Gel na holení vám pomůže se oholit efektivněji a rychleji bez poranění či podráždění pokožky. Je vhodný jak pro muže na oholení tváře, tak pro ženy na další partie. Vytváří bohatou pěnu, na kterou je zapotřebí jen málo produktu, proto se vám celkově jeho zakoupení opravdu vyplatí. Jaké parametry při výběru zvážit?
Gel vs. pěna na holení
Gel a pěna na holení se mezi sebou liší v několika faktorech, na základě kterých byste měli zvážit, co pro vás bude lepší.
Gel tvoří bohatší pěnu, ale musíte ji z něj nejprve vytvořit rozetřením. Obsahuje zvlhčující složky, a tak je po holení pokožka na dotek hebká a žiletka po ní lépe klouže. Spotřebovává se pomaleji, protože jej není třeba tolik.
Pěna na holení je lehčí, proto se více hodí pro mastnější pleť a také se snadno omývá. Je za nižší cenu, ale bude jí třeba větší množství.
Typy
Gely na holení můžeme rozdělit podle typu pleti, ale také podle pohlaví, pro které jsou určeny. Jestliže je vaše pokožka snášenlivá, nemusíte výběr nijak zvlášť promýšlet.
Pro mastnou pleť
Protože tento typ pleti trpí nadměrnou tvorbou mastnoty, měli byste volit takový gel na holení, který má lehkou texturu, jež nebude pokožku zatěžovat a ucpávat póry. Mohou obsahovat antibakteriální složky, které pomáhají předcházet akné a také pleť zmatňovat.
Pro citlivou pleť
Citlivá pleť si moc nerozumí s alkoholem a parfemací, proto byste se těmto složkám měli obecně vyhýbat. V gelech se alkohol nenachází, nicméně na parfemaci u něj narazit můžete. Volte ideálně přírodní produkt, který nebude vytvářet podráždění nebo alergické reakce. Gely by měly obsahovat také aloe vera, heřmánek nebo glycerin.
Pro muže
Mužské gely na holení jsou určeny na tvář, proto by měly mít ideálně hypoalergenní složení. Co se vůně týče, bývají svěží, dřevité nebo kořenité. Protože jsou mužské chlupy hrubší, gely berou ohled i na tento aspekt.
Pro ženy
Ženské gely na holení se na obličej (ve většině případů) nepoužívají, proto se nemusíte bát ani tehdy, kdy není složení vyloženě přírodní. Najdou se ovšem i takoví jedinci, kterým vadí chemie i na méně citlivých oblastech, proto vše nejprve vyzkoušejte a popřípadě sáhněte po přírodnější variantě. Mají jemnější, květinové a ovocné vůně.
Objem
Velikost balení je důležité zvážit z hlediska výdrže produktu. Plánujete-li gel využívat dlouhodobě, měli byste zvolit větší objem, pokud teprve zkoušíte nový druh, pořiďte raději menší.
Do 150 ml
Gely na holení o 30, 50, 75, 100 nebo 125 ml seženete většinou nejlevněji. Hodí se na cestování, na zkoušku nebo v rámci experimentování.
Od 150 ml do 300 ml
Střední velikost balení bude vyhovovat většině, nejčastěji se totiž gely na holení vyrábějí ve 200 ml.
Nad 300 ml
Máte-li oblíbence, kterého chcete používat opakovaně, zakupte si co největší balení gelu na holení, aby vám vydrželo po co nejdelší dobu. Mohou mít i přes 1 litr, z dlouhodobého hlediska se ale vyplatí i finančně.
Složení
I když se složení může mírně lišit podle dané značky, určité látky zůstávají stejné. Patří mezi ně například:
Základní složky
- Voda – tvoří hlavní složku gelů a funguje jako základ pro další ingredience.
- Emulgátory a stabilizátory – zajišťují konzistenci gelu a umožňují jeho snadné nanášení. Patří sem stearic acid, triethanolamine nebo propylene glycol.
Pěnivé a změkčující složky
- Sodium laureth sulfate (SLES) / sodium lauryl sulfate (SLS) – pěnivé látky, které vytvářejí bohatou pěnu, usnadňují klouzání břitvy a pomáhají zvednout chloupky. Některé gely obsahují jemnější povrchově aktivní látky (surfaktanty), které jsou šetrnější k pokožce.
- Glycerin – silně hydratační látka, která pomáhá udržet vlhkost v pokožce a zabraňuje jejímu vysušování při holení.
