Dětská ohrádka má plnit především bezpečnostní funkci. Dítěti by měla poskytnout bezpečný prostor pro hru, ve chvílích, kdy se rodiče potřebují věnovat nějaké jiné činnosti. Kromě toho velmi často motivuje miminko stavět se na nožičky a za pomoci opory rukou zkoušet první krůčky.
Používání dětské ohrádky má svoje příznivce i odpůrce, jako ostatně mnoho dalších pomůcek pro nejmenší děti. Zatímco, jedni považují ohrádku za věc, která brání dítěti v přirozeným rozvoji, jiní na ni nedají dopustit. Rodiny, které sdílí domácnost se zvířecími mazlíčky, ocení i možnost umístit do ohrádky hračky, které tak nebude pes nebo kočka okusovat nebo jinak používat.
Dětské ohrádky se liší výrobním materiálem, velikostí, snadnou manipulací, možnými funkcemi i cenou. Výrobci ohrádky vyrábí tak, aby je bylo možné umístit do prostoru i rohů místností. Na prostor jsou náročnější kruhové ohrádky, nejčastějším tvarem je však obdélník nebo čtverec, a koupit můžete i model, který je možné umístit do rohu místnosti, což oceníte zejména v menších bytech.
Porovnat ceny dětských ohrádek
Nejlepší ohrádky pro děti
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Bobas Dřevěná ohrádka masivní borovice 150 x 150 cm | ⭐ 84 % | 1 995 Kč | Zobrazit | Kaufland.cz |
2. | Puppolina 120×120 borovice | ⭐ 89 % | 2 290 Kč | Zobrazit | Allegro.cz |
3. | Caretero Quadra šedá | ⭐ 81 % | 1 951 Kč | Zobrazit | Allegro.cz |
Typy
Jednotlivé výrobky lze rozdělit právě podle materiálu, ze kterých jsou vyrobeny. Každá ohrádka má svoje výhody i nevýhody a každou využijete trochu jiným způsobem.
Dřevěná ohrádka
Dřevo patří mezi klasický a nestárnoucí materiál, který se hodí do každého interiéru. Dřevěnou ohrádku můžete koupit jako výrobek, jehož součástí je pevné dno, nebo můžete koupit pouze jednoduchou konstrukci bez dna.
Mezi přednosti dřevěných ohrádek patří bezesporu pevnost i stabilita. Součástí jsou i vertikální tyče, které poskytují miminku potřebnou oporu při prvních pokusech stavět se na vlastní nožky. Díky tomuto řešení vám poskytne dobrou viditelnost a s potomkem tak můžete plnohodnotně komunikovat.
K nevýhodám patří vyšší hmotnost a s ním spojené horší přemisťování. Kromě toho mají dřevěné ohrádky vyšší nároky na prostor, protože mají větší rozměry. Nevýhodou může být i složitější čištění, postupovat budete muset tyč po tyči. Nepříjemné jsou i pády na konstrukci ohrádky, při kterých se miminko často bolestivě udeří.
Ohrádka se síťkou
Ohrádka má často kovovou konstrukci a stěny jsou tvořeny síťovými stěnami. Díky tomuto řešení předejdete bolestivým pádům vašeho potomka. Výhodou je i poměrně dobrá skladnost, kdy je možné ohrádku snadno složit a umístit například za skříň.
K výhodám patří nízká cena, menší hmotnost, a relativní bezpečnost pro dítě. K nevýhodám patří horší přehlednost, kterou vám síťové stěny umožňují. Dívání se přes síť je také velmi namáhavé pro oči vašeho potomka. Právě z tohoto důvodu se nedoporučuje nechávat miminko v ohrádce dlouhou dobu, maximální doba by se měla pohybovat ve 30 minutových občasných intervalech. Síť se vám bude i hůře čistit.
Cestovní postýlka
Jako ohrádku můžete použít i cestovní postýlku. Tento výrobek při správném výběru využijete od narození do cca 2 – 3 let věku. Cestovní postýlky jsou k dostání v různých provedeních i velikostech. Lze je snadno složit a přemísťovat i díky kolečkům, kterými jsou některé postýlky vybaveny.
Kromě koleček však můžete najít i celou řadu dalších doplňků či funkcí. Koupit můžete postýlku s přídavným kolotočem, přebalovacím pultem, síťkou proti hmyzu nebo praktickým bočním výlezem. Tyto možnosti a poměrně nízká pořizovací cena staví cestovní postýlku na jednu z nejoblíbenějších možností. K nevýhodám patří stejně jako u ohrádek ze síťoviny větší námaha pro oči.
Kovová zábrana
Pokud nechcete miminko příliš omezovat v pohybu a přesto potřebujete udělat domov bezpečnější, můžete místo klasické ohrádky pořídit kovovou zábranu. Zábrany se nejčastěji umísťují před krb nebo ke schodům, ale postavit ji můžete pochopitelně kamkoliv. Pomocí ohrádky můžete zabránit přístupu miminka do kuchyně, nemusíte mít strach nechat otevřené balkonové nebo jiné dveře.
Výhodou kovových zábran je stejné provedení jako u dřevěných ohrádek, i zábrana se skládá z tyčí, které může dítě využít jako oporu při stavění na nohy. A stejně jako u dřevěných ohrádek pokaždé nezabráníte možným bolestivým pádům.
Výhodou kovových zábran je možnost vybírat z mnoha velikostí, některé zábrany mohou umožnit přikoupit další části. Nevýhodou je vyšší hmotnost i pořizovací cena.
Plastová ohrádka
Jednoduchá plastová ohrádka patří k méně častějším modelům, narazit na ni však můžete. Její výhodou je nízká pořizovací cena, hmotnost nebo jednoduchá údržba. Pro malé děti, které se začínají stavět na nohy, však není příliš vhodná především kvůli nízké stabilitě. Po opření může dojít k pádu ohrádky i s dítětem.
Ne všechny plastové ohrádky je však možné zařadit k nestabilním. Koupit můžete i kvalitnější výrobky opatřené dnem, které se s dítětem nepřevrhnou. Tyto ohrádky můžete bez obav používat doma i venku.
Nafukovací ohrádka
Poslední možností může být i nafukovací ohrádka, která je určena malým nelezoucím dětem jako bezpečný prostor, ze kterého se nemohou vykutálet. Starším dětem neposkytne ochranu, ale místo na hraní.
Nafukovací ohrádky mají pevné dno a využít ji tak můžete jako bazén, kdy do něho umístíte míčky nebo vodu. Mezi přednosti tohoto modelu patří nízká cena i hmotnost. K nevýhodám pak kráká životnost i skutečnost, že dítě by v této ohrádce nemělo zůstávat bez dozoru.
Rozměr
Při výběru ohrádky hraje důležitou roli velikost. To kolik prostoru můžete ohrádce obětovat, má vliv na typ i způsob využití. V tomto ohledu vám největší možnost nabízí klasické dřevěné ohrádky, v ostatních případech budete velmi limitováni.
Ohrádka se nejčastěji umísťuje do prostoru kuchyně nebo obýváku, některé typy můžete snadno přemisťovat, jiné mají svoje místo nějaký čas pevně daný.
Podle rozměrů můžeme rozdělit ohrádky do 3 skupin:
- Malé ohrádky mají rozměr do 100 x 100 cm.
- Střední ohrádky mají rozměr do 120 x 120 cm.
- Velké ohrádky do 150 x 150 cm.
Kromě klasické velikosti byste měli zohlednit i výšku, ta se pohybuje od 70 – 110 cm. Čím vyšší ohrádka bude, tím déle ji budete moci používat a nebudete se muset bát, že miminko přepadne, pokud se bude naklánět přes okraj. Ideální výška by měla být alespoň 80 cm.
Hmotnost
Hmotnost je parametr, který je dán výrobním materiálem. Dřevěné nebo kovové ohrádky jsou těžší a tedy stabilnější. I tyto ohrádky je však možné demontovat a přenášet. Zabere vám to však delší dobu než v případě síťové ohrádky nebo cestovní postýlky.
Na hmotnost má vliv i způsob používání. U ohrádky, která bude mít pevně dané místo, není třeba hmotnost nijak řešit, u ohrádek, které budete častěji přemísťovat je vhodnější hmotnost, ale také způsob skládání či demontáže zohlednit.
Dno
Při nákupu máte na výběr, zda zvolíte ohrádku s pevným dnem nebo pouze jednoduchou konstrukci. Ať už budete preferovat jakýkoliv model, mělo by být dno dostatečně měkké, poskytovat dobrou tepelnou izolaci i stabilitu. Bonusem navíc je pak možnost údržby. Jako vhodný podklad pod ohrádku patří například pěnové puzzle vyrobené z omyvatelného PVC.
Nevýhody ohrádky
Abychom byli objektivní, je třeba upozornit na několik skutečností, které mluví v neprospěch dětských ohrádek. Nebezpečí spočívá v čase, po který je dítě v ohrádce po čas dne umístěno. Ohrádky jako bezpečnostní pomůcky je doporučené používat od cca 6 měsíců věku, což je období, kdy se začínají děti plazit.
Ohrádku byste měli využívat pouze v čase, kdy se nemůžete miminku plně věnovat, a hrozí nebezpečí, že by bez dohledu mohlo dojít k nějakému úrazu.
Na druhou stranu není vhodné nechávat miminko v ohrádce větší množství času, dítě potřebuje pro svůj zdravý rozvoj možnost objevovat svět kolem sebe. To mu umožní pouze volný prostor, ve kterém se může plazit a zkoušet lézt. Miminko také potřebuje kontakt s blízkou osobou, která mu pomáhá s rozvojem řečových dovedností.
Značka
Kvalitní ohrádka musí splňovat bezpečností standardy, mezi ně patří oblé rohy i hrany. U ohrádek s tyčemi hraje důležitou roli i vzdálenost, ve které jsou umístěny. Stejně jako v případě postýlek se vzdálenost pohybuje od 5 – 7 cm.
Důležitá je i stabilita a skládací mechanismus. Všechny tyto požadavky na bezpečnost bude splňovat prověřený výrobce. Kvalitní dřevěné ohrádky koupíte od značku Pupolina, Scarlett, Klups, Bobas nebo Geuther. Kovovou ohrádku nabízí BabyDan nebo Dreambaby.
Síťové koupíte od Chicca, Lorelli, Scarlett nebo Asalvo. Plastovou vyrábí Scarlett nebo Pilsan. Výrobců cestovních postýlek je celá řada, jmenovat můžeme například Caretero, Arti, Baby Desing, Ludi nebo Cam.
Cena
Cena ohrádek se nejčastěji pohybuje v rozmezí 1 – 6 000 Kč, koupit můžete samozřejmě i levnější nebo naopak dražší výrobky. K nejlevnějším patří různé textilní, síťové nebo plastové ohrádky. Do 2 000 Kč koupíte dřevěnou ohrádku nebo jednoduchou cestovní postýlku. Cena stabilních kovových ohrádek začíná na 5 000 Kč.
Porovnat ceny dětských ohrádek
Otázky a odpovědi
Musí splňovat ohrádka nějakou bezpečnostní normu?
Dětské výrobky kladou důraz na kvalitu a zdravotní nezávadnost použitých materiálů. Nejinak je to v případě dětských ohrádek. Kvalitní dětské ohrádky by měli splňovat bezpečnostní normu EN 12227.
Jak dítě s ohrádkou seznámit?
Při nákupu a sestavení ohrádky není vhodné miminko ihned umístit dovnitř. Dítě by se mělo s ohrádkou seznámit ve vaší bezpečné blízkosti. Některé děti proti vložení do ohrádky nic nenamítají, pro jiné může být pobyt v ohraničeném prostoru traumatizující.
Proto nechejte miminko nejdříve ohrádku ohmatat popřípadě ochutnat a nejdříve ho dovnitř ukládejte na velmi krátkou dobu, kterou můžete postupně zvyšovat.
Jakou ohrádku na zahradu?
Ohrádky můžete používat i venku. Obecně se dá říci, že pro venkovní použití jsou vhodné všechny typy. Výhodou cestovních postýlek nebo síťovým ohrádek je skutečnost, že neumožní miminku kontakt se zemí.
Dítě tedy nemá příliš možností poznávat venkovní svět. V tomto ohledu jsou praktičtější dřevěné ohrádky, které se však složitěji demontují a tím pádem i stěhují.
Závěr
Dětská ohrádka by měla dítě ochránit před nebezpečím, které mu hrozí ve chvílích, kdy se mu nemůžete plně věnovat, nebo se potřebujete na nějakou dobu vzdálit. Neměla by však plnit funkci klece a suplovat péči rodičů.
Do ohrádky tak miminko umísťujte na nezbytně nutnou dobu. Pokud vám to vaše prostory dovolí, můžete zakoupit větší ohrádku, do které můžete umístit hračky a poté prostor využívat společně se svým dítětem.
Ohrádky pro děti můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Kupovala jsem ohrádku pro dceru jako dárek pro našeho vnoučka a objednala krásnou dřevěnou. Myslím si, že co se materiálu týká je to ideální volba. Dřevo je zkrátka nejlepší materiál s opravdu obrovským potenciálem.
Bez této věcičky, bych asi doma nic neudělala :D (myslím tím: Domácí práce).
Doma jsem nově pro moje mimčo pořídila tuhle ohrádku Chicco Fancy Chicken a Davídek je náramně spokojený.
Tento článek mi náramně pomohl s výběrem. Děkuji, Aneta.
Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.