Drážkovací frézy

Drážkovací fréza je nástroj, který se nejčastěji používá při ukládání elektrických kabelů, ale i výztuh nebo trubek do zdiva. Právě v těchto případech budete muset do zdi či jiného stavebního materiály vyřezat drážku potřebné velikosti. Díky drážkovačce bude práce poměrně rychlá, snadná a samotná drážkovačka bude ke stavebnímu materiálu navíc dostatečně šetrná.

Drážkovačka je nástroj, který lze koupit v několika podobách. Jednotlivé modely se pak na první pohled nejvíce liší pořizovací cenou. Právě ta určuje kvalitu provedení a tím i životnost drážkovačky. Pořizovací cena je rovněž parametr, který určuje, jak hluboký řez bude drážkovačka schopná do materiálu vyřezat. Kromě hloubky vás bude zajímat i šířka drážky.

Porovnat ceny drážkovaček

Nejlepší drážkovací frézy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. MAKITA PJ7000J 96 % 4 865 Kč Zobrazit Tera.cz
2. DEWALT DW682K 93 % 4 940 Kč Zobrazit Elespo.cz
3. Bosch GNF 35 CA 0.601.621.708 91 % 11 990 Kč Zobrazit Jarabak.cz
4. PowerPlus POWX0650 88 % 4 047 Kč Zobrazit Mall.cz
5. FERM FDWS-150K WSM1008 77 % 3 590 Kč Zobrazit Allegro.cz

Typy

Drážkovací frézy se liší tvarem konstrukce. Ten udává způsob uložení motoru. Díky tomu jsou tyto frézky k dostání ve dvou různých podobách.

  • Podélné uložení – v případě, kdy je motor uložen podélně bude frézka vzhledem připomínat úhlovou brusku. Tyto drážkovačky patří k oblíbenějším a na trhu jsou zastoupeny větším počtem výrobků. Velikost i výkon frézy se odvíjí o průměru kotouče i od průměru upínacího otvoru.
  • Příčné uložení – drážkovačka tvarem připomíná okružní pilu, známou jako mafl.

V současnosti se na trhu objevují i universální drážkovačky, které jsou tvořeny širokou základnou doplněnou o pojezdová kolečka.

Příkon

Příkon je parametr, který určuje sílu stroje, ale i počet otáček. S výkonnější drážkovačkou můžete prořezat velmi tvrdé materiály za poměrně krátkou dobu. V závislosti na výkonu se pak drážkovací frézy dělí na hobby a profi nářadí.

  • Do 1 700 W – v domácí dílně vám postačí drážkovačky s výkonem do 1 700 W. Nejméně výkonné nástroje mají výkon okolo 900 W a umožnují používat kotouče s průměrem do 125 mm. Hloubka řezu je v tomto případě okolo 18 mm. U drážkovaček s výkonem okolo 1 200 W je již hloubka řezu cca 40 mm.
  • Nad 1 700 W – profesionální nástroje mohou dosahovat výkonu až 2 800 W. Hloubka řezu je zde v rozmezí 45 – 53 mm.

Kotouče

Kvalitu drážkovací frézy určují z velké části řezné kotouče. V kombinaci s drážkovačkou můžete používat především diamantové kotouče s průměrem 125, 150 a 180 mm. Koupit však lze i kotouče jiných průměrů. Upínací otvor pak mívá většinou průměr 22 nebo 23 mm. Méně často pak narazíte na modely s upínáním 25,4 a 30, 0 mm. Diamantové kotouče se liší svým složením i pořizovací cenou. Na každý materiál je určen trochu jiný diamantový kotouč. V případě, kdy budete při řezání používat nevhodný kotouč, nebude práce efektivní a kotouč se poměrně rychle otupí.

Hloubka řezu

Od průměru kotouče se odvíjí hloubka řezu. Většina drážkovaček pak umožňuje hloubku řezu v určitém rozsahu nastavit. Maximální hodnota hloubky řezu vychází ze samotného průměru kotouče, který můžete v kombinaci s nástrojem použít.

  • Průměr 125 mm – u nejmenších kotoučů je maximální hloubka řezu do 30 mm
  • Průměr 150 mm – větší drážkovačka bude mít hloubku řezu do 45 mm
  • Průměr 180 mm – v tomto případě je maximální hloubka řezu do 60 mm

Šířka drážky

Šířku drážky je určena vzdáleností krajních kotoučů. I v tomto případě bývá možné, šířku v určitém rozsahu nastavit, a to díky možnosti vložit distanční kroužky mezi kotouče. Většinou se jedná o rozsah 8 až 30 mm, přičemž odstup je dán 3 milimetry. Mezi vymezovací kroužky je možné dle potřeby vložit více kotoučů. Zdivo, či jiný materiál díky tomu nařežete na velmi tenké plátky, které bude možné jednoduše vysekat, nebo dokonce odpadnou samy.

Rychlost otáček

Tento parametr velmi úzce souvisí s výkonem. Nejméně výkonné drážkovačky mohou mít hodnoty otáček až 35 000 ot/min, ale lze je použít jen měkčí materiály. Ty nejvýkonnější frézy pak mohou mít rychlost otáček v rozmezí 9 000 – 2 200 ot/min a poradí si s mnohem tvrdšími a odolnějšími materiály.

Napájení

Drážkovací frézy patří mezi elektrické nářadí a dle způsobu napájení se drážkovačky dělí na elektrické a akumulátorové.

  • Elektrické – klasikou jsou síťové drážkovačky, které se vyznačují vyšším výkonem. Síťová drážkovačka bude při zapojení do sítě okamžitě připravena k použití, přičemž s ní můžete s krátkými přestávkami pracovat libovolně dlouhou dobu. Při práci vám ovšem může překážet přívodní kabel. Při výběru tak přihlédněte i k délce přívodního kabelu.
  • Akumulátorové – novějším typem jsou akumulátorové drážkovačky vybaveny dobíjecím akumulátorem. V jejich případě vás nebude limitovat přívodní kabel, ale kapacita akumulátoru. Nevýhodou akumulátorového nářadí je i vyšší hmotnost a pořizovací cena, přičemž si většinou musíte vystačit s trochu nižším výkonem.

Funkce a možnosti

Drážkovací frézy se liší také svojí výbavou. Prakticky každá drážkovačka umožnuje nastavit hloubku řezu. Mnohé pak nabízí možnost nastavení dorazu. Výkonnější nástroje jsou vybaveny anti vibrační rukojetí či pozvolným rozběhem. Praktická je možnost připojit drážkovačku k vysavači či jinému lapači prachu.

Značka

Drážkovací frézu můžete koupit od mnoha výrobců dílenského nářadí. Pokud chcete opravdu kvalitní nástroj, který něco vydrží, neměli byste volbu výrobce příliš podceňovat a raději si připlatit za značkový nástroj. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří drážkovačky Makita, Bosch, DeWalt, EInhell, PowerPlus či Metabo. Levnější modely jsou zastoupeny také značkou Parkside či Festool.

Cena

Pořizovací cena zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu i určené drážkovačky. Dostupnější jsou méně výkonné hobby drážkovačky, které můžete koupit za cenu od 4 – 12 000 Kč. Před samotným výběrem tak dobře zvažte, do jak tvrdých materiálů budete chtít drážky vyřezávat. Za vysoce výkonnou drážkovačku můžete zaplatit 12 – 50 a více tisíc Kč. Jestliže potřebujete opravdu výkonnou drážkovačku pro nárazovou práci, je možné si ji na mnoha místech vypůjčit.

Porovnat ceny drážkovaček

Otázky a odpovědi

Do jakého materiálu dokáže drážkovačka drážku vyřezat?

To, jaký materiál dokáže frézka prořezat, určuje především typ kotouče. Obecně je možné drážky řezat do cihel, pórobetonu, železobetonu či kamene.

Na co při práci s drážkovačkou nezapomenout?

Abyste dokázali vyřezat skutečně rovný řez, je možné na zeď připevnit vodící lištu. Před prací se pak doporučuje zajistit nějakou podobu odsávání. To vám výrazným způsobem pomůže snížit prašnost, což ocení obsluha i samotný nástroj. Pokud budete pracovat delší dobu, je vhodné dělat přestávky, aby nedošlo k přehřátí drážkovačky. Během přestávky pak navíc můžete kontrolovat stav kotouče a v případě opotřebení můžete kotouče měnit.

Jakým způsobem je možné kotouče měnit?

Drážkovačky umožňují kotouče měnit za pomoci nástrojů, nejčastěji se jedná o imbusový klíč, ale také bez nástrojů. V tomto případě mají drážkovačky speciální uvolňovací mechanismus. Ačkoliv je možnost uvolňování bez nástrojů pohodlnější, bude vhodné sáhnout raději po první zmíněné variantě. V jejím případě je utažení mnohem pevnější, což je bezpečnější. S povolením či utažením pomocí nástrojů se setkáte zejména u výkonnějších nástrojů.

Závěr

Drážkovací fréza je známá i jako fréza zednická, protože je určena k tvoření drážek do různých stavebních materiálů. V menším počtu lze koupit i drážkovačku do dřeva, kterou využijete při provádění slepých spojů. Drážkovačky jsou vhodné pro spojování dřeva různého nábytku. Drážkovačky se liší zejména výkonem, hloubkou a šířkou řezu. Méně výkonné drážkovačky si poradí s měkčími materiály a mohou tvořit drážky s menší hloubkou. Výkonnější drážkovačka je o poznání dražší, ale poradí si prakticky s jakýmkoliv materiálem.

Drážkovací frézy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Mám drážkovací frézku od značky Makita a nedám na ní dopustit. Je velmi kvalitní, skvěle se s ní dělá, nezasekává se a funguje, jak má.

Přidat komentář

Recenzer
Logo