Motyky

Motyka je nářadí, bez kterého se neobejde žádný majitel zahrady. Tento nástroj využijete při okopávání rostlin, záhonů i větších truhlíků. Vybrat motyku není nijak složité, samotný nástroj se složen pouze z pracovní kovové části a násady.

Na trhu však najdete hned několik typů, přičemž každý typ je vhodný k trochu jiné činnosti. Jednotlivé modely se liší tvarem pracovní části i délkou násady. Proto je před výběrem minimálně vhodné vědět, co vše dnešní trh nabízí a k čemu se jednotlivé nástroje nejvíce hodí.

Porovnat ceny motyk

Typy

Právě proto, že jsou motyky zastoupeny ve větším počtu, je vhodné vlastnit hned několik různých typů nářadí. Všechny nástroje lze použít k okopávání, kypření půdy nebo vytrhávání plevele.

  • Na kypření – pro snadnější kypření budete potřebovat motyku se zuby. Půdu zkypříte, aniž by došlo k poškození kořenů rostlin. Motyky se zuby lze koupit v krátké i dlouhé verzi.
  • Srdcovka – pracovní část ve tvaru srdce je typická pro motyku určenou při vykopávání brambor. Hodit se vám bude také při jejich sázení, přihrabávání hlíny k rostlinám atd.
  • Oboustranná – motyky mají každou stranu pracovní části jinou. Na jedné straně je obvykle rovná hrana a na straně druhé zuby. Motyku budete moci používat při okopávání i kypření půdy. Také tuto verzi je možné koupit v krátkém i dlouhém provedení.
  • Rovná – motyka na plevel. Rovná pracovní část slouží k snadnému podtrhávání plevele. Při podtrhávání většinou nedojde k vytrhnutí plevele i s kořeny a rovná motyka se velmi často používá k rychlému odplevelení velkých ploch. Vytrhnutý plevel je možné nechat na hlíně zaschnout.
  • Vytrhávač plevele – trochu odlišný a méně známý je vytrhávač nebo též vypichovač plevele. Jedná se o velmi jednoduchý, ale vysoce praktický nástroj, s jehož pomocí zbavíte zahradu plevele rychle a bez zbytečného používání chemie. Vytrhávač se hodí na likvidaci odolných pampelišek, bodláků atd.

Vytrhávač je ve své podstatě dlouhá násada, která má na konci umístěny nerezové čelisti. Nástroj zapíchnete do země, jednoduchým pohybem sevřete čelisti a poté plevel vytáhnete ven.

Materiál

Pracovní část motyky je vyrobena z kovu. Ne vždy se však jedná o kvalitní materiál. Především podezřele levné motyky jsou vyrobeny z nekvalitního měkkého kovu, který se může během práce rychle deformovat. Proto si raději připlaťte za kvalitní motyku, jejíž pracovní část je vyrobena z tvrdých a odolných materiálů.

Násada je nejčastěji dřevěná. Za kvalitní je považována násada vyrobená z jasanového dřeva. Jasan je dřevina, která se vyznačuje pevností i pružností, u této násady nedochází k třepení na třísky. Dražší motyky mají násady vyrobené z kovu a sklolaminátu.

Zkontrolujte i to, zda je pracovní část a část, do které se násada vkládá vyrobena z jednoho kusu. Taková motyka je kvalitní a nemusíte se bát, že se násada zdeformuje nebo vylomí.

Značka

Mezi přední výrobce ručního zahradního nářadí patří značka Fiskars. Tato značka je na trhu zastoupena nejvíce a nabízí prakticky všechny typy. Další motyky lze koupit také od značky Gardena, Ceramicus, DeWit, MAGG, M.A.T. Group, Schumee a dalších.

Cena

Nejlevnější motyky jsou k sehnání za méně než 200 Kč. Dražší motyky mají kvalitnější a odolnější pracovní část i násadu. Jejich cena se pohybuje od 300 – 500 Kč. Nejdražší jsou velké universální mechanické motyky známé jako plečky. Své využití mají na středně velkých i velkých zahradách. S jejich pomocí vytrháte i porušíte kořeny plevele a zkypříte půdu. Za tuto motyku zaplatíte 2 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny motyk

Údržba

Motyku je vhodné čas od času nabrousit. Broušením prodloužíte životnost nástroje a samotná práce bude mnohem snadnější. Čas od času bude třeba opravit vyviklanou násadu. Roztřepenou nebo rozbitou násadu je možné v mnoha případech vyměnit.

Motyka by měla být skladována na suchém místě. Nářadí s dřevěnou násadou se nedoporučuje namáčet do vody. Tento postup se praktikuje v případě, kdy se pracovní část na násadě viklá. Při kontaktu s vodou dřevo nabobtná, zvětší svůj tvar a na nějakou dobu problém vyřešíte. Avšak při častém opakování dojde k pozvolnému uhnívání dřeva a rezavění pracovní části.

Otázky a odpovědi

Proč kypřit půdu motykou?

Kypření půdy je pro všechny rostliny důležité. Díky okopávání se ke kořenům rostlin dostane více vzduchu. Častější kypření vyžaduje zejména slehlá a těžká půda. Kypřit půdu se doporučuje po každém dešti, díky okopávání se ke kořenům dostane tolik potřebná vláha a vy nebudete muset tak často zalévat.

Kdy se hodí dlouhá a kdy krátká motyka?

Prakticky každou podobu motyky lze koupit s dlouhou i krátkou násadou. Krátká motyka se hodí při okopávání malých ploch. Krátká motyka se lépe drží v dlani, avšak pracovat budete muset v podřepu nebo předklonu. Dlouhá motyka je ideální na okopávání větších ploch. Při práci budete moci stát, ale stát se může, že nějaký plevel přehlédnete.

Co je šintování?

Šintování je výraz pro čištění, popřípadě zbavování se plevele. I k tomuto účelu se používá motyka. Šintovat můžete chodníky či jiné plochy, mezi kterými prorůstá tráva. Zbavit se pochopitelně budete chtít i plevele ze záhonů.

Závěr

Při péči o zahradu a květiny budete potřebovat hned několik různých motyk. K okopávání je určena širší motyka, která může být umístěna na dlouhé i krátké násadě. Brambory vykopete snadno pomocí srdcovky. Ke kypření půdy se používají motyky s hroty. Na hrubou práci lze použít motyku s plochou částí. Pomocí této motyky zbavíte plevele různé plochy.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (52 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já mám motyku Fiskars a je fakt dobrá. Dobře se s ní pracuje, dost vydrží, dokonce jsem s ní párkrát trefil i kámen, i když nechtěně a přežila to, takže tuhle značku můžu doporučit.

  2. Motyku jsem sháněla na letošní sezónu a rozhodovala se mezi značkou Fiskars i Gardena. Nakonec jsem tedy vybrala tu první a udělala jsem dobře, protože je kvalitní, moc pěkně padne do ruky a skvěle se s ní pracuje.

  3. Já tedy značky moc neřeším, protože je jedno, od koho to je, pokud to dělá to, co to dělat má. No a motyka Fiskars je ideální volba, protože skvěle padne do ruky a moc dobře se s ní pracuje

  4. Kupovala jsem si motyčku na zahrádku a vybrala jsem parádní kousek od značky Fiskars. Rozhodně se s ní člověk nemusí bát pořádně zabrat, protože vypadá dost robustně a kvalitně. Zatím jsem s ní přežila první sezónu a je jako nová.

  5. Článek mi pomohl s výběrem kvalitní motyky a taky jsem si vybral: Motyku od značky Fuskars 139940 a nemůžu si stěžovat.

Přidat komentář

Recenzer
Logo