Epoxidová pryskyřice, která je často označována jako epoxid, je syntetický čirý, zdravotně nezávadný materiál, jehož obliba v posledních letech výrazně stoupá. Oblíbená je především díky svým unikátním vlastnostem a používá je zejména ve spojení se dřevem. Použít jí však můžete při výrobě dekorativních předmětů nebo třeba šperků.
Každá epoxidová pryskyřice má svoje unikátní vlastnosti uvedené na balení popřípadě v technickém listu. Zde najdete všechny potřebné parametry, které vám prozradí, zda je vámi vybraná hmota vhodná pro váš projekt. Sledovat byste měli informaci týkající se certifikace a bezpečnosti při styku s potravinami. Dalším podstatným parametrem je UV odolnost, tvrdost, doba zpracovatelnosti i doba, kterou potřebuje k úplnému vytvrzení. Důležitá je informace o míchacím poměru i viskozita.
Typy
Epoxidová pryskyřice má poměrně široké využití. Použít jí můžete při výrobě nábytku praktických i dekorativních předmětů. Každý typ epoxidové pryskyřice můžete obarvit pomoci barviva nebo pigmentů, záleží na tom, který efekt u konečného výrobku požadujete.
- Licí pryskyřice – odlévací či licí pryskyřice, kterou použijete pro svoji epoxidovou tvorbu. S její pomocí můžete odlévat šperky, hodiny i části nábytku. Možnosti jsou v jejím případě prakticky neomezené. Licí pryskyřice se dělí do několika skupit podle velikosti odlitků i nebo dalších vlastností. K dostání je například pryskyřice na tenké vrstvy, s jejíž pomocí můžete vytvořit skelný povrch odlitků. I tato pryskyřice nabídne velmi dobrou povrchovou odolnost. Oblíbená je i umělecká licí pryskyřice, která je poměrně hustá a k vytvrzení potřebuje méně času. Pro tuto pryskyřici je typická čirá barva a minimální smršťování.
- Speciální pryskyřice – tzv. efektová pryskyřice byla vyvinutá pro speciální účely. Používá se při výrobě obrazů, je vhodná pro techniku opakovaného lití ve velmi tenkých vrstvách, s její pomocí opravíte deformované dřevo nebo na rychlou opravu různých výrobků.
- Penetrační pryskyřice – používá se při uzavírání pórovitých materiálů. Pryskyřice eliminuje vznik bublin při vytvrzování pryskyřice licí.
- Stabilizační pryskyřice – používá se pro stabilizaci a zpevnění ztrouchnivělých nebo nedostatečně zpevněných dřevěných částí. Použít ji však můžete i při výrobě stabilizovaného dřeva, které následně použijete při výrobě luxusních výrobků. Většinou se jedná o golfové hole, psací pera, řadící páky, ale i šperky atd.
- Laminační pryskyřice – dvousložková pryskyřice s nižší viskozitou můžete použít při laminaci kompozitních materiálů.
- Podlahová pryskyřice – své využití má při výrobě designových litých podlah i při výrobě 3D podlah.
Parametry
Při výběru epoxidové pryskyřice je vhodné prostudovat několik důležitých parametrů, které určují její vlastnosti.
- UV odolnost – parametr, který definuje odolnost vůči UV záření. UV záření způsobuje žloutnutí a tím i degradaci všech epoxidů. UV odolnost tedy říká, jaký odstín a za jak dlouhou dobu může pryskyřice nakonec získat. K dostání jsou pryskyřice, které mohou zežloutnout do syté barvy i jemných nažloutlých odstínů.
- Certifikace pro styk s potravinami – tento parametry budou hledat ti, kteří chtějí pryskyřici používat při výrobě nádob, jídelních stolů i všech dalších výrobků, které budou přicházet do styku s potravinami.
- Doba zpracovatelnosti – je čas, po který budete moci pryskyřice pohodlně zpracovávat.
- Doba plného vytvrdnutí – je čas, který pryskyřice potřebuje ke svému dokonalému vytvrdnutí. Po uplynutí této doby budete moci přijít k opracování povrchu například leštěním, vrtáním, broušením či leštěním.
- Čas gelace – je doba, za kterou pryskyřice zpolymeruje tak, že svoji hustotu zvýší do medové konzistence. Tvrdost – udává se v jednotkách ShA a určuje, jak může být materiál po vytvrdnutí houževnatý nebo tvrdý. Za ideální se považují hodnoty 75 – 80 ShA.
- Míchací poměr – je vypočítaný poměr tvrdidla a pryskyřice, který byste měli, pokud možno dodržovat. Díky tomu bude mít pryskyřice svoje správné vlastnosti.
- Viskozita epoxidu – udává se v jednotkách mPa., a určuje, jak moc bude pryskyřice tekutá. Nižší viskozitu má odlévací pryskyřice, vyšší pryskyřice na efekty.
Značka
Epoxidovou pryskyřici můžete použít při výrobě různých předmětů, obrazů, šperků, originálních dekorací a dárků. Při své tvůrčí činnosti můžete vyzkoušet epoxidovou pryskyřici značky Epolex, BOLL, Kittfort, Motip, TopStone, Sika, Mapei či PIEDRA.
Cena
Cenu pryskyřice ovlivňuje konkrétní typ i vlastnosti. Velmi důležitou roli hraje i velikost balení. Epoxidová pryskyřice je cenově dostupnou záležitostí. Amatérům postačí pryskyřice s cenou od 300 – 1000 Kč. Profesionálové, kteří budou potřebovat skutečně velké množství pryskyřice, mohou za 25 – 30 kg balení zaplatit 13 – 20 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jakou může mít epoxidová pryskyřice barvu?
Ve své původní podobě je epoxidová pryskyřice čirá. Obarvit jí však můžete pomocí metalických prášků nebo pigmentů. Nabídka je barev je opravu široká a svůj oblíbený odstín tak může objevit každý. Jestliže vás barevný vzhled neláká, můžete experimentovat ještě víc a do pryskyřice zalít prakticky jakýkoliv předmět nebo třeba kámen. Poté je potřeba nechat pryskyřici potřebnou dobu vytvrdit a teprve poté můžete povrch opracovat do požadované podoby.
Jaké vlastnosti má epoxidová pryskyřice na dřevo?
Epoxidová pryskyřice poskytne dřevu potřebnou pevnost a ochranu a umocní jeho přirozenou krásu. S pomocí epoxydové pryskyřice mohou své tvůrčí schopnosti rozvíjet začátečníci i profesionálové. Po nanesení epoxidové pryskyřice získá dřevo ochranu před poškrábáním a zlepší se i jejich odolnost vůči vlivu prostředí. Na povrchu vytvoří pryskyřice lesklou a průhlednou plochu, která dřevu poskytne působivý vzhled.
Jak se rozděluje licí pryskyřice?
Licí pryskyřice se rozděluje podle typu a velikosti odlitků. K dostání je licí pryskyřice pro malé odlitky, která je řídká a její vytvrzování je rychlejší. Vyrobené odlitky jsou tvrdé a křehké. Tuto pryskyřici využijete při výrobě drobných dekorací nebo třeba šperků. Dále koupíte pryskyřice pro střední odlitky. I tato pryskyřice je řidší, její vytvrzování je pomalejší. S její pomocí můžete vylévat vrstvy až do výšky 5 cm. Používá se při výrobě hodin, menšího nábytku, hodin, servírovacích prkének atd. Licí pryskyřice pro velké odlitky potřebují ke svému vytvrdnutí několik dní, odlévat můžete vrstvu do 10 i více centimetrů. Používá se při výrobě stolů, čel postelí, dveří i jiných větších kusů nábytku.
Závěr
Epoxidová pryskyřice je označována i jako epoxid či epoxy. Jedná se o polymerní, čirý materiál syntetického původu. Spadá do skupiny reaktoplastů, což jsou hmoty, které je možné různými způsoby vytvrdit. Po vytvrzení získává materiál tvarovou stálost, dobré tepelné vlastnosti i vysokou odolnost. Na trhu najdete celou řadu pryskyřic, které se od sebe liší způsobem aplikace i různými vlastnostmi.
Před výběrem byste tak měli vědět, k čemu přesně budete chtít pryskyřici použít. Při výběru konkrétního přípravku si nezapomeňte zkontrolovat parametry jako odolnost vůči UV záření, dobu vytvrzování nebo maximální tloušťku vrstvu, kterou můžete na materiál aplikovat.
Zdroje: www.topepoxy.eu, www.resinstudio.cz, www.epoxio.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?