Zklidňující a hydratační složky
- Aloe vera – zklidňující a hydratační účinky.
- Heřmánek – protizánětlivé účinky a zklidňuje podráždění.
- Panthenol – hydratační složka, která pomáhá regenerovat a chránit pokožku po holení.
- Allantoin – pomáhá zklidnit a hojit podrážděnou pokožku.
Ochranné a antibakteriální látky
- Mentol – dodává chladivý efekt, osvěžuje pokožku a pomáhá redukovat podráždění, hodí se zejména pro mastnou pleť.
- Kyselina salicylová – antibakteriální látka, pomáhá předcházet tvorbě akné a zarůstajících chloupků.
- Tea tree olej – přírodní antiseptikum, které bojuje proti bakteriím a pomáhá zklidnit aknózní pleť.
Parfémy a konzervační látky
- Parfémy – dodávají produktu příjemnou vůni, nicméně citlivá pleť by se jim měla vyhnout.
- Konzervační látky – zajišťují stabilitu produktu a prodlužují jeho trvanlivost. Jde například o phenoxyethanol, parabeny, nebo přírodní konzervanty jako je sodium benzoate.
Aplikace
Gel na holení aplikujte před holením na navlhčenou pokožku teplou vodou, která otevře póry a změkčí chloupky. Gel je třeba po nanesení rozetřít, aby se z něj vytvořila pěna, se kterou budete holit. Použijte menší množství než u pěny na holení.
Funkce
Gel na holení slouží k jednoduššímu a příjemnějšímu holení žiletkou bez zarůstajících chloupků, podráždění a vysoušení pokožky. Díky hydratačním složkám pleť vyživuje a hypoalergenní látky se postarají o to, aby nedošlo k alergické reakci. K dispozici jsou ženské i mužské verze, které se specializují na danou oblast holení, aby poskytly co nejlepší výsledek.
Značka
Mezi oblíbené značky gelů na holení patří Gillette, Nivea, Balea nebo Bulldog.
Cena
Za méně než 200 Kč zakoupíte gel na holení v drogerii, převažovat bude objem 200 ml. Z různých designů i vůní si vyberou jak muži, tak ženy.
Od 200 Kč do 500 Kč seženete gely od specializovaných značek, které nabízejí přírodnější složení vhodné i pro citlivou pokožku.
Nad 500 Kč budou vybírat ti nejnáročnější uživatelé, jež si potrpí na prestižní značky, jako je Christian Dior nebo Elemis. Jejich cena se může vyšplhat až na 1 500 Kč.
Otázky a odpovědi
V čem jsou gely na holení lepší oproti pěnám?
Gely na holení poskytují bohatší pěnu, díky čemuž jich není třeba používat takové množství, a tak celkově ušetříte. Protože obsahuje zvlhčující látky, hodí se zejména pro suchou pokožku, kterou hydratuje. Celkově vytvářejí při roztírání vrstvu, po které žiletka snadno klouže, aniž byste se museli bát, že se říznete.
Jaký je rozdíl mezi ženskými a mužskými gely na holení?
Muži využívají gel zejména na holení obličeje, proto by složení takového produktu mělo být hypoalergenní a bez zbytečné chemie, aby nedráždil pokožku. U žen se kromě barevných obalů objevují i květinové parfemace a barevné gely, které jsou určeny na nohy, podpaží a intimní oblasti.
Mohu gel na holení používat, i když mám citlivou pokožku?
Ano, jen je třeba tomuto faktoru přizpůsobit výběr. Citlivá pokožka snadno reaguje na chemické složky, proto sáhněte po přírodním složení, které vás nebude dráždit. Mezi zklidňující složky patří například aloe vera, heřmánek nebo glycerin.
Závěr
Gely na holení jsou výbornými pomocníky na holení, se kterými se zbavíte veškerých chloupků bez podráždění, zarůstání či říznutí. Při nanesení je třeba je rozetřít, aby vytvořily vrstvu pěny, výhodou ovšem je, že není potřeba větší množství, a tak se i navzdory vyšší ceně (oproti pěnám) vyplatí. Při výběru se zaměřte na složení a objem, ty budou mít na pohodlí při používání největší vliv.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Pěny na holení
- Oleje na holení
- Jak pečovat o vousy?
- Nejlepší holicí strojky
- Jak vybrat krém na holení?
- Jak vybrat štětec na holení?
Zdroje: www.charlestonclub.cz, www.gillette.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?