Jak vybrat epsomskou sůl?

Epsomská sůl je přírodní sloučenina hydratovaného síranu hořečnatého. Známá je i jako hořská sůl a je vyhledávaná pro svoje úžasné vlastnosti, které jsou prospěšné pro tělo nebo mysl. Epsomská sůl se používá po staletí ve zdravotnictví i při relaxaci. Epsomská sůl pomůže uvolnit svaly, zmírňuje bolest a podpoří regeneraci svalů. S epsomskou solí se však můžete setkat i v kosmetice. S její pomocí připravíte relaxační koupel, použít jí můžete při čištění pleti, může být součástí detoxikačního programu.

Epsomská sůl je stejně jako kuchyňská sůl krystalická, bezbarvá a ve vodě dobře rozpustná látka. Na rozdíl od kuchyňské soli je velmi hořká a v kuchyni ji tak nijak nevyužijete. Epsomská sůl byla objevena již v 17. století u města Epsomu v Anglii. Místní rolníci náhodně zaznamenali léčivé účinky soli při ošetřování dobytka. Později se sůl začala zkoušet i při léčbě kožních onemocnění u lidí. Díky svým vlastnostem obliba epsomské soli stále rostla a postupně se začala používat po celé Evropě. Od 18. století se vyskytovala nejen v léčitelství, ale i běžných domácnostech. Zde se používala i jako prostředek tišící bolest.

Prohlédnout soli

Účinky

Některé zdravotní benefity epsomské soli již byly nastíněny, zdravotních benefitů, které s jejím užíváním souvisí, je však mnohem více. Epsomská sůl najde své využití i v kosmetice a její účinky ocení také zahrádkáři. Proto sůl vybírejte především s ohledem na to, za jakým účelem budete chtít sůl využívat.

  • Lázeňské procedury – epsomská sůl se vyznačuje schopností detoxikovat tělo. Při koupeli má hořčík možnost proniknout do kůže, což tělu pomůže zbavit se toxických látek a poměrně rychle podpořit regeneraci svalů.
  • Zdravotní benefity – hlavní složkou epsomské soli je hořčík, který se využívá pro správnou funkci nervů a svalů. Používání epsomské soli vám může pomoci zbavit se stresů, zklidnit nervový systém a zlepšit kvalitu vašeho spánku. Koupel s epsomskou solí vás může zbavit i bolesti nebo křečí svalů. Sůl dále sníží zánětlivé procesy v těle. Epsomská sůl funguje i jako přirozené projímadlo, stačí jí pouze rozpustit ve vodě. Pomoci vám může při potížích se zácpou a postará se o vaše lepší trávení.
  • Kosmetické využití – epsomská sůl má široké využití v kosmetice. Skvělá je například jako přírodní peeling, pomůže vám odstranit odumřelé kožní buňky a zanechá pokožku dokonale jemnou a hladkou. Hořčík, obsažený v soli, dokáže zklidnit podrážděnou pokožku a podpoří tak její zdraví. Hořčík je látka, která vám pomůže při potížích s mastnými nebo zplihlými vlasy. Stačí pouze trochu soli přidat do šamponu, kterým si vlasy pravidelně myjete.
  • Růst rostlin – účinky epsomské soli ocení i zahrádkáři. Epsomská sůl se využívá i při podpoře růstu rostlin. Síran hořečnatí má neutrální pH, díky tomu nijak nepoškozuje půdu. Po použitá se sůl rozpadá na hořčík, síru a vodu. Všechny tyto látky jsou pro rostliny velmi prospěšné.
  • Úklid domácnosti – díky svým abrazivním vlastnostem se epsomská sůl používá i jako přísada do různých čistících prostředků.

Dávkování

Epsomská sůl bude bezpečná pro lidi i rostliny pouze za předpokladu, že bude dodrženo správné dávkování. Při vnitřním užívání se doporučuje dodržovat maximální 5 gramovou denní dávku. Pokud hodláte sůl používat vnitřně, měli byste se raději vždy poradit se svým lékařem.

Pro relaxační koupel postačí nechat rozpustit 2 polévkové lžíce soli. Toto množství bude stačit pro plně napuštěnou vanu. V koupeli byste neměli pobývat déle než 30 minut, přičemž ozdravnou koupel byste neměli provádět častěji než 2x – 3x do týdne. Lidskému organismu nějakou dobu potrvá, než minerální látky obsažené v solném roztoku zpracuje.

