Plynové bomby

Plynové propan-butanové nebo propanové lahve jsou velmi oblíbené a své využití mají nejen při vaření, ale i při oblíbeném grilování nebo vytápění bytových i nebytových prostor. Plynovou bombu můžete používat doma i venku, pokud s ní budete správně manipulovat, bude její používání bezpečné.

Plynové bomby se velmi často používají v kombinaci s plynovým grilem nebo třeba přenosným plynovým vařičem, který využijete při kempování nebo pobytu na chatě. Uplatnit je však můžete i v místech, kde není zajištěn přístup k plynové rozvodné síti.

Aby bylo používání plynové bomby skutečně bezpečné, je třeba při jejím výběru postupovat dle několika základních doporučení, Základem je znám kvalitu použitého plynu, kterou určuje spolehlivý výrobce. Ten by vás měl seznámit i s pravidly bezpečného používání bomby. Při výběru je rovněž důležité vědět, kde budete chtít bombu používat a jakou velikost budete potřebovat. Typ plynu byste měli vybírat i s ohledem na dostupnost opětovného plnění bomby.

Porovnat ceny plynových bomb

Typy

Plynové bomby se liší typem plynu, kterým jsou naplněny. Koupit můžete bomby plněné směsí propan-butanu nebo pouze čistým propanem. Typ plynu souvisí nejen s výrobcem, ale i s velikostí plynové bomby.

  • Propan-butan – na trhu jsou tyto lahve častější a jejich výměna je mnohem jednodušší. Propan-butanové bomby lze používat v teplejším období. Naopak v zimních měsících je jejich spolehlivost nižší, protože mají tendenci se více ochlazovat. Butan se při teplotách pod bodem mrazu velmi špatně ochlazuje.
  • Čistý propan – čistým propanem jsou plněny pouze některé bomby a výměna prázdné lahve tak může být o něco složitější. Propan je při spalování čistší, což oceníte při vnitřním používání. Bomby plněné čistým propanem je možné používat celoročně, použit může být při teplotě do -40 °C.

Materiál

Na výrobu plynových lahví se dnes nepoužívá pouze ocel. Koupit můžete i plynovou bombu vyrobenou z kompozitových materiálů.

  • Ocel – bomba vyrobená z ocele je snáze dostupná a vyměnit ji můžete na mnoha různých místech. Potěší i její nižší pořizovací cena. Její nevýhodou je poměrně vysoká hmotnost. V porovnání s druhým materiálem je hmotnost ocelových lahví až 2x vyšší.
  • Kompozit – bomby vyrobené z kompozitových materiálů je bezpečnější a v porovnání s ocelovou lahví mnohem lehčí.

Velikost

Při výběru plynové láhve musíte přesně vědět, za jakým účelem ji pořizujete, a kde přesně má být umístěna. Obvykle bývají plynové bomby součástí grilů nebo sporáků. Každý výrobek pak umožňuje používat různě velké plynové bomby. Proto si tuto informaci ověřte dopředu. S velikostí lahve souvisí i velikost obsahu, které jsou lahve schopné pojmout. Běžně koupit můžete 2, 5, 7 nebo 10 kilogramové lahve. Dvoukilové láhve jsou k dostání také pod označením kempingové a to právě díky své poměrně malé velikosti. Tuto láhev můžete připojit k malým vařičům, ale i lampám nebo teplometům. Použít ji můžete i při grilování, ne vždy vám však bude její kapacita vyhovovat.

V kombinaci s grilem se nejčastěji používají 5 kg plynové bomby, které můžete umístit do podvozku. V kombinaci s některými grily je možné používat i velké 10 kg bomby. Jejich velkou nevýhodou je však skutečnost, že je do podvozku grilu ve většině případů nebudete moci umístit. Všechny tyto velikosti bývají kompatibilní s venkovními grily i plynovými sporáky.

  • Plynové kartuše – kromě velkých plynových bomb jsou k dostání i mnohem menší kartuše, což jsou nádoby o objemu 250 – 500 gramu. Kartuše na svých výšlapech nejčastěji využívají trampové, kteří je v kombinaci s kempingovým vařičem používají k přípravě jídla či teplých nápojů. Nevýhodou kartuší je skutečnost, že je nelze opakovaně plnit. U kartušových lahví se zaměřte i na způsob připojení, běžnější je připojení závitové, druhou variantou pak mohou být kartuše naklikávací.

Příslušenství

K plynové bombě bude třeba přikoupit i nějaké další příslušenství, které vám ji umožní připojit k požadovanému zařízení. Mezi základní příslušenství patří ventil, regulátor tlaku, hadice, těsnění či záslepná matice. Počet a typ příslušenství se může lišit s typem zařízení, které chcete s plynovou lahví používat. Jednotlivé komponenty je třeba pravidelně měnit, těsnění a hadice se například doporučuje měnit po 5 letech. Regulátor tlaku je vhodné měnit po cca 10 letech.

