Hrudní pásy

Měření tepové frekvence pomocí hrudního pásu je nejdostupnější možnost, kterou si může dovolit prakticky každý. Hodnoty naměřené pomocí hrudních pásů jsou navíc velice přesné, mnohdy se uvádí, že je přesnost měření srovnatelná s EKG. První hrudní pásy se objevily již v roce 1979, tyto pásy fungovaly vždy jen s jedním typem zařízení a výběr byl velmi omezený. Dnešní trh nabízí mnoho podob hrudních pásů, které lze pomocí bluetooth spárovat s chytrými hodinkami, náramky a mnoha stroji na cvičení.

V hrudním pásu jsou umístěny dvě diody, které měří tepovou frekvenci vycházející z elektrické aktivity srdce. Tyto diody jsou propojeny s vysílačem umístěným uprostřed pásu. Naměřené hodnoty jsou poté odeslány do hodinek, náramků, mobilních telefonů, nebo jiného zařízení. Hrudní pásy využívají 2 typy připojení, prvním, méně využívaným typem je ANT+ a druhým, více rozšířeným, je již zmíněný přenos pomocí bluetooth.

Porovnat ceny hrudních pásů

Nejlepší hrudní pásy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Polar H10+ 99 % 1 899 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. GARMIN ANT+ a BLE 010-12883-00 94 % 1 250 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. SIGMA Analog 89 % 490 Kč Zobrazit Fitham.cz

Určení

Hrudní pásy jsou užitečnou pomůckou pro všechny, kteří se pravidelně věnují sportu. Velmi důležitý je především pro začátečníky, kteří by si měli pravidelně tepovou frekvenci hlídat. Při sportu se rozlišuje aerobní a anaerobní aktivita.

  • Anaerobní aktivita – tato aktivita je pomalejší a u začátečníků méně chtěná. Tep se pohybuje v rozmezí 150 – 160.
  • Aerobní aktivita – je aktivita žádaná, a pohybuje se do 150 tepu. Právě tuto zónu je třeba hlídat.

Technologie

Na základě technologie se hrudní pásy rozdělují do dvou skupin.

Technologie ANT+

Jedná se o bezdrátový přenos probíhající v pásmu ISM 2,4 GHz, což je stejná frekvence, kterou využívá i bluetooth a wi-fi. Tato technologie se využívá zejména v oblasti fitness, sportu nebo zdraví. Funkci ANT+ podporuje řada chytrých telefonů, hodinek i dalších zařízeních.

Technologie ANT+ je kompatibilní pouze se zařízeními, které rovněž technologii ANT+ využívají. Používat tak můžete zařízení různých výrobců. Mezi známé výrobce, které technologii ANT+ používají, patří například Garmin, Samsung, Motorola, Sony, Nokia, Epson, Adidas, Fujitsu a další.

Technologie Bluetooth

Tato technologie je velmi známá a podporuje ji prakticky každé moderní zařízení. Bluettoth hrudní pásy můžete bezdrátově připojit ke každému zařízení, které tento bezdrátový přenos podporuje. Propojit ho budete moci nejen s mobilním telefonem, ale také s mnoha sportovními stroji nebo trenažéry.

Konstrukce

Konstrukce hrudního pásu je opravdu jednoduchá. Hrudní pás se skládá pouze z elastického popruhu, na kterém je umístěno malé polykarbonátové pouzdro. V tomto pouzdře jsou umístěny snímače i senzory.

Materiály a komfort: Abychom nezapomněli, podstatné jsou i použité materiály. Samotné moduly jsou v drtivé většině z plastu, případně je jejich zadní strana pogumovaná. Důležitější je však popruh samotný, který obepíná vaše tělo. Musíte tedy zvolit pás s dostatečným obvodem a rovněž záleží i na materiálech. Pás by měl být dostatečně elastický a neměl by během pohybu dráždit vaši pokožku, rovněž by měl mít protiskluzovou úpravu, aby se během dynamického pohybu nesesouval.

  • Napájení – hrudní pás je napájen pomocí vyměnitelných baterií.

Funkce

Hrudní pásy nabízí různé funkce a vlastnosti:

  • Voděodolnost – hrudní pásy přichází do pravidelného kontaktu s potem a proto musí disponovat alespoň základní voděodolností. Některé hrudní pásy je možné používat přímo ve vodě. Tuto možnost však nemají všechny pásy, pokud se tedy chcete věnovat vodním sportům, vybírejte mezi odolnějšími pásy.
  • Synchronizace – hrudní pás vybírejte podle toho, ke kterému zařízení budete chtít hrudní pás připojit. Aby přenos dat fungoval, musí být hrudní pás s těmito zařízeními kompatibilní.
  • Paměť – veškeré údaje se ukládají do paměti
  • Další funkce – stejně jako chytré hodinky mají i hrudní pásy mnoho dalších funkcí. Mezi oblíbené patří krokoměr, spálené kalorie, srdeční tep a další.

Značka

Hrudní pásy nabízí řada výrobců. Mezi nejoblíbenější patří pásy značky Garmin, Sigma Sport. Suunto, Polar, Wahoo Fitness, Tunturi, Beurer a další.

Cena

Hrudní pásy může používat kdokoliv. Amatérským sportovcům postačí pásy, které mohou pořídit do 1 000 Kč. Tyto hrudní pásy zpravidla nenabízí žádné přídavné funkce. Různé funkce jsou však součástí dražších hrudních pásů, které lze koupit od 1 200 – 3 500 Kč.

Porovnat ceny hrudních pásů

Údržba

Hrudní pás je na těle umístěn po celou dobu tréninku. Dostává se tak do kontaktu s kůží a pochopitelně také potem. Po každém použití je tedy nutné pás vyčistit. Postup čištění byste měli najít v manuálu od výrobce. Obecně se však doporučuje hrudní pás namočit do malého množství mýdlové vody. Poté je nutné nechat pás vyschnout.

Otázky a odpovědi

Je možné, aby bylo měření pomoci hrudního pásu nepřesné?

Hrudní pásy měří s přesností vyšší než 99%. Přesnost měření však mohou ovlivňovat různé faktory. Aby bylo měření opravdu spolehlivé, je nutné, aby byl hrudní pás správně zapnutý a na hrudi se neposunoval. Nejvíce nepřesností však vzniká nesprávným používáním pásu. Hrudní pás je nutné před použitím namočit, aby byly elektrody vodivé.

Jak hrudní pás používat?

Hrudní pás je nutné správně umístit. Připnout by měl být pod prsy. Při upnutí by vás pás neměl nijak pevně svírat, ale neměl by být ani příliš volný. Je důležité pás na těle cítit. Více starostí s umístěním pásu mají ženy, které musí hrudní pás umístit pod lem podprsenky.

Ženy tedy musí koupit i dobře padnoucí prádlo, protože si mohou používáním pásu způsobit bolestivé odřeniny. A zapomenout nesmíte pás navlhčit. K vlhčení lze použít pitnou vodu, nebo můžete v lékárně zakoupit speciální gel a použít lze i lubrikační gel na vodní bázi.

V čem se liší hrudní pás od optického přijímače?

Hrudní pásy měří s vysoko přesností, velmi často je používají vrcholový sportovci, nebo ti, kteří se věnují sportům na vyšší úrovni pravidelně. Optické přijímače jsou umístěny v chytrém náramku nebo hodinkách. Naměřené hodnoty jsou spíše orientační. Z tohoto důvodu je více využívají amatérští sportovci, kteří si čas od času zasportují jen tak pro radost.

Závěr

Pomocí hrudního pásu změříte opravdu velmi přesně svoji tepovou frekvenci a to přímo během sportovní aktivity. Tyto pásy jsou velmi praktické zejména pro začátečníky, kteří chtějí, aby jejich trénink probíhal ve správném rytmu. Hrudní pásy však ve velkém používají i zdatnější sportovci.

Hrudní pásy neměří pouze tepovou frekvenci, ale mají mnoho praktických funkcí, které nabízí i oblíbené sportovní náramky. Jejich největší výhodou je, že je lze spárovat s mnoha dalšími zařízeními. Aby byl hrudní pás opravdu spolehlivý, je nutné ho správně používat a opomínat byste neměli ani na jeho pravidelnou údržbu.


Zdroje: www.bike-eshop.cz, www.fitham.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Objednal jsem si před nedávnem Garmin snímač tepové frekvence a dynamiky běhu. No a musím uznat, že jsem koupil moc dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo