Podobně jako krev, můžeme darovat také krevní plazmu. Takové dárcovství je velmi důležitým rozhodnutím každého z nás. Mnozí z nás si totiž neuvědomují, že během života můžeme potřebovat některý z přípravků, který je vyráběn právě z krevní plazmy. Tato surovina je v naší medicíně nenahraditelná a nedá se uměle vyrobit.
Léky z plazmy mohou být zásadní pro záchranu lidského života a ve většině případů je to silný předpoklad pro úspěšnou léčbu a přežití pacienta. Darováním plazmy tak můžete přispět k záchraně mnoha lidských životů. Mnoho pacientů je totiž závislých právě na dárcovství plazmy, protože je jí neustále obrovský nedostatek.
Musíme si totiž uvědomit, že ročně se zvyšuje spotřeby léků, které se z plazmy vyrábí, takže každý jednotlivý dárce je velmi důležitý a cenný. Dárcovství je tak dobré nepodceňovat a pokud člověk splňuje podmínky, měl by o něm aspoň přemýšlet.
Ostatně plazma je nezbytná u případů jako jsou těžké ztráty krve, popáleniny, jaterní selhání, onkologická onemocnění, ztráty imunity, akutní i chronické infekce, transplantace orgánů, onemocnění jater, masivní krvácení a mnoho dalších.
Co je to krevní plazma?
Krevní plazma je tekutá složka krve, která má nažloutlou barvu. Tvoří téměř 50 % z celkového objemu krve v těle, přičemž je z 90 % tvořena vodou. Kromě toho plazma obsahuje 2 % hormonů, enzymů, vitamínů, glukózy, a minerálních látek. Zbývajících 8 % tvoří plazmatické bílkoviny, které jsou základním kamenem pro výrobu léčiv důležitých pro záchranu lidských životů.
Proces, při kterém se plazma získává, nazýváme plazmaferéza. Jde o odběr prostřednictvím speciálního přístroje, tzv. separátoru. Pomocí tohoto přístroje se z krve každého dárce oddělí plazma a ostatní krevní složky jsou vráceny zpět do oběhu. Tento proces separace probíhá za maximálně sterilních podmínek ve sterilních vacích.
Každý takový vak se ihned po každém odběru vyhazuje. Separace jako taková je naprosto bezpečná, takže nehrozí, že by se dárce při odběhu nakazil. Nehrozí ani žádné riziko po odběru plazmy, a to dokonce ani ve chvíli, kdy by po takovém odběru došlo u daného dárce k nějakému poranění. Jakmile je proveden odběr, plazma se zamrazí a uchová se tak k dalšímu zpracování.
Jaké jsou podmínky pro darování krevní plazmy?
Pokud se rozhodnete darovat plazmu, je nutné nejdříve splňovat důležité podmínky, které jsou pro dárcovství jasně stanoveny. Které to jsou?
- Věk 18–60 let (v případě, že se jedná o pravidelného dárce, může se hranice posunout až do 65 let).
- Váha 50–150 kg (velký důraz je kladen zejména na minimální hmotnost 50 kg).
- Dobrý zdravotní stav.
- Platný doklad totožnosti.
- Platné zdravotní pojištění na území ČR (karta pojištěnce).
- Jazykové znalosti, které jsou nutné pro vyplnění dotazníku.
- Nerizikový životní styl.
- Darování krevní plazmy je možné pro všechny krevní skupiny.
- Plazmu je možné darovat 1x za 14 dní.
Co se rozumí pojmem dobrý zdravotní stav?
Důležité je, aby vhodný dárce, který se rozhodne darovat krevní plazmu, neužíval žádné návykové látky, jako jsou narkotika, alkohol či psychofarmaka ovlivňující psychické zdraví. Výjimku představuje kouření, protože to nemá na odběr plazmy přímý vliv. Ovšem není na škodu, když předtím, než půjdete darovat plazmu kouření jednoduše vynecháte.
Kdo nemůže darovat plazmu?
Existují různé změny zdravotního stavu, kdy není darování plazmy vhodné. Někdy jde o případy dočasné, ale v některých případech nejste vhodným dárcem vůbec. Pro dárcovství krevní plazmy jste nevhodnými dárci, pokud se jste se někdy léčili či se ještě stále léčíte s vybranými chorobami, kterými jsou:
- Cukrovka
- Hemofilie a ostatní poruchy srážlivosti krve
- Hepatitida B nebo C
- Pohlavní choroby (HIV, Syfilis)
- Plicní tuberkulóza
- Chronická onemocnění
- Kardiovaskulární onemocnění
- Epilepsie
Dočasně nevhodní dárci
- Krátkodobě/dočasně se nevhodným dárcem můžete stát ve chvíli, kdy trpíte některým z následujících příznaků.
- Alergik či ten, kdo se aktuálně potýká s akutními projevy alergie.
- Pokud máte opar, nachlazení nebo chřipku.
- Když jste měli klíště, aniž by se objevil některý z příznaků nemoci, kterou přenáší (např. borelióza).
- Jestli jste byli nedávno očkováni.
- Pokud vám vytrhli zub.
- Během menstruace, těhotenství či při kojení.
Kdy jste nevhodnými dárci po dobu 6 měsíců:
- Po porodu
- Po endoskopickém vyšetření/operaci
- Po podání transfúzního přípravku
- Po tetování, piercingu či aplikaci náušnic
- Po jednorázové trombóze žil po úrazu
Co vás vyřadí z dárcovského registru na dobu 1 roku:
- Kapavka
- Mononukleóza
- Klíšťová encefalitida
- Žloutenka typu A
Dočasné vyloučení z dárcovství:
- Nižší hodnoty sledovaných krevních parametrů (tuto skutečnost musí posoudit lékař).
- Přisáté klíště.
- Reaktivní výsledek virologických testů (HIV, hepatitida B, C, syfilis)
- Rizikové kontakty dárců s osobami nakaženými těmito chorobami.
- Rizikové sexuální kontakty.
- Chirurgické zákroky.
- Akutní onemocnění dárce.
- Pobyt dárce v oblastech s endemickým výskytem malárie, západonilské horečky, v Subsaharské Africe, jihovýchodní Asii.
Co dělat před odběrem (aspoň 24 hodin)?
Nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin, díky čemuž bude mít odběr plazmy hladký průběh, protože průtok krve nebude problém. Den přes samotným odběrem je dobré zvýšit příjem tekutin, klidně až na 3 litry.
V den, kdy bude probíhat odběr vypijte poměrnou část tekutin s ohledem na čas, kdy má k odběru dojít. Objem vypitých tekutin nezahrnuje kávu či černý čaj, takže se nepočítají. Den před odběrem ani v daný den nekonzumujte nápoje obsahující kofein, ani alkohol.
Rozhodně nechoďte na odběr nalačno, naopak se dostatečně najezte. Ovšem v den odběru i ten předchozí se snažte konzumovat netučné a lehčí pokrmy. Před samotným odběrem je dobré sníst například kousek ovoce.
Tučná jídla totiž způsobí, že bude plazma tzv. chylozní, tedy že v ní bude obsaženo velké množství tukových buněk, čímž bude plazma nepoužitelná a nebude jí tak možné zpracovat pro výrobu životně důležitých léků/léčiv. Taková plazma se musí zlikvidovat, takže bude odběr zcela zbytečný.
Kam na odběr plazmy?
Snažili jsme se pro vás najít taková místa pro odběr krevní plazmy, která mají nejlepší hodnocení.
- A PLAZMA a.s., Poliklinika Prosek, Lovosická 440/40, 190 00 Praha 9 (https://www.europlasma.cz/).
- EUROPLASMA s.r.o., Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4 (https://www.plasmaplace.cz/).
- UNICAplasma, s.r.o., odběrová místa – Praha, Ostrava, Kladno, Frýdek-Místek, Český Těšín (https://www.unicaplasma.cz/).
- Cara Plasma s.r.o., odběrová místa – Brno OC Olympia, Brno-střed, Břeclav, České Budějovice, Jihlava, Kolín, Mladá Boleslav, Ostrava, Pelhřimov, Praha 1, Praha – Bohnice, Strakonice, Uherský Brod, Zlín (https://www.caraplasma.cz/).
- Bondy centrum, vchod z Třídy Václava Klementa 1459, 293 01 Mladá Boleslav (https://www.amberplasma.com/).
- Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Šrobárova 1150/50, Praha 10, PSČ 100 34 (https://www.fnkv.cz/).
- PLAZMA MOST, Lipová 675/33, 434 01 Most (https://plazmamost.cz/).
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?