GPS lokátory

Nejoblíbenější typy GPS lokátorů

GPS lokátor je malé nenápadné zařízení, které vám v mnoha situacích dokáže zachránit život. Pokud máte například strach, že se vám ztratí nějaký váš majetek, domácí mazlíček nebo dítě, díky této věcičce už se nemusíte bát – budete vždy přesně vědět, kde se nachází.

Porovnat ceny lokátorů

Nejlepší GPS lokátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Apple AirTag (1 Pack) MX532ZY/A 91 % 809 Kč Zobrazit Alza.cz
2. FIXED Smile PRO Smart tracker modrý FIXSM-SMP-BL 85  % 299 Kč Zobrazit czc.cz
3. Senzoor Klik SOS 63 % 2 753 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy podle využití

GPS lokátory nemají pouze jedno využití, mají jich hned čtyři. Umístit je můžete do auta, batohu, kola, na klíče, děti, seniory i zvířata. Díky tomu nikdy neztratíte přehled o tom, kde se vaše věci nacházejí a v případě ztráty je jednoduše najdete.

Do auta

Máte nové auto, které bylo drahé a chcete si být jisti, že v případě krádeže dokážete okamžitě zjistit, kde se nachází? Pořiďte si GPS lokátor do auta na přechodnou dobu nebo ho zabudujte napořád. Přenosný model se hodí na dovolené, kdy chcete kontrolovat automobil pouze krátkodobě. Pro nepřetržitý provoz sáhněte po zabudovaném lokátoru, který může být napájen autobaterií. Věnujte pozornost místu, kam lokátor schováte, aby ho pachatel nenašel.

Díky tomuto zařízení můžete sledovat, kde se auto nachází, ale také otřesy a chod jeho motoru, který lze u některých modelů dokonce vypnout na dálku.

Pro sledování objektu

Ztrácíte často klíče nebo potřebujete pohlídat kolo? GPS lokátor využijete i v těchto situacích. Zakoupit můžete buďto univerzální nebo přímo uzpůsobený model, který odpovídá předmětu tvarem a velikostí. Některé moduly mají i senzory pohybů či otřesů, takže vás okamžitě upozorní, když se s předmětem špatně zachází.

Pro osoby

I když to může znít zvláštně, dají se pomocí GPS lokátoru sledovat i osoby. Jedná se především o děti nebo seniory. Zatímco u dětí je to kvůli bezpečnosti, u seniorů jde spíše o zapomnětlivost a problémy s navracením se domů.

Tento typ bývá vyroben ve formě hodinek nebo přívěsku na klíče s funkcí tlačítka SOS, které vyšle signál v případě nouze. Navíc mohou být modely vybaveny i odposlechem, a to buďto jednosměrným nebo oboustranným, tudíž lokátor funguje jako dětská chůvička. Pamatujte ovšem, že sledovat své děti bez jejich souhlasu lze legálně pouze do věku 18 let.

Pro zvířata

Abyste neztratili svého milovaného domácího mazlíčka, pořiďte mu obojek s GPS lokátorem, který bude odolný, ideálně také vodotěsný a v případě zatoulání se vám na mobilu ukáže, kde se nachází. Důležitá je také dostatečná výdrž baterie, o které si více povíme za chvíli.

Způsob přenosu signálu

Abyste mohli vidět aktuální polohu vašeho zařízení, je třeba mít k dispozici kredit nebo tarif. Zprávy o tom, co se se sledovaným objektem děje, vám totiž chodí buďto jako SMS zpráva nebo do aplikace. Pro nenáročné nebo občasné použití stačí i předplacená karta s dobíjením kreditu.

Nejčastěji je pro přenášení signálu z GPS lokátoru využívána SIM karta, která může být ve sledovacím zařízení již zabudovaná, nebo si ji pořídíte sami u mobilního operátora. U aplikace na chytrém telefonu vidíte, kde se objekt nachází rovnou, nemusíte na číslo, ze kterého SMS přišla, volat, abyste polohu zjistili. Je ale nutné mít datový tarif. Takovému druhu lokátoru se říká aktivní.

Oproti tomu pasivní pouze zaznamenávají informace o poloze a pohybu na interní paměť, ze které je přenesete na počítač nebo do jiného zařízení, abyste je mohli vidět. Jsou sice levnější, na rychlou záchranu ztraceného objektu vám ale nebudou k ničemu. Slouží spíše pro zpětnou kontrolu, jak se zacházelo s daným majetkem.

Výdrž

Napájení lokátoru je v dnešní době spíše na akumulátor namísto baterií, které musíte kupovat neustále dokola. Tato varianta je cenově výhodnější i ekologičtější. GPS lokátor by se měl prodávat s nabíječkou v balení, popřípadě fungovat na nabíjení USB kabelem, takže vám bude stačit klasická nabíječka na mobil. Pořizovací cena je sice kvůli tomu vyšší, z dlouhodobého hlediska se ale vyplatí.

  • Výdrž lokátoru záleží na druhu – pasivní nebo aktivní. Jak už jsme si vysvětlili, pasivní funguje zpětně, kdežto aktivní ukazuje polohu aktuální, proto také nevydrží tak dlouho nabitý. Stejně tak záleží na velikosti – čím větší, tím nižší výdrž – a počtu funkcí. Například ukládání historie zařízení více zatěžuje, a tak se baterie rychleji vybíjí. Pokud chcete energii lokátoru šetřit, zkuste pohotovostní nebo spánkový režim, kde si polohu sami vyžádáte pomocí SMS. Bohužel nic nenaděláte u lokátorů napojených na aplikaci, kde se musíte smířit s tím, že výdrž nebude příliš dlouhá.

Při výběru se tedy zamyslete nad tím, jak dlouho potřebujete, aby byl GPS lokátor v provozu a podle toho vybírejte. S lepší výdrží samozřejmě roste i cena.

Fyzikální odolnost

Aby lokátor přežil i neideální podmínky, nezapomeňte se informovat o tom, jestli je voděodolný a do jakých teplot funguje. V autě mohou v letním období teploty vystoupat nad 50 °C, v zimě naopak klesají hluboko pod nulu.

Co se voděodolnosti týče, ta bude důležitá především u dětí a domácích mazlíčků – ti se totiž ve vodě objeví pravděpodobněji, a bylo by nežádoucí, kdyby v takovém momentě přestalo zařízení fungovat. Tento parametr je označován písmeny IP a podle tabulky jednoduše zjistíte, jak velkou odolnost vykazuje i vůči prachu a vniknutí částic. IP44 je základ pro méně náročné venkovní použití.

Stupeň krytí Vlastnosti
IP20 Velice slabá ochrana před vniknutím cizích částic, proti vlhkosti není přístroj chráněn vůbec.
IP44 Základní ochrana pro použití zařízení ve venkovních prostorech, chráněno proti stříkající vodě v množství 10 litrů za minutu po dobu nejméně 5 minut. Odolnost proti vniknutí velmi jemných předmětů.
IP65 Solidní ochrana pro vlhké prostředí, ochraňuje zařízení proti tryskající vodě po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry. Absolutní odolnost proti vniknutí prachu a nebezpečnému dotyku všeho druhu.
IP67 Voděodolnost při ponoření do hloubky 1 metr po dobu 30 min. Zařízení je chráněno i před vniknutím prachu a nebezpečným dotykem. Vhodný pro venkovní použití včetně zhoršených povětrnostních podmínek.
IP68 Možnost delšího potopení do hloubky 1 metr. Samozřejmostí je ochrana proti vniknutí prachu a nebezpečnému dotyku všeho druhu.

Funkce

Kromě schopnosti sledovat daný objekt, informovat vás o jeho pohybu a zaznamenávat veškerou aktivitu s ním spojenou, má GPS lokátor také další funkce, za které si můžete připlatit.

Spárování s aplikací

Takzvané aktivní lokátory ukazují aktuální polohu právě na aplikaci v mobilním telefonu. Naleznete tam i historii pohybu, takže budete mít přehled zpětně.

Oznámení o překročení rychlosti

Jedná se o pokročilou funkci, která není součástí každého lokátoru, nicméně dokáže porovnat rychlost, kterou auto jede a rychlost, kterou by podle předpisů jet mělo, a dokáže vás upozornit, když je překročena.

Vypnutí motoru na dálku

V případě, že se někdo pokusí ukrást vaše auto, jednoduše na dálku vypnete motor.

Vytyčení povoleného území

V aplikaci se dá nastavit také povolené území, což oceníte především při využívání GPS lokátoru pro děti a zvířata. Pokud objekt toto území překročí, budete o tom ihned informováni. Tuto funkci někdy najdete pod názvem GEO-Fence.

Alarm a světlo

Samozřejmostí je alarm, který vás upozorní, když bude něco v nepořádku. Lze nastavit jak nízkou, tak vysokou hlasitost. Abyste daný předmět snáze našli, je vybaven také osvětlením.

Značka

Mezi značky, které se výrobou GPS lokátorů zabývají, patří Invoxia, Trackito, Trakimo nebo třeba česká značka Helmer. Najdete u nich spoustu modelů zaměřujících se na odlišné účely i různé stupně pokročilosti zařízení.

Cena

Cena GPS lokátorů není tak jednoznačná, protože se liší podle účelu využití. Pamatujte ovšem, že u nižší pořizovací ceny nejsou započítány náklady na provoz, které zase u těch vyšších mohou být až na rok zdarma. Do 1 000 Kč nečekejte od lokátorů žádné speciální funkce, za takovou cenu pořídíte přenosný tracker s minimální výdrží baterie do auta.

U ostatních druhů budete muset zainvestovat alespoň 1 500 Kč, abyste získali funkční zařízení, které budete moct naplno využívat. V této cenové kategorii pořídíte sledovací zařízení ve formě krabičky, hodinky s časem, funkcí přijmout hovor a připojením k Wi-Fi pro děti. Vylepšené lokátory jsou k sehnání až od 2 000 Kč, mohou mít podobu smartwatch, obojku i modelů do auta čerpajících energii z autobaterie. Pokud byste sháněli opravdu výkonný model, pak můžete zaplatit částku až přes 10 000 Kč.

Porovnat ceny lokátorů

Otázky a odpovědi

K jakým účelům můžu GPS lokátor využít?

GPS lokátor se rozděluje podle několika účelů využití, a to konkrétně do auta, pro sledování objektu, osob nebo zvířat. Bude se vám tedy hodit tehdy, kdy máte strach o vaše vozidlo, chcete vědět, kde se nachází váš cenný majetek nebo byste rádi měli pod kontrolou, kde se vaše dítě či domácí mazlíček nachází.

Když se s některou z vyjmenovaných věcí něco stane (pohyb mimo označenou zónu, špatné zacházení, otřesy), budete GPS lokátorem upozorněni a jednoduše zjistíte, co a na jakém místě se děje.

Jaký způsob přenosu signálu zvolit?

Můžete vybrat z karty SIM nebo datového tarifu. Podle toho, co zvolíte, vám buďto upozornění chodí do SMS zprávy nebo vše přehledně vidíte v aplikaci, jejíž provoz často výrobci dávají na rok zdarma. Pro nenáročné nebo občasné použití stačí i předplacená karta s dobíjením kreditu.

Jakými funkcemi GPS lokátory disponují?

Funkce se liší podle pokročilosti zařízení a pořizovací ceny. U některých modelů tak můžete najít možnost spárování s aplikací, oznámení o překročení rychlosti auta, vypnutí motoru na dálku nebo vytyčení povoleného území (děti a zvířata). Funkci alarmu a světla najdete téměř vždy.

Závěr

Při koupi hodnotných věcí je strach z jejich ztráty normální. Přehnané obavy vám ale mohou kazit zážitky, které nyní prožíváte, a tak je v některých případech lepší se pojistit a vědět, že ať už se daná věc nachází kdekoliv, vy ji budete moct jednoduše najít.

U zvířat a dětí je navíc pravděpodobnější, že se ztratí nebo zatoulají, protože je jejich chování podmíněno vlastním rozumem. Pamatujte ale, že strach nic neřeší, naopak v nás vzbuzuje negativní emoce, proto ho nechte odejít a doufejte, že vše dopadne tak, jak má. A kdyby náhodou, máte váš GPS lokátor.

GPS lokátory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.spyobchod.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (92 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. GPS lokátor jsem dříve používal jen do auta, ale nakonec jsem pořídil jeden pro našeho čtyřnohého mazlíka. Přece jen člověk nikdy neví, co se může stát a on se třeba něčeho lekne, uteče, no a nerad bych o našeho milovaného parťáka přišel. Proto už má GPSku a já jsem o dost klidnější.

  2. Pokud jde o GPS lokátory, dal jsem šanci české značce Helmer a zatím spokojenost. Neříkám, že to občas také nemá nějaké ty mouchy, mnohdy si přístroj postaví hlavu, ale jinak funguje skvěle.

Přidat komentář

Recenzer
Logo