Navzdory tomu, že jsou mravenci v přírodě užitečnými stvořeními, doma je nechce vidět nikdo z nás. Přesto se u nás tito nezvaní hosté čas od času objeví. Není se čemu divit, že jakmile doma zpozorujeme zástupy černých osadníků, začneme si pohrávat s otázkou, jak se jich co nejrychleji zbavit.
Existuje naštěstí hned několik metod, jak mravence z vaší domácnosti vyhnat. A přidáme i několik tipů, jak si poradit s přemnoženými mravenci na zahradě.
Jak se zbavit mravenců u vás doma?
Asi nikdo z nás nechce potkávat zástupy mravenců lezoucích v řadách po podlaze v obýváku nebo po pracovní desce v kuchyni. Je jasné, že v takovou chvíli začneme přemýšlet nad tím, jak se jich co nejrychleji zbavit. Máte-li mravence doma, nejlépe se jich zbavíte tak, že zjistíte, kudy pronikají dovnitř.
Lněný olej
Ne každý má lněný olej doma po ruce, pokud to ale není váš případ, určitě se na něho spolehněte ve snaze vyhnat mravence z vašeho domova. Nátěr lněným olejem můžete použít k ochraně dřeva. Alternativou je eukalyptový nebo nimbový olej.
Křída
Zabraňte mravencům vstup k vám domů s použitím křídy. Nakreslete čáru kolem vstupních míst. Mravenci jsou odpuzováni uhličitanem vápenatým a takovému místu, kde se vyskytuje, se vyhnou širokým obloukem. Stejně dobře zafunguje i to, když dané místo vysypete křídovým práškem.
Lepicí páska
Štráduje si to u vás doma armáda mravenců? Jedno z nejjednodušších řešení, jak se nezvaných hostů u vás doma zbavit, je použít obyčejnou lepicí pásku. Zábranu z lepicí pásky žádný mravenec nepřekročí – nebo se na ni nalepí.
Kyselina boritá
Nechcete se o svou domácnost dělit s mravenci? Nedivíme se. Zbavit se jich můžete také s pomocí kyseliny borité, kterou mravenci doslova nesnáší. Aplikujte ji podél trhlin nebo cestiček, kde jste tyto škůdce potkali. K aplikaci kyseliny borité doporučujeme využít kapátko, abyste použili opravdu jen malé množství a dostali ho i do těžko dostupných míst, jako jsou druhy, prasklinky, dutiny a podobně.
Dovolíme si upozornit, že kyselina boritá může být toxická pro zvířata a malé děti. S jejím použitím tak buďte obezřetní, pokud máte domácího mazlíčka nebo ratolesti, které s oblibou zkoumají všechno, co je na zemi.
Mouka
Nejedna babička, na jejíž užitečné a léty prověřené rady často spoléháme, by vám poradila, abyste se mravenců zbavili se surovinou, kterou má doma opravdu úplně každý. Daným pokladem, který vás dokáže nezvaných hostů zbavit, je na první pohled obyčejná mouka. Nasypte jí na místa, kudy mravenci vstupují do vašeho domova. Tuto bariéru drobné potvůrky nepřekonají. Navíc je to ideální způsob likvidace pro ty z vás, kteří se chtějí mravenců zbavit bez nebezpečných pesticidů.
Citrón
Ve snaze vyhnat mravence z vašeho domova se nemusíte spoléhat na chemické prostředky. Pomoci vám může i citrón. Účinek citronů je silnější, než si možná myslíte. Vymačkejte šťávu z citronu, tu nalijte do rozprašovače a následně postříkejte všechny praskliny, trhliny a otvory, kudy se mravenci dostávají dovnitř. Citronovou šťávou je také možné postříkat okolí venkovního vchodu.
Využít lze také citronovou kůru. Nastrouhejte ji a poté rozmístěte okolo dveří a oken. Mravencům tím jasně naznačíte, že u vás doma rozhodně nejsou vítáni.
Pepř
Mravenci sice milují cukr, rozhodně ale nenávidí pepř. A to je vaše další zbraň, která vás vyjde doslova na hubičku, ale zároveň může hodně pomoci. Můžete použít buď klasiku v podobě černého pepře, spolehnout se také můžete na pepř kajenský. Nasypte ho do míst, kde se mravenci nejvíce vyskytují.
Sůl
V pohádce se říká, že sůl je nad zlato. My tuto běžně používanou surovinu, bez které bychom se zcela upřímně při přípravě pokrmů obešli jen stěží, doporučíme použít jako nástroj, jak se zbavit mravenců. I v tomto případě postačí, pokud sůl nasypete do spár a otvorů, odkud u vás doma vylézají mravenci. Posypat také můžete práh dveří.
V tomto případě se vyplatí změnit i jednu radu, na kterou by naše babičky nedaly dopustit. Je sice trochu drastická, rozhodně funguje. Můžete rozpustit sůl v horké vodě, tuto směs poté nalít do lahvičky s rozprašovačem a následně s ní postříkat přímo mravence.
Bylinky a koření
Používáte doma při přípravě jídel bylinky a koření? Pokud ano, pak jste právě našli dalšího pomocníka, který vás může zbavit nezvaných hostů v podobě mravenců. Tyto drobné černé potvůrky totiž dokáže odpudit vše aromatické. Nabízí se tak použít majoránku, bazalku, mátu, šalvěj nebo třeba skořici.
Doporučujeme některé z těchto zmíněných koření smíchat s práškem do pečiva a následně touto směsí posypat riziková místa a oblíbené trasy mravenců. Prášek do pečiva jim ušpiní nožičky, použité koření znemožní komunikaci (mravenci komunikují zejména prostřednictvím čichu).
Ocet
Kdo by neměl doma ocet! Jeho použití napříč celou domácností se často podceňuje a to je velká škoda, protože na první pohled obyčejný ocet toho opravdu hodně dokáže. Může vám být nápomocný i tehdy, kdy u vás doma zpozorujete návštěvníky v podobě malých mravenců.
Věděli jste, že typické aroma octa mravenci doslova nesnáší? Není tedy nic jednoduššího, nežli si vyrobit roztok z vody a octa, který následně nalijete do rozprašovače a nastříkáte na místa, která mají mravenci v oblibě. Spolehněte se, že mravenci se místům majícím octové aroma vyhnou širokým obloukem.
Lógr
Pokud pijete klasickou zrnkovou kávu, kávovou sedlinu, která zbyde vždy na dně hrníčku, poté určitě bezmyšlenkovitě likvidujete. Je to škoda, dá se totiž použít i ve snaze zbavit se mravenců. Kávovou sedlinu si odkládejte a po vysušení ji můžete aplikovat na mravence.
Esenciální oleje
Zatímco nám lidem jsou esenciální oleje příjemné, mravence dokážou skvěle odpudit. Mají totiž intenzivní vůni, která narušuje účinek feromonů, jež mravenci používají k orientaci a dorozumívání. Chcete-li se mravenců u vás doma zbavit, doporučujeme použít exotické esenciální oleje – pačuli, olej z cedrového dřeva, pomerančový olej, tea tree olej, olej z hřebíčku nebo třeba mátový esenciální olej.
Přírodní sprej proti mravencům poté jednoduše vyrobíte tak, že smícháte půl decilitru vody, půl decilitru vodky a cca 30 kapiček vámi vybraného esenciálního oleje. Směs dobře promícháte (alkohol pomáhá k rozpouštění olejů ve vodě) a po důkladném protřepání nalijete do rozprašovače. Přírodní sprej poté můžete aplikovat na škvíry v podlaze, parapety a všechna místa, kudy máte pocit, že k vám domů lezou mravenci.
Dětský pudr
Pokud máte doma dětský pudr, použijte ho na mravence. Možná to nevíte, ale pokud pudrem mravence posypete, ucpete jim póry na povrchu těla a mravence tím zadusíte. Jako prevence pak zafunguje, pokud dětský pudr nasypete na parapety, kolem prahů a podél zdi.
Jedlá soda
Další přírodní způsob, jak se zbavit mravenců, je použít jedlou sodu. Tu má doma každá správná hospodyňka, ne každý ale dokáže její pestré využití správně docenit. Jedlá soda mravence zahubí, když ji pozřou. Zde je nutné upozornit, že mravenci se instinktivně jedlé sodě vyhýbají. Z toho plyne, že ji nelze použít samotnou, abyste dosáhli požadovaného výsledku.
Pokud ale jedlou sodu smícháte s práškovým cukrem, uděláte tím mravencům v hlavě pořádný zmatek – nedokážou totiž rozlišit cukr od sody. Touto směsí pak stačí posypat místa, kudy se mravenci pohybují.
Jak se zbavit mravenců na zahradě?
Teď už víte, jak se nezvaných hostů v podobě mravenců zbavit, pokud se nakvartýrují k vám domů. Pojďme si tedy ještě říci, jak se proti mravencům bránit v případě, kdy se přemnoží u vás na zahradě.
Vroucí voda
Možná nejrozšířenější metoda, jak se zbavit mravenců na zahradě, je nalít vařící vodu přímo z konvice do mraveniště. Abyste výsledek podpořili, můžete použít hliněný květináč, který na mraveniště položíte dnem vzhůru. Horkou vodu poté opatrně vlijete do obráceného květináče, dostane se do spodních pater mraveniště.
Proso
Napadlo by vás použít na první pohled obyčejné proso ve snaze odpudit mravence z vašeho pozemku? Možná ne, o to více ale budete překvapeni, jak tahle metoda funguje. Už naši předci na tuto metodu spoléhali a dobře věděli, co dělají. Proso tak můžete nasypat okolo rostlin, které chcete ochránit před mravenci, nasypat ho můžete také v okolí mraveniště.
Vápno
Vápno představuje přírodní dezinfekci a hnojivo v jednom. Ne nadarmo se tedy zahrádkáři doporučuje posypat na jaře celou zahradu vápnem. Proti mravencům se používá hašené vápno, které lze aplikovat i ve skleníku a okolo rostlin.
Borax
Borax je přirozeně se vyskytující minerál v práškové podobě. Na čištění ho používaly naše babičky. Jestliže se chcete zbavit mravenců (i jiných škůdců) smíchejte borax s cukrem a vodou v poměru 1:7:18. S množstvím použitého boraxu to nepřehánějte, protože jinak zafunguje opačným způsobem – místo toho, aby mravence přilákal a zahubil, je odpudí a oni se přesunou jinam.
Kukuřičná mouka
Kukuřičnou mouku můžete nasypat na místa, kde se vyskytuje velké množství mravenců. Po konzumaci kukuřičné mouky mravenci zahynou.
Závěr
Pokud se k vám domů nebo na zahradu nastěhují mravenci, existuje mnoho způsobů, jak se jich zbavit. Preferujete-li přírodní metody likvidace, můžete se spolehnout na bylinky, koření nebo jedlou sodu. Na zahradě může pomoci horká voda nebo borax.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
U nás tedy zafungovala směs bylinek a koření, takže jsme se mravenců nakonec zbavili, i když to tedy nebylo vůbec jednoduché. Děkuji za zajímavý článek.