Jak vyčistit dlažbu?

Pokud se trápíte tím, že vaše dlažba je špinavá, vůbec nemusíte. Existuje totiž plno rad a návodů, jak ji vyčistit tak, aby vypadala jako nová.

Co znečišťuje dlažbu?

Na všech místech dochází k usazování nečistot a špíny. Dlažbu dokáže pěkně potrápit a dokonce i zabarvit například promáčené listí, ptačí trus a mech. V mezerách mezi dlaždicemi se usazuje zemina, která zapříčiňuje růst plevelu a trávy.

Čištění betonové dlažby

Betonová dlažba má jednu obrovskou výhodu a to je ta, že má schopnost vsát do sebe při dešti vodu. To znamená, že se na povrchu vytvoří pouze malá vrstva vody, díky tomu je odolná proti uklouznutí. Právě kvůli této vlastnosti bychom neměli však čistit betonovou dlažbu vysokotlakým čističem.

Mohli bychom ji poškodit. Póry by již neabsorbovaly vodu a tudíž bychom mohli uklouznout. Proto doporučujeme betonovou dlažbu čistit pouze běžnými domácími prostředky – sodou, nebo prostředkem na mytí nádobí.

Čištění dlažby z přírodního kamene

Přírodní kámen může být z:

  • žuly
  • mramoru
  • vápence
  • čediče
  • pískovce
  • křemence

Tato dlažba je výrazně tvrdší než betonová. Proto tuto dlažbu můžeme čistit vysokotlakým čističem, nebo dokonce elektrickým kartáčem na plochy. Jsou odolné a nepoškodí se.

Na co musíme myslet při čištění přírodního kamene:

  • Nepoužívat agresivní čistící prostředky – právě těmi bychom mohli plochu nenávratně poškodit. Mezi agresivní čistící prostředky řadíme ty, které obsahují chlór, či kyseliny.
  • V žádném případě se nesnažíme oškrabat nečistoty z plochy ostrými předměty. Mohli bychom plochu poškrábat a poškodit.
  • Na čištění a omytí vždy aplikujeme pouze čistou vodu, nebo speciální čistící prostředky na přírodní kámen
  • Nejlepší je vždy prvně prostředky vyzkoušet na malé nenápadné ploše, než je naneseme všude. Musíme se ujistit, že nedojde k poškození dlažby.

Čištění dlažby pomocí domácích metod

Pomocí sody

  1. Nejprve očistíme dlažbu od nečistot, plevele a zeleně. Na odstranění špíny můžeme použít speciální škrabky, nebo můžeme plevel vypálit. Kdo by chtěl, může plevel vyčistit a vytrhat i ručně.
  2. Směs sody – namícháme zhruba 120 gramů sody a 10 litrů horké vody. Vše důkladně promícháme v kyblíku.
  3. Čištění dlažby a ploch – nejprve rozprostřeme rovnoměrně na ploše směs pomocí stěrky na dlažbu. Poté necháme zapůsobit zhruba pět hodin. Směs nám krásně pomůže zbavit se každé špíny a všech nečistot, které se na dlažbě dosud držely. Pokud zde ještě nějaké skvrny vidíte, ty vydrhneme a vyčistíme gumovým smetákem.

Pomocí octa

Ocet se používá nejen při vaření, ale má dokonce více funkcí. Mimo jiné je to také skvělý čistič, který si hravě poradí s každou špínou a nečistotou.

  1. Začneme čištěním, odstraníme plevel, zeleň a listí.
  2. Smícháme ocet s vodou v poměru 1:1 a směr rovnoměrně rozprostřeme na dlažbu. Nejméně den necháme působit, poté nečistoty smyjeme čistou vodou.
  3. Čištění octem můžeme dělat pouze v případě, že v blízkosti nemáme trávník či záhon. Ocet by totiž rychle mohl poškodit rostliny a trávu.

POZOR: Při čištění musíme dávat maximální pozor, aby se nám ocet nedostal do očí a na pokožku. Z toho důvodu při čištění na sobě vždy musíme mít ochranné brýle, oblečení a obuv, abychom se nezranili.

Jak čistit zámkovou dlažbu?

Pomocí stroje

Zámková dlažba je velmi odolná a nemá spáry, proto se může čistit tímto způsobem. Velmi to usnadňuje čištění. Na čištění zámkové dlažby používáme vysokotlaký čistič se širokým nástavcem.

A co když po čištění ještě zůstaly odolné skvrny?

Tím pádem máme několik tipů, které vám je pomohou spolehlivě vyčistit a zneškodnit.

Citronový čistič

Stačí si vzít jakoukoliv citrusovou kůru (pomeranč, citron atd), necháme ji v šálku octa zhruba dva týdny a poté zředíme přidáním stejného množství čisté vody. Poté nalijeme do klasické sprejové nádobky na čistění a čistíme.
Nejenže roztok je skvělý pomocník a čistič, ale také provoní celou plochu. Složený je pouze z přírodnin, takže se dlažba nepoškodí.

Roztok s mátou

Smícháme stejné díly alkoholu, vody a bílého octa. Přidáme prostředek na mytí (1 lžičku) a pár kapek mátového oleje. Potom stačí opět jenom rozprostřít, vyčistit a smýt.

Domácí herbicid

Na odstranění je tento typ naprostá bomba. Budeme potřebovat pouze vodu, ocet, sůl a prostředek na mytí nádobí.
V hrnci ohřejeme 1 dcl vody a octa. Následně do směsi přidáme sůl, přilijeme 4 dcl octa a 1 dcl prostředku na mytí nádobí. Vyrobenou směs přelijeme do rozprašovací nádobky na čištění.

Jak odstranit lepidlo z dlažby?

Při připevňování dlaždic se práci s lepidlem prostě nevyhneme. Ale stačí chvilka nepozornosti a problém už je na světě. Stačí, aby lepidlo káplo tam, kam nemá anebo na dlažbu.

Manuální odškrabávání

Pokud jde o typ univerzálního lepidla nebo dokonce maltu, musíme odstranit lepidlo manuálně – nic jiného totiž moc nefunguje. Připravíme si špachtli, nožík, nebo jiný předmět s ostrou hranou. Musíme ale dávat velký pozor, abychom nepoškrábali dlaždice. Nánosy lepidla budeme pomalu odškrabávat až do té doby, kdy bude plocha úplně čistá.

Dočištění

I když jsme lepidlo odškrabali, pořád na ploše mohly zůstat jakési stopy po lepidle. Na ty použijeme kbelík teplé vody a houbičku na nádobí (kdo chce, může přidat i trochu prostředku na mytí nádobí). Houbičkou pak skvrny smyjeme. Pokud se skvrny nepustí jemnou stranou houbičky, použijeme tu drsnější – nemusíme se toho bát. Pokud ani přesto skvrny nezmizí, sáhněte po drátěnce, ta už vám jistě pomůže.

Jak předejít usazování velkých nečistot?

  • Pravidelné zametání – plochu bychom měli poctivě a pravidelně zametat co nejvíce. Předejdeme tím usazování větších nečistot. Nezapomeňte odstraňovat i usazené a spadlé listy.
  • Impregnace – impregnace je velmi důležitá část každého čištění a úklidu dlažby. Díky povrchové úpravě totiž částice nezůstávají na povrchu a lépe se čistí.
  • Pravidelná údržba – pokud není plocha extrémně znečištěná, minimálně jednou ročně bychom ji měli pravidelně zbavit všech nečistot a usazenin. Zabráníme tím růstu plevele a mechu.
  • Aplikování směsí v době, kdy neprší – je velmi důležité, abychom prostředky a směsi aplikovali ve dnech, kdy neprší. Déšť by mohl směs smýt a způsobit ještě větší znečištění.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.karcher.cz, www.smartseal.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si zkusil vyrobit podle vašeho návodu ten domácí herbicid a byla to fakt pecka. Vůbec jsem něco takového neznal, až teď jsem na to náhodou narazil a fungovalo to. Hned jsem to sdílel na Instagram, abych se podělil o dobrý nápad.

  2. Čekali jsme důležitou návštěvu, která si potrpí na to, aby každý kout domácnosti byl čistý jako píšťalička, což zahrnuje i zahradu a samozřejmě také dlažbu. To byl také důvod, proč jsem si nakonec musel pořídit výkonný čistící stroj od značky Kärcher, ale rozhodně toho nelituji, protože to byla skvělá investice a používám ho pravidelně nejen na dlažbu, dá se s ním vyčistit prakticky cokoliv, co je zanešené.

Přidat komentář

Recenzer
Logo