Mravenčí farmy

Chov domácích mazlíčků není nijak zvláštní. Mezi nejoblíbenější zvířata, která se doma běžně chovají, patří stále psi a kočky. Za nimi následují drobní hlodavci všeho druhu, ptáci, ryby, hadi a nakonec je to hmyz.

Mezi neobvyklé domácí mazlíčky mohou patřit i mravenci. Mravenci v bytě představují pro domácnost katastrofu, ve chvíli, kdy například v kuchyni narazíte na průvod mravenců, přichází na řadu různé hubiče. Pokud však mravencům připravíte dobré podmínky, budete je moci pozorovat bez obavy, že vám vaše bydlení nějakým způsobem ohrozí.

Mravence je možné chovat pomocí mravenčí farmy, což není nic jiného než speciální mravenčí akvárium známé též jako formikárium. Chov mravenců má svá specifická pravidla, která je nutná striktně dodržovat. Například mravence můžete běžně nachytat v přírodě, avšak je nutné, abyste společně s mravenci umístili do mravenčí farmy také královnu.

Královna může žít i více než 15 let, zatímco délka života mravenců dělníků jsou pouhé 3 roky. Právě královna je ta, která celý svůj život snáší vajíčka a stará se tak o neustálé rozšiřování mravenčí populace.

Pokud budete chtít akvárium pro mravence pořídit, budete si nejprve muset položit několik základních otázek. Kromě výběru samotného akvária, tedy jeho velikosti, výrobního materiálu nebo možnosti rozšíření vašeho chovu, to bude například i to jakým způsobem budete mravence krmit.

Porovnat ceny mravenčích farem

Typy

Mravenčí farma je speciální nádoba, která se skládá ze dvou částí. První část tvoří prázdná obdélníková dutina, která představuje arénu. Druhá část je tvořena mnoha úzkými chodbami, ve kterých se mravenci pohybují a kde vykonávají svoji každodenní činnost. Pro chov mravenců můžete pořídit antquarium nebo formikárium.

Antquarium

Toto speciální mravenčí akvárium obsahuje průsvitný modrý gel, ve kterém se mravenci pohybují a který využívají i jako potravu. Do antquaria můžete umístit několik mravenců, těm nejprve připravíte v gelu několik chodbiček, do kterých je poté vypustíte. O další hloubení chodeb se již starají samotní mravenci. Jestliže chcete, aby mravenci fungovali tak, jak v přirozeném prostředí, musí být součástí chovu královna. Bez ní nemají mravenci důvod hloubit chodbičky. Smyslem života mravenců je královně celý život sloužit, bránit ji a zabezpečovat potravu.

Velkou nevýhodou tohoto typu mravenčí farmy je však právě onen modrý gel. Ten není vhodný ke kladení nových vajíček a neumožňuje tak vyvíjení nových mravenců. Gel není ani adekvátní dlouhodobá potrava a nevýhodou je i jeho náchylnost k plísním. Antquarium je tak vhodné spíše pro krátkodobý chov mravenců a postačí i těm, kteří chtějí chovat mravence bez zbytečné péče a nemají zájem chov nijak rozšiřovat.

Formikárium

Druhým typem mravenčí farmy je speciální prázdná nádoba, která se vyrábí z plastu, korku, sádry, ale vyrobit ho můžete i doma. Formikárium není zcela uzavřeno a umožňuje proudění vzduchu, čímž brání tvorbě plísní. V každé části farmy pak může být jiná vlhkost, která je pro rozvoj mraveniště nezbytně důležitá.

Pokud budete chtít chovat mravence ve formikárium, můžete svůj chov rozšiřovat i různě obměňovat, připravit se však musíte o něco náročnější péči. Důležité je vnitřek nádoby pravidelně zvlhčovat, odstraňovat nečistoty a starat se mravencům o potravu. Tyto mravenčí farmy tak budou vyhovovat těm, kdo to s chovem myslí opravdu vážně a plánují mravence chovat dlouhodobě.

Umístění

Mravenčí farmu můžete umístit kamkoliv vás napadne. Některé farmy jsou velmi dekorativní a stát mohou i v obývacím pokoji. Mravenčí farma by však neměla být vystavena přímému slunečnímu záření, ale v její blízkosti nesmí být ani lampa. Nežádoucí je i místo s vysokými teplotními rozdíly, ideální teplota v místnosti je okolo 20°C, za nejideálnější se považuje rozmezí od 23 – 28°C.

Design

Mravenčí farmy mají mnoho podob. Velmi hezké jsou zejména anquariu, která kromě světle modrého gelu obsahují i různé rostliny a farma tak může být i velmi neobvyklou bytovou dekorací.

Méně dekorační je formikárium, které má mnoho podob. Lépe, co se vzhledu týká, si vedou speciální obytné moduly, které můžete koupit. Jsou tvořeny obytnou zónou a spletí chodeb. Formikárium můžete vyrobit i doma, stačí částečně naplnit vhodnou nádobu pískem, rašelinou nebo jiným materiálem, kterým budou moci mravenci lézt. Chodbičky se velmi často vyřezávají do ytongové tvárnice. Návodů, jak formikárium vyrobit je mnoho, výsledná podoba však nemusí každého nadchnout.

Značka

Mravenčí farmu koupíte ve specializovaných obchodech i prostřednictvím internetu. Výběr není v tomto případě nijak velký. Antqvarium je na trhu zastoupeno značkou MASTER, NAVIR, KIK TRADE, Globus, T.A.O. S. nebo Jokomisiada. Ještě obtížněji se shání formikárium, na které se specializují spíše internetové obchody jako Svět mravenců, Formikárium nebo Království mravenců.

Cena

Cena mravenčí farmy se v obou případech pohybuje nejčastěji v rozmezí 500 – 1 000 Kč. Narazit můžete i na levnější nebo naopak dražší farmu. Cena není dána typem farmy, ale spíše její velikostí. Zatímco v případě antquaria je cena konečná, formikárium vyžaduje nákup dalšího příslušenství.

Porovnat ceny mravenčích farem

Údržba

Mravenčí farma má dvě podoby. První z typů tedy antquarium je velmi nenáročné a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Starat se nemusíte ani o potravu, protože mravenci konzumují modrý gel. Mnohem více nároků na údržbu má druhý typ tedy formikárium. Zde je nutné pravidelně zvlhčovat vnitřek nádoby, postarat se mravencům o potravu a odstraňovat nečistoty. Ačkoliv se zdá, že péče o formikárium je náročná, budete ji provádět v řádech několika dní a zabere vám pouze minimum času.

Otázky a odpovědi

Jakou mravenčí farmu pro začátečníky?

Začátečníci, kteří chtějí chov mravenců vyzkoušet, mohou začít s chovem mravenců v antquariu, tedy akvárium s modrým gelem. Vaším úkolem bude v tomto případě pouze umísit dovnitř akvária několik mravenců.

Jestliže jste se rozhodli pořídit farmu v podobě formikária, bude nejlepší pořídit na úvod celou startovací sadu, která obsahuje kromě obytných modulů i veškeré příslušenství, které pro chov potřebujete. Chybět by neměla zavlažovací pipeta, misky na krmení, pinzeta na odstraňování nečistot a pochopitelně i podrobný návod, který vám v začátcích s chovem pomůže.

Proč mít doma mravence?

Chov mravenců je specifický, ale má i svoje výhody. Na rozdíl od mnoha běžných zvířat jsou mravenci hypoalergenní a chovat je může každý. Životním posláním mravenců je po celý život pracovat, použít je tedy můžete i jako výchovný prostředek, který naučí vaše děti k větší zodpovědnosti. Dospělí si mohou pozorováním mravenců odpočinout psychicky a v neposlední řadě můžete do bytu pořídit neobvyklou dekoraci.

Kdy začít mravenčí farmu rozšiřovat?

Začít můžete s chovem cca 40 jedinců, v jejichž středu nesmí chybět mravenčí královna. Pokud půjde vše tak jak má, může se váš chov za rok rozšířit o více než 200 mravenců. V takovým případě je vhodné zvážit, zda chov zredukujete nebo naopak rozšíříte. Rozšíření formikária je jednoduché, postačí pouze přikoupit další modul. To, zda budete chtít farmu v budoucnosti rozšiřovat, si však promyslete dopředu, protože ne každé formikárium může tuto možnost mít.

Závěr

Pozorování mravenců je činnost, která nikdy neomrzí. Ti, kteří mají náročné a stresující zaměstnání, mají často mravenčí farmu postavenou na pracovním stole a používají ji jako antidepresivum. Mravenčí farmou však potěšíte i děti, chov mravenců je vhodný již od cca 6 let věku. Mravenčí farma má dvě hlavní podoby. Pořídit můžete farmu ve formě anquaria nebo formikária. První varianta je vhodná pro krátkodobý chov, druhá vám umožní mravence chovat dlouhodobě.

Mravenčí farmy můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já ani neměla tušení, že máme doma mravence, dokud jsem v noci nezahlédla mravenčí farmu, která modře svítila a vypadala, že jsou v ní malé tunely. Nevypadá to nejhůř, ale nadšená z toho nejsem.

    • Hlavně nedávejte mravence do barevneho plastu nebo akrylu. Mravenci tam během pár týdnů vychcipaji. Nejlepší jsou ze sadry nebo z ytongu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo