Kousátka

Období, kdy se začínají prořezávat první zoubky, musí projít každé dítě i každý rodič. Aby bylo prořezávání zoubků co nejméně bolestivé, pořizují se kojencům hračky, kterým se říká jednoduše kousátka.

Jejich úkolem je přinést alespoň částečnou úlevu od bolesti, která miminko několik dní sužuje. Kromě toho však správně zvolné kousátko posiluje čelist, zmírňuje otoky a zabrání i vzniku možných zánětů. Kousátka jsou oblíbená i tehdy, pokud vaše miminko nic netrápí. S jeho pomocí se může dítě zabavit na poměrně dlouhou dobu.

Kousátka se vyrábí z různých materiálů, prvotní chladící již pomalu vytlačují další typy. Kromě výrobního materiálu je vhodné zvážit jeho velikost a s ní spojenou hmotnost. U hračky určené nejmenším dětem vždy platí, čím je hračka lehčí, tím snadněji ji bude miminko používat. O zdravotní nezávadnost se postará kvalitní výrobce.

Porovnat ceny kousátek

Nejlepší kousátka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Playgro kousátko pohyblivá žížala 99 % 175 Kč Zobrazit Feedo.cz
2. Akuku Chladící kousátko srdíčko 95 % 38 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Curaprox CuraBaby kousátko chrastítko 93 % 362 Kč Zobrazit Nazuby.cz
4. Akuku Chladící kousátko sloník Modrá 92 % 50 Kč Zobrazit Nejbaby.cz
5. Tommee Tippee pro citlivé dásně 77 % 159 Kč Zobrazit Babymall.cz

Typy

Nejzásadnějším parametrem při výběru kousátka je výrobní materiál. Je možné říct, že je to to jediné, co by vás mělo při výběru zajímat.

Ať již vyberete kousátko vyrobené z jakéhokoliv materiálu, vždy by se mělo jednat o zdravotně nezávadný materiál. Výrobní štítek by měl obsahovat informaci o tom, že kousátko neobsahuje ftaláty ani změkčovadla.

Gumové chladící

Nejrozšířenější a nejoblíbenější jsou stále chladící kousátka. Při prořezávání dětských zoubků jsou naprosto ideální. Výhodou těchto kousátek je jejich možnost umístění do chladničky. Při výběru chladícího kousátka můžete zvolit náplň. Plněná mohou být destilovanou vodou nebo speciálním gelem.

Kousátka s gelem jsou dražší a chlad udrží delší dobu. Při používání je vždy nutné dodržovat doporučení výrobce. Ačkoliv se kousátka často vkládají do mrazničky, měli byste k chlazení používat pouze ledničku. Zde je možné ho umístit asi na 1 hodinu.

Plastové

Předností plastových kousátek je především tvar povrchu, který je často vroubkovaný, či jinak řešení. Díky tomu si miminko lépe masíruje dásně. Plastová kousátka jsou měkká a vyrobena musí být ze zdravotně nezávadných materiálů.

Dřevěné

Dřevěné hračky jsou velmi moderní a jejich obliba neustále roste. Ze dřeva je vyrobeno mnoho různých podob kousátek, které lze využít i jako klip na dudlík nebo je pomocí spony připevnit ke kočárku. V případě dřeva je však opět velmi důležitý kvalitní výrobce.

Dřevěná kousátka mají mnoho podob, běžné jsou různě velké korále nebo kostičky. Proto je velmi důležité, aby nebylo možné kousátko nijak rozebrat, v tomto případě hrozí vdechnutí malých částí. Důležité je zde i precizní opracování, vše musí být ideálně hladké.

Silikon

Velkým hitem jsou i silikonové kojící a kousací korále, nebo různé silikonové kousátka. Tyto kousátka jsou dostupná spíše na internetových obchodech, nebo je vyrábí a prodávají přímo maminky.

Kaučuk

Jedná se o 100% přírodní materiál, který se vyznačuje velkou pružností. Přírodní kaučuk se získává z tropického kaučukovníku a poté se dále upravuje. Výslednou podobou je přírodní pryž.

Tvar

Kousátka jsou k dostání v různých tvarech. Tvar kousátka je třeba vybírat s ohledem na požadavky miminka. Není třeba volit nijak složité tvary, mnohem vhodnější jsou jednoduché a dobře uchopitelné hračky.

Mezi nejvhodnější tvary patří různé kroužky, ale oblíbené je i kousátko v podobě dudlíku. Příliš velká kousátka se miminku budou obtížně strkat do pusinky a mohou být i zbytečně těžká.

Design

A v poslední řadě je to design, který hraje při rozhodování roli. Kousátko by mělo miminko zaujmout na první pohled. Vhodné jsou veselé a snadno rozpoznatelné barvy. Při výběru vždy vybírejte podle potřeb dítěte a svoje vlastní potřeby v tomto případě nechte v pozadí.

Funkce

Při výběru kousátka je třeba zvážit i možné funkce. Ty je třeba vybírat s ohledem na věk. Součástí kousátka může být i kartáček, se kterým můžete začít provádět první zubní hygienu. Další možností jsou kousátka v kombinaci s chrastítkem. Kousátka mohou být i hudební nebo v kombinaci s dudlíkem.

Některé kousátka mohou také vibrovat. Úkolem vibrace je poskytnou miminku příjemnou masáž dásní. Bohužel mnoho vibrujících kousátek neprošlo testy a byly z prodeje staženy jako nevhodné výrobky.

Vibrace totiž velmi často překračovaly povolené limity, než jaké povoluje norma. Proto se těmto výrobkům raději vyhněte.

Značka

Kousátko je hračka dostupná na mnoha místech. Při výběru je přímo nutné koupit kvalitní kousátko od kvalitního výrobce. Kousátko je určeno ke kousání a nutností je tak kvalitní a bezpečný materiál bez škodlivých látek.

Kousátko tak nikdy nekupujte od pochybných výrobců a specializujte se na prodejny s dětským zbožím. Mezi výrobce kousátek patří Canpol babies, KidPro, Mimijo, BabyOno, Nuby, Tikiri zoo, Kikko, Nuk, Mattel, BringStars a další.

Cena

Cena kousátek není nijak vysoká. Nejlevnější kousátka koupíte za necelých 30 Kč a výběr je opravdu velký. Větší výběr tvarů nabízí cena od 100 – 200 Kč. Zde jsou zastoupeny všechny materiály i tvary. Kromě jednoduchých kousátek je možné zakoupit i celé dárkové sety, jejich cena se pohybuje mezi 300 – 500 Kč.

Porovnat ceny kousátek

Otázky a odpovědi

Jak kousátko pomáhá?

Při používání kousátka dochází k masírování a zklidnění podrážděných dásní. Kousátko však také zlepšuje cirkulaci krve a kousání podporuje také tvorbu slin, což je prevencí před vznikem zubního kazu.

Kousátko však zastane také funkci hračky. Jeho používání vede k procvičování hmatu a dochází k rozvoji zraku nebo sluchu.

Jaké kousátko není pro dítě vhodné?

Určitě takové, které obsahuje nebezpečné ftaláty a další chemické prvky. Pokud však koupíte výrobek s certifikací, můžete si být jistí jeho zdravotní nezávadností.

Velký pozor dejte i na vibrační kousátka, která v mnoha podobách neprošla testy. Nebezpečí představují právě vibrace, které velmi často překračují vibrační limity a mohou vašemu miminku ublížit.

Jak pečovat o kousátko?

Údržba je velmi snadná, kousátko stačí umýt pod tekoucí vodou. Údržba by měla být prováděna před každým použitím. Důkladnější údržbou je vyvaření, tuto možnost nabízí některé hračky.

Pokud však výrobce tento údaj neuvádí, není vhodné kousátko vyvařovat. K mytí zbytečně nepoužívejte ani žádné přírodní nebo chemické výrobky.

Kdy koupit kousátko?

Kousátko můžete pořídit hned po nebo ještě před narozením miminka. Tyto hračky jsou u dětí velmi oblíbené.

Nejdříve je může dítě pozorovat, cca okolo 3 měsíce jsou děti schopné lehoučkou hračku nějakou dobu udržet. V momentě, kdy si již umí samostatně hrát, což je mezi 3 – 4 měsícem, začíná období typického ochutnávání.

Závěr

Kousátko je jednou z nejoblíbenějších hraček. Díky velmi nízké pořizovací ceně je můžete mít doma v různých podobách a vyzkoušet můžete i různé materiály. Některé nemusí dítě zaujmout, jiné si může doslova zamilovat.

Kousátko může být používáno i 1 rok, záleží samozřejmě na každém dítěti. K nejoblíbenějším doplňkům maminek patří i silikonové kojící korále, které také plní funkci kousátka.

Silikonovou podobu můžete využít i jako klip na dudlík, či doplněk do kočárku nebo postýlky. U kousátka je vždy třeba dávat pozor na zpracování a nezávadný výrobní materiál. O ty se postarají prověření výrobci.


Zdroj: www.feedo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (33 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás tedy frčí dřevěné kousátko, prcek ho pomalu nechce ani pustit z ručičky. Zatím se mi osvědčilo ze všech vyzkoušených nejlépe.

  2. Já jsem koupila silikonové kousátko a nebyla jsem s ním zrovna moc spokojená. Udržovala jsem ho v čistotě, neustále omývala, ale stejně vypadalo, jako když se vyválelo, kdo ví, v čem. Silikon už tedy pro takové věci nikdy.

  3. Koupila jsem mojí kamarádce chladicí kousátko a je to báječná věc pro miminko, který si neustále něco dává do pusy. .D

  4. Váš článek se mi náramně líbí.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo