Břitvy

Pánové, kteří si přejí mít dokonale oholenou tvář, se nemusí spoléhat pouze na moderní elektrické strojky s mnoha břity. Pro perfektní oholení si vystačíte i s jedním břitem, kterým disponuje obyčejná a léty prověřená břitva. Při výběru břitvy by vás neměl zajímat pouze její vzhled. Zaměřit se musíte především na kvalitu ostří, hloubku výbrusu a šířku čepele.

Porovnat ceny břitev

Nejlepší břitvy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Parker Stainless Steel Shavetta 31R 96 % 479 Kč Zobrazit Slickstyle.cz
2. Angry Beards Shavetta Garrigue 95 % 599 Kč Zobrazit Krasa.cz
3. Proraso Shavetta 94 % 1 390 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Angry Beards Shavetta Žižka 91 % 699 Kč Zobrazit Notino.cz
5. Bluebeards Revenge Shavetta 86 % 299 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Břitvy lze rozdělit do 3 skupin. Prvním typem břitvy je shavetta, ve druhé skupině najdete břitvy klasické a posledním typem je břitva nerezová.

Shavetta

Shavetta je žiletková břitva, do které se vkládá polovina žiletky. Žiletka je bezpečně umístěna v držáku břitvy. Shavetta je břitva, která bude vyhovovat zejména začátečníkům. Shevetty se však používají i v komerčních salonech, kde je nutné žiletku po každém použití zlikvidovat.

Klasická břitva

Klasická břitva má ostří vyrobeno z uhlíkové oceli. Uhlíkové ostří vyniká perfektními řeznými vlastnostmi. Po použití je však nutné ostří dokonale vysušit, v opačném případě může docházet k jeho reznutí. Za nejkvalitnější se považují břitvy s tvrdostí oceli více než 60 HRC.

Nerezová břitva

Ostří je v tomto případě vyrobeno z nerezové oceli. Výhodou je odolnost vůči reznutí, avšak břitva s nerezovým ostrým nemá tak dokonalé řezné vlastnosti. Z tohoto důvodu jsou nerezové břitvy na trhu zastoupeny menším počtem.

Specifická břitva

Břitva se nejčastěji spojuje s muži a jejich vousy. Na trhu jsou však k dostání také břitvy, kterými můžete upravovat obočí nebo vlasy.

  • Břitva na obočí – holení břitvou na obočí lze přirovnat k peelingu. Při použití břitvy odstraníte nejen chloupky obočí, ale i odumřelé kožní buňky. Břitvy na obočí mají mnoho podob a jsou cenově dostupné.
  • Břitva na vlasy – speciální břitvy jsou učeny k seřezávání vlasů. S jejich pomocí rovněž odstraníte chloupky na krku. Břitva na vlasy je určena spíše pro profesionální kadeřníky.

Šířka

Důležitým parametrem při výběru břitvy je její šířka. Tento parametr je uváděn v palcích. Břitvy se vyrábí v různých šířkách, začátečníkům se doporučuje volit břitvu se šířkou ostří 5/8. Tyto břitvy jsou jakýmsi zlatým středem, nejsou příliš široké, ale ni tenké. Zkušenějším budou více vyhovovat širší břitvy.

  • 2/8 – břitva široká 10 mm se používá na udržování a tvoření kontur plnovousu
    3/8 a 4/8 – šířka je 13 a 16 mm, tyto břitvy jsou vhodné k holení tvrdých vousů a lze s nimi doholit špatně přístupná místa. Nejčastěji je to špička brady.
  • 5/8 a 6/8 – universální břitvy s šířkou 18 a 20 mm
  • 7/8 a 8/8 – břitvy vhodné pro zkušenější

Držadlo

Jednotlivé břitvy se od sebe odlišují také provedením držadla. Držadlo může být více či méně zdobené a liší se i výrobním materiál. Levnější břitvy mají držadla plastová, ty dražší jsou doplněny o držadlo vyrobené ze dřeva. Používají se různé dřeviny, například dubového, olivové nebo ebenové dřevo.

Břitvy s plastovou rukojetí jsou vhodné zejména pro začátečníky, kteří ještě váhají nad používáním břitvy a chtějí si ji na začátku spíše vyzkoušet. V tomto případě se nákup drahé břitvy nemusí vyplatit.

Výbrus čepele

Břitvy mají dutou, polodutou, čtvrdutou nebo klínovou čepel. Dutá čepel se používá při holení krátkých a měkkých vousů. Není vhodná při holení delších vousů, protože je náchylná k zohýbání a může vám způsobit zranění. Dlouhé a nepoddajné vousy lze snadno oholit klínovou čepelí.

Značka

Při výběru holící břitvy se doporučuje zaměřit pouze na kvalitní a prověřené výrobce. Výběr na trhu je poměrně pestrý. Mezi nejžádanější patří klasické i nerezové břitvy značky DOVO Solingen. Další kvalitní břitvy koupíte od Titan, Gold Dollar, Wacker Solingen, Thiiers Issard nebo Böker.

Cena

Pořizovací cena břitev za cca 700 Kč. Za tuto cenu koupíte i velmi kvalitní holící břitvu s uhlíkovou čepelí. Stačit vám však musí méně zdobné držadlo. Cena běžných modelů bývá v rozmezí 1 – 3 000 Kč, ale zaměřit se můžete i na modely s cenou od 3 – 10 000 Kč. Ještě více zaplatíte za sady, v jejich případě může cena překročit 30 000 Kč.

Porovnat ceny břitev

Údržba

Životnost břitvy závisí na vaší péči. Při správném používání vám může jedna břitva vydržet celý život, v opačném případě si budete po nějaké době pořídit břitvu novou. Tím nejdůležitějším je chránit břitvu před korozí. To se týká zejména klasické ocelové břitvy. Důležité je břitvu také správně skladovat. Nejprve by měla dokonale vyschnout otevřená na jakémkoliv papírovém ubrousku. Poté se doporučuje břitvu ošetřit vhodným olejem a nakonec uskladnit v ochranném pouzdře nebo krabičce.

Otázky a odpovědi

Jak se holí břitvou?

Holení břitvou není nijak obtížné, nutné je však dodržovat správný postup. Břitvou se vždy provádí pohyb nahoru-dolů. Naopak nežádoucí jsou pohyby do strany. V případě, kdy nebudete používat břitvu správně, můžete si způsobit různě vážná zranění.

Před holením je třeba promíchat štětkou pěnu nebo mýdlo na holení tak, aby vznikla hustá pěna. Pěnu naneste na vousy a poté uchopte nabroušenou břitvu. Holící břitva se drží prostředníčkem a ukazováčkem na hřbetu čepele. Prsteníček a malíček je umístěn na hlavě za otočným čepem.

Jaké příslušenství je nutné k břitvě dokoupit?

Při klasickém holení se neobejdete bez pěny nebo mýdla na holení. Ti, co si chtějí z holení udělat malý rituál, si mohou pěnu na holení vyrobit sami za pomocí holící štětky a malé nádoby. Právě tyto doplňky by vám neměli v koupelně chybět.

Jak brousit břitvu?

Břitvu je třeba brousit pomocí obtahovacího řemene. Tento speciální řemen byste měli použít před každým holením. Na obtahovací řemen je nutné současně položit ostří i hřbet břitvy, poté je po řemeni břitvou táhne do úhlopříčky po celé ploše ostří. Nutné je vždy ohlídat, aby se břitva řemene dotýkala nejen ostřím, ale i hřbetem, aby nedošlo ke zničení řemene.

Závěr

Holící břitvu je vždy nutné kupovat pouze od prověřených výrobců. Ti vám zaručí dlouhou životnost a dokonalou kvalitu. Poté již budete vybírat spíše pocitově. Nejprve se rozhodněte, zda pro vás bude lepší shavetta nebo klasická břitva z uhlíkovým či nerezovým ostřím. Také zdobení, tvar a materiál držadla budete vybírat spíše pocitově. Současně s břitvou je vhodné zakoupit kelímek, holící štětku a obtahovací řemen na broušení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.strihacistrojky.cz, www.prodejbrusiva.cz, www.levsalonu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nevěřil jsem svým očím, když jsem narazil na váš článek a zjistil, že se ještě stále prodávají klasické břitvy. Hned jsem neváhal a objednal si jednu na zkoušku. Za sebe musím říct, že naprostá spokojenost, když se člověk může oholit tak, jako když byl ještě mladý.

Přidat komentář

Recenzer
Logo