Jak vybrat filtr do akvária?

Průzračně čisté akvárium je něco, po čem touží každý akvarista. Akvarijní filtrace neplní funkci vysavače na rybí výkaly, jejím úkolem je vyčistit akvárium po biologické stránce. Filtrace zbaví vodu v akváriu škodlivých látek v podobě čpavku a dusitanů. Tyto látky v akváriu vznikají vlivem rozkladu organických nečistot. Tyto látky filtry rozkládají, zneškodňují a přeměňují na dusičnany, které rostliny využívají ke svému růstu.

Akvarijní filtr byste měli vybírat především podle velikosti akvária. Zvážit byste měli i to, kde bude umístěn. Vnitřní filtry jsou nejčastěji umístěny v rohu akvária, vnější filtry najdou své místo ve skříňce pod akváriem. Filtr do akvária by měl nabízet dostatek místa pro umístění biologického materiálu, který vodu čistí. Seznámit byste se měli i se samotným ovládáním filtrace, důležitou funkcí je především regulace průtoku. Dále si všímejte, zda je k filtraci možné přikoupit nějaké dodatečné příslušenství, například topítko, UV lampa atd. Zapomenout byste si neměli zjistit ani to, jakým způsobem bude možné filtr vyčistit.

Prohlédnout filtry

Typy

V akvaristice lze použít dva základní typy filtrace, a to vnitřní a venkovní filtry. Dle typu se mění způsob umístění, kvalita, výkon i cena filtru.

Vnitřní filtry

Vnitřní filtry jsou velmi známé a oblíbené pro svoji snadnou obsluhu. Jejich výhodou je i příznivá pořizovací cena a snadná instalace. Nevýhodou vnitřních filtrů je skutečnost, že budou v akváriu zabírat určité místo a někomu může vadit i estetická stránka věci.

Vnitřní filtry bývají spíše menší a pojmou menší množství biologického materiálu, který je k čištění akvarijní vody potřebný. V balení najdete kromě samotného filtru bio molitan, který vám poslouží při mechanickém čištění. Filtrační materiály se navíc poměrně rychle opotřebovávají a budete je tak muset často měnit. To bude při dlouhodobém provozu akvária poměrně nákladné.

Externí filtry

Druhým typem jsou oblíbenější a výkonnější externí filtry. Tyto filtry mají větší objem pro biologický materiál, odbourávání škodlivých látek je tak na mnohem větší úrovni. Externí filtr můžete koupit samostatně, ale často je prodáván společně s topítkem.

Vnější filtry mohou být ukryty například ve skříňce pod akváriem, v samotném akváriu tak nebudou zabírat místo a nebudou ani nijak narušovat jeho vzhled. Největší výhodou je však jejich údržba. Externí filtry je možné čistit v mnohem delších intervalech ve srovnání s filtry vnitřními. Dle doporučení by měl být filtr čištěn v rozmezí 2 – 4 měsíců. Nevýhodou externích filtrů je větší pořizovací cena, v dlouhodobém měřítku vám však vyjde čistění externím filtrem levněji.

Filtrační materiály

U akvarijních filtrů jsou využívány různé filtrační materiály, které čistí vodu různými způsoby. Základním materiálem je biomolitan a filtrační vata bílé barvy. Tyto materiály můžete využít při mechanickém čistění, protože jsou schopny zachytit veškeré volně plující nečistoty v podobě výkalů, zbytků rostlin atd. Údržba biomolitanu není složitá, vyčistit ho můžete pod tekoucí vodou. Vatu se doporučuje pravidelně měnit, protože její póry se velmi rychle ucpou a omezují průtok vody.

Další možností přestavují biologické materiály, které tvoří tu vůbec nejdůležitější část. V biologických porézních hmotách se množí niktrikační bakterie, které jsou schopny odbourat škodlivé látky a udrží akvárium v rovnováze. Porézní materiály byste měli čistit výhradně vodou, kterou odeberete z akvária. V opačném případě dojde k úhynu cenných bakterií. Akvarijní filtry se doporučuje vybírat i s ohledem na velikost filtrační náplně. Čím více do ní budete moci umístit biologického materiálu, tím čistější bude i vaše akvárium.

Chemické složky se starají o úpravu stavu vody. Chemické látky nejsou nezbytným prvkem filtrace.

Průtok

Aby mohlo v akváriu fungovat vše tak, jak má, je naprosto nezbytné, aby v něm v dostatečném množství proudila voda. Při výběru filtru byste tak měli vzít v potaz také jejich průtok. V menších akváriích by měl být průtok cca 10 x větší než je objem akvária. Ve 30 litrovém akváriu by se měla voda vyměnit cca 300 x za hodinu.

Voda ve větším akváriu by se měla za hodinu protočit cca 3 x až 4 x. V akváriích s objemem 400 – 500 a více litrů by se měla vody vyměnit cca 2 x – 3 x za hodinu.

Příslušenství

Filtrace do akvária může být doplněna o nějaké příslušenství. Některé filtrace pak umožňují příslušenství dokupovat dodatečně. Oblíbené je především topítko, UV lampa, ale hodit se vám mohou i kartáče, které využijete při čištění hadic. Praktické jsou i filtrační síťky atd.

Značka

U filtrů do akvária byste se měli zajímat i o to, která značka filtry vyrábí. Jedničkami na trhu jsou v současnosti filtry německých značek EHEIM a Oase. U zákazníků jsou oblíbené tako filtry značky Tetra, SunSun, Sera nebo Aquel. Vždy mějte na paměti, že filtry do akvária byste měli kupovat od ověřených výrobců, a to nejen z ohledem na kvalitu, ale i z důvodu dostupnosti náhradních dílů a případného zákaznického servisu.

Cena

Cenové rozpětí je poměrně velké, cena filtru se bude odvíjet od typu, velikosti i výkonu zařízení. Malé vnější filtry vás budou stát okolo 150 Kč, za ty velké však můžete zaplatit více než 2 000 Kč. Cena vnějších filtrů může být v rozmezí 1 500 – 8 a více tisíc korun. Pokud si nebudete jistí, které zařízení bude pro vaše akvárium tím nejlepším, měli byste si při výběru nechat poradit kvalifikovaným pracovníkem.

Prohlédnout filtry

Otázky a odpovědi

Na co dalšího při výběru filtru myslet?

Aby mohlo akvárium správně fungovat, nebude potřebovat pouze dostatečně výkonnou filtraci. Filtraci můžete pomoci také prostřednictvím správných filtračních bakterií. Tyto bakterie je vhodné aplikovat do nově založeného akvária, v případě zakoupení nového externího filtru, nebo pokud budete provádět větší údržbu akvária. Tyto speciální přípravky budete nalévat přímo do vody v akváriu. Následně budou samotným filtrem nasáty. Uvnitř filtru se pak mohou bakterie množit.

Kdy používat vločkovač do akvária?

Vločkovač můžete použít v případě, kdy budete řešit mírně zakalenou vodu v akváriu. Vločkovač je schopen spojit menší mechanické nečistoty do větších. Větší nečistoty filtr bez větších obtíží nasaje a z akvária odstraní. Díky vločkovači tak bude voda v akváriu o poznání čistější.

K čemu slouží hladinový sběrač nečistot?

Hladinový sběrač nečistot nebo též skimmer je jednoduché zařízení, které dokáže z hladiny vody odstranit nečistoty v podobě částeček rostlin. Pomocí skimmeru odstraníte i mastný povlak, který brání prostupování kyslíku. Kyslík potřebují nejen ryby a rostliny, ale i nitrifikační bakterie.

Závěr

Filtry jsou nezbytnou součástí každého akvária. Dnešní trh vám umožňuje vybírat mezi vnějším a vnitřním filtrem. Vnitřní filtr můžete vložit přímo do akvária, nemusíte tak složitě vymýšlet, kam filtr umístit. Vnitřní filtry jsou menší a mají poměrně malý prostor pro biologický materiál. Jejich nevýhodou je tak menší výkon, náročnější údržba a krátká životnost. Vnější filtry jsou větší, výkonnější a na údržbu méně náročné. Jejich nevýhodou je nutnost vymyslet, kde bude filtr umístěn. Obvykle najde svoje místo ve skříňce pod akváriem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.rostlinna-akvaria.cz, www.juwelakvarium.cz, www.profiplants.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo