Laminovačky

Laminátory nenajdou své využití pouze v kancelářích nebo jiných komerčních prostorech. Různé tiskoviny, dokumenty nebo třeba fotografie můžete zalaminovat také doma. Úkolem laminace je prodloužit životnost dokumentů, díky ochranné fólie zabráníte jejich zvlhnutí i znečištění.

Mezi parametry, které budete muset při výběru laminovačky zvážit patří šířka vstupu, která určuje, jaké formáty můžete pomocí laminátoru využívat. Velikost výkonu určuje rychlost nahřátí přístroje na provozní teplotu. A oceníte i různé funkce, které vám celý proces usnadní.

Porovnat ceny laminovaček

Nejlepší laminovačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Peach Premium A3 PL755 96 % 929 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Peach Premium PL750 94 % 637 Kč Zobrazit Mall.cz
3. SENCOR SLA 210 A4 90 % 594 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Olympia A 240 Combo 87 % 1 099 Kč Zobrazit Alza.cz
5. GBC FUSION 3000L A3 85 % 3 235 Kč Zobrazit Edigital.cz

Typy

Laminátory je možné rozdělit podle četnosti používání na kancelářské, profesionální a domácí.

Domácí

Jsou určeny pro méně časté nebo občasné používání. Největší formát, které tyto laminovačky zvládnout zpracovat je zpravidla A4. Samotná laminace probíhá přes ohřevné válce. Nejběžněji jsou vybaveny 2 válci.

Kancelářská

Zatavovačka již zvládne střední i vyšší provoz. Tyto laminátory jsou kvalitnější, zatímco domácí typy mají válce zpravidla uchyceny v plastovém pouzdře, kancelářské stroje mají pouzdra kovová.

To se pozitivně podepisuje na životnosti stroje a tyto laminátory patří k nejprodávanějším. K laminování stroje využívají tři válce a většinou umožňují nastavit teplotu i rychlost laminace.

Profesionální

Jsou určeny pro nepřetržité používání a běžně využívají rolovací fólie. Také profesionální zatavovačky umožňují nastavovat teplotu i rychlost.

Technologie laminace

Laminovat je možné za tepla i za studena. Každý způsob je vhodný pro něco jiného, konečný výsledek je většinou téměř totožný.

Za tepla

Laminace za tepla je běžnější u kancelářských i profesionálních přístrojů. Tato technologie vyžaduje používání kvalitních barev, které vysoká teplota nijak neznehodnotí. Výhodou tohoto způsobu je nižší cena a velká rychlost.

Za studena

Tato technologie se dále dělí na mokré a suché laminování. Běžněji se setkáte se suchým laminováním, které nevyžaduje používání laminátoru.

Stačí pouze na dokument nalepit samolepící fólii. Při větším počtu dokumentů se uhlazení fólie provádí za pomocí válců, které fólii dokonale vyrovnají. Laminování za mokra se používá pouze v průmyslové výrobě.

Materiál

Výrobním materiálem méně zatěžovaných strojů je plast. U více zatížených kancelářských a profesionálních strojů narazíte i na kovovou konstrukci, která je mnohonásobně odolnější. Počítat však musíte s vyšší cenou přístroje.

Plastové laminátory jsou také lehčí, váha se pohybuje od 1 – 2 kg. S počtěm kovových částí roste i hmotnost, ta je u kancelářských přístrojů v rozmezí 3 – 6 kg.

Formát papíru

Šířka vstupu je jedním z nejdůležitějších parametrů a určuje, jakou největší šířku budete moci laminovat. Běžně se prodávají zatavovačky, které umožňují vkládat dokumentu formátu A4 i A3.

To jakou velikost upřednostníte, záleží na tom, jaké dokumenty budete chtít laminovat. Formát by měl být uveden na každém přístroji.

Laminovat můžete jakýkoliv papír a laminovačku můžete používat na laminování menšího formátu, než který je uveden. S laminátorem, který si poradí s formátem A4, tak můžete vyrábět různé vizitky, kartičky a cokoli jiného až do velikosti A4.

Při laminování menších formátů může zvolit dva odlišné postupy. V prvním případě lze menší dokumenty nejprve zalaminovat a poté vystřihnout. Tento způsob je vhodnější pro méně namáhané dokumenty.

Druhou pracnější, ale trvanlivější metodou je nejdříve vystříhat jednotlivé kartičky, vizitky apod. Ty potom vložíte do fólie tak, aby mezi nimi byla vzdálenost alespoň 3 mm. Poté vše zalaminujete a poté vystříháte. Takto vytvoříte trvanlivější a odolnější kapsovou laminaci.

Tloušťka fólie

Opět je uváděna maximální tloušťka fólie, kterou můžete používat. Tloušťka folie je udávána v mikronech pod zkratkou mic. Ve většině případů je možné použít fólie s tloušťkou od 75 – 250 mic.

Je však možné koupit i přístroj, který si poradí se silnější fólií. Čím bude fólie silnější, tím bude dokument pevnější a jeho životnost delší.

Rychlost laminování

Rychlost laminování se z velké části odvíjí od pořizovací ceny přístroje. Obvyklá rychlost je od 10 – 60 sekund, což je přijatelné pro domácí i kancelářské využití.

Rychlost se odvíjí od počtu válců. Levnější laminátory mají válce dva a rychlost laminování je tedy menší.

  • Dva válce – dvěma válci jsou nejčastěji vybaveny domácí laminátory. Válce se otáčí pomalu a fólie není dostatečně napnutá, což se podepíše na méně kvalitní laminaci, kdy nemusíte dosáhnout optimální hladkosti.
  • Tři válce – u kancelářských přístrojů již máte k dispozici válce tři. Laminace je výrazně rychlejší a výsledná podoba dokumentu mnohem lepší.

Příkon

Příkon ovlivňuje rychlost zahřátí zatavovačky na provozní teplotu. V případě domácích laminovaček je nejčastěji v rozmezí 100 – 250 W. Doba nahřátí je v rozmezí 3 – 6 minut. Kancelářské laminátory mají příkon od 500 – 1 500 W. Nejvýkonnější přístroje jsou nahřáté do 1 minuty, ty méně výkonné potřebují asi 3 minuty.

Funkce

U laminovaček máte k dispozici i nějaké funkce. Tou nejběžnější je zpětný chod, který vám usnadní odstranění uvízlého papíru.

Pomocí světelné signalizace budete mít přehled o nahřátí přístroje na provozní teplotu.
Automatické vypnutí lze zařadit mezi bezpečnostní funkce. Díky němu se laminovačka po určité době nečinnosti vypne sama.

Dražší laminovačky umožňují regulovat teplotu a to od 0 – 140°C. Setkat se můžete i s možností nastavit teplotu a tloušťku fólie ručně.

Pod označením JAM free najdete technologii, která zabrání zaseknutí papíru.

Některé laminovačky umožňují vypnout nahřívání válců a laminovat můžete i za studena. Určitou úsporu energie vám poskytne úsporný režim, do kterého se přístroj může automaticky přepnout. U dražších přístrojů můžete využít zrychlený ohřev nebo automatickou detekci tloušťky fólie.

Značka

Mezi výrobce patří Leitz, Sencor, DSB, Genie, Peach, Olympia, AVELI, Fellowes, Hanami a další.

Cena

Laminátor můžete koupit jako samostatný přístroj, ale pořídit můžete i přístroj společně s dalším příslušenstvím, které při laminování využijete. Mezi praktické pomůcky patří ořezávač i pravítko a častá je i sada fólií.

Nejlevnější laminátory koupíte do 1 000 Kč. Jsou vhodné pro občasné domácí používání. Pracují pomocí 2 válců a počítat musíte s delší dobou zahřívání i samotné laminace. Tyto laminátory jsou celoplastové, avšak disponují i několika funkcemi.

Cena kancelářských přístrojů se pohybuje od 1 – 10 000 Kč. V závislosti na ceně roste počet funkcí i příkon, díky kterému je přístroj rychleji připraven k provozu. Využít můžete i větší počet válců, které se postarají o kvalitní zpracování.

Porovnat ceny laminovaček

Otázky a odpovědi

Co má vliv na výslednou laminaci?

Jestliže chcete, aby byly vaše dokumenty či jiné tiskoviny zalaminovány opravdu kvalitně, je třeba zaměřit svoji pozornost už na samotný tisk.

Dokumenty mohou být natisknuty na jakékoliv papíře, důležitá je však kvalita použité barvy. Proto vybírejte opravdu kvalitní barvy, které neovlivní ani vyšší teplota, kterou jsou při laminaci vystaveny.

Co je kapsové laminování?

Tento způsob laminace ochrání vaše dokumenty i před působením vody. Fólie musí být v tomto případě o něco větší než papír. Tím se vytvoří kapsa, která dokumenty ochrání před vlhkostí a mastnotou.

Dokumenty tak můžete používat za různého počasí, vadit jim nebude sníh ani déšť. Kapsové laminování se často používá v restauracích nebo jiných podobných provozech. Dojde-li k ušpinění dokumentu, je možné ho velmi snadno očistit pomocí běžných přípravků, aniž byste cokoli poškodili.

Co je průtažná laminace?

Jedná se o stejný princip jako u kapsové laminace. Rozdíl je ve velikosti dokumentů, zatímco kapsové laminování využijete u běžných velikostí do formátu A3, průtažné laminování se provádí až do šířky nad 120 cm. Průtažná laminace se tak provádí pouze u profesionálních strojů.

Závěr

Pomocí laminovačky můžete zachovat důležité dokumenty, ale vyrobit můžete také pomůcky do školy, vizitky, pozvánky a mnoho dalšího. Podle četnosti používání je třeba zvolit vhodný typ. Pro domácnosti jsou určené nejlevnější laminátory, avšak mnoho uživatelů volí kvalitnější kancelářské přístroje.

Kvalitní přístroj by měl být vybaven alespoň základními funkcemi, mezi které patří zpětný chod, automatické vypnutí. Chybět by neměla ani kontrolka, která vás upozorní na optimální zahřátí. Delší životnost vám zaručí tlustější fólie, aby bylo možné tyto kvalitní fólie použít, pohlídejte si maximální tloušťku označovanou v mikronech.


Zdroje: www.laminovacky.cz, www.tonerpartner.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Potřebovala jsem koupit vhodnou laminovačku do firmy, tak jsem objednala Peach Premium A3 a je senzační. Opravdu jsem s ní velmi spokojená, protože pracuje skvěle.

Přidat komentář

Recenzer
Logo