o spreje na vlasy nebo oblečení. V tomto případě nanesete sprej rovnoměrně na látku nebo vlasy a odstraníte tak nepříjemný antistatický efekt. Spreje na oblečení vás mohou kromě elektřiny zbavit i případného zápachu.
  • Nepřímá aplikace – tímto způsobem budete většinou nanášet sprej na nábytek. Sprej tak budete nanášet na hadřík nebo prachovku, teprve poté budete moci povrch ošetřit.

Doba účinnosti

Antistatické spreje se liší i dobou účinnosti. Sprej zpravidla povrch chrání několik hodin. Na textilie se sprej aplikuje cca 30 minut před oblékáním. V případě potřeby můžete antistatické spreje aplikovat opakovaně.

Značka

Antistatické spreje jsou k dostání v běžných drogeriích. Zde jsou k dostání universální spreje, které budou fungovat na různých površích. Koupit můžete i účinnější varianty, které je však možné používat pouze na konkrétní povrch. Vybrat ten správný sprej může být díky velké nabídce poměrně složité. Kvalitu spreje určuje zpravidla věhlas výrobce. U zákazníků jsou velmi oblíbené spreje značky Pronto nebo Alex. Vaše vlasy ochrání sprej Wella, Redken, Inebrya, Elgon. S výběrem spreje vám mohou pomoci i recenze zákazníků.

Cena

Antistatické spreje stojí většinou 100 – 300 Kč. Cenu spreje určuje značka, velikost balení i specifické vlastnosti. S cenou souvisí i kvalita a délka působnosti. Při výběru konkrétního výrobku tak zvažte, co přesně od spreje očekáváte a kolik jste do něho ochotni investovat.

Prohlédnout spreje

Otázky a odpovědi

Jak zabránit vzniku statické elektřiny?

Statické elektřině se nejvíce daří v místnostech s nízkou vlhkostí. K výbojům elektřiny dochází častěji v zimě nebo v místech se suchým vzduchem. Skvělým pomocníkem, který může vzniku statické elektřiny zachránit je zvlhčování vzduchu. Pokožku můžete před statickou elektřinou chránit pomocí olejů nebo hydratačních krémů.

Má statická elektřina i nějaké výhody?

Statická elektřina je velmi užitečným pomocníkem. Díky ní funguje celá řada běžných přístrojů, neobejdou se bez ní například laserové tiskárny, kopírky, kamery, ultrazvuky, fotoaparáty atd.

Může být antistatická elektřina nebezpečná?

Antistatická elektřina většinou způsobuje pouze drobnější nepříjemné výboje. V krajním případě však může statická elektřina způsobit vznícení různých hořlavých materiálů. Právě z tohoto důvodu je vhodné zabránit hromadění statické elektřiny pomocí speciálních antistatických sprejů.

Závěr

Antistatické spreje jsou vítanými pomocníky v mnoha různých situacích. Pomocí spreje můžete odstranit statickou elektřinu z vlasů, oblečení, nábytku i obrazovky počítače. Některé spreje je možné aplikovat na různé typy povrchů, jiné jsou určeny na povrch konkrétní. Právě tomuto parametru je nutné při výběru spreje věnovat nejvíce pozornosti. Speciální postup výběru vyžadují spreje na vlasy. V jejich případě musíte zohlednit i další parametry, sprej vybírejte především podle typu vašich vlasů. Dražší spreje pak dokáží vaše vlasy nejen ochránit, ale i adekvátně vyživit a posílit.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo