Dětské kuchyňky

Dětská kuchyňka je jednou z nejoblíbenějších hraček. Vlastní prostor pro vaření si užijí holčičky i kluci. Dětskou kuchyňku najdete snad v každé školce nebo školní družině. Dětská kuchyňka má mnoho podob a liší se i na základě věku dítěte. Čím je dítě starší, tím modernější kuchyňku může používat a tím více různého příslušenství má k dispozici.

Koupí kuchyňky neuděláte jenom radost svému potomkovi, ale postaráte se i o jeho smyslový rozvoj. Při hře může dítě napodobovat činnost rodičů, rozvíjí motoriku, fantazii, naučí se nová slova.

Koupit dětskou kuchyňku není žádný problém, dnešní trh nabízí nepřeberné množství různých modelů. Při výběru hraje důležitou roli vzhled, množství příslušenství či efektů. Opomenout byste však neměli ani výrobní materiál a především velikost. Při výběru hraje důležitou roli také výrobce, který se postará o zdravotní nezávadnost a kvalitní zpracování.

Porovnat ceny dětských kuchyněk

Nejlepší dětské kuchyňky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. KLEIN Kuchyňka MIELE 9044 99 % 1 489 Kč Zobrazit Jool.cz
2. Smoby Kuchyňka Bon Appetit 97 % 1 263 Kč Zobrazit mrakyhracek.cz
3. Little Dutch Kuchyňka mátová 90 % 2 949 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Malatec XL dřevěná kuchyňka KD4581 88 % 2 036 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Woody Kuchyňský ostrov Trendy 83 % 1 819 Kč Zobrazit ok-hracky.cz

Typy

Kuchyňky jsou určeny dětem od 2 do 8 – 10 let věku. Podle toho, jak starému dítěti kuchyňku kupujete, se bude měnit její vzhled, velikost a pochopitelně výbava.

  • Děti od 2 – 3 let – jednoduché kuchyňky menších rozměrů. Součástí je i menší množství příslušenství a nečekejte spíše ani různé funkce. Pro takto malé děti jsou k dostání plastové kuchyňky, které jsou snadno přenosné a dítě si může hrát i venku na terase nebo zahradě.
  • Děti od 3 – 6 let – větší děti mohou vlastnit plastovou i dřevěnou kuchyň. Tyto modely jsou již doplněny o různé spotřebiče a nechybí ani světelné, či zvukové efekty.
  • Děti od 6 – 8 let – především dřevěné kuchyňky mají naprosto reálnou podobu. Výhodou je velké množství spotřebičů i vybavení. Nevýhodou pak vyšší pořizovací cena a hmotnost, která vám spíše neumožní přemísťování.

Materiál

Výrobním materiálem je dřevo a plast, každý z materiálů má své a proti.

Dřevo

Velmi oblíbený materiál, který je bytelný a odolný. Dřevěné kuchyňky mají věrohodnou podobu, jsou doslova zmenšeninou klasické kuchyně. Její součástí může být vařič, pečící i mikrovlnná trouba, lednice i myčka.

Tyto kuchyňky jsou určeny spíše starším dětem, avšak zakoupit můžete i méně propracovaný model pro menší děti. Jestliže si z velké nabídky nevyberete, můžete nechat kuchyňku vyrobit přímo na míru. Nevýhodou tohoto materiálu je vyšší cena a méně funkcí.

Plast

Plastové kuchyně nevypadají tak věrohodně jako kuchyňky dřevěné, jejich obrovskou výhodou jsou však všemožné funkce. Díky nim bude vaření skutečně reálné. Při vaření bude bublat voda, někteří výrobci dodávají suroviny reagující na změnu teploty.

Kuchyňka může být vybavena tekoucí vodou, časté jsou zvukové funkce. Plastové kuchyňky nejsou tolik vybavené, jejich součástí zpravidla nebývá lednice nebo myčka. I zde však najdete celou řadu příslušenství.

Velikost

Velikost je spjata s věkem dítěte. Výška kuchyněk se pohybuje od necelých 100 cm – 120 cm. Důležitým parametrem je i výška pracovní desky, ta bývá v rozmezí 40 – 55 cm. Délku kuchyňky budete volit dle svých bytových možností. Nejmenší kuchyňky mají délku jen okolo 50 cm, největší mohou dosahovat délky okolo 120 cm.

Rostoucí kuchyně – některé modely se prezentují jako rostoucí kuchyně, které je možné používat díky odnímatelným soklům od 2 – 8 let věku. Zpravidla se jedná o plastové výrobky. Díky tomu nemusíte hračku obměňovat, avšak pokud budete tuto kuchyňku pořizovat 2 letému dítěti, zaměřte se na příslušenství. Doporučuje se odstranit veškeré malé doplňky, které mají podobu těstovin, hrášku a tak podobně. Ty je vhodné raději pro větší bezpečnost přidávat postupně.

Funkce

Dětské kuchyňky jsou doplněny o různé funkce. V případě obou materiálů je možné jednotlivé skříňky nebo spotřebiče otevírat. Knoflíky jsou většinou otočné. Poté se již jednotlivé možnosti liší s ohledem na pořizovací cenu.

  • Osvětlení – tuto funkci, jako prakticky jedinou nabízí i dřevěné varianty. Světla fungují v kombinaci s bateriemi.
  • Zvukové efekty – jedná se o různé zvuky typické pro jednotlivé spotřebiče. Častým efektem je bublající voda, prskání oleje atd.
  • Voda – efekt tekoucí vody, kdy po stisknutí kohoutku vytéká voda do dřezu. Tyto kuchyňky jsou vybaveny uzavřeným oběhem, voda tedy teče zpět do nádržky.

Součástí kuchyňky může být také kávovar na kapsle, dávkovač ledu nebo třeba telefon.

Značka

Kuchyňku naleznete v mnoha podobách a od různých výrobků. Často vás nějaký výrobek upoutá svým vzhledem nebo nízkou pořizovací cenou. Avšak u výrobků určeným takto malým dětem hraje zásadní roli také kvalitní výrobce. Ten vám zaručí, že je jeho výrobek pro vašeho potomka maximálně bezpečný. Nemusíte se bát zdravotní nezávadnosti, ani nekvalitního zpracování.

Kvalitní a oblíbené kuchyňky koupíte od značky Buddy, Derrson, Wiky, Malatec, Viga, Kruzzel, Legler, Smoby, Teddies nebo třeba G21.

Cena

Jednoduché kuchyňky určené nejmenším dětem pořídíte okolo 500 Kč. Jedná se o malé, velmi jednoduché modely s menším množstvím příslušenstvím. Často se jedná o přenosnou kufříkovou podobu.

Větší možnosti nabízí kuchyňky s pořizovací cenou do 1 000 Kč. Jsou již zpravidla vhodné pro děti okolo 3 let. Výbava je větší, ani zde však nečekejte žádné převratné funkce nebo množství spotřebičů.

Opravdu propracované kuchyňky v plastové podobě vyjdou na cca 1 500 – 3 000 Kč. Cena luxusních dřevěných variant vychází na cca 2 000 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny dětských kuchyněk

Otázky a odpovědi

Kdy pořídit kuchyňku?

Tuto hračku můžete koupit již 2 letým dětem. Na trhu jsou dostupné kuchyňky pro chlapce i holčičky, avšak koupit můžete i barevně neutrální hračku. Dle věku dítěte se kuchyňka liší výškou i vybavením. Kuchyňky pro nejmenší nedisponují žádným drobným příslušenstvím, které by mohlo dítě spolknout.

Co vše je součástí kuchyňky?

Ať už vyberete plastovou nebo dřevěnou variantu, bude její součástí opravdu velké množství různých doplňků. Standardem je veškeré nádobí a umělé potraviny. Někteří výrobci umožňují suroviny řezat, jiné mohou být tepelně citlivé, což se projeví změnou barvy.

Součástí kuchyňky může být i kapslový kávovar, ke kterému budou i kapsle. V případě, že vám příslušenství nebude stačit, není nic jednoduššího, než jeho množství jakkoliv rozšířit.

Kam kuchyňku umístit?

Kuchyňku můžete umístit kamkoliv. Běžně se umísťuje do dětského pokoje, tato možnost však nemusí každému vyhovovat. Jestliže je váš potomek zvyklý na vaši přítomnost a v dětském pokoji netráví čas, bude rozumnější umístit kuchyň do centra dění, tedy obývacího pokoje. Díky tomu se stanete při vaření skutečnými partnery, nevýhodou bude pravděpodobně věčný nepořádek.

Závěr

Koupit dětskou kuchyňku není v dnešní době žádný problém. Při výběru hraje velmi důležitou roli prostor, který kuchyňce vymezíte. Před nákupem se tomuto parametru věnujte opravdu pozorně. Důležitou roli hraje i věk dítěte, kterému byste měli výběr přizpůsobit.


Zdroje: www.ministerstvohracek.cz, www.moderninakup.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (21 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vybírali jsme kuchyňku pro dcerku a dlouho se nemohli rozhodnout. Nakonec na plné čáře vyhrála Derrson XL dřevěná kuchyňka Pine Wood W5188, která je naprosto dokonalá a velmi kvalitní.

  2. Pořídila jsem dceři k Vánocům dětskou kuchyňku Buddy toys BGP a je z ní nadšená. Ještě jí plánuji pořídit jednu venkovní.

  3. Super článek. Moc se mi líbí. :D

Přidat komentář

Recenzer
Logo