Úkolem ochranného límce je zabránit zvířeti v sebepoškozování se. Ani psům se nevyhýbají zdravotní potíže nebo úrazy. Po různých chirurgických zákrocích může být psovi límec nasadit, aby si nemohl ránu olizovat nebo kousat. Strhávání obvazů a lízání ran je pro psy naprosto běžné, takovéto chování jim velí instinkt. Pokud se však pes k hojící se ráně dostane, může si stehy vytrhnout nebo ránu zanítit. V mnoha případech pak může přijít na řadu reoperace a prodloužení léčby. Díky límci bude hojení ran rychlejší.
Ochranný límec bude mít pes nasazený 24 hodin denně, s límcem bude spát, jíst, pít i chodit ven. Proto je důležité, aby nebyl límec příliš těsný a nebránil psovi při dýchání. Při výběru ochranného límce musíte především zohlednit plemeno a velikost vašeho psa. Pro velká a robustní plemena jsou k dispozici robustní límce. Malá plemena naopak potřebují límce pohodlné a dostatečně měkké. Vlastnosti límce souvisí především s výrobním materiálem, tento parametr určuje veškeré vlastnosti a ovlivní i možné funkce límců.
Typy
Základním a stále nejznámějším límcem je jednoduchá plastová verze, kterou můžete zapnout pomocí suchého zipu. V dnešní době však můžete koupit i mnohem pohodlnější alternativy v podobě vypolstrovaných nebo nafukovacích límců. Při výběru správného typu límce byste měli zvážit aktivitu a preference svého psa. Všechny varianty lze koupit na různě velká plemena a malé límce budou vhodné i pro kočky.
- Plastové límce – jsou známé průhledné límce s tvarem trychtýře. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, psovi však bude vadit robustnost límce. Jednoduché plastové límce je možné používat opakovaně. Při výběru límce je nutné dobře vybrat průměr a délku límce.
- Nafukovací límce – jsou velmi pohodlné a vhodné především v případě, kdy ho pes bude muset nosit dlouhou dobu. Nafukovací límce jsou vyrobeny z odolného polyuretanu nebo polyethylenu. Tyto límce jsou mnohem kratší, přesto však psovi límec zabrání ránu kousat, škrábat nebo olizovat. S kratším límcem se pes bude snáze pohybovat, přijímat potravu i odpočívat.
- Textilní límec – tyto límce jsou měkké a poddajné a nebudou se bolestivě zařezávat. S textilním límcem bude pes moci pohodlně ležet. Tyto límce nebudou psa ani tolik omezovat při pití, krmení nebo třeba čmuchání. Na výrobu se zpravidla používá odolný polyester, což je pevný a zároveň snadno čistitelný materiál. Náplň límce může tvořit molitan. Límec snadno zapnete pomocí suchého zipu.
Materiál
Materiál, ze kterého je ochranný límec vyroben, je při výběru klíčovým faktorem. Současný trh nenabízí pouze nepohodlné plastové límce, svému psovi můžete opatřit límec textilní i nafukovací. Každý majitel ocení límce vyrobené z odolných materiálů, avšak pokud chcete svému mazlíčkovi dopřát skutečně to nejlepší, můžete investovat do límců vyrobených z hypoalergenních materiálů. Tento materiál nebude nijak dráždit kůži psa.
Velikost
Důležitým parametrem je velikost límce. Ochranný límec musí být dostatečně velký, aby bylo jeho nošení pohodlné. Zároveň je však důležité, aby byl i dost těsný, v opačném případě z něho může pes vyklouznout. Z tohoto důvodu bývají ochranné límce nastavitelné. Velikost tak můžete velmi snadno přizpůsobit.
Abyste zjistili, jak dlouhý límec bude váš pes potřebovat, budete muset změřit délku krku až po konec čenichu. Díky dostatečně dlouhému límci se pes nebude moci na zraněné místo dosáhnout. Důležité však je, aby límec psovi neznemožňoval přijímat vodu a potravu. S výběrem konkrétního límce vám mohou pomoci velikostní tabulky výrobců, poradit vám může váš veterinář, nebo můžete psovi límec při pořizování rovnou vyzkoušet.
Bezpečnostní prvky
Součástí ochranných límců mohou být i různé bezpečnostní prvky. Úkolem těchto prvků je zvýšit viditelnost psa ve špatném počasí nebo za tmy. Levnější límce zpravidla nabízí bezpečnostní prvky v podobě reflexních pruhů. Součástí dražších límců mohou být světelné diody.
Značka
Ochranné límce pro psa koupíte v lékárně, ve specializovaných prodejnách i prostřednictvím internetových obchodů. Na našem trhu jsou k dostání límce značky Kerbl, Trixie, Flamingo, Kruuse, Merco, Beeztees či Tepaw. Každý výrobce má ve své nabídce hned několik podob a velikostí.
Cena
Jednoduchý límec je možné koupit za méně než 100 Kč. Tyto límce jsou stále oblíbené pro svoji pořizovací cenu, zdraví psa ochrání adekvátně, nemusí být však příliš pohodlné. Pokud chcete svému čtyřnohému mazlíčkovi dopřát více komfortu, můžete mu pořídit textilní nebo nafukovací límec, jehož cena může být v rozmezí 200 – 1 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké chyby je možné při výběru ochranného límce pro psa udělat?
Při výběru límce bývá často špatně zvolená velikost. Límec nesprávné velikosti bude nepohodlný, ale může dokonce způsobit nepříjemné zranění. Těsný límec bude psa škrtit, příliš velký límec může z hlavy sklouznout. Druhou chybou je výběr nepraktického designu. Nevýhodou je, pokud bude límec možné nastavovat jen obtížně. Nasazování límce bude zdlouhavé a límec je zároveň náchylnější k poškození. Proto byste se měli raději vyhýbat límcům se složitým zapínacím mechanismem. Stejně tak nevhodné jsou límce vyrobené z křehkých materiálů.
Jak límec správně umístit?
Naučit se límec správně nasadit je pro jeho bezpečné používání naprosto klíčové. Límec musí být umístěný za ušima a před lopatkami. Správnou velikost nastavíte tak, že bude možné mezi krk a límec vložit svoje dva prsty. V případě, kdy bude možné do prostoru mezi krkem a límcem vložit více prstů, bude příliš volný a z hlavy psa bude moci sklouznout.
Jak dlouho je nutné ochranný límec používat?
Přesnou dobu používání límce určuje ošetřující lékař. Doporučení veterináře byste měli vždy respektovat. Ve většině případů musí být límec nasazen po celou dobu hojení rány, popřípadě ho musí používat do chvíle, než dojde k vytažení stehů.
Závěr
Ochranný límec není na trhu žádnou novinkou, tuto ochrannou pomůcku bylo možné koupit již před 40 lety. Ačkoliv je ochranný límec při hojení ran naprosto nepostradatelný, samotní psi ho rádi nemají. Pes s nasazeným límcem bude hůře přijímat vodu i potravu a bezproblémový nebude ani pohyb. Díky límci bude pes velmi často narážet do různých překážek, bude se mu hůře ležet a některým psům může límec způsobovat stres. Límec bude pes potřebovat po různých operacích, kastraci, při různém zranění, ale i při vyrážce. Aby bylo používání límce co nejvíce komfortní, je nutné zvolit správnou velikost. Límec nesmí být ani dlouhý, ani krátký a nesmí psovi bránit v dýchání. Při krátkodobějším používání postačí levnější plastový límec, komfortnější jsou límce nafukovací a textilní.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?