Při nadměrném užívání může dojít k předávkování hořčíkem. V lidském organismu musí panovat rovnováha, což platí i o přijímání zdraví prospěšného magnézia. Pokud budete hořčíku přijímat příliš velké množství, projeví se to v podobě nevolností, zarudnutí pokožky, a bojovat můžete i s nízkým krevním tlakem. Přebytek hořčíku se z lidského těla vylučuje stolicí a moči, což může být nebezpečné u osob s onemocněním ledvin.

Epsomská versus Glauberova sůl

Na trhu je k dostání nejen Epsomská, ale i Glauberova sůl. Oba produkty jsou velmi často zaměňovány, což však může způsobit mnohé potíže. Jednotlivé přípravky se liší svým složením a tím i způsobem použití.

Glauberova sůl je stejně jako epsomská sůl bílá krystalická látka, kterou lze rozpustit ve vodě. Jedná se o sloučeninu síranu sodného a síranu vápenatého. Také tato sůl je známá pod lidovým označením hořká sůl. Glauberova sůl se vyznačuje silnými detoxikačními účinky. Využívá se při redukčních dietách, při detoxikaci od škodlivých látek. Pomoci může vyplavit žlučové kameny, podpoří funkčnost žlučníku, pročistí cévy i lymfatické uzlina a pomůže i s odvodněním organismu.

Empsomská a Glauberova sůl je často zaměňována i samotnými výrobci. Proto si při výběru vždy pečlivě nastudujte složení produktu.

  • Epsomská sůl – síran hořečnatý MgSO4 je sloučenina síranu hořečnatého a minerálů hořčíku. Tyto složky se velmi dobře vstřebávají kůží a sůl se tak nejčastěji využívá při minerálních koupelích. Pomůže při regeneraci svalů a relaxaci organismu.
  • Glauberova sůl – známá i pod označením Mirabilit je síran sodný s chemickou značkou Na2SO4. Tato speciální sůl je používá při detoxikaci organismu. Při jejím používání je důležité striktně dodržovat doporučené dávkování.

Značka

Epsomskou sůl snadno koupíte prostřednictvím internetových obchodů. K dostání bude i v lékárnách. U uživatelů patří k těm nejoblíbenějším přípravky značky Goodie, Natu, Ecodis, Autentis nebo Allnature. Při výběru konkrétního produktu se vyplatí věnovat pozornost uživatelským recenzím.

Cena

Cena soli se odvíjí zejména od velikosti balení. Obecně se jedná o velmi dostupný produkt, za jeden kilogram soli můžete zaplatit od 80 – 200 Kč.

Prohlédnout soli

Otázky a odpovědi

Jak epsomskou sůl využívat v domácnosti?

V domácnosti můžete epsomskou sůl používat více různými způsoby. Velmi oblíbené jsou relaxační koupele, v tomto případě postačí trouchu soli rozpustit v horké vodě. Při takovéto relaxační koupeli uvolníte svoje svaly, snížíte stres a dopomůžete si k lepšímu spánku. Rozpuštěnou epsomskou sůl můžete přikládat v podobě obkladů na bolavé klouby a svaly. Takto jednoduše vyrobený zábal dokáže snížit zánět a bolest. Z epsomské soli můžete vyrobit i masky na obličej či vlasovou kosmetiku.

Co se o epsomské soli neví?

Méně známý je fakt, že epsomská sůl pomůže i při bodnutí hmyzem. Aplikovat ji můžete pro snížení otoků, zklidnění podráždění nebo urychlení hojení. Protizánětlivé a antiseptické vlastnosti hořčíku jednoduše využijete i při obyčejném zarudnutí nebo svědění, které je při bodnutí hmyzem typické.

Jak epsomskou sůl využít v zahradě?

Epsomská sůl pomůže zlepšit klíčivost semen a postará se o zdraví nových sazenic, protože posiluje buněčnou stěnu. Hořčík obsažený v soli pomůže rostlinám vytvářet chlorofyl. Ten je nezbytný pro fotosyntézu. Zvýšená energie uvnitř buněk rostlin zvýší produkci cukru, což využijete především u ovocných a ořechových stromů nebo u bobulovitých keřů a vinné révy. Plody podpořené epsomskou solí budou mnohem sladší a jejich chuť bude výraznější. Epsomksou sůl můžete použít i při hnojení rajčat a paprik.

Závěr

Espomská sůl dokáže poskytnout širokou škálu zdravotních benefitů. Pravidelné používání soli podpoří mentální i fyzické zdraví a postará se i o správnou funkci trávícího systému. Epsomská sůl se využívá i v kosmetickém průmyslu a pomůže vám i podpořit růst rostlin v zahradě.

Při výběru soli byste tak měli přesně vědět, za jakým účelem hodláte sůl využívat. Na trhu můžete sůl koupit od méně i více známých výrobců, kteří ji dodáváte v různě velkých baleních.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo