Měřiče pH jsou velmi užitečnou pomůckou hned v několika odvětvích. Pro běžné uživatele jsou důležité při měření pH vody v bazénu, v akvaristice nebo při zjišťování pH půdy. Existuje několik takových přístrojů, ze kterých si můžete vybrat, je ale zapotřebí vědět, v jakém prostředí je chcete využívat a v jakých hodnotách se budete zhruba pohybovat. Pojďme se proto podívat podrobněji na jednotlivé parametry měřičů pH, abyste vybrali správně.
Typy
Měřit pH se dá pomocí několika pomůcek, které se mezi sebou liší v přesnosti, rychlosti měření a ceně. Záleží také na tom, k jakému účelu a v jakém prostředí chcete pH měřit.
Lakmusový papírek
Pokud hledáte levný způsob, jak zjistit pH, využijte lakmusový papírek, který rychle vyhodnotí orientační zásaditost nebo kyselost půdy. Papírek se ponoří do vzorku na 1–2 sekundy a výsledek se porovná s barvou na obalu. Aby bylo měření co nejpřesnější, provádějte test na dobře osvětleném místě. Výhodou tohoto typu měřiče je rychlost, jednoduchost, nízká cena, na druhou stranu není tak přesný, takže se hodí spíše pro orientační měření, například v bazénu.
Potenciometrický snímač
O něco přesnější je potenciometrický snímač, který funguje na principu elektrochemického měření. Je opravdu přesný, má široký rozsah měření, automatickou kalibraci a dlouhodobé využití, těmto vlastnostem také odpovídá jeho vysoká cena. Využívá se v laboratořích, lékařství, akvaristice, pěstitelství nebo potravinářství.
pH pero
Tento malý, lehký a přenosný nástroj se jednoduše používá, rychle ukazuje výsledek a je velmi přesný. Je cenově dostupnější než potenciometrický snímač, proto jej využijete i v domácnosti, ale také akvaristice, při laboratorních pracích nebo v zahradnictví. Stačí jej pouze zapnout, ponořit do vzorku a podívat se na naměřenou hodnotu.
Rozsah měření
Stupnice pro měření pH se pohybuje od 0 do 14, přičemž neutrální hodnota je 7. Hodnoty, které se nacházejí pod 7 se označují jako kyselé, nad ní jako zásadité. Ideální pH vody v bazénu by mělo být například mezi 6,8 až 7,2. Ne každý měřič ovšem nabízí celou stupnici, ale dokáže naměřit například 3,5 – 9 pH, proto si před výběrem dobře promyslete, k čemu jej chcete používat a v jakých hodnotách se v daném prostředí obvykle pohybujete. Měřiče, které pojmou kompletní stupnici nemusejí být natolik přesné nebo se pohybují ve vyšší cenové kategorii.
Kalibrace
Aby bylo měření pH opravdu přesné, je důležité přístroj jednou za čas kalibrovat, tedy nastavit, aby ukazoval ty správné hodnoty. Provádí se to tak, že si připravíte pufrovací roztoky (nejčastěji s hodnotami pH 4, 7 a 10), měřič do nich ponoříte a nastavíte jednotlivé hodnoty, díky čemuž přístroj nastavíte. Kalibrace může být buďto automatická nebo ruční, pojďme se podívat, co to přesně znamená.
Automatická
Vhodnou volbou pro začátečníky je kalibrace automatická, která je rychlejší a snadnější, protože přístroj sám rozpozná, o jakou hodnotu jde. Není tedy třeba hlubších znalostí. Nejsou ovšem možné další možnosti v nastavení.
Ruční
Pokud máte odborné znalosti, pořiďte si měřič pH s ruční (manuální) kalibrací, která je přesnější, ale její nastavení je zdlouhavější. Pokud provedete kalibraci chybně, omezíte tím funkčnost přístroje nebo dokonce způsobíte jeho definitivní poškození. Výhodou je, že poskytuje široké možnosti v nastavení.
Přesnost
Velmi důležitým parametrem je také přesnost měřiče, abyste si mohli být jistí, že je výsledná hodnota správná. V domácím prostředí vám postačí přesnost měření na desetiny, pro profesionální použití budete zase vyžadovat přesnost na setiny. Je logické, že přesnější přístroje vás vyjdou na více peněz, proto si před nákupem rozmyslete, k čemu je chcete používat a nakolik je pro vás přesnost důležitá. Nezapomeňte také měřič pravidelně kalibrovat, aby udával skutečné hodnoty.
Funkce
Měřiče pH jsou zařízeními, která se používají k měření míry kyselosti nebo zásaditosti různých roztoků a prostředí. Využívají se zejména v laboratořích, zdravotnictví, průmyslu, nebo k monitorování kvality vody. U klasických uživatelů se často používají k měření pH vody v bazénu. Díky zjištění dané hodnoty víte, zda je roztok či prostředí bezpečné, kvalitní nebo efektivní. Kromě toho mají ale některé modely k dispozici i měření salinity půdy, rozpuštěných pevných látek (TDS) a měrné vodivosti.
Značka
Mezi oblíbené značky měřičů PH patří Volcraft, Adwa, Milwaukee nebo Essentials.
Cena
Do 500 Kč seženete obyčejné přístroje, se kterými jednoduše změříte pH vody v bazénu, akváriu nebo půdy. Najdete zde především lakmusové papírky a pera.
Od 500 Kč do 2 000 Kč zakoupíte přístroje, které jsou přesnější a vybaveny funkcemi navíc, jež vám jejich použití mohou usnadnit (například automatická teplotní kompenzace či automatická kalibrace). Stále se dají využít v domácím prostředí, ale také v drobných laboratořích či kosmetickém průmyslu.
Nad 2 000 Kč už mluvíme o profesionálních měřičích, které mají vysokou přesnost, a dají se tak použít ve vědeckých laboratořích i dalších průmyslových odvětvích. Takové přístroje vás mohou vyjít klidně na více než 10 000 Kč.
Údržba
Aby byla zajištěna přesnost měření přístroje, musí být pravidelně prováděna údržba, a to následujícím způsobem:
- Po každém měření pH elektrodu důkladně opláchněte destilovanou vodou, aby na ní nezůstával vzorek.
- Před každým měřením pH měřič zkalibrujte. Pokud je kalibrace automatická, máte to bez práce. Pokud ne, využijte pufrovací roztoky a nastavte správné hodnoty.
Otázky a odpovědi
Co vše mohu změřit s měřičem pH?
Základní přístroje za nižší cenu dokáží změřit pouze indikaci kyselosti nebo zásaditosti kapalin, dražší měřiče zvládnou změřit i salinitu půdy, teplotu nebo elektrickou vodivost. V profesionálním odvětví se například využívají pro kontrolu pH u kosmetických výrobků, biologických materiálů (moč, krev, sliny) nebo čistících prostředků.
Komu se měřiče pH budou hodit nejvíce?
Měřiče pH mají široké využití, nejčastěji se ale u běžných uživatelů pořizují kvůli hodnotě pH v bazénu, popřípadě v akvaristice, jelikož některé vodní rostliny a živočichové vyžadují speciální pH, které si musíte pohlídat. Pokud pěstujete rostliny, měřič se vám bude hodit pro kontrolu kyselosti půdy. V profesionálním odvětví jej využívá potravinářský průmysl, farmaceutika či chemický průmysl.
Co jednotlivé hodnoty pH znamenají?
Standardní rozsah měření pH je od 0 do 14, přičemž 7 je přesně uprostřed a považuje se za neutrál. Hodnoty, které se nacházejí pod 7 se označují jako kyselé, nad 7 jako zásadité. Každé prostředí má svou ideální hodnotu, které byste se měli držet, například pH vody v bazénu by mělo být mezi 6,8 až 7,2. Pokud bychom měli jednotlivé hodnoty rozdělit do kategorií, vypadalo by to následovně:
- pH 0–3: silně kyselé prostředí (kyselina chlorovodíková, žaludeční kyselina),
- pH 4–6: mírně kyselé prostředí (káva, ovocné šťávy),
- pH 7: neutrální prostředí (čistá voda),
- pH 8–10: mírně zásadité prostředí (mořská voda, jedlá soda),
- pH 11–14: silně zásadité prostředí (mýdlová voda, louh sodný).
Závěr
Pokud potřebujete vědět, zda je dané prostředí kyselé nebo zásadité, potřebujete měřič pH, se kterým snadno zjistíte, v jakých hodnotách se pohybuje. Díky tomu budete vědět, zda je bezpečné, kvalitní nebo efektivní (záleží, co měříte).
Měřiče pH se využívají hned v několika oblastech, jako je péče o bazény, akvaristika, zahradnictví, kosmetický průmysl a další. Nezapomeňte před každým měřením přístroj zkalibrovat, aby se hodnoty zobrazovaly správně a po každém použití elektrodu opláchněte destilovanou vodou.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?