Jak vybrat postřikovač na mšice?

Mšice patří do skupiny početných a naneštěstí běžně se vyskytujících hmyzích škůdců, které můžete najít na různých rostlinách, dřevinách i bylinách. Svoje místo pobytu mění v závislosti na ročním období, ale i samotného druhu. Obecně lze říct, že mšice mohou napadat všechny druhy rostlin. Z nich pak vysávají mízu a tím na ně přenáší i různé choroby. Do rostlin navíc vylučují sladkou medovici, která rostlinám ucpává póry a podporuje tvorbu černé plísně. Mšice nejčastěji najdete na stoncích, spodní straně listů nebo nových výrůstcích. Mšice se velmi rychle množí, samice mšice žije cca 25 dní a za svůj živo může na svět přivést až 80 potomků.

Mšice můžete hubit pomocí chemických nebo přírodních postřiků. Chemické postřikovače působí spolehlivě, avšak pouze po určitou dobu. Přírodní postřiky vyrobíte doma poměrně snadno a můžete je dle libosti střídat. S hubením mšic vám mohou pomoci i přirození škůdci, bojovat s nimi můžete i preventivně.

Prohlédnout postřikovače

Typy

Postřikovače na mšice lze v základu rozdělit do dvou skupin, a to na chemické a přírodní. Oba typy jsou poměrně spolehlivé, a je tak pouze na vás, které variantě dáte nakonec přednost.

Chemické postřikovače na mšice

Chemické přípravky bývají poměrně agresivní, ale tím i velice účinné. Na chemické postřiky si však mšice poměrně rychle zvyknou a vy je tak budete muset poměrně brzy střída, což nebude zrovna ekonomické, zejména v případě, kdy nevypotřebujete celý přípravek.

Přírodní postřikovače na mšice

Chemické postřikovače jsou založeny většinou na jedné bázi a mšice jsou na ně schopny získat poměrně rychle imunitu. Mšice se navíc dělí na několik různých druhů, přičemž každý druh může reagovat na konkrétní typy postřiků. Z tohoto důvodu se doporučuje využívat také přírodní postřikovače.

Přírodní postřikovače mají mnoho různých podob a velmi snadno si je můžete vyrobit i doma. Největší předností přírodních postřikovačů je především šetrnost.

  • Nimbový olej – jedná se o silný přírodní insekticid, který se vyrábí z výtažků tropických rostlin. Přírodní postřikovač je k dostání pod označením Neemazal a díky látce Azadirachtinu, kterou obsahuje, zahubí nejen mšice, ale rostliny ochrání i před plísněmi nebo houbami. Přírodních postřikovačů fungujících na bázi oleje z tropických rostlin je na trhu hned několik.

Domácí postřik na mšice

Přírodní postřik na mšice si můžete velmi jednoduše vyrobit i doma za pomoci několika běžných surovin. Domácí příprava postřiku vám zabere nějaký čas, velmi důležité je odměřit tu správnou gramáž a dodržet doporučený postup přípravy.

Postřikovač z kopřiv

Postřikovač vyrobíte například z 15 gramů sušených kopřiv, které zalijete studenou vodou a necháte 3 dny louhovat. Po vylouhování se kopřivy scedí a naředí se 4 litry vody. Takto připravený postřikovač můžete stříkat na stonky i listy.

Postřikovač z česneku

2 rozmačkané stroužky česneku namočte ve sklenici vody a nechejte louhovat přes noc. Vzniklým koncentrátem můžete stříkat stonky rostlin. Česnek hubí mšice a zároveň odpuzuje mravence.

Postřikovač z octa

Velmi oblíbený je právě tento postřikovač, jehož největší výhodou je rychlá příprava, která se obejde bez vaření či louhování. V tomto případě postačí pouze smíchat 1 díl octa se 3 díly vody. Postřikovač můžete použít na celou rostlinu.

Postřikovač z mýdla

Doma můžete vyrobit také postřik na chemické bázi, v tomto případě byste si však měli počínat obezřetně, protože chemické postřikovače mohou rostlinám uškodit. Mýdlový roztok připravíte pomocí 2 čajových lžiček mýdla, které zředíte půl litrem vody.

Postřikovač z mléka

Účinný postřikovač vyrobíte tak, že smícháte polotučné mléko s vodou v poměru 1:1. Opět se jedná o postřikovač, který bude vyroben velmi rychle, což mu dodává na atraktivitě.

Postřikovač z kávy

Mšice můžete vyhubit i pomocí kávové sedliny. Tu by mělo stačit k rostlinám napadeným mšicemi přisypat. K hubení mšic můžete dále použít odvar z rebarbory.

Přirození nepřátelé

S vyhubením mšic vám mohou pomoci přirození nepřátelé mšic. Na dospělých mšicích si pochutnají především slunéčka sedmitečná. Do skupiny přirozených nepřátel patří i škvoři, vosičky nebo zelené zlatoočky. Užitečné hubiče mšic můžete přilákat vysazením máty, kopru atd.

Mravenci

Nežádoucím hmyzem jsou naopak mravenci. Výpomoc mezi mravenci a mšicemi je již poměrně známá. Mravenci si pochutnávají na medovici, kterou mšice vylučují. Z tohoto důvodu mravenci mšice chrání před jejich přirozenými nepřáteli, například již zmíněnými slunéčky sedmitečnými. Pokud se tedy chcete mšic zbavit, měli byste společně s nimi zlikvidovat i mravence.

Značka

Mezi nejoblíbenější výrobce postřikovačů patří BROS, Forestina nebo AgroBio. Tito výrobci na trh dodávají postřikovače, které vás zbaví všech možných škůdců. Postřikovače můžete koupit také od značky Propher, Syngenta, Neudorff nebo Prost.

Cena

Postřikovače na mšice jsou poměrně dostupnou záležitostí. Vysoce účinné chemické postřikovače můžete koupit v rozmezí 100 – 300 Kč. Aby byl výsledek ideální, bude vhodné mšice hubit za pomoci chemických i přírodních postřikovačů.

Prohlédnout postřikovače

Otázky a odpovědi

Jaké mšice je možné na zahradě objevit?

Na rostlinách můžete vidět několik barevných variant mšic, časté jsou mšice světle zelené. K vidění jsou i žluté, růžové, hnědé nebo černé. Některé mšice napadají pouze určité rostliny, jiné jsou naopak k vidění na různých rostlinách. Velmi často jsou za mšice považovány i bílé molice.

Jak poznat rostlinu napadenou mšicemi?

Mšice jsou velmi malé a mnohdy si jich na rostlinách ihned nevšimnete. To, že je rostlina mšicemi napadená poznáte většinou podle pokroucených listů nebo zdeformovaných plodů. To, že jsou ve vašem skleníků nebo v zahradě mšice poznáte i podle většího výskytu mravenců.

Lze proti mšicemi nějakým způsobem bojovat preventivně?

Jako prevenci se vyplatí na podzim vysbírat spadané listí pod stromy nebo rostlinami. Na spodních částech listů mohou být zachycena vajíčka, která jsou schopna přižít i velmi nízké teploty. Na jaře se pak z těchto vajíček vylíhnou nové mšice, které okamžitě napadají nové rostliny. V obchodech jsou navíc k dostání žluté lepové destičky, které můžete umístit do blízkosti rostlin. Žlutá barva mšice velmi přitahuje a lepové destičky jsou tak opravdu spolehlivé.

Na co dát pozor při domácí výrobě postřikovače na mšice?

Na internetu můžete najít celou řadu návodů, podle kterých můžete postřikovače připravit. Většinou se jedná o osvědčené receptury, které doporučují používat různé suroviny. Dle znalců není vhodné k výrobě postřikovače používat nedopalky cigaret. Nedopalky obsahují celou řadu škodlivých látek, které mohou mít velmi negativní dopad na rostliny i vodní organismy. Do skupiny nežádoucích spadají i postřikovače vyrobené z jarové vody.

Závěr

Mšice jsou škůdci, které můžete najít na každé zahradě, protože napadají nejen zeleninu, ale i okrasné rostliny, stromy nebo keře. Mšice je možné hubit pomocí přírodních i chemických postřikovačů. Chemické postřiky jsou velmi účinné, ale také poměrně agresivní.

Nevýhodou chemických postřikovačů je skutečnost, že si na ně mšice poměrně rychle zvyknou a budou vůči nim imunní. Zastánci chemických postřikovačů tak musí počítat s tím, že budou muset chemické postřikovače pravidelně střídat. Přírodní postřikovače vás mšic také zbaví, v jejich případě však nemusíte ten správný postřikovač najít hned napoprvé a vyzkoušet tak budete muset hned několik postupů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo