Ortéza na kotník je schopna zajistit stabilizaci zraněného kotníku. Použít ji však můžete i preventivně při sportu nebo jiné náročnější aktivitě, při které hrozí podvrknutí kotníku či jiné zranění. Ortéza na kotník poskytne podporu hlezenního kloubu, pomůže se zpevněním zraněného nebo oslabeného kotníku. Při nošení ortézy dochází k masážním účinkům, ortéza pomůže k redukci otoků.
Ortézu na kotník koupíte v lékárnách nebo v obchodech se zdravotními pomůckami. V nabídce jsou ortézy na kotník od mnoha renomovaných značek, které se liší svými vlastnostmi, fixačním účinkem i provedením. Vybírat budete mezi ortézami na levou či pravou nohu. Moderní ortézy jsou vyrobeny z velmi lehkého a prodyšného materiálu, který se postará váš maximální komfort pro nošení. Díky tomu můžete ortézu bez obav nosit po celé den. Aby bylo možné ortézu pohodlně a bezbolestně nasadit, bude třeba zvolit správnou velikost.
Typy
Ortézy na kotník mají více podob a liší svými fixačními vlastnostmi. Setkat se můžete s označením bandáž a ortéza. Ačkoliv jsou si tyto výrobky poměrně blízké, nebi vhodné je mezi sebou zaměňovat. Každý z výrobků slouží k trochu jinému účelu.
Bandáže na kotník
Bandáže jsou obecně jednodušší a levnější variantou ortéz. Bandáže mají stahující nebo též kompresní účinky. Bandáže můžete používat spíše při lehčích bolestech a potížích. Bandáž můžete používat i jako preventivní pomůcku, která vás může ochránit před různým zraněním. Bandáž dokáže kotník zpevnit a zabránit jeho případnému vychýlení při náročnějších činnostech.
Ortézy na kotník
Ortéza zajistí pokročilejší fixaci, jsou obecně propracovanější a tím i dražší. Používají se při vážnějších stavech, ale setkat se můžete i preventivním používáním ortéz. Ortézu budete potřebovat při vyvrknutí kotníku, zánětu či natažení šlach a vazů.
Jednodušší ortézy můžete upevnit pomocí suchých zipů, pokročilejším ortézám nechybí omotávky, zpevňující pásky a další fixační prvky. Nejlepší fixaci nabízí ortézy s dlahami. Ty se nejčastěji vyrábí z plastu. Tyto ortézy jsou již velmi robustní a nebudete je moci nosit společně s obuví.
Úroveň fixace
V základu se ortézy na kotník rozdělují podle úrovně fixace. Vybrat správnou podobu ortézy je velmi důležité, v opačném případě nebude ortéza plnit svoji funkci správně.
Dle úrovně fixace se ortézy rozdělují do třech základních skupin.
- Fixace úroveň 1 – do této skupiny spadají jednodušší ortézy a bandáže, které se používají jako prevence či ochrana při sportu. Ortézy z této skupiny se nejčastěji vyrábí z elastických materiálů.
- Fixace úroveň 2 – střední úroveň ochrany nabízí bandáže, které můžete pro lepší stabilitu zpevnit popruhy nebo výztužemi. Ortézy jsou vhodné v případě podvrknutého kotníku.
- Fixace úroveň 3 – ortézy poskytují maximální oporu i ochranu. Jejich součástí jsou pevné výztuže a vhodné jsou v případě těžších poranění. Pevné bandáže mohou urychlit proces hojení po úrazu nebo operaci. Tuto ortézu vám již zpravidla předepíše lékař.
Velikost
Pro pohodlné nasazení i nošení je nejdůležitější zvolit správnou velikost ortézy na kotník. Ortézy se vyrábějí v mnoha velikostech. Tu správnou velikost zjistíte tak, že změříte nejužší místo nad kotníkem. Dále je třeba změřit nejširší místo v části kotníku a nakonec i velikost chodidla.
S výběrem vám může velmi pomoci velikostní tabulka, kterou byste měli najít u každé ortézy. S její pomocí vyberete správnou velikost velmi jednoduše.
Materiál
Výrobní materiál se odvíjí od typu ortézy. Bandáže se vyrábí z prodyšného elastického materiálu. Ten dokáže velmi dobře odvádět přebytečné horko i pot. Oblíbené jsou zejména bandáže vyrobené z antibakteriálního materiálu.
Neoprenové ortézy jsou navíc schopny poraněné místo prohřát, což může urychlit hojení zraněného místa.
- Nylonová ortéza – výhodou je elasticita a prodyšnost neoprenových ortéz a bandáží.
- Elastanová ortéza – je dostatečně pružná, což oceníte při nasazování i sundávání.
Koupit můžete i ortézy vyrobené v kombinaci několika materiálů. Kromě zmíněných se na jejich výrobu používá polyester, spandex, elastodien, polyamid a další.
Značka
Zdravotní ortézy pořídíte v lékárnách nebo specializovaných prodejnách. Pro sportovní ortézu si můžete dojít i do obchodu se sportovními potřebami. Při výběru této zdravotní pomůcky se vyplatí pořízení ortézy od osvědčeného výrobce, zde si můžete být více jistí její kvalitou. Na trhu jsou ortézy na kotník zastoupeny značkou Active Ankle, Maxis, Sanomed, Medi, Tarmak, HMS, inSPORTline, Bauerfeind, Mcdavid, MADMAX a jiných.
Cena
Cena ortéz na kotník se liší v závislosti na typu a kvalitě. Levnější ortézy vám nebudou schopny poskytnout stejně vysokou fixaci, jako ortézy dražší. Záleží však i na tom, za jakým účelem ortézu používáte. V případě preventivního využití si můžete vystačit i s levnější ortézou, v případě úrazu se vyplatí její nákup raději konzultovat s lékařem. Budete tak mít jistotu, že váš kotník zpevní vhodný typ ortézy. Cena ortéz na kotník bývá v rozmezí 250 – 2 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Kdy je vhodné ortézu na kotník používat?
Ortézu na kotník vám může předepsat lékař při vymknutí nebo vyvrknutí kotníku. Rovněž se používá při chronické nestabilitě vazů v dolní nebo horní části kotníku. Ortéza je vhodná i při zánětu kotníkového kloubu, ať už se jedná o akutní zánět, zánět chronický, pooperační či posttraumatický. Zejména sportovci však ortézu využívají jako preventivní opatření před možným poraněním.
Jak ortézu na kotník nasadit?
Konkrétní návod, který vám s nasazováním vaší ortézy provede, najdete v příbalovém letáku. Najít ho však můžete i na vnitřní straně ortézy. Snadnější nasazování můžete očekávat u elastických ortéz.
Tuto ortézu pouze postačí na kotník navléknout podobně jako ponožku. Ortézu se silnějším fixačním účinkem můžete po nasazení utáhnout pomocí popruhů nebo tkaniček. Správně nasazená ortéza vás na noze nebude nijak škrtit, ale z kotníku nebude ani klouzat. V obuvi se ortéza nesmí nijak krabatit ani shrnovat.
Jak o ortézu na kotník pečovat?
Na výrobu ortéz a jiných zdravotních pomůcek se používají speciální materiály, které vyžadují speciální údržbu. Před prvním praním si nejprve ověřte informace od výrobce.
Zatímco některé jednoduší ortézy budete moci vyprat v pračce, v případě jiných vás čeká pouze ruční údržba. Nevhodná péče může vést k poškození a znehodnocení ortézy. Z tohoto hlediska můžete snížit její pevnost i elasticitu.
Závěr
Ortézy na kotník bývají součástí komplexní péče při různých bolestech kotníku. Úkolem ortézy je kotník dostatečně zpevnit a zlepšit tak funkčnost nohy nebo kloubu. Použít jí můžete i jako prevenci před možným zraněním. Ortézy, které jsou na trhu dostupné, mají mnoho různých podob a liší se svými fixačními vlastnostmi. Lehčím typem jsou elastické bandáže, s vážnějším zraněním vám pomohou pevnější ortézy. Při výběru ortézy byste tak měli vždy vycházet z vlastních požadavků.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.sportega.cz, www.jednadvacitka.cz, www.onlinemedical.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?