Jističe

Nadproudový jistič je zařízení, které dokáže odpojit elektrický obvod, ve chvíli, kdy jím protéká větší proud než je jmenovitý výkon jističe. Jistič tedy v elektrickém obvodu plní bezpečnostní funkci. Koupit můžete jističe, které se liší právě velikostí protékajícího proudu.

Nadproudové ochranné přístroje zabraňují poškození veškerých spotřebičů a starají se o plynulý chod celé domácnosti a zabránit mohou i možnému požáru. V každé domácnosti se využívá několik jističů, které se následně montují do rozvodných skříní. Výběr správných typů jističů pro danou domácnost nebo jinou budovu není pro laika nijak snadný.

S touto problematikou se tak drtivá většina uživatelů obrací na odborníka, který obvykle dodá seznam potřebných modelů, nebo jističe přímo koupí a následně i správně a bezpečně zapojí. Je však vhodné, mít alespoň nějakou představu o tom, jaké jističe je možné koupit a co od tohoto zařízení můžete očekávat.

Při výběru jističe je nutné zohlednit hodnotu jmenovitého proudu a charakteristiku jističe. Nejčastěji se používají jističe charakteristiky B, které jsou vhodné ne běžné zásuvkové i světelné obvody. Pro výkonnější spotřebiče či dílenské nářadí je nutné pořídit i jistič charakteristiky C či D.

Porovnat ceny jističů

Nejlepší jističe

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Eaton PL6-B16/1 16A 99 % 65 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. OEZ LTE-16B-1 97 % 106 Kč Zobrazit Oaza.cz
3. Noark 100054 Ex9BN 3P B20 94 % 260 Kč Zobrazit kvelektro.cz

Typy

Jističe je možné rozdělit do skupin podle počtu fází nebo též pólů. Na každém jističi je počet pólů vyznačen číslovkou, a při výběru správného typu hraje důležitou roli velikost budovy či bytu, pro který jistič kupujete.

Jednopólové

Menší jističe se pořizují zejména do bytů připojených na centrální vytápění.

Třípólové

Větší jističe jsou určeny do větších objektů či rodinných domů. Tyto jističe ustojí větší zátěž a lze je rozdělit mezi nezávislé fáze.

Velikost

Velikost nebo též zatíženost jističů určuje maximální příkon v domácnosti. Tento parametr je při výběru jističe tím nejdůležitějším. Zatíženost jističe je závislá na počtu všech spotřebičů, které v domě využíváte.

  • Do 16 A – jističe vhodné především do malých bytů.
  • 16 A – jističe pro středně velké byty.
  • 20 A – své uplatnění mají v menších domech.
  • Více než 20 A – používají se u větších domů a dalších objektů.

Jmenovitá zkratová schopnost

Tento parametr udává velikost možného zkratového proudu, na kterou musí jistič zareagovat odpojením. Běžné jsou hodnoty 6 kA nebo 10 kA. Neobvykle však nejsou ani jističe s vypínací schopností 25 kA, které se používají ve velkých objektech. V bytech a rodinných domech si vystačíte s jističi s nižšími hodnotami, tedy právě 6 kA a 10 kA.

Vypínací charakteristika

Na základě vypínací charakteristiky se jističe dělí do 3 skupin. Vypínací charakteristiku určuje velikost nadproudu – velikost přetíženého či zkratovaného proudu.

Při výběru jističů, tak na každém modelu najdete značení A, B, C či D. Toto značení určuje velikost překročení konečné hodnoty jmenovitého proudu. Jednotlivé jističe se však liší i typem jističe, velikostí mezního proudu a napěťovou třídou.

  • A – jističe, které jsou určeny pro citlivou elektroniku. K odpojení od obvodu dojde ihned po překročení hodnoty jmenovitého proudu.
  • B – jističe s malým proudovým rázem. Jsou určeny pro jištění běžných spotřebičů a patří k nejoblíbenějším. Aby došlo k odpojení, musí být hodnota jmenovitého proudu překročena 3 – 5 x.
  • C – jističe s větším proudovým rázem. Jsou určeny pro jištění asynchronních motorů, indukčních varných desek a svítidel. Aby byl obvod odpojen, musí být jmenovitý výkon překročen 5 – 10 x.
  • D – jističe s velkým proudovým rázem. Jsou určeny pro 2pólové asynchronní motory a transformátory. K odpojení dojde, pokud je jmenovitý proud překročen 10 – 20 x. Tyto typy se v běžných domácnostech prakticky nepoužívají.

Značka

Jističe jsou na trhu v poměrně velkém počtu. U tohoto výrobku by měl být prověřený výrobce naprostou samozřejmostí. Spolehnout se můžete na jistič značky Eaton, OEZ, ABB, Noark Electric, Schneider Electric, Legrand, Siemens nebo Hager.

Cena

Nákupu jističe se nevyhne žádná domácnost. Mezi ty nejlevnější výrobky patří jednopólové jističe, které obvykle vyjdou na méně než 300 Kč. Dražší jsou jističe vícepólové, zde se cena pohybuje od 300 – 1 000 Kč. Pokud budete potřebovat jistič s vyšší zatížeností, zaplatíte za něj i více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny jističů

Otázky a odpovědi

Vyplatí se koupit spíše velký jistič?

Velké jističe zajistí bezproblémový chod domácnosti, přesto se však doporučuje koupit jistič takové velikosti, která je přiměřená pro vaši domácnost. Velké jističe jsou cenově dražší a platit navíc budete muset i rezervovaný příkon. Ten je závislý přímo na velikosti jističe. Na druhou stranu se však nevyplatí pořizovat příliš malý jistič, který vám neumožní používat navíc více různých spotřebičů.

Jakým způsobem je možné zjistit správnou velikost jističe?

Vybrat správnou velikost jističe je klíčové, velikost je parametr, který můžete vypočítat pomocí rovnice I = P/U. I určuje celkový proud. P označuje příkon spotřebičů, jednotkou je W – watt. U určuje napětí, jednotkou je V – volt. Abyste mohli tento vzorec použít, musíte znát příkon každého spotřebiče v domácnosti. Výslednou hodnotu je třeba vydělit napětím o velikosti 230 V a potřebným počtem fází.

Jaké jističe jsou v domácnostech běžné?

V domácnostech se nejvíce používají jističe typu B. Ty vyhovují běžných spotřebičům i žárovkám. V mnoha domácnostech, kde se využívá například indukční varná deska nebo zařízení se silnými motory, nebude jistič typu B stačit. Zde pak přichází na řadu i jističe s charakteristikou B. Velmi zřídka je pak nutné instalovat i jistič charakteristiky D, který je určen pro vysoký zapínací proud.

Závěr

Vybrat správný jistič není nijak snadné. Na trhu je k dostání poměrně velké množství modelů, které se liší v mnoha faktorech. Klíčové je vybrat správnou velikost, která zajistí bezproblémový chod vaší domácnosti. Potřebnou velikost si můžete alespoň orientačně vypočítat, ale konečný výběr je vhodné nechat na kvalifikovaného odborníka.

Kvalifikovaného elektrikáře pak budete potřebovat i na správné zapojení jističe. Odborná instalace se doporučuje nejen u novostaveb, ale i při výměně jističů nebo rekonstrukci domů a bytů.

Jističe můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Allegro.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (71 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dobrý den,
    nemá být v odpovědi na otázku: Jaké jističe jsou v domácnostech běžné? v odpovědi: Zde pak přichází na řadu i jističe s charakteristikou B (??správně C ??) J.L.

    • Dobrý den, charakteristika B (dříve označována L) je určená pro zařízení s malými proudovými rázy. Vypíná při 3 až 5násobku jmenovitého proudu (In) jističe. V domácnostech se setkáváme nejvíce s jističi typu B. Ty slouží k odjištění běžných jednofázových nebo třífázových spotřebičů. Dále také zásuvkových a světelných okruhů.

  2. Děkuji za váš článek, který mi doslova vytáhl trn z paty. Moc mi pomohl s výběrem těch správných jističů.

  3. super,super-super.Děkuji

Přidat komentář

Recenzer
Logo