Značka

Při výběru konkrétní plynové bomby se rozhodně vyplatí vsadit na kvalitního dodavatele. Ten by měl v tomto případě stát vždy před cenou. Nejznámějším dodavatelem plynových bomb je Meva nebo Primagas. Plynové bomby a kartuše můžete koupit rovněž od značky YATE, Optimus, Pinguin, Cadac, Rsonic, Tomegas, MSR či VAR.

Cena

Pořizovací cena se odvíjí od velikosti bomby, výrobního materiálu pláště i použitého typu plynu. 2 kg plynovou bombu můžete koupit za cenu od 720 – 850 Kč. Za 10 kg bombu pak zaplatíte okolo 1 500 Kč.

Porovnat ceny plynových bomb

Údržba

Aby bylo používání plynové bomby skutečně bezpečné, je nutné dodržovat několik pravidel bezpečného používání. Primárně byste měli používat pouze bomby ověřených výrobců, u kterých si můžete být jistí kvalitou plynu i samotného provedení bomby. Opětovně naplnit bystě měli bombu nechat pouze na bezpečných místech. V žádném případě se nedoporučuje používat jakkoliv poškozenou láhev. Při připojování bomby ke spotřebiči je nutné striktně dodržovat pokyny uvedené na bombě.

Plynová bomba nesmí být vystavena teplotám vyšším než 50 °C, skladovat byste ji měli v dobře větraných prostorech. Vhodným místem není sklep nebo míst pod úrovní terénu. Umístěny by měly být vždy ve svislé poloze a opatřeny musí být těsnící zátkou. Provádět byste rovněž měli i pravidelnou kontrolu těsnosti a to pomocí mýdlového roztoku. Roztok se doporučuje nanést na každý spoj, pakliže budou z některého ze spojů vycházet bubliny, je nutné okamžitě uzavřít přívod plynu všechny spoje řádně utáhnout. Pakliže se po opakování testu bubliny opětovně objeví, je vaše plynová bomba vadná a neměla by být používána. Každá plynová bomba má svoji životnost. Bombu byste neměly používat ani po uplynutí data poslední revize.

Otázky a odpovědi

Ovlivní typ grilu výběr plynové bomby?

Typ grilu určuje, jak velkou bombu můžete použít, ale ovlivní i to, jakým plynem bude naplněna. Většina grilů zakoupených v ČR bývá vybavena regulátorem na 30 mbar tlaku a umožňuje vám tak používat bomby plněné propan-butanem. Pakliže budete chtít připojit na bombu plněnou čistým propanem, budete potřebovat jiný regulátor nebo musíte počítat s nižším výkonem grilu.

Z hlediska bezpečnosti nebo spolehlivosti je však prakticky jedno, zda gril napojíte na propan-butanovou nebo propanovou bombu. Abyste se však ujistili, že vám při grilování skutečně žádné nebezpečí nehrozí, je vhodné tento postup nejprve konzultovat s výrobcem.

V čem se čistý propan liší od propan-butanu?

Propan je při spalování čistější, protože obsahuje menší množství síry. Pokud však hodláte plynovou bombu používat s nějakým venkovním zařízením, kterým je například gril, nebude rozdíl mezi propan-butanovou nebo propanovou bombou nijak zásadní.

Jak plynovou bombu k potřebnému zařízení připojit?

K připojení bomby ke grilu nebo jinému zařízení budete pravděpodobně potřebovat připojovací sadu s regulátorem, která je vybavena běžným šroubením. U šroubení se zaměřte na kompatibilitu se šroubením, které je umístěno na plynové bombě. Menší plynové bomby lze připojit také pomocí odtlačného ventilu.

Závěr

Plynové bomby jsou velmi známé a stále hojně používané. Bombu můžete připojit k plynovému grilu, vařiči, sporáku či topidlu. Bombu lze koupit na mnoha různých místech. Při výběru konkrétní bomby se zaměřte na spolehlivost výrobce. Obezřetní byste měli být i při jejím opětovném plnění plynem. Preferovat byste měli plnění u distributorů plynu nebo na prodejních místech.

Plnit bombu mohou pouze certifikované firmy, výměnu prázdné za plnou však můžete provádět i na benzínových stanicích nebo v menších obchodech. Koupit lze plynové bomby plněné propan-butenem i čistým propanem. Propan – butan bude spolehlivý do teploty do -5 °C, čistý propan je možné použít až do teploty -40 °C. Před výběrem typu plynu si nezapomeňte dopředu zjistit dostupnost plnění nebo výměny bomby v okolí vašeho bydliště.


Zdroj: www.grilguru.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo