Jak vybrat náplasti proti bolesti?

Náplasti proti bolesti jsou skvělými pomocníky zejména při chronických bolestech, kdy je zapotřebí poskytnout dlouhodobou úlevu. Působí přímo na konkrétním místě, proto je nástup jejich účinku rychlý. K dispozici máte několik druhů, které se svým účinkem mírně liší, proto si každý najde přesně to, co potřebuje. Jaké parametry byste měli při výběru zvážit?

Prohlédnout náplasti

Typy

Náplasti proti bolesti můžeme rozdělit na několik typů jednak podle toho, jaký je jejich účel a také podle toho, jakým stylem působí. Jedná se o zásadní parametr, proto se řiďte doporučením, ale i tím, co je vám při dané situaci nejpříjemnější.

Na bolest svalů

Na svalovou bolest se doporučují náplasti s obsahem hřejivých látek, jako je kapsaicin nebo mentol. Ty zlepšují prokrvení, uvolňují a zmírňují bolest. Jsou určeny především na krk, ramena, nebo záda. Při akutní svalové bolesti, například z namožení nebo natažení sáhněte po chladivých náplastech, která snižují otok a zklidňují.

Na bolest kloubů nebo artritidu

Náplasti by v tomto případě měly zmírnit zánět, snížit otok i bolest. Skvěle se proto hodí protizánětlivé náplasti, které obsahují diklofenak nebo ketoprofen. Jsou ideální na kolena, ramena nebo zápěstí.

Na chronickou bolest

Pokud pociťujete chronickou bolest, mohla by vám ulevit náplast s dlouhotrvajícím účinkem, a to 12 až 24 hodin. Kromě tlumení bolesti také zlepšují prokrvení a pomáhají udržet klouby pohyblivé.

Hřejivé náplasti

Pro uvolnění svalového napětí, ztuhlých kloubů nebo menstruační a chronické bolesti jsou tu hřejivé náplasti, které dodávají pocit tepla, čímž přispívají k regeneraci. Zahřívací složky (například kapsaicin nebo mentol) stimulují nervová zakončení a zlepšují průtok krve v dané oblasti. Pozor u citlivé pokožky, může dojít k podráždění, proto je vhodné provést před použitím test na malé ploše těla.

Chladivé náplasti

Slouží k rychlému zklidnění bolesti a otoku, proto jsou nejlepší volbou na akutní bolesti svalů, kloubů nebo při zánětech. Ve složení najdete mentol či eukalyptus, jež jsou zodpovědné za chladivý efekt, proto jsou chladivé náplasti také ideální v případech jako jsou namožené svaly, pohmožděniny, bolesti hlavy či migréna, horečka. Opět se doporučuje před použitím provést test na části pokožky.

Protizánětlivé náplasti

Na zmírnění zánětu nebo bolesti pořiďte protizánětlivé náplasti, jež obsahují nesteroidní protizánětlivé látky, jako je diklofenak, ibuprofen nebo ketoprofen. Ty se následně uvolňují přímo přes kůži do postižené oblasti a působí lokálně, čímž snižují zánět, otok i bolest.

Účinné jsou na bolest kloubů a artritidu, natažené svaly, šlachy a úpony, pohmožděniny a otoky nebo chronickou bolest. Protože působí přímo na daném místě, minimalizují se vedlejší účinky, které hrozí perorálním podáním.

Bylinné náplasti

Pro všechny, kteří upřednostňují přírodní alternativy před chemickým složením jsou tu bylinné náplasti, jež obsahují výtažky z bylin a přírodních látek. Mají stejný účinek jako klasické náplasti proti bolesti, tedy podporují regeneraci, zmírňují bolest, svalové napětí a otoky, ale existuje u nich menší riziko podráždění kůže.

Délka účinku

Obecně účinek náplasti trvá 8 až 12 hodin, dlouhotrvající typy ale poskytují úlevu od bolesti až na 24 hodin. U chladivých náplastí očekávejte nejkratší dobu účinku, a to zhruba 6-8 hodin. Hřejivé náplasti působí až 8 hodin, protizánětlivé až 12 hodin.

Použití

Aplikace náplasti není nijak složitá, stačí postupovat následovně:

  1. Postiženou oblast očistěte, aby byla suchá a náplast se dobře přilnula ke kůži.
  2. Přiložte náplast a uhlaďte.
  3. Nechte působit po stanovenou dobu, která se obvykle pohybuje od 6 do 12 hodin.
  4. Až náplast odlepíte, pokožku očistěte a použijte zklidňující krém, pokud je podrážděná.

Nikdy náplast nepoužívejte na rány, ekzémy nebo podrážděnou kůži. Nepřekračujte maximální dobu působení.

Funkce

Náplasti proti bolesti ulevují od bolesti svalů, kloubů, artritidy či chronické bolesti. Mohou také navíc snižovat zánět v dané oblasti. Díky tomu, že se náplast přikládá na kůži, působí rychle a přináší dlouhodobou úlevu.

Svým tvarem se perfektně přizpůsobí, a tak získáte úlevu, aniž byste museli užívat pilulky, které navíc mohou mít nežádoucí účinky, jelikož procházejí trávicím traktem. Existuje několik druhů podle toho, jakým způsobem účinkují, na základě čehož jsou různě vhodné pro konkrétní bolesti – hřejivé zlepšují prokrvení a zmírňují svalové napětí, chladivé zmírňují otoky a snižují bolest, protizánětlivé snižují bolest a zánět, bylinné zklidňují a regenerují pokožku. Obecně se jejich doba působení pohybuje kolem 8 až 12 hodin, ale lze sehnat i náplasti s delším působením.

Značka

Mezi oblíbené značky náplastí proti bolesti patří Wundmed, TianDe, Cannaderm nebo Capsicolle.

Cena

Cena se odvíjí především od toho, zda se jedná o jednu náplast nebo celé balení. Pokud chcete použít náplast jen výjimečně, postačí vám jeden kus, v opačném případě se z finančního hlediska vyplatí pořídit více kusů.

Nejlevněji seženete náplasti po kusech, ty vás vyjdou na maximálně 60 Kč. Co se druhu týče, tam vedou v ceně bylinné náplasti, kterých bývá v balení 1–10 ks a stojí nejvýše cca 200 Kč.

Od 100 Kč do 200 Kč najdete náplasti chladivé, kterých bývá 3 až 5 ks.

Nejdražší jsou hřejivé náplasti, jejichž cena se pohybuje mezi 100–250 Kč za balení se 2 až 5 kusy.

Prohlédnout náplasti

Otázky a odpovědi

V jakých případech se hodí využít náplasti proti bolesti?

Pokud potřebujete rychle ulevit od bolesti, například svalové, kloubů a šlach, chronické, akutní, menstruační, po úrazech nebo operacích. Jelikož se náplast umisťuje přímo na danou oblast, je úleva cílená a vedlejší účinky téměř nehrozí.

Využití je široké, nejčastěji jde o natažené svaly, ztuhlost v oblasti zad, ramen, šíje nebo končetin, svalové napětí kvůli dlouhému sezení nebo stresu, artritidu, revmatické bolesti, záněty šlach, bolesti zad, páteře nebo krční oblasti, otoky spojené s úrazem. Díky tomu, že existuje několik druhů, které působí odlišně, se dají aplikovat na všechny tyto problémy.

Jsou náplasti proti bolesti účinnější než analgetika?

Velkou výhodou náplastí je to, že účinkují přímo na postižené místo, na které je nalepíte, proto je úleva od bolestí velmi rychlá. Máte navíc nižší riziko vedlejších účinků, náplasti totiž nezatěžují trávicí trakt, játra ani ledviny, ale působí skrze pokožku do svalů, kloubů nebo měkkých tkání.

Doporučuje se jedna náplast denně s účinkem mezi 8–12 hodinami, u analgetik se může vyžadovat opakované dávkování. V poslední řadě je použití náplastí velmi jednoduché, stačí je pouze nalepit. Analgetika jsou ale účinnější na rozšířenou či vnitřní bolest, jako je bolest zubů nebo hlavy, záleží tedy především na tom, jakou bolest pociťujete.

Můžu se sprchovat, když mám nalepenou náplast?

U většiny náplastí proti bolesti se sprchování a obecně kontakt s vodou nedoporučuje, protože by se mohla snížit jejich účinnost. Před sprchou si tudíž náplast odlepte a po vysprchování nalepte novou na vysušenou pokožku. Pokud jde o voděodolné náplasti, pak je možné se s nimi i sprchovat.

Závěr

Náplast proti bolesti vás dokáže zachránit, když si natáhnete sval při pohybu, máte menstruační bolesti nebo vás bolí klouby. Funguje rychle přímo v dané oblasti, a protože neprochází trávicím traktem, je zde menší pravděpodobnost výskytu vedlejších účinků. Působí dlouhodobě, proto se hodí spíše na chronické než akutní bolesti.

Vyberte si druh, který se pro váš typ bolesti hodí nejvíce, zvolte délku účinku, která je zapotřebí a náplast pravidelně měňte. Pro výjimečné použití pořiďte jeden kus, pro dlouhodobé využití celé balení.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo